BIMENLANDSOHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN een boekske van 24 bladzijden, goed gedrukt en uiet drie gekleurde plaatjes. Het is getiteld „De rijkswerkinrichtingen te Veen- huizen" en der lezing overwaard. Zédveleu hebben zich nog nimmer eene voorstelling kunnen maken, van wat er in die gestichten omgaat en boe ze zijn ingericht en hoe ze worden beheerd, dat door den schrijver aan die velen waarlijk een dienst is bewezen. Bovendien, het boekje is door eene vaar dige hand geschreven, zakelijk en besehei den, en verradende een scherp ziend oog en een juist oordeel. Over het algemeen is het oordeel van den schrijver over de drie gestichten zeer gunstig, hier en daar hoorde hij gebreken noemen, elders zag hij zelf gebreken, maar overal vinden we de bewij zen dat hij recht had te zeggen: Je ne propose rten, je n'impose rien; seulemont j'exposc. Men schrijft ons uit Ostende: Te Ostende zal in 1888 eene tentoon stelling worden gehouden voor gezondheids leer en reddingsmiddelen onder bescherming van het gemeentebestuur. Deze tentoonstelling zal gehouden worden in het Leopoldpark en zal geopend zijn van 1 Juni tot 1 October. Zij zal omvatten al wat betrekking beeft op algemeene en bizondere gezondheidsleer, en op die voor industrie, scheepvaart en marine. Eene geheel bizondere afdeeling zal wor den gewijd aan alles wat betrekking heeft op de verzorging van het kind. Bovendien zal ze eene afdeeling bevatten van alles wal reddingsmiddelen aangaat. Bij gelegenheid der tentoonstelling zullen een groot aantal feesten worden georgani seerd, o. a. eene tentoonstelling van zuige lingen, een internationaal gymnastiekconcours, een groot internationaal gelegenbeidsfeest, wedloopen, roeiwedstrijden, enz. enz. Allerlei aanwijzingen, opgaven van con ditiën, enz. worden gedaan door het secre tariaat van het regelingscomité, Rue des Régnesses no. 3, te Gent. lilUZIUK, I.FTTKSIKV EST Kl\»T. Maatechappij lot Bevordering der Toonkunit. Afd. Beverwijk, 11 Jan., 8 u Concertzaal. Toggenburg, J. Rheinberger; Dithyranthe, A. Richter; Adonis-Feier, A. Jensen; Hymne voor sopraan met koor, Mendelssohn; Hir- tenchor, F. Schubert; vocaal-soli van Brahms, Verdi. Solistenmej. C. Sewing (Amsterdam), sopraan; de heer H. K. Havermann (Am sterdam), bariton. Directeur: de heer Schunlau. De verbintenis van mevr. Passama, altzangeres van den Franschen schouwburg te 's Hage, is teruggetrokken wegens voort durende ongesteldheid. NE. Cl.) Haydns „Jahreszeiten" zal 29 Febr. te Den Haag worden uitgevoerd, door de „Toonkunst"-afdeeling. Het bestuur is er in geslaagd Carl Hill, Hendrik Westberg en mej. Wally Scbauseil voor de solo's te engageeren. Fidès De Vries is bijna geheel her steld en zal nu weldra te Parijs in „Hamlet" optreden. Henri Herz, eenmaal beroemd als componist en pianist, is te Parijs in den ouderdom van 84 jaren overleden. Hij was te Weenen geboren, maar had zich in Frank rijk laten naturaliseeren. Hij schreef meer dan 250 stukken voor piano (o. a. 8 con certen), waarvan zoo goed als niets is ge bleven. Als pianist had hij groote technische verdiensten. In de laatste 20 jaren hield Henri Herz zich alleen bezig met zijn piano- fabriek hij laat een jonge weduwe achter. Nog slechter financieele zaken dan „het Nederlandsch Tooneel" maken de kei zerlijke theaters in Rusland. Het deficit bedraagt dit jaar l j^ millioen roebels. OFFICIEFLE BEKICHTES. De minister van oorlog zal op 12 dezer geen audiëntie verleeuen. De minister van oorlog maakt in de Slaaluourant bekend, dat in het jaar 1888 geene studenten in de geneeskunde aan de universiteiten hier te lande, zullen worden toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij artikel 18 der wet van 2 Augustus 1880 (Stbl. n°. 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot offi cier van gezondheid bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen. Van 17 Januari tot 28 Februari wor den gedetacheerd bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen te Delft de le luit. W. 933 91 99 «T3 BS XC N. A. De Vos, van het 5e, de 2e luitenant W. F. Hartman, van het 4e reg. inf., en de le luit. P. J. Van l'rooijen, van het corps mariniers. liet weekblad Be Ingenieur bevat een ingezonden stuk van den heer L. M. J. Iuimink, ingen.