BINNENLANDSCHE BERICHTEN. m TH-~! ml tsss SB - war ÏE: a^z mm NCT n.m. tsb* T«. rechter-plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te Maastricht. Door Z. M. is, met ingang van 1 Feb. 1888, benoemd tot dir. van het rijks- telegraafkantoor te 's Gravenhage K. Van Asperen, thans in gelijke betrekking te Dor drecht. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Jan. 1888, benoemd tot telegrafist der 2de kl. bij de rijks-telegraaf, mejuffrouw A. G. C. Bazendijk en C. Meijer, beiden thans leerlingen-telegrafist, A. Bech jr., thans te legrafist der 8de kl. en G. L. Vermey, thans leerling-telegrafist. Door Z. M. is de heer J. A. A. Dool, arts, benoemd tot off. v. gez. 2de kl. bij het personeel van den geueesk. dienst vau het leger in Ned.-Indië. Door Z. M. is met ingang van 1 Jan. 1888: 1°. aan jhr. mr. W. Röcll, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct commies bij het dep. vbiunenl. zaken2°. tot adjunct commies bij voormeld dep. be noemd, mr. J. E. Boddaert, advocaat bij den hoogen raad der Nederlanden. Door Z. M. is de commissaris der loodsen, tevens ontv. der loodsgelden te Oostmahorn, C. A. Boomgaardop zijn ver zoek, wegens meer dan vijf en zestigjarigen leeftijd, met ingang van den eersten Jan. a. s., eervol uit zijne betrekking ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen. De ministers van financiën en van waterstaat, handel en nijverheid zal op 29 en die van koloniën op 80 dezer geen audiëntie verleenen. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 24 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 35,163,708,02® en bij de betaalmeesters 2,089,908,35 Te zamen. f37,253,616,37® Blijkens bij het dep. van marine ontvangen telegrammen zijn Zr. Ms. schroef- stoomschepen Zilveren Kruis en Sommelsdijk, respectievelijk onder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes en den kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, beide ter voortzet ting der reis, in den namiddag van 24 dezer van Montevideo en St. Thomas vertrokken. Aan boord dier bodems was alles wel. Met ingang van 1 Januari a. s. is benoemd tot brievengaarder te Zoelermeer A. Helmstrijd, geagreëerd klerk te Boskoop, in plaats van den ontslagen brievengaarder aldaar A. Muilwijk. Naar men meldt, zal de rang van chef van het militaire huis des konings, door het optreden van vice-admiraal jbr. v. Capellen ais dienstdoend chef thans open, vooralsnog niet worden vervuld. Bij de infanterie wordt, volgens het D. v. Z.-B. en 'lOr., eerstdaags eene be langrijke promotie in de hoogere rangen te gemoet gezien. Uit Nederland schrijft men aan het Bal. Nbl. dat de baden in Duitschland den minister van koloniën even weinig baat hebben geschonken, als het indienen der Indische begrooting bij de tweede kamer. Na het een zoowel als na het andere neemt Z. E. nog steeds in persoonlijken omvang toe Alles wat betrekking heeft op het be raamde wetenschappelijk onderzoek der Key- eilanden, door het Aardrijkskundig Genoot schap ontworpen, is thans geregeld. De heer It. P. Posthumus Meyjes, luit. ter zee 2de kl. zal belast worden met het topogra- phisch onderzoek, de heer Cl. J. M. Wert- heim met het geologischhet agronomisch en, voor zoover hem tijd en gelegenheid daartoe beschikbaar blijven, het verdere na- tuur-hislorisch onderzoek. De expeditie zal den 21sten Januari a. s. per Conrad van Amsterdam vertrekken naar Batavia, en verder met een der stoomsche pen van de Ned. Indische Stoomvaart-maat schappij naar Key-Doela (omsteeks medio Maart heeft het vertrek uit Batavia plaats.) Betreffende het onderzoek der Soenda- eilanden kunnen nog geen nadere mededee- liugen geschieden. Knoeierijen 1 In de laatste 10 jaren is de melkgevende ^stapel in Nederland met 10.000 stuks ver- f .,"grd, terwijl de uitvoer van boter met Is' lifcOO vermeerderde. 