m.~» -EH? ^3. ws> «ST3 ma so* m_j ~mzl m. "X3C«- BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Na afloop van de vertooningen werd de zaal voor het bal ontruimd en bleven de leden met hunne dames nog lang en gezellig bij een. We wenschen de vereeniging een gun stig jaar toe. Vrijdagavond had op den Hollandschen spoorweg tusschen Amsterdam en Leiden een zonderling avontuur plaats. Een heer, die tot schrik van zijn eenigen medereiziger vreeselijk opgewonden was en steeds in zich- zelven sprak opende plotseling het portier en sprong op de loopplank, terwijl in tegen overgestelde richting een trein voorbijsnelde. De loopplank volgende opende hij eindelijk het portier van een waggon, waarin zich eene dame bevond, wier hoed het voorwerp w s waarop hij zijne woede koelde. Blijk baar voldaan keerde hij naar zijn eigen waggon terug, steeds onsamenhangende woorden pra tende en het portier uitkijkende. Te Leiden werd tegen dezen zonderlingen reiziger pro ces-verbaal opgemaakt. Dit was het slot tafereel van een liefdedrama: de dame, die haar minnaar te Amsterdam verlaten had; de minnaar, die haar achtervolgde en te vergeefs trachtte haar van haar plan af te brengen. Dv. Z.-Il. en 's Gr.) ÜSfïVSRSITEIT. Ter gelegenheid van den dies natalis der Amsterdamsche universiteit hield prof. Gunning gister in Eelix Meritis eene rede over ude ontwikkeling van de chemische wetenschap tijdens Boerhave". Hij schetste den machtigen invloed dien Boerhavc op de hervorming dier wetenschap en het bestrij den van verouderde begrij pen hadaan de hand van Baco, die in vele opzichten Boer- have's leermeester mag genoemd orden. Men mag den grooten Leidschen geleerde in waar heid den baanbreker van eene nieuwe periode in de chemie noemen. MUBÏKSi, LETTERED EK" KlircgT. Naar men verneemt, is de heer Bern. J. A. Rehl, van Utrecht, met toestemming van den commandant der dienstdoende schutterij aldaar, benoemd tot kapelmeester den dienstd. schutterij te Arnhem gedurende den zomer Mei-Sept. 1888. Van de schilderijen van Frans Hals, op het raadhuis te Haarlemzijn in het afgeloopen jaar door 24 buitenlandsche kunstschilders copieën genomen. De beweging om Shakespeare te ,/ont- troonen", en de eer zijner werken aan 's dichters geleerden tijdgenoot Bacon te geven heeft in Engeland ook een eigen orgaan the Journal of the Bacon Societydat op ongeregelde tijden verschijnt, en zich uit sluitend het bewijzen van Bacon's auteur schap ten doel stelt. Het vermoeden dat de allerbekoor lijkste zangeres Sigrid Arnoldson nog eens in ons midden zou optreden, belooft wer kelijkheid te worden. De heer Desuiten is in onderhandeling met deze //Zweedsche Nacntigaal", en zeer waai schijn lijk zal zij reeds binnenkort optreden, wijl hare voor stellingen, waarvoor zij aan de Opéra-Comique te Parijs verbonden was, afgeloopen zijn. De laatste partij, welke Mile. Sigrid Ar noldson te Parijs met groot succes vervulde, was die van Mignon. (D. v. Z.-U. en' s Gr.) OFFICIEELE I3EKICHTEN. Door Z. M. is aan den heer C. A. Eck stein dir. der topographische inrichting, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2de kl. der orde voor Militaire Verdiensten, hem geschonken door H. M. de koningin-regentes van Spanje. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge meestervan Oldebroek, P. H. Chr. Hei- tinga; van Soerendonk, P. Van Sambeek; van Zegwaart, C. L. J. Bos, secretaris dier gemeente; van Workum, R. J. Visser; van Riethoven, W. Verhoeven, secretaris dier gemeente; van Veldhoven, G. Jaspers, van Maarheeze, J. A. Schepeus; van Duizel, J. Hems; van Kedichem, T. W. C. Merkens, secretaris dier gemeente; van Beverwijk, jhr. G. C. Boreelvan HilvarenbeekF. J. B. Verlinden. Door Z. M. is aan N. Kunsteervol ontslagen hulpbakenmeester in het 3de ba kenkwartier van de Merwede met de Noord te Dordrecht, een pensioen verleend ten be drage van f182 'sjaars. Door Z. M. is aan J. M. Van Wal- semop zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Zaltbommel. