BINNENLANDSOHE BERICHTEN. BUITEN LANÜSCHE BERICHTEN sie is roor het lste gedeelte van het arts examen toegelaten de heer C. H. [lillen. [let Stedelijk Museum in de Laken hal is gedurende het jaar 1887 bezocht door 16281 personen, waarvan 12593 kos teloos en 3688 betalenden. Op de voordracht voor een hoofd eener bewaarschool te Rotterdam komt voor mej. M. B. C. Swart, alhier. itilZIEH, tKTÏEKEM ES KUNST. Massenet is tot officier van het Le gioen van Eer bevorderd. Ook bij het le regiment veldartillerie te Utrecht is een fanfarecorps gevormd. -Ernst Possart is zijne gastrollen aan het Thalia-theater te New-York als Karei IX in Zindners treurspel ,,dc Bloedbruiloft" begonnen en heeft daarmede een buitenge woon succes ingeoogst. Te Tours is verschenen een blad le Lelégucmen zegt dat het door Wilson wordt geïnspireerd. OFFICIËELE BERICHTEN. Door Z. M. is de machinist 1ste kl. in het vaste korps A. J. Moritz, met ingang van den 16den dezer, benoemd tot off.-ma chinist 2de kl. bij 's rijks stoomvaartdienst. Door Z. M. is de le luit. B. M. Branlsma, van het 2de reg. huzaren, krach tens punt 4 van art. 38 der wet van 28 Augustus 1851 [Staatsblad n°. 128), op non-activiteit gesteld. De benoemde off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht J. Cramer wordt met 1 Feb. a. s. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. I1H. MM. de koning en de koningin zullen, naar het D. v. Z.-IL. en 's Gr. ver neemt, tot Mei aanstaande le 's Hage ver toeven, met uitzondering van de week na Paschen, die, zooals gewoonlijk, voor een bezoek aan de hoofdstad is bestemd. Blijkens bij het dep. van marine ont vangen bericht is Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. Van Galen, onder bevel van den kapt. ter zee J. Loots, in den namiddag van 5 dezer van de reede van Tessel vertrokken ter opvolging zijner bestemming naar Oost- Indië. Lord Wolseley machtigt de correspon dent der N. R. Ct. volstrekt tegen te spre ken het beweren vau Klein, den bediende van wijlen Hicks Pacha, dat de Eugelschen voor de vangst van onzen landgenoot Scbu- ver een prijs hebben uitgeloofd. Van eene korte afwezigheid der moe der gebruik makende, heeft het driejarige zoontje van den werkman K.te Baren- drecht, gisterenochtend een doosje lucifers weten te bemachtigen en zijne kleertjes aan het branden gemaakt, zoodat de moeder haar zoontje in deerniswaardigen toestand terugvond. Te Arkel vermaakten zich Donderdag middag drie jongelieden met schaatsenrijden op de Linge; plotseling echter zonk een hunner jn de diepte weg en werd ander half uur later levenloos opgehaald. Het museum voor kunstnijverheid te Haarlem is gedurende het jaar 1887 bezocht door 8255 personen, onder welke 288 do nateurs en leden, 711 betalende en 7256 met-betalende bezoekers. Op het gerucht dat in het pakhuis De Pelikaan op de Lauriergracht te Amster dam, waarin koopmansgoederen o. a. koffie zijn geborgen, werd ingebroken, begaven zich gisternacht eenige agenten derwaarts. Zij vonden de deur open slaan en zagen, dat eenige personen op hunne komst de trap naar de bovenverdieping opliepen. Daar viel der politie één in handen. De man werd terstond naar den politiepost op de Laurier gracht overgebracht. De andere verdachten hebben zich toegang weten te verschaffen tot het dak, waarvan ééo hunner is gevallen of gesprongen op een zinken plat, waarbij hij zoodanig vei wond geraakte, dat hij met een raderbaar naar het Binnen-gasthuis moest vervoerd worden, llij verkeert sedert in bewusteloozen toestand, zoodat men zijne identiteit nog niet heeft kunnen vaststellen. Een derde verdachte heeft zich over eenige daken verwijderd tot aan een woning, waar hij door een openstaand keukenraam naar binnen is gekomen. Hier is hij echter aan gehouden en eveneens naar den politiepost op de Lauriergracht overgebracht. Hij wei gert zich bekend te maken. Men zegt dat een vierde ontvlucht is. De aangehoudenen, op wie iets verdachts is bevonden, zijn naar het sectie-bureau over Xs 2BB2 T& M3& «3 WW gebracht. 