BUITEN LANDSCHE BERICHTEN -St- m ia® xSiS mrs «te «ca mis. w Gisterenmiddag werd te Zwolle op de algeineene begraafplaats bet stoffelijk over schot van den boofdcouJuctenr Barink, op zoo treurige wijze bij het ongeluk te Rui- nerwold omgekomen, ter aarde besteld. De lijkwagen werd door een achttal koetsen met familie en bekenden van den overledene, benevens verscheidene ambteoareu van de exploitatie-maatschappij, gevolgd, terwijl een groot aantal conducteurs der maatschappij hun makker mede de laatste eer bewezen. Bij de geopende groeve sprak de heer P. Van der Eist, districts-inspecteur te Gronin gen, een kort woord als vertegenwoordiger der maatschappij en als meusch, als vriend. De jongeren wees hij op Baririk als op een voorbeeldhij herinnerde er aan hoe de overledene steeds met de meeste toewijding zijn plicht had betracht, en nam ten slotte afscheid van hem als van een vriend, dien hij, zoo vaak hij met hem op den trein de reis had gedaan, naar waarde had leeren schatten. De droeve plechtigheid werd door een groot aantal belangstellenden bijgewoond. liet stoffelijk overschot van den conduc teur 1ste kl. Rosenberg wordt hedenochtend op de Katholieke begraafplaats ter aarde besteld. (Z. Cl.) Te Hollandscheveld, bij Hoogeveen, is voor eenige dagen de 70 jarige weduwe Vos in het vuur gevallen en met erge brand wonden bedekt, tengevolge waarvan zij thans is overleden. In de rijkswerkinrichting te Veenhui- zen bevonden zich 1 Januari jl. ongeveer 2000 mannelijke en 200 vrouwelijke ver pleegden. Hun aantal is in de laatste maan den schrikbarend toegenomen. Als een zeldzaamheid in dit seizoen deelt men mede dat een landbouwer te Tilburg dezer dagen een nest jonge kanarie vogels heeft opgevoed. Niettegenstaande de stoomfluit van een naderenden trein herhaaldelijk gilde, bleven te Veenwouden twee knapen onbewegelijk op de rails staan. De vader, het groote gevaar bemerkende, snelde in allerijl toe en wist door een forschen ruk zijne kinderen nog juist bijtijds van een vreeselijken dood te redden. Het bleek, dat de beide bengels gewed haddenwie van hen het langst op de rails durfde blijven. (H. Cl.) Toen eergisterenavond de goederen trein van Bokstel Venloo gepasseerd was, bemerkte men dat een waggon met turf- strooisel in volle vlam stond en vernield werd. Daar de trein den wind van voren had, vermoedt men dat eene vonk uit de machine op het turfstrooisel is gevallen en den brand veroorzaakt heeft. Te Valkenburg maakte Maandag eene koe een vreemdsoortig uitstapje. Het beest beklom langs 40 treden, die met sneeuw en ijs bedekt warende vermaarde ruïne van het stadje en daalde langs deuzelfden weg ook weder naar benedenzonder daarbij het geringste letsel te bekomen. Dinsdag vond men een zeventigjarig alleenwonend man te Brunssum dood in zijne woning. Aan zijnen hals werden eenige verwondingen waargenomen. De gedachte, dat hier eene misdaad gepleegd is, is der halve niet geheel buitengesloten. Omtrent het verwonden van den heer J. II. Lemmens, burgemeester en Becretaris van Beek, meldt men aan de Standaard nader als volgt: Sedert eenigen tijd heette het bij H. spookt men; door H. zeiven werd aangifte gedaan, dat er 's nachts baldadig heden aan zijn woning werden bedreven. Meermalen vielen in de laatste nachten nabij die woning schoten. De burgemeester, ver gezeld van den gemeenteveldwachter, beslo ten Dinsdagavond de zaak eens nader te onderzoeken, om desnoods de orde, indien die mocht worden verstoord, te handhaven. In de nabijheid van gemeld huis gekomen vatten zij post. Zij zagen geen ziel. Zoodra H. zelf eensklaps op straat verscheen, waar hij twee personen zag, die hij mogelijk voor spoken of dieven heeft gehouden, begint hij er flink op los te schieten; ofschoon de burgemeester hem al toeriep: politie" enz. niets mocht baten, de man was als waan zinnig. Eeu kogel sneed den burgemeester langs het hoofd, eene tweede trof hem in de dij, welke laatste gisteren door dr. Spronk verwijderd werd. Het schot is gelukkig niet van gevaarlijken aard gebleken. BELKIE. De nachtelijke aanrandingen zijn tegen woordig te Brussel zoo talrijk, dat de dag bladen er bijna dagelijks eenige meê te dee- len