-administrateur der Noord- Zuid- Hollandsche Stoom tram wcg-maatschappij Haarlem—Leidenin hetwelk de aandacht wordt gevestigd op de legenwoordige rege ling van het toltarief op 's rijks groote wegen. Ten aanzien der genoemde maat schappij, wier lijn over 19.2 kilom. lengte op den rijksweg van 's Gravenhage naar Haarlem ligt, op welk gedeelte zich 4 rijks- tollen (onder Oegstgeest, Sassenheim, Ltsse en liiliegom) bevinden, deelt de schrijver mede dat deze 4 tollen vóór den aanleg van den stoomtramweg gezamenlijk voor f 5455 per jaar verpacht, en na dien aan leg voor f 3030, in 1882 f 5030 en in 1886, tengevolge van wijziging in het tol tarief voor tramwegen, f4305 hebben opge bracht. Den 26sten November 18S7 nu bracht de verpachting iu het geheel f8110 op, d. i. dus f 2655 meer dan véér den aanleg van deu tramweg, en f8110, f3030 en f 5080 meer, dan waarop de staat in 1881 na den aanleg van de stoomtram heeft vermeend te mogen rekenen. Van de som van f8110 heeft, naar de heer I. verder mededeelt, zijne maatschappij in 1887 f4991.73 betaald. Dat bedrag, zegt hij, zou, „zonder dat de staat nadeel ondervindt, met f 2655 kunnen verminderd worden, en dus tot ongeveer de helft kun nen worden teruggebrachtterwijl dan nog, ook door de mindere onderhoudskosten van den rijksweg, de toestand, tengevolge van den aanleg van den tramweg, voor den staat voordeeliger is geworden. „Wanneer bedacht wordt, dat bet in 1887 betaalde tolgeld ongeveer 2 pCt. bedraagt van bet aandeelenkapitaal, dan zal meer dan vroeger begrepen worden, dat eene herzie ning van het toltarief dringend noodig is." De verwarming van stoomtramwagens met kacheltjes, zooals die o. a. geschiedt op de lijn 's Gravenhage—Scheveningen van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, wordt thans ook toegepast iu de waggons van die maatschappij op de tramlijn 's Hage-Delft. Uit Rijswijk wordt aan de N. B. Cl. gemeldEen tuinbaas op een der buitens alhier schoot eenen reiger neer. Hij gelastte zijnen tuinjongen het in de weide gevallen dier te halen. De reiger bleek niet dood te zijn en pikte één der oogen van den jongen uit. Geneeskundige hulp vermocht wel het oog binnen de kassen te brengen, maar het licht is voorgoed er uit verdwenen. Een deserteur van het 7e reg. infan terie, in garnizoen te Hoorn, is te Amster dam aangehouden. Hij was een halfjaar zoek. Uit Nieuwediep wordt i. d. 7 Jan. gemeld: Door den heer Bonèr, gemach tigde van assuradeuren te Bremen, is aldaar eene som van f 590 bijeengebracht ten voor- deele van hen, die de redding van de op varenden der op 9 December verongelukte Duitsche bark Renown hebben bewerkstel ligd. Van dit bedrag is door tusschenkomst van de commissie der Noord- en Zuidhol- landsche Reddingmaatschappij te Nieuwediep aan de equipage der sleepboot Hercules f325 en aan de bemanningen der redding boot f 265 geschonken. Naar men aan het Hél, uit Denekamp (O.) meldt, is in de buurtschap Scheerhorn een dubbele moord gepleegd, terwijl boven dien een derde persoon deerlijk mishandeld en bewusteloos in een diepte geworpen werd. Men waande hem dood, doch zijn behoud heeft de inhechtenisneming van zeven per sonen zeer bevorderd. Misbruik van sterken drank schijnt die offers te hebben geëischt. Voor een paar maanden viel een Zweedsch koopvaardijkapitein, P. O. Ny- lander, te Harlingen over een goot, die niet gedekt was, en verwondde zich zoo, dat hij niet met zijn schip kou vertrekken, dat door een Hollandsch kapitein W. B. Van der Meer, naar Sundsvall gebracht moest worden. De eigenaar van het Zweed- sche schip heeft nu den Zweedschen vice- consul te Harlingen opgedragen de gemeente (desnoodig in rechten) aan te spreken voor de geleden schade met inbegrip van de ver goeding, door de reederij betaald aan kapi tein W. B. Van der Meer voor het over brengen van het schip. Men schrijft uit Stavenisse aan de N. R. Ct.Aan de vlasserijeu alhier (men telt er 9) wapperde gisteren Neerlands drie kleur, ter eere van den arbeider Cent. Wes- dorp, die gisteren 50 jaar lang gearbeid had in dit product. Van zijn legenwoor- digeu baas, alsmede van zijne tegenwoor dige en vroegere medearbeiders, ontving