'wonder, dat wij zoodoende ons cre- diet hoe l l i i Tter hoe meer kwijt raken: maar het n,et Htfaardig 00k?J Zeeutosch Dagbl.) r ii e*,P"?,sie wandelt en vertoont zich eiken dag in L 0Denbaar ondanks al haar drukke bezighea P ond8ul£S u i rr zoo leest meu in de Haagsche Kroniek va.het m Iemand, die het beter wetcr kan da, de beste .wel ingelichte zijde", vertelde vol geestdrift hoe nu dagelijks 3 uur aan den heer Gediking, het hoofd eener Haagsche openbare school, worden afgestaan, om aan 't prinsesje, dat deugdelijk lager onderwijs te geven, 't welk gelukkig, de meeste onzer kinderen ont vangen. Beter dan eenig vorstelijk kind zal zij onderricht worden in al die kundig heden welke juist een aanstaande vorstin meer noodig heeft dan de massa, maar waarin de meeste gouverneurs" gemeenlijk niet uitblinken. Uit 'e Gravenhage wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Eene juffrouw, die zich eer gisterenavond per tram naar het Holland- sche spoorstation alhier begaf, bleek bij aan komst aldaar slapende te zijn en wel zóó, dat het niet mocht gelukken haar te wek ken. Zij bracht den nacht steeds slapende door in eene der wachtkamers van het sta tion, eu is dezen ochtend in denzelfden toestand naar het stedelijk ziekenhuis ver voerd, alwaar zij nog slaapt. In de Boekhorststraat le's Gravenhage hebben eergisteravond omstreeks 8 uren een drietal jeugdige deugnieten een paar voorbij gangers met een mes over den rug door de jassen gesneden. Het eerst werd dupe van deze baldadigheid een verpleegde uit het Diaconie oude mannenhuis cn daarna een heer die met een dame die straat passeerde. Het is der politie niet gelukt de knapen te arresteeren. (D v. Z.-II. en 's Gr.) De heer v. H., eergisteravond te half twaalf den Hoogen Wal te 's Gravenhage passeereude, meende eenige schreden voor zich uit een plomp in 't water te hooren waaruit hij afleidde dat iemand in de gracht was gevallen of gesprongen. In dit vermoe den werd hij versterkt toen hij aan den kant een pet vond liggen. Onmiddellijk gaf hij van zijn bevinding kennis aan de politie, die met dreggen deed visschen; echter zonder gevolg en ook gister was men er niet in geslaagd deze geheimzinnigheid op te lossen. Dv. Z.1I. en 'e Gr.) In de Oranjekazerne te 's Gravenhage i9 een der kleine zij-corridors, nabij de offi ciers-bibliotheek, ingericht voor eene auto matische drukpers, waar de stukken betref fende het regiment zullen worden gereed gemaakt. De havengelden hebben in de ge meente Dordrecht gedurende het bijna afge- loopen jaar f 3600 meer opgebracht dan verleden jaar. Het Rijksmuseum te Amsterdam werd op de beide Kerstdagen door 10712 perso nen bezocht. In de zaal van het Leger des Heils in de Gerard Doustraat te Amsterdam zijn Zaterdagavond ernstige ongeregeldheden ont staan. Twee van de aanleggers zijn uit de zaal verwijderd. Eeu van hen had den majoor Tyler een slag toegebracht. (Hbl.) De Rumeensche prins en prinses Bi- besco met hun zoon zijn in de afgeloopen week van Amsterdam naar Parijs vertrok ken, na