BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN JSLa BH: TBC 1SS5 glSS B S BtS «3 «cjr j». T-gar 'ht»» en waar deze ontbreken, uit die der ge bouwen". Overtreding van dit artikel wordt gestraft met eene boete van drie tot vijf gulden. Hedenmiddag geraakten aan den Singel bij den molen de Ora ijeboom een jongen en een meisje door het ijs; met stokken en haken werden ze gered. Een schipper die op 't ijs slaande zijn schuit nog wel dacht te kunnen teren, zakte er hedenmorgen aan den Ouden Sin gel door. Het ijs moest worden weggehakt en het kostte beel wat moeite hem onder het ijs van daan te halen. Gistermiddag reed aan den Neksluis een jongen in een open gedeelte van 't ijs. Hij kwam er met behulp van de omstanders weêr uit. MUZIEK, LETTKJIE1V EST ÜUIVST. Geboortedag (1832) van Gustave Doré. Het Januari nummer van De Gids behelst eene studie van prof. R. Fruin, waarin hij de quaestie behandelt, of te Mainz dan wel te Haarlem de boekdrukkunst kan zijn uitgevonden. De volgende regelen doen zien, op welke wijze en met welken uitslag hij het vraag stuk behandelt. /'Het betaamt mij te meer zegt hij jegeus beide partijen in het geding de bil lijkheid te betrachten, dewijl ik mij in het geen ik ga betoogen, bijna uitsluitend denk te bedienen van de bescheiden, die door haar aan het licht zijn gebracht. Mijn eigen nasporingen, bij de hare vergeleken, hebben weinig te beduiden. De eenige verdienste, waarop ik aanspraak mag maken, is gelegen in de kristiscbe methode, die ik mij door langdurige oefening heb eigen gemaakt, en in mijne onverschilligheid omtrent den uit slag, waartoe het onderzoek ons leiden zal." Het slot luidt: „Mochten ooit wat niet volstrekt on mogelijk is nieuwe bescheiden uit archie ven of bibliotheken aan den dag komen, wier gewicht de schaal naar onze zijde deed overslaan, dan zouden wij het recht om van gevoelen te veranderen, geenszins hebben verbeurd door thans onbewimpeld te erken nen, dat de kans vooralsnog veel gunstiger staat voor Mainz dan voor Haarlem." OFFICIËËLË BERICHTEN. Door Z. M. is dr. B. J. Stokvis, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdambenoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Door Z. M. is aan den heer A. L. Tan Hasselt, secretaris van den raad van Ned.-Indië, vergunning verleend tot het aan nemen der versierselen van ridder van de lste kl. der orde van den Zahringer Leeuw hein door Z. K. H. den groothertog van Baden geschonken. De heer R. J. Kinsman Benjamin, in gevolge machtiging des konings benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Rio de Ja neiro, is als zoodanig door de Braziliaansche regeering erkend. Uit te 's Gravenhage van goed inge lichte zijde ontvangen berichten uit Indië kan worden afgeleid, dat het doel der uit rusting van eene divisie van vijf schepen bestemd om eenig machtsvertoon te gebrui ken tegenover een onafhankelijk vorst in Lombok een gouvemements onderdaan meer in naam dan inderdaad eigenlijk is geweest om de mogelijkheid na te gaan of een smaldeel van eenige beteekenis bin nen korten tijd zou kunnen worden uitge zonden. De gouverneur-generaal moet nl. bij verschillende gelegenheden hebben doen doorschemeren, dat dit noodig zou kunnen zijn tegenover een door hem ernstig gevreesd heulen van sommige onafhankelijke rijkjes in de buitenbezittingen met andere koloni- seerende mogendheden. Ilbl Gedep. staten van Zuidholland hebben hunne goedkeuring verleend aan het besluit van den raad der gemeente Hillegom tot weder-invoering der kermis. In het gebouw der tweede kamer zal een telegraafkantoor worden gevestigd. Hoe traag de bevordering bij het leger gaat, kan hieruit blijken, dat Maandag 9 Januari a. s. 14 eerste luitenants van de infanterie den dag herdenken, waarop zij vóór 20 jaren tot officier werden benoemd. Er zijn reeds 145 eerste luitenants met meer dan 15-jarigen dienst. Verleden wéék werden bij de instruc tie-compagnie te Schoonhoven weer 20 jon gelingen in dienst gesteld. 