't Geval veroorzaakte op de Lau riergracht een ongekende drukte. (D. v. N.) De heer B., vroeger handelaar in var kens te Amsterdam, is, toen hij zijn koetjes op het droge had, zoo'n beetje gaan lief hebberen in de effecten en verschijnt dage lijks op de beurs. Dezer dagen, terwijl het daar stil was, kwam bij het bieden op staats papieren, die de heer 13. te koop ^ood, een ondeugend bediende van een der eerste bank instellingen op den inval om te roepen: 5/8 jou 6 biggen." /r Wacht vriendje," dacht de heer B., „dat zal ik je betaald zetten," en zonder eenige aarzeling riep hij „Je hebt ze." De omstanders lachten, maar d ar bij bleef het dien middag. Doch den volgenden och tend, voor beurstijd (dus geheel volgens de regelen van den effectenhandel) trad de heer B. het bureau binnen en liet, na zich het loket te hebben doen openen, 6 springle vende biggen door het raampje vallen, onder overlegging van een quitantie ten bedrage van fvoor geleverde „effecten." De kleine „knorders" wisten niet hoe ze het hadden, en de bediende keek alsof hij het te Keulen hoorde donderen. Na heel wat gelach en gepraat over en weer, ont sloeg de heer B. den verlegen jongen mau van den koop en nam de biggen weer mee, maar de grappenmaker heeft zich voorgeno men, zijn leven lang aan die biggetjes le denken. In de Barberstraat te Amsterdam is door de politie een 8-jarige jongen gevon den die door zijne ouders, wonende in de Engelsche steeg, was uitgezonden om luci fers te verkoopen en nu reeds drie nachten rondzwierf, omdat hij niet naar huis durfde gaan, aangezien hij nog geen 50 cents had ontvangen. Uit Utrecht schrijft men aan het Hbl.Het is algemeen bekenddat het door den gemeenteraad alhier aangenomen voorstel, om het landgoed het Hoogeland aan te koopen voor een wandelpark, bij velen zooveel tegenkanting ontmoet heeft, dat zelfs adressen aan gedep. staten zijn gezonden, met verzoek het besluit van den raad niet goed te keuren. Naar de meening van enkelen schijnt dit niet voldoende, nog maar een halfheid; daarom zijn zij meer radicaal te werk gegaan en hebben den heer Van Eelde, die in den raad de indiening van het voorstel op zich genomen heeft een z. g. brandbrief geschreven, inhoudende de bedreiging, dat deswege „de geladen ge weren voor hem gereed staan" 1 Te Utrecht is door eenige heeren eene harddraverijvereeniging opgericht, ten doel hebbende des zomers harddraverijen uit te schrijven met paard en sjees en des winters met paard en slede. Men hoopt op mede werking van gemeentebestuur en burgerij. De direeteur der Weezee inrichting te Neerbosch heeft bij gelegenheid van het ge houden jaarlijksche kinderfeest aan feest gaven de som van ongeveer f 2500 ont vangen. Te Oosterbeek hebben de slagers con currentie gekregen. Thans is aldaar door den heer Hirschman eene vleeschhal ge opend. De prijzen zijn aanmerkelijk lager gesteld dan bij de andere slagers, zoodat niet alleen de meergegoedenmaar ook de mindere man voortaan tegen billijke prijzen eerste qualiteit vleesch kunnen bekomen. Eergisteren passeerden te Zevenaar een i 50-tal Russische Israëlieten op hunne reis naar Amerika. Als in dit winterseizoen reeds zooveleu derwaarts gaanzullen in 1888 in Amerika heel wat landverhuizers aankomen. Door het springen van eenen wielband der machine ondervond gisterochtend de sneltrein van Kampen, die om 9.25 v. m. te Zwolle moest arriveeren, tusschen Kam pen en Mastenbroek ruim 1 uur vertraging, en moest dientengevolge een hulptrein van Zwolle ontboden worden om de reizigers naar daar te doen vervoeren. De aanslui tingen met den trein naar Utrecht en den sneltrein naar Zutfen werden gemist. Uit Kampen kwam aldaar eene machine om het ledige materieel op te halen. Ontsporing, verdere beschadiging aan materieel en weg of persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. (Z. C.) Uit Meppel wordt aan de N. R. Cl. gemeld: Bij de verhuring van schippers knechten, gisteren naar de jaarlijksche ge woonte in de stadsherberg gehouden, giDg het niet zeer levendig toe. Voor de be kwaamste knechten werd van f 240 tot hoog stens f 300 (met den kost) besteed. Vele schippers wachten echter met het huren van knechten tot de tijd van varen daar is, wetende dan zij dan zeer goed terecht kunnen. Eenige paren die zich