een verblijf van twee maanden in het Amstel-Hótel. Driehonderd gulden wordt uitgeloofd aan hem of haar, die een jongen van 14 jaar, zwart uitzicht, zwart haar, tengere lichaamsbouw, gekleed met blauwe winter- paletot, korte broek, rijglaarzen en blauwe pet, aan zijne ouders te Amsterdam terug brengt; en 100 gulden beloouing worden uitgeloofd aan diengene, welke voldoende inlichtingen over hem kan verschaffen. Men adresseere zich aan het bureau van politie 2de sectie, Ondebrug te Amsterdam. Te Egmond aan Zee is aangespoeld het lijk van een onbekend manspersoon in burgerkleedingwaarschijnlijk een Duitsche drenkeling van het vergane stoomschip W. A. Scholten. Hij had voornamelijk Duitsch geld bij zich. Bijzondere kenmerken bevon den zich niet aan hem; een brief, dien hij bij zich had, is bewaard. Uit Tessel wordt i. d. 26 Dec. ge meld. Gedurende het jaar 1887 zijn van ons eiland, vooral wegens de ongunstige tijdsomstandigheden, 155 personen naar Koord-Amerika verhuisd. Onder dit getal landverhuizers bevonden zich 53 mannen, 25 vrouwen en 77 kinderen. Over het al gemeen luiden de berichten van deze per sonen, uit Amerika ontvangen, niet ongun stig. De maunen en jongelingen vonden allen werk op strijkfabriekenin steengroe ven enz. Verschillende gezinnen, die nu nog kans zien het benoodigde reisgeld bij een te brengen, maken zich gereed om in Maart a. s. ook naar de nieuwe wereld te trekken. Het kasteel te IJselstein is voor af braak verkocht aan den heer De Vries, te Amsterdamvoor f 4802. Te Zutfen 'is in den ouderdom van 41 jaar overleden mr. Heyligers, oud-hoofd redacteur van het Vaderland. De beer Hey ligers was vroeger O.-I. ambtenaar en ge durende eenige jaren leeraar aan het gym nasium uWillem 111" te Batavia. Laatstelijk, vóór zijne ziekte, was hij referendaris aau het departement van koloniën. Het stoffelijk overschot zal ter verbranding, naar Gotha worden vervoerd. De personentrein van Zutfen is Zon dagnamiddag te 5 uur tien minuten bij Winterswijk op een stilstaanden goederen trein geloopen. Twee wagens daarvan zijn verbrijzeld. De oorzaak was een verkeerde wisselstand. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uit Zwolle wordt gemeldDe boot der Zwolsche raderstoombootmaatschappij is gisterenmiddag op den gewonen tijd te vier uur aan den steiger gekomen en heeft de reis gemaakt zonder eenigen hinder van het ijs te ondervinden. De Meppel I is eergis terenavond nog te Meppel aangekomen, doch vond veel en zwaar ijs in het Zwolsche Diep. Zij is gisteren niet naar Amsterdam ver trokken. De Meppel II heeft echter van Amsterdam de reis aanvaard. De scheep- en stoomvaart op de kanalen is zoo goed als gestaakt; alleen heeft gis terenmorgen de stoomboot Stad Meppel de reis nog van Meppel naar Zwolle gemaakt. Op enkele punten tusschen Meppel en Zwart sluis was het ijs reeds zoo dikdat de sleep boot Ebeuhaeser, kapitein Moraal, behulp zaam moest zijn om de boot er door te halen. De boot is gisterenmiddag weder van hier naar Meppel vertrokken. ZC.) Uit Kampen wordt i. d 27 Dec. ge meld: In zee voor het Keteldiep moet reeds Nederlandsche zoutzieders. Het doel van dit bezoek was, officieele gegevens te ver- kiijgen betreffende den smokkelhandel. Hoe veel zout er vermoedelijk overgebracht wordt, het aantal ambtenaren, de bezetting der posten, enz. Deze bescheiden zouden moeten dienen als bijvoegsel van een request, den minister van binnenlandsche