54 waren opge roepen; 30 kwamen op; 8 werden afgewe zen wegens te weinig wetenschappelijke ont wikkeling; 1 werd geneeskundig afgekeurd, en l trok zich terug. Op 1 Januari dezes jaars waren van het leger in Nederland bij dat in Oost-Indië gedetacheerd: 2 le luitenants-kwartiermees ters, 1 off. van gez. le kl., 10 kapts., 36 le en 2e luits. der inf, 1 le luitenant der cavalerie, 3 kapts. der artillerie, 1 le luit. der genie, terwijl van het Indische leger bij het leger in Nederland zijn gedetacheerd: 11 kapts. en 15 Je luits. van de inf., 2 kapts. van de artill., I le luit. van de genie. Bovendien waren uit Nederland in Wesl- Indië gedetacheerd: 1 le luit.-kwartierm., 2 off. van gezondheid 2e kl., 1 militair apotheker 2e kl., 6 le en 4 2e luits. der inf. en 2 le luits. der artillerie. Door den minister van justitie, baron Du Tour van Bellinchave, zal binnenkort eene schitterende soirée gegeven worden. De postkar van Leiden op Amsterdam viel eergisterennacht, even voorbij den twee den tol onder Oegstgeest, omver, doordien een der achterwielen van het voertuig brak, zonder verdere ongelukken te veroorzaken. Met een wagen van den landbouwer C, K. heeft men de brieven en andere papieren verder vervoerd. H. M. de koningin deed gisteren met het prinsesje in open landauer een rijtoer over Rijswijk, Voorburg en door het Bosch terug naar de stad. liet stoffelijk overschot van den rijks advocaat, mr. J. G. Rochussen, is gisteren te 's Gravenhage op Eik en Duinen begra ven. Acht prachtige kransen dekten de kist. De lijkstoet werd voorafgegaan door de bo den van den hoogen raad. In de volg koetsen zaten o. a. de broeder van den overledene, oud-mi nister; de tegenwoordige minister van buitenlaudsche zaken Van Karne- beek, de raadsheer De Pinto, de rechter- plaatsvervanger De Brauwde advocaat Stipriaan Luicius en de notaris Bodaan. Verscheidene leden der balie waren op het kerkhof. Aan het graf bracht mr. De Pinto, een vriend van den overledene sinds jaren, een korte weemoedige afscheidsgroet aan den doode. Onlangs werd melding gemaakt, dat naar aanleiding eener klacht van tooneel- directiëu, aan de gemeentelijke ambtenaren te 's Gravenhage verboden was vrijkaarten voor den schouwburg aan te nemen. De Haagsche berichtgever van de N. Gr. Ct. schrijft daaromtrent het volgende: yDe ambtenaren ten sladhuize, die met hun allen twee diploma's voor de opéra en Hollandsche komedie bezitten, zullen in 't gebruik daarvan niet worden belemmerd. Maar wel heeft men er een speldje voor ge stoken, dat enkele in hun qualiteit niet te weren gemeente ambtenaren op de schrome- lijkste wijze misbruik maken van de entrée's in de komedie. Het is nl. gebleken dat particulierendie zich als onbezoldigde veld wachters hadden laten benoemen, zich op vertoon van hun penning toegang tot alle publieke vermakelijkheden wisten te ver schaffen." Eergisteren zijn bij het verwerken van balen tarwe in loods n°. 6, op het terrein der Rotterdam8che handelsinnchtingeu te Fijenoord, bij ongeluk vier personen onder eene partij afschuivende balen geraakt, waardoor twee hunner zeer ernstig en de beide anderen licht gekneusd werden. Een notarisklerk, de beer v. d. L. van Vianen, op Nieuwjaaredag een tochtje op schaatsen naar Meerkerk gemaakt heb bende, kwam de6 avonds omstreeks 5.30 uur terug, toen hij, waarschijnlijk door de lichten van de nieuwe schutsluizen op het dwaalspoor geleid, het nieuwe kanaal in plaats van het oude inreed, in dat nieuwe kanaal bevindt zich een tochtgat, dat, hoe wel voor een rijweg gelegen, niet verlicht is, noch als onveilig aangewezen. IJij is daarin geraakt en verdronken. Gistermid dag is zijn lijk opgehaald. Eergisterenavond is te Amsterdam een venter van het blad Reclit voor allendie ook te koop liep met het schotschrift //Ko ning Gorilla", gearresteerd. In Amsterdam werden bij het inval len van den dooi duizend man aan het werk gesteldom de straten in begaanbaren toestand te brengen. Van die duizenn wa ren zeshonderd zoogenaamde //losse" werk lieden. Op de vraag, waar al die men- schen zoo opeens vandaan waren gehaald, zeide een werkman: //ik neem aan, binnen twee uren er nog drie duizend te leveren." Het gebrek aan werk moet dan ook inder daad zeer groot zijn te Amsterdam. Aan de chocoladefabriek van de bb. Gebr. Grootes te YVestzaan had een jonge knaap van 13 jaren het ongeluk, door bet onvoorzichtig grijpen in de kamwielen van een der