hebben. Verwonderlijk is het, dat het meestal, of ten minste zeer dikwijls de sol daten van het garnizoen zij die nu als aan randers, dan weer als slachtoffers in die zo- ken betrokken zijn. Maandagnacht weer werd eeu soldaat, die naar de kazerne van Terka- tneren terugkeerde, aangerand. Men ontnam hem de portemonaie, die vijf francs inhield. De soldaatdie den aanrander kende, klaagde hem bij de politie aan. Toen deze in de woning van den dief kwam om hem aan te houden, wist hij langs het dak te ont vluchten. De hertog van Aumale is bezig met eeu geschiedenis van de Condé's. ii\t;nLvvu. In Ierland worden gedurig vonnissen geveld over personen, die zich tegen bepa lingen der dwaugwet vergrepen hebben. In de laatste weken we den herhaaldelijk man nen veroordeeld, die redevoeriugen gehouden hadden in verboden vergaderingen of daar van verslag gegeven; Woensdag 11. werden drie leden der lersche Liga te Kanturk ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf omdat zij zich aan boycotterij hadden schul dig gemaakt, door te weigeren levensmidde len aan eeu landheer Ie verkoopen. Aan den Morning Post wordt gemeld dat de Abyssinische aanvoerder Ras-a-loela den Italiaanschen opperbevelhebber heeft voorgesteld dat hij met 40000 mau naar de Italianen zou overloopen, tegen eene beloo- niug van 20,000 ponden sterling en tegen belofte dal hij den troon van Abyssinië be stijgen zou zoodra de Negus verslagen zou wezen. Ras-a-loela zou zich bereid verklaard hebben vijf gijzelaars te stellen en eenige gewichtige stellingen aan de Italianen over te leveren, als waarborg voor het nakomen zijner beloften. Osman Digna moet den omtrek van Soea- kim verlaten hebben ten einde de Aziati sche kuststammen in opstand te brengen. lAAKKUUK. De nieuwe Fransche Minister van ma rine, admiraal Krantz, is in 1821 te Arches in de Vogeezen geboren, lu 1837 nam hij dienst bij de vloottijdens het beleg van Parijs was hij commandant van hel fort lvry; in 1871 werd hij chef van het kabinet van den minister van marine Pothiau, en in 1873 bevelhebber van het eskader in de wateren van China en Japan. Hier bleef hij tot 1877 en bij zijn terugkeer naar het va derland werd hij wederom aan het departe ment van marine verbonden. Tot onder-secretaris voor koloniën werd benoemd de heer Félix Faure. Gisteren is te Parijs aangevangen de behandeling van het proces tegen Ribodeau en zijne medebeschuldigden, vervolgd wegens handel in decoraties. Toen zou begonnen worden- met de ondervraging der beschul digden, heeft het openbaar ministerie schor sing der zaak gevraagd, wijl, tengevolge van nieuwe bewijsstukken in dit proces, een gerechtelijk onderzoek is ingesteld omtrent de handelingen van den lieer Wilson, die eveneens in deze zaak betrokken is. De rechtbank heeft de verlangde schorsing toe gestaan. Indien men den Romeinschen corres pondent van le Gaulois mag gelooven, dan zal aan de Fransche regeering voldoening gegeven worden in zake de schending van het Fransch consulaat te Florence. Deze voldoening zou bestaan in het ontslaan van de twee schuldige ambtenaren. Anbertindie den moordaanslag heeft gedaan op Jules Ferry, gaat voort met het maken van verzen in de gevangenis. Doch met dit al vindt hij zijn verblijf in Mazas vervelend. Hij heeft nu aan den rechter van instructie een brief geschrevenwaarin hij aan dezen bericht, dat hij volstrekt niet gek is, en hij verzoekt hem voortgang te maken met de instructie, opdat zijne zaak spoedig in openbare behandeling voor het gerecht kan komen. Te Parijs is eene mme. in hechtenis genomen, die de lieden wist wijs te ma ken, dat zij de gave bezat om haar toe vertrouwde obligatiën van premieleeningen met prijzen te doen uitloten. Zoo was zij voor 130000 fr. aan obligatiën meester geworden, die men niet heeft kunnen terugvinden. Een Parijsch portretschilder woonde op de zevende verdieping en leed gebrek. Hij begreep dat het publiek werd afgeseürikt door de zeven trappen en plaatste daarom voor de straatdeur een bord met het op schrift: Portretten te bekomen 10 fr. het stuk. Atelier op de 3e verdieping." Als de bezoekers drie trappen wareu op geklommen, stonden zij voor een tweede bord en