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 12 dezer en die van marine op 13 dezer geen audiëntie verleeuen. In de gisterenavond gehouden zitting van de eerste kamer deelde de voorzitt e mede dat zijn ingekomen verschillende ver zoekschriften betreffende het voorstel-Reekers, tot opheffing van het verbod betreffende het visschen met den wonderkuil. Daarna werd de vergadering gescheiden. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 7 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank.f31,097,358,86 en bij de betaalmeesters 1,327,412,155 Te zaraen f32,424,771,015 De ontworpen pensioen-regeling voor weduwen en weezen van rijksambtenaren buiten het algemeen bestuur, is thans zoo ver gevorderd, dat de voordracht over een maand dc tweede kamer, tegen den tijd waarop deze mocht terugkomen, nog zal kunnen bereiken. Z. H. Paus Leo XIII heeft aan baron Van Brieuen tot de Groote Lindt, buiten gewoon gezant van Z. M. den koning der Nederlanden bij Z. H. den Paus ter gele genheid van 's Pausen gouden priesterfeest, verleend liet grootkruis der orde van den 11. Gregorius den Groote. [Maasbode). Ten aanzien van eene verdere alge- ineene beperking van den Zondagsdienst bij de posterijen, zegt het Utr. JDbl.: het is ons afdoend geblekendat van zulk een plan bij bet ministerie van waterstaat geen sprake is". Men meldt aan het D. v. iV". dat dr. M. Treub, directeur van 's lands plan tentuin te Buitenzorg, voor het hem aange boden buitenlandsch professoraat heeft be dankt. Op 1 Januari dezes jaars ontbraken aan officieren, bij de verschillende wapens en diensten van helleger: Bij de generalen staf 1 kolonel en 1 majoor; bij den geneesk. dienst 5 apothekers van de 2e kl.; bij de infanterie 1 luit.-kol., 1 maj., en 87 2e luits.; bij de cavalerie 1 luit.-kol. en 12 tweede luitenants; bij de artillerie 1 luite nant-kolonel, 1 majoor, 21 eerste en 37 tweede luitenants; bij de genie 1 tweede luitenant. Meer aanwezig dan volgens de formatie moesten zijn, waren: bij den ge neralen staf I kapitein; bij den genees kundige dienst 1 off. van gezondh. 2e kl. bij de infanterie 2 eerste luitenants; bij de cavalerie 1 majoor; bij de artillerie 1 kolonel. Op 74jarigen leeftijd is te 's Hage overleden de heer H. Van Gogh, oud-opper- brandmeester aldaar. In vroeger jaren voerde de overledene met buitengewonen moed en geestkracht de leiding van het brandwezeD, waarom hij eens door Z. M. den koning eigenhandig op het terrein van een grooten brand gedecoreerd werd. Te Breda is op 82-jarigen leeftijd overleden de heer L. A. M. Rottiers, ge- pens. majoor van het Ned. leger, zoon van den als krijgsman en letterkundige beken den generaal Rottiers, die in 1795 met prin9 Willem V naar Engeland overstak. Men schrijft uit Den Haag aan de Zw. C.Men begint hier ongeduldig te wor den over de lijst van verkiesbaren voor de eerste kamer. Het wordt tijd, dat de regee ring spreekt. Als datum voor de verkiezingen wordt 20 of 21 Maart genoemd; sommigen zeg gen een week vroeger. Dat laatste zou ook in grondwettigen zin beter wezen, daar het additioneele voorschrift de verkiezingen bin nen vier maanden eischt; want anders val len de herstemmingen buiten genoemden termijn. De oudste inwoner van 's Gravenhage, de heer Ch. Enthoven, die in December zijn 103de levensjaar intrad, ligt, volgens de Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct., op het uiterste. Hij is een der drie laatste oudstrijders van 1813 in Den Haag. Het monsteren der equipages voor de Scheveningsche vloot is in vollen gang. Zooals men weet, hebben enkele reeders ten opzichte van de schrobnetvisscherij eene nieuwe loonsberekening vastgesteld, en eischen dat alle visch in den publiekeu afslag komt; de visschers schijnen over het algemeen met die bepalingen geen genoegen te nemen en blijven aandringen op handhaving van de oude bepalingen en gebruiken. Wanneer bierin geen verandering komt, zal zeer waarschijnlijk een groot aantal schui ten tijdens de schrobnetvisscherij blijven staan. (Vad.) Gisterochtend is nabij de waterpartij in de Scheveningsche Boschjes het lijk op gehaald van A. T. uit Scheveningendie sedert geruimen tijd werd vermist. Misleid door den zwaren mist, die reeds den ganscheu dag (Zondag) had ge- heerscht, is dien avond de stoomtram die te 10.30 Den Haag verliet, den wissel op den Haagweg ter hoogte der chemische verf- fabriek gepasseerd zonder dit te bemerken. Plotseling bevond hij zich voor den uit Delft komenden tram en eene botsing was onvermijdelijk. De locomotief derailleerde en aan de wagens werd nog al schade toe gebracht, zoodat er een tweetal lijdelijk buiten dienst zijn gesteld. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. [Delft. C) Volgens het Gron. Weekblad worden te Haarlem bij hun ouders in huis wonende zoons in sommige gevallen wel als kiezers beschouwd. Vanwege de afdeeling Overveen-Bloe mendaal der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, zal op 13, 14, 15 en 16 Januari a. s. te Overveen eene tentoon stelling van bloeiende bol- en knolgewassen worden gehouden. In de Haverstraat te Utrecht wierp Vrijdagavond een smidsjongen uit baldadig heid een klein knaapje, dat aldaar met andere kinderen speelde, eene hoeveelheid vitriool uit een fleschje in het aangezicht, waardoor het kind vrij ernstige wonden bekwam, en de hulp van een heelkundige moest worden ingeroepen. De politie te Nijmegen heeft de hand gelegd op een twintigjarig meisje dat zich in de laatste weken achtereenvolgens had schuldig gemaakt aan diefstal van niet min der dan anderhalf dozijn regenschermen uit de gangen van verschillende woningen, en deze bereids bij opkoopers en pandjeshou ders had te geide gemaakt. De toestand van de beide jongeheeren Dorhout Mees te Groningen, die bij de ramp te Ruinerwold verwond raakten, is boven verwachting zeer guustig. De jonge heer P. D. Mees, die te Meppel nog ver pleegd werd, is gisteren naar zijne familie te Groningen vertrokken. Naar de Asser Courant verneemt, is de halte-chef uit Ruinerwold Zaterdag voor den rechter van instructie gehoord over het aldaar voorgevallen spoorwegongeluk. Het beschadigde en half verbrijzelde ma terieel is Zaterdagmorgen per extratrein naar Zwolle vervoerd en naar de centrale werkplaats der Staatsspoorwegen overgebracht. Met het honigwinnen slaat het in den Drentschen achterhoek niet gunstig. Een gewicht van 9 kilo per opgebroken korf is ditmaal het hoogste cijfer. Door den winter en den langdurig natten herfst is de nijvere bevolking eer achteruit dan vooruitgegaan. Te Kaatsheuvel zijn de vier kinderen uit één gezin allen aan mazelen overleden. Ook een paar volwassen personen uit Loon- op-Zand bezweken er aan. De ziekte neemt in en om de Langstraat nog tce. Te Tilburg wordt de dood van een knaapje toegeschreven aan bloedvergiftiging door groene handschoenen. Een jongetje van elf jaren, dat zulke handschoenen droeg, was ill. door de gladheid op straat gevallen en kwetste zich deerlijk door de scherpe straatsteenen. Dadelijk zwollen hand en arm op en niettegenstaande geneeskundige hulp is de knaap een paar dagen later aan de gevolgen overleden. De groene bandschoe nen waren klaarblijkelijk met vergiftige be- standdeelen vermengd. Het onderzoek naar den dood van den zeventigjarigen man te Brunssum (L.) heeft tot de ontdekking geleid, dat zijn dood aan eigen onvoorzichtigheid is te wij ten. De man moet namelijk door kolen damp gestikt zijn. Een 23-jarige Duitsche papierventer uit Gmunde (Pruisen) brak Zondag, toen hij in de woning van de wed. K. te Tege- len niemand aantrof, de kast open en stal daaruit een paar doozen, die gouden ket tingen, dito ringen en oorbellen bevatten. Hij werd echter gevat en naar Roermond overgebracht. emsjüje/I.;® John Morley, vroeger staatssecretaris voor Ierland (in het laatste kabinet Gladstone) is van zijne zware ziekte in zooverre hersteld, dat hij tot verder herstel van gezondheid, zich naar Torquay heeft kunnen begeven. Aan het Centrum wordt uit Londen over de Pausfeesten o. a. geschreven Belangwekkend zal men 't achtendat kardinaal Newman, de bijna negentigjarige oratoriaan, in persoon de H. Mis voor den paus heeft gezongen, het evangelie en epistel zonder bril kon lezen en nog gedurende 25 minuten een woord van opwekking heeft mogen spreken. De ex-keizerin Eugénie zal noch te Chislehurst, noch te