Maandag te «3 O XJ BCBL TW Smilde met. schaatsenrijden vermaakten, zouden onder eenen draaivonder, onder de hoofdvaart liggende, doorgaan. Eene der jonge dochters bukte niet voldoende, zij kwam met zulk eene vaart met den vonder in aanraking, dat hare hersenpan gescheurd werd. Haar toestand doet het ergste vreezen. Ten nadeele van eenen arbeider te Driesutn heeft men uit eeu kabinet een gouden oorijzer, een dito halsslot en eenige kleedingstukken ontvreemd. De vrouw van den arbeider bevond zich in (le werkplaats bij het huis, en toen zij de woning bin nengegaan was, had zij in de kamer eenen man ontmoet, die tegen haar aangeloopen was, maar dien zij door de duisternis niet goed gezien had. Het kabinet had toen opengestaan. Naar de Prov. Gron. Cl. mededeelt bevinden de gewonden bij het spoorwegon geluk te Ruinerwold, die in het akademisch ziekenhuis te Groningen zijn opgenomen, zich naar omstandigheden vrij wel. De Minerva" bestemd voor het ver voer van schapen van Vlissingen naar En geland is in genoemde stad aangekomen. Er moet dit jaar gecontracteerd zijn voor het vervoer van p. m. 250,000 stuks. Het vorig jaar werden er 155,000 stuks vervoerd. Te Best heerscht onder de knechts der klompenmakers eene werkstaking, die algemeen dreigt te worden. Vermindering der loonen is de oorzaak. Te Sittard en iu de omstreken wordt door de politie een streng onderzoek inge steld naar een persoon uit Brussel, die zich voor eenigen tijd aldaar heeft opgehouden en in betrekking stond tot een meisje uit Broek-Siltard, waarmede hij voorgaf in het huwelijk te willen treden. Hij wordt ver dacht van in België moord en verschillende diefstallen te hebben gepleegd. Eene vrouw waarmede hij vroeger in betrekking stond en een ander persoon die men meent zijn medeplichtige te wezen, zijn te Parijs aan gehouden. KELKIE. Volgens verscheidene Belgische bladen zou de door het overlijden van den heer Van Praet opengevallen post van minister van het huis des konings zeer betwist wor den. L'lndép. Beige noemt net echter wei nig waarschijnlijk, dat de overledene in deze hoedanigheid en met dizen titel, tenminste onmiddellijk vervangen zou worden. Graaf De Borchgrave d'Altena, thans secretaris des konings, zal waarschijnlijk tot chef van het kabinet des konings benoemd worden. EFUËL1ID. Bij de gisteren te Manchester gehou den verkiezing voor een lid van het parle ment is de beer Moss (conservatief) met 1364 stemmen gekozen, ter vervanging van wijlen den heer Tottenham. De heer Van der Byl (van de Gladstouepartij) verkreeg 849 stemmen. De conservatieve meerder heid bij de vorige verkiezing was 336 stemmen. Uit Londen wordt bericht dat het Nederlandsche gouvernement te Batavia aan de Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat het Nederlandsche oorlogschip Samarang ten westen van de Timor-eilanden-groep een vlak boschrijk eiland heeft ontdekt, dat op geene kaart voorkomt. Het ligt op 8° 15' Zuiderbreedte en 130° 39' Oosterlengte is 2 mijlen lang en 2'3 mijl breed. Door de Engelsche regeering zijn voor liet redden van de bemanning van het En gelsche stoomschip Flaxmoss de volgende belooningen toegekendaan kapitein T. Zei- linga, gezagvoerder van liet le Harlingen thuisbehoorend barkschip Neptunus, een kijker, aan de beide stuurlieden eene gou den medaille; aan de matrozen een zilve ren dito, benevens eene gratificatie van 2 pond sterling. Het geschil tusschen bet Engelsche gouvernement en dat van Venezuela, over de inbeslagneming der Britsche schepen Henriette en Josephina, is iu der minne geschikt, daar het Venezuelaansche gouver nement zich bereid heeft verklaard 8000 schadevergoeding te betalen. Nadat het bestuur der afdeeling Du blin van de Nationale Liga weer eene ver gadering had gehouden, waarin op het gou vernement werd geschimpt en verder verzet tegen de wet werd aangekondigd, en nadat dit openlijk was bekend gemaakt, heeft de Iersche regeering in eene zitting van den geheimen raad, onder voorzitterschap van den Lord-stadhouder Maandagnamiddag be sloten om de afdeelingen der Liga in de graafschappen Dublin en Meath voor onwet tige vereenigingen te verklaren. Dit is se