lazen, dat het atelier naar de vijfde verdieping verplaatst was. Daar aangekomen vonden zij een derde bord met het opschrift: fHet atelier is we gens verbouwing tijdelijk op de zevende ver dieping gevestigd." Na zich reeds zooveel moeite te hebben getroost, klom men doorgaans nog de beide laatste trappen op, zoodat onze kunstenaar ziju doel bereikt had. Het Parijsche „Gijinnase" ontving met „l'Abbé Conslantin" in twee maanden 380.000 frs. Het blijkt thans, dat de brand in de pianofabriek van Erardte Parijsbij lange niet de verwoesting heeft aangericht, nis in het eerste bericht is opgegeven Een der Parijsche bladen heeft gemeld dat er 1500 piano's vernield waren. Het getal bepaalt zich slechts tot vier. De vlammen liebbi-n de meeste schade veroorzaakt in de werk plaatsen, ingericht voor het herstellen van piano's. Het in liet Fransch uitgegeven blad La Bulgarie is weer te Solia verschenen. Het was drie jaar geleden geschorst door Zaukoff. In het hoofdartikel zegt liet blad, dat de leus Bulgarije voor de Bulgaten heeft gezegevierd. S PASIJIi Onder voorzitterschap vmi den Spaau- schen minister-president Sagasta, zal ver moedelijk reeds in het begin van Februari de internationale conferentie tot bespreking der aangelegenheden in Marokko te .Madrid bijeenkomen. Blijkens berichten uit Madrid zal het voorgenomen vierde eeuwfeest der ontdek king van Amerika van indrukwekkenden aard «orden. De Spaansche regeering zal tot 1892 ieder jaar 20,000 ponden sterling afzonderen tot bestrijding der kosten. Daarbij komen de openbare inschrijvingen. Canovas, Castelar en Moret staan aan het hoofd van de voorbereiding tot het feest. In een der smerigste straten van Ma drid woont een vrouw van 109 jaren, vroe ger waschvrouw van beroep; zij heeft eeu kleindochter van 60 jaren. Nog geen twee jaren geleden ging zij zelf in de rivier haar linnengoed wasschen. OIHT8CHLASI». In zijn schriftelijk antwoord op de gelukwenschen der magislrateur bij gele genheid van het nieuwjaar, dankt de keizer voor de hernieuwde betuiging van trouw en aanhankelijkheid. De keizer hoopt dat onder de bescherming eener duurzame vrede, welke God moge blijven schenken, tenge volge van de op economisch en sociaal ge bied genomen wettelijke maatregelen de weDaart der natie verder krachtig tot ont wikkeling zal komen en door rechtvaardig en betamelijk ingrijpen in de maatschappe lijke standen de thans bestaande verschil len zal doen verminderen. De keizer her innert ook nog aan de droeve krank heid van den kroonprins en de algemeene deelneming daarin, welke den keizer en der keizerin tot troost strekken. De keizer was door de verschijnselen eener lichte verkoudheid gedurende de laatste dagen verhinderd een rijtoer te maken. Prins Von Bismarckwiens gezond heidstoestand thans niets te wenschen over laat is voornemens in het midden van deze maand van Friedrichsruhe naar Berlijn te vertrekken. Door de correctioneele rechtbank te Metz is een 14jarig meisje wegens beleediging van den Duitschen keizer tot eene week ge vangenisstraf veroordeeld. In de Elzas-Lotharingsche gemeente Giessen is de thermometer op 1 Jauuari tot 20 graden onder nul gedaald. Het verlich ten met gas was onmogelijk geworden. De melk werd aan de verbruikers in den vorm van ijsblokjes bezorgd. De vogels kwamen bij duizenden om. Voor de te Rummelsberg bij Berlijn te houden ganzenmarkt werden dezer dagen niet minder dan 250,000 ganzen aange bracht. De handel was levendiger dan ten vorigen jare. OUST ËtllIJIi. Uit Weenen seint de correspondent van de Standard het volgende: De keizer van Rusland heeft de bekende valsche diplomatieke stukken omstreeks half September jl. ontvangen van den koning of de koningin van Griekenland, op het slot Fredensborg. De koning en koningin had den die stukkeu ontvangen vau Paul Derou- lède, bij gelegenheid eener audiëntie, welke hem verleeod werd. Deroulède moet de be scheiden öf zelf vervalscht, of ze gebezigd hebben met de wetenschap dat ze door an deren vervalscht waren. In elk geval be doelde de Fransche Ligue des Patriotes door dit middel, eenen oorlog tusschen Rusland en Duitschland te doen ontbranden, gedu rende welken de Franschen beproeven