de jubilaris geschenken. «ara «o 9. rwss 'W - Naar men meldt, zal heden van Utrecht naar Geldrop (N. Br.) vertrekken een detachement van het korps genietroepen, onder bevel van den kapt. J. C. Gijsberti Hodenpijl. In Geldrop namelijk bevindt zich een oude toren, eeuwen oud, waarvau in het jaar 1400 reeds gesproken werd en die aan de vijanden van den bekenden Maarten van Rossum tot vluchthaveu diende, toen zij door dien krijgsoverste werden ver volgd. Ten einde zijne vijanden te dwingen van den toren af te komen en zich aan hem over te leveren, stak Maarten van Rossum de toren iu den brand en wilde zelfs met pulver hem iu de lucht doen vliegen. Dit mocht echter niet gelukken; wel scheurden de murenmaar de toren bleef staan. De kerkdie tegen den toren aanstond, schijnt daaraan tot steun gediend te hebben, want nu men onlangs die kerk heeft afgebroken, is onverwacht een stuk van deu toren naar beneden geBtort, ge lukkig zonder ongevallen te veroorzaken. Een gedeelte van den toren is echter blijven staan en wel een piekhoog 40 meter, die elk oogenblikwie weet door welke geringe oorzaak op de omwonende inwoners van üeldiop kan neerstorten. Ten einde dit gevaar af te wenden is de hulp van de genietroepen ingeroepen en zal bovengenoemd detachement met dynamiet trachten te doen, wat voor eeuwen met pulver mislukt is. Wijl de rondom den toren gelegen huizen moeten gespaard blijven, zal getracht worden den toren in eene bepaalde richting, tusscheu de huizen te laten vallen, waartoe door den kapitein Gijsberti reeds een voorloopig onderzoek ter plaatse gedaan is. De toren is 10 M. lang en 10 M. breed, terwijl de muren ruim 2 M. dik zijn. Het zal dus een indrukwekkend oogenblik zijn wanneer die kolossus ter aarde valteindelijk zwichtende voor den wil van den mensch, die voor eenige eeuwen hem met pulver niet aan zijn macht kon onderwerpen. r/Van de Nederlandsche grens" wordt aan de Frankfurter Zeitung een en ander geschreven over de werving voor het N.-I. leger. De schrijver vestigt er de aandacht op, dat in het vorig jaar via Harderwijk 1840 man naar ludië zijn gezonden, waar- ouder 245 Duitschers, 58 Belgen, 33 Zwit sers, 9 Oostenrijkers, 4 Franschen, 2 Rus sen, enz. „Te Maastricht schrijft hij verder „is een filiaal van het centraal-werfdepót opgericht, waarvan men zich goede gevolgen voorstelt. In Duitschland treden de wervers heimelijk op; het zijn in den regel Duit schers, die zich voor dit onzuiver, maar voordeelig, handwerk leenen. Het Neder landsch werfdepot heeft in Duitschland meer agenten dan men denkten trots alle waar schuwingen vallen hun jaarlijks bonderden jongelieden in handen, die om een of an dere reden het vaderland willen verlaten om „bloeddienst" te zoeken in den vreemde. Ook kan als tamelijk zeker worden aange nomen, dat minstens 50 of 60 percent van de Duitsche deserteurs naar Nederland trek ken. Van de overige Duitschers, die dienst willen nemen, blijkt in den regel maar eene kleine minderheid bruikbaar voor deu dienst op Java en Sumatra. De overigen worden gezamenlijk langs den koristen weg weder over de grens gezet. (ZJ. v. N.) BELGIË. Men spreekt van een huwelijk van den kleinzoon van den keizer van Brazilië met eene dochter van den graaf van Vlaan deren. De nachtelijke aanrandingen zijn tegen woordig te Brussel zoo talrijk, dat de dag bladen er bijna dagelijks eenige meè te dee- len hebben. Prins Victor Napoleon was Donder dag de gast des konings in het kasteel van Laeken. EMGËLAX Koningin Victoria heeft aan lady Mac kenzie eene prachtige met gouden palmen doorweven shawl ten geschenke gegeven. Het begeleidend schrijven van de koningin luidde: „De door uwen gemaal aan den Duitschen kroonprins bewezen diensten maak ten herhaaldelijk de afwezigheid van uwen echtgenoot noodzakelijk. Ten bewijze dat een dergelijk offer zeer door mij gewaar deerd wordt, zend ik dit teeken van mijne hulde. De koningin zal in het voorjaar naar Florence gaan. Naar men zegt, is daar reeds eene woning voor haar gehuurd. In de diplomatieke kringen te Londen beschouwt men den toestand in Europa als belangrijk opgeklaard en het behoud van den vrede als voor het oogenblik verzekerd. Men is zelfs niet langer beducht voor oorlog