Farnborough tegenwoor dig zijn bij het plechtig overbrengen van bet stoffelijk overschot van haar man en haar zoon, op heden, Napoleons sterfdag. De Parijsche gemeenteraad heeft een som van 700,000 frs. toegestaan tot dekking der kosten van de tentoonstelling der stad Parijs op de wereldtentoonstelling van 1889. De stad Parijn zal twee paviljoens bou wen, waarin de verschillende diensten der stad tentoongesteld zullen worden. Onder deze voorwerpen bevinden zich de modellen van de Sorbonne, van de Ecole de Médecine, beide en relief; 4 groote perspectieve leeke- ningeu voorstellende Parijs in 1789 en 1889 10 aquarellen zullen de tegenwoordige streken om en bij de fortificatiën weergeven. De verhouding van den Parijschen gemeenteraad tot de prefectuur der Seine wordt bij den dag meer gespannen. Men zegt dat de minister van biünenlandsche zaken na den terugkeer der kamer een wets ontwerp zal indienen om de oorzaken der tweedracht weg te nemen; maar men twijfelt er aan dat de goede bedoelingen der regeering tegenover den Parijschen raad voldoenden weerklank zullen vinden om eene schikking tot stand te brengen. Tot nu toe hebben zich 9000 Fran- schen aangemeld aL exposanten op de we reldtentoonstelling van 18S9. De termijn van aanvrage tot deelneming is gesteld tot 1 Februari a. s. Men kan, te oordeelen naar den gang van zaken bij vroegere tentoon stellingen, verwachten dat de meeste aan vragen gedurende deze maand zullen in komen. Op de tentoonstelling van 1867 wa9 het aaütal Fransche exposanten 15,969, op die van 1878 25,872. Dit laatste cijfer kan echter volgens een der bladen niet tot maat staf dienen, daar het hoofdbestuur der ten toonstelling van 1878 het aantal exposanten kunstmatig vermeerderd heeft. In 1867 telde de tentoonstelling 36,963 vreemde exposanten; in 1878 was het cijfer gedaald tot 26,963. Hierbij valt echter op te merkendat in laatstgenoemd jaar Duitsch- land, Turkije en Brazilië zich van deelneming onthouden hebben. Omtrent de bijzondere soort van buskruit, welke voor het nieuwe Lebel- geweer gebruikt wordt, eene uitvinding van den ingenieur "Vieille, wordt gemeld, dat dit het groote voordeel heeft van met een zeer flauwen knal en zonder rook te ont ploffen. IPAÜJE. Den 2den dezer is te Barcelonain tegenwoordigheid van de overheid en van duizenden toeschouwers, het voetstuk ge plaatst van het gedenkteekenhetwelk in die stad verrijzen zal ter eere van Columbus. De minister van buitenlandsche zaken heeft uit verscheidene Amerikaansche steden tele grammen van gelukwensching ontvangen we gens het voornemen om het vierde eeuw feest der ontdekking van Columbus plechtig te gedenken. "Volgens een telegram van Toledo is in de gevangenis van Ocana een opstand uit gebarsten. De gendarmerie heeft op de op standelingen gevuurd; er waren een doode en verscheidene gewonden. De orde werd daarna hersteld. ITALIË. Eergisteren heeft de Paus een paar duizend Fransche bedevaartgangers, aange voerd door omstreeks 30 aartsbisschoppen en bisschoppen, onder welke de aartsbisschoppen van Parijs en Lyonten gehoore ontvangen. Uit Massowah wordt gemeld, dat de brigade-generaals Gené en Oani bij Dogali gekampeerd zijn. Met het bouwen van een klein fort op de aangrenzende heuvelen is een aanvang gemaakt. Het hoofdkwartier zal weldra te Mon- cullo opgeslagen worden. De voorposten linie is vooruitgeschoven. RUITICHL AW D» De katarrhale verschijnselen bij den keizer blijven zich openbaren en eischen dat Z. M. zich zeer ontzien moet. De keizer heeft gistermiddag het bed niet verlaten, doch was niettemin aan de betere hand. Van verschillende zijden wordt bevestigd, dat wel is waar de reservisten van de Rus sische gardekorpsen eerder met verlof zijn gegaan, hetgeen door de Russische militaire attachés aan de buitenlandsche regeeringen werd medegedeeld, doch dat tegelijkertijd de vertegenwoordigers van Rusland hebben ken nis gegeven, dat ingevolge vroeger genomen beschikkingen nog twee Russische divisien infanterie verplaatst worden naar Ruslands westelijke grens. Ondanks de verbeteringen

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2