NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. jl)eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- eti feestdagen. A i 0 i i E föi E i T "Woensdag II Januari 1888, 1°. 9. ADVERTERTIEM: Uitgevers; Gebroeders Muré. MANUELA, uran Voor Leiden, per 3 maanden1.85. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden U>0. Prijs per Nummer 10 feat. 801» Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bareel; Scheepusiakersstees; f» Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanglieb benden, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belas ting op de lionden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 31slen Januari bij den gemeenteontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever on- derleekènd biljet en dat bedoelde inschrijvings- biljelten voor het dienstjaar 1888 kosteloos ten kantore van den Gemeente ontvanger ver krijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 10 Januari 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van W. ELORISSON alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van een manufacluur-ververij iri het perceel Groenesleeg n°. 71. Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dal op Dinsdag den 24 Januari a.s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 10 Januari 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgeloopen jaar 1887 ten laste der gemeente eenige vor dering hebben, om hunne rekeningen ten spoe digste, uiterlijk vóór uil0. Januari e. k. Ier Gemeente-Secretarie (afdeeiiug financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 10 Januari 1888. LEIDEN, ÏO Januari. Door Z. M. is 1°. met ingang van 11 Januari 1888 aan den kol. C. A. T. Vogel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als militiecommissarie in het 3de mililicdistrict van Zuidholland; 2°. mit ingang van den zelfden dag tot mililiecommissaris in het 3de militiedistrict van Zuidholland benoemd: Zr. Ms. adjudant cn kamerheer in buiten gewonen dienst, de luit.-koi, der cav. op non-activiteit F. J. baron Van Ileeckeren, onder voorbehoud van latere regeling van zijn ontslag uit militairen dienst en van zijn even tueel militair pensioen. De 2e luitenant E. Copes van Has selt van de le comp. 4e bat. 4e reg. inf. te Leiden, is overgeplaatst bij de 3e comp. 3e bat. te Haarlem. Den 6en Januari is te Brussel over leden de gepens. kolonel der infanterie M. M. Westenberg. koppermaandag. Het van ouds gebruikelijke Kopperfeest, de gezellige bijeenkomst van hen die ons weêr gedurende een geheel jaar op de hoogte hebben gehouden van wat er op gebied van wetenschap en journalistiek te vermelden was, die berichten over 's werelds wel en wee in hun zethaak hebben gehad en de meest geleerde vraagstukken van den dag, met het eenvoudigste gezicht van de wereld, hebben //opgebonden" die feestdag was gister aangebroken en die bijeenkomst werd gister avond feestelijk gevierd. Niet geheel onverdeeld kon echter de feestvreugde zijn. We vernamen dat uit de jaarverslagen van den president en den secre taris de heeren Kloos en Lem, toen we ons te 7 uur in de gehoorzaal onder hunne hoorders hadden geschaard, na vooraf een feestmarsch, door een goed orkest uitge voerd, te hebben genoten. Immers, terwijl reeds vroeger in het ver- eenigingsjaar overleden de leden Jacob De Vogel en Hendrik Haak, werd den ochtend van het feest het lid C. A. Ileinrich, eenige dagen te voren aan zijne vrouw en 5 kinderen ontrukt, naar zijne laatste rust plaats gedragen, en overleed den avond vóór het feest het lid Anton Martinus Velberg, op den leeftijd van 34 jaren, nalatende 4 kinderen waarvan het jongste nog slechts 3 jaren telt en eene vrouw die weldra met een vaderloos kind het gezin zal moeten vermeerdereu. Maar werd van de vereeniging in het afgeloopen jaar veel geldelijke steun gevor derd, en werd er daardoor aan gedacht het feest ditmaal achterwege te laten er waren toch ook lichtpunten genoeg om tevreden en vroolijk te