zaken aan te bieden door de vereenigde Nederlandsche zoutzieders. De majoor der infanterie G. H. Nier mans, in het leger algemeen bekend om zijn kort na den Eranscli-Duitschen oorlog uitgegeven zakboekje voor officieren der infanterie, is plotseling te Geertruidenberg overleden. Uit Andelst wordt aan de N. R. Ct. gemeldVóór eenige dagen vertrokken ook uit deze streken een tiental arbeiders met een zoogenaamden agent naar Duitschland, met de belofte den geheelen winter aldaar volop werk (e vinden, en alzoo voor zich zeiven en voor hunne achtergelaten betrek kingen een onbekommerden winter tegemoet te gaan. Dat zij zich echter deerlijk in hunne ver wachtingen bedrogen vinden, blijkt hieruit, dat zij meenende naar den kant van Keulen te zullen gaan, ten slotte in Bremen terecht kwamen, waar zij nu reeds 8 dagen zonder werk zitten, terwijl zij naar huis hebben geschreven om geld over te zenden, opdat zij weer terug konden keeren er bij mel dende, dat het daar in Pruisenland ook al „niks gedoan" was. 't Is misschien wel de moeite waard melding van te maken, dat in de gem. 1' O JO veel ijs zitteu rle Urker postschuit kon er PjHeeze (Noord-Brabant) een kleermaker woont, hedenmorgen moeielijk door en is door eene stoomboot op sleeptouw geDomen en naar Kampen gebracht. In sommige Drentsche dorpen bestaat nog de gewoonte op den morgen van den tweeden Kerstdag te ffsteffenen." Bij dit stellenen komt de knaap of het meisje een bezoek brengen in de schuur van de boer derij van .bes" of .bep", oom of „meuie", en dient aan eene der koeien eene kleine hoeveelheid hooi toe met de woorden„Ik stoffen die koe, honderd gulden veur die koe, en 'n dikke stoetbrugge toe." Daarop wordt de .stoetbrugge" als het loon van bet eerbewijs gegeven. Door de kinderen van ouders, die het .betuun" hebben, (on bemiddeld zijn) wordt eeu ruimer gebruik van het steftënen gemaakt, en aan deze worden eenige centen gegeven. Het .stetfenen" met paarden dit is het rijden van het eene dorp naar het an dere, waarmede de jongelingschap zich ver maakt wordt alleen bij gunstige weers gesteldheid op dezen dag uitgeoefend. Een gladde weg, het ijsvermaak enz. doen aan de uitvoering van dit gebruik veeltijds schade. Echter hebben sommige .sint stef- fens" dagen genoegzaam bewezendat de lust voor dit bedrijf nog niet is verflauwd, indien ul. weg en weder zich daarvoor gun stig leenen. NB. Ct.) De Bromo is Zaterdag en Zondag te Vlissingen in de beschoeiing onbewegelijk vast blijven zitten. Eergisteren werd met kracht liet werk der bevrijding hervat en omstreeks half vijf was het schip los en werd liet aan de werf neergelegd. Men ge looft, dat de Bromo niet de minste schade heeft bekomen. Uit Breda meldt de N. B. Ct.: Zondagavond werd door de stedelijke po litie tegen een tweetal bekende zoutsmokke- laars, in de MarkHraat alhier, proces-ver baal opgemaakt wegens fraude. Het smokkelen hier ter stede geschiedt tegenwoordig op vrij brutale en in liet oog- loopende wijze. Meermalen ziet men, tegen het vallen van den avond, smokkelaars van den kant vau Ginneken de stad binnen komen om zich in de Nieuwe Ginnekenstraat in verschillenden richtingen te verspreiden. De stedelijke zoowel als de rijkspolitie houdt steeds een wakend oog op deze per sonen, doch wordt ook wel eens door hen verschalkt. Zoo onder anderen eergisteren avond, toen op twee verschillende plaatsen smokkelaars werden aangehouden, die bij onderzoek