in het voorjaar. De Dailij Telegraph bevat een heftig artikel tegen den aanleg van eene spoorweg brug of tun'iel tusscheu Frankrij k en Engeland. Woensdag 11. werden te Londen in de leeszaal bij de St. Saviourskapel als naar gewoonte in het begin van het jaar de doofstommen, te wier behoeve eenige jaren geleden door de Royal Association of the Deaf and Dumb een instituut is gesticht, op eene theepartij onthaald. Meer dan 150 waien er tegenwoordig. In die kapel wordt tweemaal iederen Zondag eene preek voor de doofstommen gehouden door een geestelijke, die zich in de vingerspraak verstaanbaar heeft weten te maken. ÏAAKKItlJ K. De president Carnot en mme Caruot hebben hun eerste receptie gegeven. Er waren circa 1200 genoodigden. De zalen van het Elysée waren rijk versierd en ver licht. Het geheele corps diplomatique was opgekomen. Men roemt de ongedwongen heid waarmede Carnot en zijne vrouw hun gasten ontvingen en zegt dat de president van plan is eiken Donderdag (e ontvangen, de bals niet meegerekend. In deu Zaterdag gehouden ministerraad is door deu heer Tirard medegedeeld, dat de opbrengst der belastingen in December 8,800.000 fr. hooger is dan de raming en 4,539,000 fr. meer dan in dezelfde maand van 1886. In de jl. Dinsdag gehouden zitting der academie van geneeskunde te Parijs heeft de heer Paulier menschelijke hersens vertoond, welke door eene nieuwe wijze van behaudeling geheel hard waren gemaakt zon der verandering in kleur en gewicht en die zoo dikwijls weder week en hard gemaakt kunnen worden als men goedvindt. Men verwacht van deze uitvinding groot nut bij de anatomische studiën. De ingenieurs van de timmerwerven aan de Loire hebben aan den minister van marine het plan van een oorlogschip aange boden, waarvan de onbewegelijkheid tijdens het gevecht verzekerd is, wat er ook ge- beure. Te Calais wordt een groot nieuw station gebouwd voor de reizigers van en naar Dover. Het zal 1 millioen frs. kosten en o. a. een hotel met 30 kamers en allerlei bureaux bevatten. Eene ontzaglijke galerij zal ter beschutting der reizigers dienen. Het werk moet nog dit jaar gereed komen en het station zal tegelijk met de nieuwe haven in gebruik worden gesteld. In het afgeloopen jaar beliep het aantal reizigers over Dover en Calais 236,000 of 20,000 meer dan in 1886. SFAXJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat onder de geschenken welke de jeugdige koning Alfonso bij de jaarsverwisseling kreeg, ook eene groote kist uit Havannah voorkomt, die met de geurigste sigaren is gevuld. Aan vankelijk dacht men dat het chocolade-siga ren waren, doch spoedig zag men dat het echte sigaren waren. De schenker, een Spaansch millionair, kwam op de gedachte, zulk een geschenk te doen, opdat Alfonso XIII eenswanneer hij zal beginnen te roo- ken, met geen slechte sigaren zou hebben te kampen. De koningin-regentes heeft gelast, de kist op eene drooge plaats te bewaren en den gever van dit kostelijk geschenk haren dank te betuigen. De gravin van Parijs is met hare twee kinderen en den hertog van Chartres te Madrid aangekomen. De infante Isabella wachtte HH. aan het station op. De gravin van Parijs is aan het koninklijk paleis af gestapt. Op hare doorreis naar Spanje is de gra vin van Parijs aan het station van Bayonne door vele leden der royalistische partij be groet. H. K. H. verliet met hare kinderen den waggon, sprak de manifestanten hartelijk toe en drukte ieder de hand bij het heengaan. De aartsbisschop van Madrid is op de reis naar Rome aan een groot gevaar ontkomeD. Een sigaret, die nog niet uit was, deed brand ontstaan in den waggon, waarin hij was gezeten, toen de trein reeds ging. Gelukkig kwam de reiziger met den schrik vrij. PORTIICrAL. De Portugeesche zeekapitein Emegildo Coppello is Afrika doorgetrokken van het westen naar het oosten. Hij vertrok uit St. Paul de Loanda en kwam in Mozam bique aan, na eene reis van acht maanden, vol gevaren en moeilijkheden. Van de 120 mannen, die hem vergezelden, zijn 60 onder weg gestorven van honger en dorst. Cop pello is dezer dagen te Lissabon terugge komen. Zijne expeditie werd door de Por tugeesche regeering geldelijk ondersteund.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2