zijn, onvergelen de droevige omstandigheden van anderen. Behalve den beschermheer, telt de typo- graphen-vereeniging //Laurens Jansz. Coster" 65 donateurs, 4 eereleden en 125 gewone leden, terwijl alweer door eenigen het lid maatschap is aangevraagd en eene bijdrage voor het pensioenfonds is toegezegd. Bij de besprekingen omtrent de pogingen tot verkrijging van een eigen lokaal, verklaar den zich 23 leden der vereeniging vóór toetreding tot den algeraeenen bond, terwijl zich voor de coöperatieve winkelvereeniging 31 leden aansloten. Den 3den October nam de vereeniging weêr aan de feestviering (watertocht) deel. Voor de gelegenheid om de tentoongestelde verzameling voorwerpen op typographisch gebied nader in oogeDschouw te nemen bracht verslaggever dank aan de firma Brill, die die gelegenheid geschonken had. Bij het hartelijk welkom door den voorzitter uitge sproken bij dit 34sle jaarfeest, bij den dank aan patroons en donateurs voor hunnen steun en de herdenking van de overleden broeders, gedacht spreker de verdiensten van twee der laatste» als bestuursleden, de heeren De Vogel en Heinrich. Na nog, met het oog o. a. op eigen ge bouw en winkelvereeniging, te hebben ge wezen op het stre 'en naar betere toestanden, een streven dat zich overal openbaart, ein digde de voorzitter met de leden ter behar- ging toe te roepen Menigeen wil 't beter hebben Waarlijk beter, niet in schijn. Zeker zal uw wil geschieden, Als gij streeft naar beter zijn. Ook de secretaris, de heer Lem, wees er in zijn jaarverslag op dat de toestand der kas niet rooskleurig te noemen was, ook door het groot aantal zieken dat te verzorgen was geweest in het afgeloopen jaar; vooral de weduwe met hare 6 kinderen waarvan reeds in een vorig jaarverslag melding werd gemaakt werd flink gesteund en hoewel ze niet in 't leven kon worden behouden, kon haar tot haar einde lafenis worden verstrekt, terwijl de kinderen in een welda- digheidsgestickl konden worden opgenomen. Als le secretaris werd herkozen de heer Lem, als penningmeester van het ziekenfonds de heer Van Wijngaarden en als penning meester van het toelagefonds bij overlijden de heer Witteuaar. Het bestuur bleef dus zooals 't was. In de plaats van de heeren Marsteller en Schüller, die niet herkiesbaar waren, werden tot commissarissen verkozen de heeren Trap en Derogée. Er werd in het afgeloopen jaar f200 meer aan ziekengeld uitgekeerd dan in 1886; was dat cijfer toen f453, nu bedroeg 't f 655.87°. Voor het gister gevierde feest werd de reservekas aangesproken. Het toe lagefonds, f 3000 ongeveer groot, is op de meest voordeelige wijze belegd. Nog werd gememoreerd hoe, na eene bizonder gevaar lijke ongesteldheid, de heer Goedeljee toch weêr aanwezig was om aan het feest deel te nemen. Behalve een flink aantal leden met hunne dames, waren onze burgemeester, de ge meente-secretaris de wethouder de heer mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers, eenige hh. patroons, donateurs en eereleden tegen woordig. De heer Geovanni Bosco had op zich genomen de aanwezigen gedurende den avond met zijne goocheltoeren te vermaken en tusschen de verschillende afdeelingen in werden de door het tekstboekje aangegeven feestliederen door al de aanwezigen ge zongen. De heer Bosco mocht herhaaldelijk door luide toejuichingen van de feestvierenden, vernemen dat hij in zijne pogingen om het gezelschap te vermaken uitmuntend slaagde en vooral ook vonden de uitgedeelde aan gename verrassingen veel bijval. De dissol- ving-views waren eveneens bizonder onder houdend; evenwel was de //renzen-photograaf" niet heel duidelijk in zijne vertooningen, wat trouwens de heer Bosco zelf gaarne er kennen wilde. Daarvoor is dan ook een bi zonder kostbaar apparaat noodig. Trouwens deed 't al heel weinig af aan het te voren genotene. Vooral de verklaring van de klopgeesterij (4 la Cumberland) gaf tot groote hilariteit aanleiding en zal zeker velen licht in die duistere zaak gegeven hebben. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 130). Heden avond," herhaalde zij verbaasd. //Nog geen uur geleden," bevestigde de graaf. „Ik had eene uiteenzetting met hem." „Vader, ge boodt mij den man, aan wieu ge me wilt uithuwelijken, tot vrouw aan?" z/Cecilia 1" hernam hij//ik betreur het ten zeerste dat er zulke woorden tusschen ons moesten vallen. Ik 'bood u niet den man aanwiens echtgenoote n te ziende eenige wensch mijns levens is. Doch ziende, dat een sluwe gelukzoekster hem aan den leiband voert, achtte ik het mijn plicht, om hem te waarschuwen." //Een gelnkzoekster. Ge noemt juffrouw Latour een gelukzoekster?" „Ik noem juffrouw Latour eeu geluk zoekster, wat zij dan ook is, en als hoe danig ik haar voor lord Arthur ontmaskerde. Hij weet thans, wie en wat zij is. Indien hij er ooit aan gedacht mocht hebben om van dit meisje zijn vrouw te maken, dan is hij daarvan ten minste voor goed genezen. Daar hij den wensch van zijn stervenden vader wil nakomen, zal hij morgen bij u komen en u ten huwelijk vragen." Cecilia had het hoofd op de borst laten zinken. Zij bleef zwijgend slaan. z/En ge geeft geen antwoord, mijn dochter?" „Wat zal ik u antwoorden, vader?" vroeg Cecilia zacht en op gebroken toon. «Zal je lord Arthur's aanzoek aannemen en ons voor de ruïne redden, of zal uw wanhopigen vader niets anders overblijven, dan zich een kogel door het hoofd te jagen?" „Vader!" Met een woesten uitroep wierp zij zich aan de voeten van den graaf. Zijn oogen begonnen te schitteren, hij had zijn doel bereikt, dat wist hij. Er ontstond een pauze van eenige die door niets afgebroken werd bet steunende snikken van liet minuten dan door meisje. //Mijn op uw bevend van man. dochter, ik wacht nog steeds antwoord!" klonk het thans de lippen van den ouden Nog eenige oogenblikken, en zij hief het betraande gelaat naar hem op. „Ik zal lord Arthur niet afwijzen," stamelde zij. Hij richtte haar op, zacht, teeder als de meest bezorgde vader. Met een wankelenden tred liet zij zich door hem naar den stoel leiden, waarop zij half machteloos nederzonk. Zij bemerkte niet de triomfantelijke uit drukking van zijn gelaat, toen hij zich over haar heenboog, haar „goeden nacht" wenschte, de uitdrukking, waarmede hij, reeds aan de deur gekomen, nog eenmaal op de gebroken gestalte in den stoel terug zag. „Gewoönen," mompelde hij, toen hij zich alleen zag, „ik heb het spel gewonnen. Het grootste waagstuk mijns levens, het is gelukt. Het was trouwens meer dan tijd. Thans ben ik geborgen „Verloren, alles verloren. Den dood steek, mijn hart heeft hem in deze stonde ontvangen. Waaromwaarom heb ik nog gehoopt! Waarom heb ik reeds niet lang geleerdvan alle geluk afstand te doen. O, Roderich, Roderieh, hoe zal ik het verdragen, een leven, God weet hoe lang, aan de zijde van een man, dien ik niet lief hebeeu leven zonder n En in een luid snikken losbarstende, wilder dan te voren, verborg het ongelukkige meisje haar hoofd met beide handen. De grootste smart, die haar in 't leven kon treffen, was over haar losgebroken. Doch was haar aangezicht bleeker dan dat der stille luisteraarster, die achter de portière der zijkamer verborgen stond en alles aangehoord had? Roerloos, een beeld gelijk stond zijdaar! Doch thans kwam er leven in de onbe wegelijke gestalte en onhoorbaar, hoewel dan ook met een wankelenden tred, sloop zij de kamer door, en naar buiten op den donkeren corridor. „Ik heb het spel van dezen avond ge wonnen," steunde zij handenwringend, „maar tot welken prijs 1 Voor de liefde van den eenigen man, die het leven voor mij nog eenige waarde deed hebben 1" Twee, drie schreden deed zij voorwaarts, doch om het daarop volgende oogenblik terug te waggelen. Voor haar, als uit den grond opgerezen, stond een hooge, zwarte gestalte, en nog eer zij terugwijken kon, strekte zich eeu hand naar haar uit, die met een ijzeren vuist haar polsgewricht omvatte. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1