dert geschied en daarmede is ook het hoofd bestuur der Liga dat zijn zetel had te Du blin, getroffen. Deze besluiten zijn overeen komstig de wet tot handhaving der open bare ordegenomen. Eeu later bericht meldt echter dat het besluit, betreffende de twee graafschappen, nog niet is afgekondigd. Als eene bijzonderheid wordt medege deeld dat een aantal landbouwers in North- Lancashire, tegenwoordig groote hoeveelheden aardappelen naar Amerika verzenden, waar de aardappelenoog-t zeer moet zijn tegen gevallen. Bij Oldliill (Zuid Staffordshire) is een der dijken van liet Bi ruiingliam-kanaal door gebroken, waardoor de omliggende streek onder water is gezet en vele personen zonder dak zijn. The Times heeft naar aanleiding van haar eeuwfeest uit alle landen gelukwenschen ontvangen. Van den Nederlandschen Journalistenkring iverd het volgende telegram ontvangen: „The committee of the Dutch Press pre sents its compliments on your centenary." Aan de Times wordt nit St. Petersburg berichtdat de geheime rechtbank acht re volutionairen veroordeelde. Eene bijzondere commissie stelt een onderzoek in naar de studenten-onlustenen neemt alle studenten in verhoor. Van dezen worden er vermoe delijk 400 gestraft. FAAHRIJ K. De volledige uitslag der verkiezingen voor den senaat, noodzakelijk geworden door de gewoue aftreding van een-derde der leden is dat 42 republikeinen en 19 conservatieven gekozen zijD, terwijl 21 herstemmingen moe ten gehouden worden. De uitslag op Marti nique is nog niet bekend. De conservatieven winnen één zetel in Mayenne, waar de republikein Denis de ne derlaag leed. Le Figaro noemt het aftreden van den minister van oorlog zeker. Zijn voornemen zou zijn om weer aan het hoofd van een legercorps geplaatst te worden. La Lïberté spreekt dit tegen. Pasteur, die aan verlamming van den linkerarm lijdt, blijft den titel van secrétaire perpetue! der Fransche academie van weten schappen behouden; zijn functiën zullen ad interim worden vervuld. Anbertin, die een aanslag op den heer Jules Ferry pleegde, schijnt zijn verstand geheel teruggekregen te hebben. Een Parijsch ingenieur heeft te Parijs zes revolverschoten gelost op den directeur der telegrafistenschool in diens woning. Twee van de zes kogels wondden dezen aan arm en lijf, doch niet gevaarlijk. De dader is gearresteerd; hij bekende dat hij zich wilde wreken op de directeur, die in een brevet- quaestie zijn concurent had gesteund. ITALIË Dinsdag is de hertog van Norfolk naar Osborne vertrokken met een brief van den Paus aan de koniDgin van Engeland. Daarin bedankt de Paus de vorstin voor de geluk wenschen welke zij hem ter gelegenheid van zijn jubilé heeft toegezonden. In eene te Milaan gehouden vergadering, welke door afgevaardigden en senatoren bij gewoond werd, is tot doorboring van den Simplon in beginsel besloten. Dezer dagen vertrekken uit Napels weer twee transportschepen ten einde 600 soldaten, 2,000,000 patronen en 4000 gra naten naar Massowah over te brengen tot versterking van het Italiaansche leger. Op Nieuwjaarsdag hebben de oud- Garibaldianen, onder voorzitterschap van den heer Cavallotti te Florence bijeengekomen, een telegram aan den president der repu bliek gezonden, waarin zij opnieuw de ban den bekrachtigen, welke Italië aan Frankrijk verbinden. DIITiCBLAHD. De adjudant van den kroonprins, majoor Von Rabe, die Dinsdagavond van San Remo te Berlijn aankwam en daarna door den keizer ontvangen is geworden, heeft aan verschillende personen medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van den kroonprins bevredigend was. Voor een viertal maanden trad een persoon te Mannheim af als boekhouder bij een aanzienlijk handelshuis. De man liet sedert dien tijd vier kapitale huizen bouwen. Thans is gebleken dat hij de gelden daarvoor door vervalschingen in de boeken en ver duistering van 140.000 mark verkreeg. Hij is gearresteerd. OOST ËIBIJK. De te Weenen uit Rusland terugge keerde Russische militaire attachéoverste Zigew, verklaarde naar aanleiding van de door hem gebrachte bezoeken bij hoogge plaatste Russische militairen, dat Rusland

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2