machines, drie vingers van de lin kerhand te verbrijzelen. Zaterdag zijn op 's rijkswerf te Nieu- wediep 320 werklieden ontslagen, waarvan een groot gedeeltelijk tijdelijk was aange- steli. Sommigen trof het geheel onverwacht, daar het te voren geen dier werklieden was aangezegd. Aan den avond van den Nieuwjaars dag is voor het eerst het geleidtlicht op den zuidelijken dijk te Terschelling ontsto ken. Dit licht is uitstekend dienstig voor alle schepen, die uit het Schuitengat naar de haven van Terschelling komen en dan het havenlicht met dit geleidelicht in elkan der brengen. (Zee-Post.) Zekere A. K., Maandag op schaatsen van Utrecht naar Amersfoott gaande, vond dicht bij de stad een man met schaatsen aan dood op het ijs liggen. Bij onderzoek bleek het een smid uit Achterveld, die den vorigen avond wat veel gedronken had en daardoor beneveld is geworden, zoodat bij niet in staat was zijn weg te vervolgen, waarna de koude een einde aan zijn leven maakte. Volgens den regenmeter der rijks-land bouwschool te Wageningen bedraagt de hoeveelheid gevallen regen van December 11. 60 mM., tegen 475 mM. in Dec. 1886. In het geheele jaar 1887 is gevallen 561 mM. tegen 618 mM. over 1886. Uit Neerbosch meldt men aan de N. R. Ct.: In dit jaar zal het 25 jaren geleden zijn, dat de weesinrichting voor de opneming van arme verlaten kinderen werd geopend. De feestelijke en plechtige ge dachtenisviering zai in de maand Juni plaats hebben. Ook te Deventer zal het Leger des Heils beproeven of het daar aanhangers kan vinden. Twee leden zijn daar aangekomen. Dat er onder de vrouwen, die te Veenhuizen verpleegd worden, nog altijd zeer gevaarlijke zijn, bleek Vrijdag, toen er eenmet een mes gewapendop eene be waarster toeschoot onder den uitroep: /,Je zult onder mijn voeten sterven!" Gelukkig wist zich de bewaarster door de vlucht te redden. Men had echter nog heel wat moeite de woeste verpleegde onschadelijk te maken. Naar de IV. R. Ct. verneemt bevindt zich de jongeheer Dorhout Mees, die bij bet spoorwegongeluk te Ruinerwold o. a. een dijbeen gebroken kreeg en inwendig zwaar schijnt beleedigd, naar omstandigheden wel. Gisterenavond is hij per trein van 6 uur uit Meppel naar Groningen vervoerdalwaar hij eene operatie aan den buik heeft ondergaan. De commissaris des konings te Groningen, de beer Van Panhuijs, is per extra trein naar de plaats van het ongeluk geweest, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen. Maandagavond had een koopman in boter, enz. te Stadskanaal, die met eene hondenkar bij zijne klanten rondginghet ongeluk van dat voertuig te vallen en onder de paardentram te geraken, tengevolge waar van de borstkas verbrijzeld en een der bee- nen gebroken werd. Naar men zegt, is hij aan de bekomen wonden overleden. Men schrijft uit Eindhoven aan de N. R. C.: Men verneemt met ingenomen heid, dat bij het departement van 't Nut tot Algemeen te Eindhoven een voorstel is ingediend, om den moedigen en menschlie- venden Willemsen, wien het onlangs bij eenen hevigen brand te Stratum met levens gevaar gelukt is den stoom te laten vliegen van de machine der brandende stoomwas- scherijeen bewijs van waardeering en erken telijkheid aan te bieden. De koopman B. te Woensel kocht op eene verkooping te Breugel voor rekening van nog eenige kooplieden een Delftsche aarden pot voor de som van negen gulden. Hij nam het antieke stuk over voor eigen rekening voor f180 en verkocht bet aan eene aanzienlijke familie met goede winst. (D. v. Z. E. en 's Gr.) Door de rijks-politie te Breda werden in 1887 niet minder dan 219 landloopers over de Belgische greuzen gebracht. Uit Maastricht wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Eergisterenavond is er een schot gelost op den heer Lemmens, burgemeester van Beek. Nader wordt bericht, dat de vermoedelijke dader geene bedoeling had om hem te treffen, maar enkel het schot loste om eenige personen, die een opstootje had den verwekt, bang te maken. De burge meester, die juist ter plaatse was om de zaak te onderzoeken, kreeg het schot in den buik. Met welk een woede in den barren wintertijd de strijd om het bestaan in de vogelenwereld gevoerd wordt, moge blijken uit het volgende aan het