zouden Elzas-Lotharingen te heroveren. De corres pondent gelooft dat Derouléde's ontslag als voorzitter van de Ligue des Patriotes het gevolg is geweest van het voorgevallene. Zeker is het dat nog niet is opgehelderd wat Derouléde heeft uitgevoerd tusschen den 23sten Augustus, toen hij St. Petersburg verliet, tot aan het einde dier maand, toen hij plotseling te Bucharest voor den dag kwam. Vermoedelijk is hij toen te Parijs en te Brussel geweest, alvorens zich naar Kopenhagen te begeven. Voor Deroulède's vertrek uit St. Petersburg, hebben de pan- slavisten hem het bekende afscheidsmaal aangeboden. Men vermoedt dat op dat feestmaal de aanzittenden heimelijk besloten hebben eene ontmoeting tusschen den Duit schen en den Russisclien keizer tot eiken prijs te verhinderen. NR. Ct.) TWïtHIJE. De Sultan van Turkije heeft gelast dat de Turksche schouwburg te Konstanti- nopel zal worden gesloten, omdat die tot zedenbederf onder de Mohammedanen bij droeg. AHEIIIH4. Te Carondelet bij St. Louis hebben tengevolge van de Nieuwjaars-feestelijkheden onlusten plaats gehad tusschen blanke sol daten cn uegertroepen. Omtrent tweehon derd man gingen elkander met knuppels, steenen enz. te lijf' totdat vier compagnieën ruiterij een einde aan Jen oploop maakten. In het geheel waren honderd man gekwetst en daaronder drie doodelijk. Door het sluiten van een aantal glas fabrieken in de Vereenigde Staten en Canada zijn 12,000 menscben zonder werk. OOST-I X DIE. Men meldt aan de Ind. Mere., dat er gegrond vooruitzicht bestaat, dat de Delispoorweg tegen Februari e. k. geheel voor het publiek verkeer wordt opengesteld en dat onmiddellijk daarna met de aanleg van een zijlijn door het rijk Serdang zal worden begonnen. Die zijlijn lang 35 K.M. moet in twee jaren gebouwd worden, onder leiding van een ingenieur, die een gedeelte der vroegere lijn bouwde, en met een gedeelte van het aanwezige personeel terwijl als nieuwe ambtenaren noodig zullen zijn: een sectie-chef, een hoofdopzichter, meerdere opzichters, een teekenaar, een chef de bureau, een boekhouder en een magazijnmeester. Bij de inkrimping van den aanleg van spoor- en tramwegen in Nederland, is dit een goede gelegenheid voor energieke jonge ambtenaren, om gedurende eenige jaren een goede ondervinding en een loonende werkkring te vinden. PER TELEGRAAF. LONDEN, 7 Jan. In diplomatieke krin gen beschouwt men hier den politieken toe stand als aanmerkelijk verbeterd en gelooft men niet alleen, dat de handhaving des vredes voor het oogenblik is verzekerd, maar vreest men zelfs niet meer het uitbreken van vijandelijkheden in het voorjaar. De Daily Telegraph bevat een heftig arti kel tegen de plannen Frankrijk en Engeland door middel van een brug of tunnel door het kanaal te verbinden. De Timet verneemt uit Weenen, dat in Oost-Rumelië ongeregeldheden zijn uitgebro ken, en wel wegens een inval van de Mon- tegrijuen. De Timet merkt daarbij op, dat Rusland hiervan wel gebruik zal maken door te beweren, dat de tegenwoordige regeering niet in staat is de orde in Bulgarije te handhaven. LONDEN, 7 Jan. (Part. tel. H.) Het eenige nieuws van dezen morgen isdat de tarievenoorlog tusschen de Alten en Wa- bash-lijuen voortduurt. BERLIJN, 7 Jan. De kroonprins richtte een schrijven aan den gemeenteraad van Potsdam, waarin hij den raad dank zegt voor de betoonde belangstelling en de hoop uitspreekt, dat hij, evenals in andere jaren, ook in den aanstaanden zomer de stad Pots dam zal kunnen bezoeken. LONDEN6 Jan. Er bestaat geen grond hoegenaamd voor het bericht van sommige Engelsche bladendat de reis van den hertog van Norfolk naar Rome ten doel heeft, het overbrengen eener nieuwe mede- deeling der Koningin. Hij is alleen belast met het overhandigen van een adres van geluk» enschiug der R. K. Unie. LAATSTE BERICHTEN. Naar de Wereldburger verneemt, is een Nederlandsch mijn-ingenieur, de heer J. Hulshof!, laatst te Berlijn woonachtig, laatstleden Donderdag met de Union-lijn naar Zuid-Afrika vertrokken, om voor rekening van een Nederlandsch consortium de Transvaalsche goudvelden te gaan on derzoeken en daarover rapport uit te brengen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2