in plaats van zout, zand droegen. Natuurlijk heeft men daarmede ten doel, den dienstijver der politie te doen verflauwen. Nog nooit werd de smokkelhandel iu dit artikel zoo hoog opgevoerd als tegenwoordig. Hoofdzakelijk schrijven wij dit toe aan de mindere behoefte van werkvolk, wegens de heerschende malaise in de industrie. Dui- zende en duizende kilo's zout worden er eiken nacht over onze, Noord-Brabantsche en Limburgsche grenzen getransporteerd, niettegenstaande de waakzaamheid van een heir van ambtenaren. Deze invoer uit het buitenland komt natuurlijk ten nadeele van onze Nederlandsche zoutziederijen. Onlangs werden onze gemeente en om streken bezocht door een onzer grootste W. Evers genaamd, een man met een houten been, die dagelijks per tweewieler een flink rijtoertje maakt. De man zit vol ambitie verlangend naar een wielerwedstrijd nit en hoopt wel een prijs te verdienen bij de eerste gelegenheid, dat dergelijke wedstrijd in die streken wordt gehouden. Wij wen- schen den man met het houten been bij voorbaat veel succes. Uit Raamsdonkveer wordt aan de N. Bred. Ct. gemeldDe schandelijke balda digheden nemen hier met de week toe. Gelijk iederen winter, hadden er ook dit jaar des Zondags schandalen plaats. Bij her bergiers wierp men de ruiten stuk. Zondag jl. hadden er baldadigheden plaats, die mis schien nergens, op zulk een wijze zullen voorkomen. Bij minstens zes huizen werden ruiten en glazen stuk geworpen; met het blanke mes in de vuist liep men onder het gruwelijkst getier en gevloek over de straat, de rustige burgers voor zich uitja- gend, terwijl vechtpartijen tot afwisseling dienden; een kastelein werd met een bier- kruik op het hoofd geslagen, waardoor hij den anderen dag het bed moest houden een oud man van 76 jareD, aan wiens huis men baldadigheid verrichtte, werd met een steen eene wonde aan het hoofd toegebracht. En dat alles duurde van zes uur tot half elf! PER TELEGRAAF. PARIJS, 28 Dec. Gelijk het Petit Jour nal uit Dover verneemt, is de heer Glad stone licht gewond in het gelaat door de sneeuwballenwaarmede een volksmenigte, die hem aan het station met geschreeuw en gefluit ontving, hem wierp. Gladstone had groote moeite zich op de boot naar Calais in te schepen. ST. PETERSBURG, 28 Dec. De Bör- senzeitung verneemt, dat de begrooting, welke de minister van financiën Wischnegradsky voor het jaar 1888 heeft opgemaakt, zonder tekort sluit. Hetzelfde blad bevestigt het bericht, dat de exploitatie van den Nicolaï-spoorweg voor den tijd van twaalf jaren is overgedragen aan eene groote Russische spoorwegmaat schappij. Deze maatschappij mag tot dekking der gelden, welke de regeering nog van vorige jaren te vorderen heeft, 15,000,000 roebels aan obligaties uitgeven, terwijl zij tevens het recht ontvangt nog obligaties uit te geven lot een onbeperkt bedrag ten be hoeve van nieuwe werken, welke voor den Nicolaï-spoorweg moeten worden aangelegd. Beide serieën dezer obligaties worden door de regeering gewaarborgd. KONSTANTINOPEL28 Dec. De heer Von Radowitz (de Duitsche gezant bij de Porte) heeft in de vorige week den groot vizier Kiamil-Pacha officieel medegedeeld, dat Duitschland met zijn leger Oostenrijk krachtdadig zou bijstaan, indien Oostenrijk door Rusland tot den oorlog wordt genoopt. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Zoeterwoude den weleerw. heer J. 8. Van Buchem.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2