N. v. d. J). meegedeelde Toen ik gistermiddag een wandeling deed door de groote laan, die naar het boscb leidt, hoorde ik eensklaps mijn hondje angstig janken. Ik keek om naar het diertje, dat een veertigtal meters achter gebleven was, en bespeurde tot mijn niet geringe verbazing, dat een zestal kraaien mijn hondje had aan gevallen, blijkbaar met het doel het op te peuzelen. Natuurlijk ijlde ik terug om mijn hondje te ontzetten, dat, hoewel het zich dapper verdedigde, zeer waarschijnlijk een prooi van deze anders schuwe gasten ge worden ware. ES E li fct 1 E. In eene der laatste zittingen van den senaat heeft de minister Beernaert een spe- cimin vertoond van de bankbiljetten in twee talen, die weldra zullen uitgegeven worden. Het heeft de algemeene goedkeuring weg gedragen. De uitleggingen, die aan de eene zijde in bet Fransch voorkomen, zijn aan den anderen kant in het Vlaamsch her haald en zullen ongetwijfeld bijdragen om eene menigte vergissingen te voorkomen bij de bevolking, die geen Fransch kent. Bij den gemeenteraad te Brussel is door bet stedelijk bestuur een voorstel in gediend door een vereeniging van kapitalis ten, strekkende om de hoofdstad tot een zeehaven te maken. Naar het blijkt is de gemeenteraad niet afkeerig van de zaak, want het bedoelde voorstel is verwezen naar een speciale commissie. De vereeniging verklaart zich bereid bin nen drie jaren de uoodige inrichtingen in 't leven te roepenten einde eene geregelde stoomvaart op Transatlantische havens te openen. De hoofdstad zal jaarlijks een sub sidie verleenen van 1,500,000 fr. en de helft van de zuivere winst der onderneming trekken. De duur der vergunning zal zijn 75 jaren en als cautie door,(de ver eeniging te storten biedt zij aan één mil- lioen fr. De Belgische autoriteiten hebben be sloten eenige oude kerkhoven te doen op ruimen en de overblijfselen van Britsche sol daten, die in den slag bij Waterloo zijn ge sneuveld of aan de daar bekomen wonden overleden, te doen opgraveD en naar een ander kerkhof te vervoeren, waar men voor hen een passend monument zal oprichten. Prins Victor Napoleon heeft met nieuwjaar eene groote hoeveelheid brieven, kaartjes en telegrammen uit Frankrijk ontvangen. Eenige adressen van Parijs en de departementen afkomstigwarennaar het schijnt, in zeer krachtige bewoordingen gesteld. GXGËLAND. Sir Charles Warren, het hoofd der Loudensche politie, kreeg het commandeurs kruis der Bath-orde, wegens zijn beleidvol gedrag gedurende de jongste ongeregeld heden. Dezer dagen ontving de heer Matthews minister van binnenlandsche zaken eene de putatie van dames uit de vronwen-commissie voor het jubilé, die zich in het afgeloopen jubeljaar onledig hadden gehouden met het verzamelen van handteekeningen van Engel- sche vrouwen ODder een adres, waarin slui ting op Zondag verzocht wordt van alle her bergen waar sterke drank verkocht wordt. Het parlementslid Smith niet de minis ter van dien naam leidde de deputatie in; het adres telde 1.132.000 handteekenin gen van vrouwen boven de zestien jaren. Hij wees er o. a, op, dat wel Ierland, Schot land en Wales, maar Engeland nog geens zins zulk eene wet als die, welke door het adres verlangd werd, bezat. De minister Matthews onthield zich in zijn antwoord van het uitspreken eener meening, maar verklaarde dat hij het verzoekschrift onder de aandacht der koningin zou brengen. FjHAIKRIJK. De schout-bij-nacht Gervaïs is benoemd tot minister van marine (ter vervanging van den heer De Maby). De Fransche regeering heeft een prijs van 50.000 frs. uitgeloofd voor hemdie een eenvoudig en gemakkelijk te behandelen toestel uitvindt, waarmede de vervalschingen van wijn en sterken drank kan worden ge controleerd. Ernest Daudet heeft van de Russische regeering de Stanislaus-orde gekregen voor zijn studies over de emigratie tijdens de Fransche revolutie. ITALIË. De Italiaansche minister-president Crispi heeft aan den minister van buiten- landsche zaken doen weten, dat hij binnen kort in staat zal zijn de gevraagde inlich tingen over hetgeen met den Tuuees El Miuich te Florence is voorgevallente geven. Overigens gispen de Italiaansche bladen een-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2