BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITËNLMDSCHE^BERICHTEN. je: iïtd s 2 be2 ma mem u M.A i*fl" i*» verhoogdtotdal het maximum van f 2800 is bereikt. Brieven franco, vóór 15 Jan. 1888, aan den gouverneur der kon. mil. academie. De minister van binnenlandsche zaken heeft op eene deswege door een burgemeester in de graafschap Zutphen aan ZEx. gerichte vraag geantwoord: dat een kapelaan, die bij een pastoor kost en inwoning geniet, niet is te beschouwen als alleen wonend persoon, die een afgezonderd gedeelte van een woon huis in huur heeft, eu dus niet uit dien hoofde op de kiezerslijsten kau geplaatst worden. Aan den heer J. Stasse, gezagvoerder van de provinciale stoomboot Zeelandia, is, bij besluit van Z. M. den koning der Bel gen, toegekend het burgerkruis 1ste klasse wegens de krachtdadige hulp, door hem veileend aau den Belgischen loodsschoener n°. 2, die tijdens den storm van 30 Octo ber 11., in de nabijheid van Borssele aan lagerwal geraakte en in gevaar verkeerde. Voor eenigen tijd werd melding ge maakt van hetgeen door den correspondent der Daily News te Kaïro over zijn onder houd met den Duitscher Klein werd mede gedeeld. Deze Klein behoorde tot de be dienden van Hicks-Pacha en was een der weinigen, die de geheele vernietiging van Hicks-Pacha's leger door de Arabieren over leefde. Toen Klein na langdurige omzwer vingen in Soedan eindelijk te Kaïro terug keerde, vertelde hij, dat onze landgenoot, de bekende reiziger Schuver, te Bahr-el- Gazal nog onder de Arabieren leefde. Aanvankelijk vond dit bericht weinig ge loof, omdat Schuver, die, naar men meende door de Arabieren was vermoord, in eeuige jaren niets van zich deed hooren. De fa milie van den reiziger zat echter niet stil en richtte zich door bemiddeling van be voegde tusschenpersonen tot Klein, die zijne bewering betreffende Schuver ten volste handhaaft. De Duitsche consul te Kaïro ontving van Klein het volgende schrijven, gedagteekend Cbebin-el Kom 4 Dec. 1887 Ik kan u mededeelen, dat ik met den heer Schuver te Khartoem woonde tot 18 Juli 1883, en ik ben vast overtuigd, dat hij nog leeft, want ik heb deze tijding ver nomen van den man die hem tot 15 Dec. 1886 vergezelde. Toen was Schuver zeer gezond en woonde te Foschoda (Bahr-el- Gazal). Hij kon echter de plaats niet ver laten, daar bij nog steeds onder verdenking staat als spion werkzaam geweest te zijn in dienst van den Mahdi. Schuver zelf vertelde mij den 18 Juli 1883, dat hij moest vluchten om zijn leven te redden, daar de Engelschen eenen prijs op zijn hoofd hadden gesteld. Hierover werd te Khartoem algemeen gesproken en menigeen zou gaarne deze som verdiend hebben met inlichtingen te geven over zijn verblijf. Van verschillende zijden werd mij gevraagd mede te deelen, waar de heer Schuver zich ophield, maar ik wilde liever mijnen reisgenoot in veiligheid zien, dan geld te verdienen door hem te verraden. De vraag is echter, of Klein's mededee- lingen vertrouwen verdienen. De consul vestigt er de aandacht opdat in Klein's schrijven zijne eigen verdiensten wel wat te veel op den voorgrond worden gesteld, en raadt daarom aan te bevoegder plaatse na dere inlichtingen in te winnen. Dat de Engelscbe bevelhebbers in Egypte eenen prijs op Schuver's hoofd hebben gesteld, wordt niet waarschijnlijk geacht, doch in allen gevalle zijn reeds de noodigc stappen ge daan om in deze zekerheid te verkrijgen. Men heeft zich daartoe gericht tot lord Wolseley, toen opperbevelhebber van het Engelsche leger en nu chef van den gene- ralen staf Ie Londen, terwijl tevens de be middeling van onzen minister van buiten- landsche zaken is ingeroepen. Vermoedelijk zal nu spoedig blijken, in hoever de hoop werkelijk gegrond is dat onze ondernemende landgenoot niet het slachtoffer is geworden van de roofzieke Dinga's. (Hblad). Naar wij uit goede bron vernemenheeft de Transvaalsche regeering weer aanvraag gedaan om Hollandsche telegrafisten te ver krijgen; verscheidene ambtenaren hebben zich bereid verklaard aan die oproeping ge hoor te geven. (Ebl.) Voor het jaar 1888 is het hoofdbe stuur der Ned. Maatschappij van Genees kunde vastgesteld als volgtprof. C. A. Pekelharing, president, dr. A. W. C. Berns, vice-president, prof. A. A. G. Guge, secre taris, dr. A. Mijnlieff, vice-secretaris, dr. M. Juda, penningmeester, dr. C. E. Daniels, bibliothecaris, prof. J. E. v. Iterson, J.Az., dr. J. J. Aghina, dr. A. W. Tresling, dr. J, Baart de la Faille, dr. L. Th. Van Kleef. De raad der gemeente Sassenheim, heeft met algemeene stemmen afwijzend be schikt op een request, vau 38 ingezetenen om wederinvoering der kermis. Baye, de voorzitter van de llaagsehe afdeeling van den sociaal-democratischen bond, is gister in den vroegen ochtend uit de gevangeuis nabij Scheveningen ontslagen, waar hij eene maand had doorgebracht wegens een lasterlijk artikel in Eec/d voor Allen. Een lOötal partijgenooten haalden hem af. Gisterochtend omstreeks 8 uren ont stond er brand in de branderij De Nijver heid, van den heer W. Meijer, te Ouwer- 8chie, door het afspringen van den helm van den ketel. De branderij brandde geheel af. De belendende huizen werden met veel moeite gespaard. Zekeie A. v. D., woonachtig te Zwijn- drecht, belast met het overbrengen van eenige planken van Zwijndrecht naar Sliedrecht, welk vervoer geschiedde door middel van twee ponlenwelke door eene stoomboot werden medegesieept, had Zaterdagmorgen het ongelukterwijl hij te Dordrecht voor de Merwekade zou aanleggen, door het sloo- ten der schuit tegen de gording langs die kade, met den opperlast in het water te glijden. Niettegenstaande onmiddellijk alle pogingen in het werk werden gesteld om den drenkeling, die reeds in de diepte ver dwenen was, door middel van dreggen te reddenslaagde me t er eerst na een half uur in, den drenkeling, die in bewusteloo- zen toestand scheen te verkeeren, op te visschen. Terstond overgebracht naar het wachthuis der politie onder de Groothoofds- poort, waar dr. F. Delhez al het mogelijke in 't werk stelde om de levensgeesten weder op te wekken, mocht dit, ondanks de krach tigste inspanningen niet gelukken, zoodat de dood moest worden geconstateerd. Het lijk is daarna door de familie naar Zwijndrecht vervoerd. J.l. Dinsdag had een eenjarig kind in de Amsterdamstraat te Haarlem het ongeluk een ketel kokende koffie om te trekken, waardoor het den inhoud over de borst kreeg. De moeder, die mede in de kamer aanwezig was, doch blind is, had de be weging van het kind niet opgemerkt. Ten gevolge van de ontstane brandwonden is het thans overleden. Zondag werdter gelegenheid van het te Amsterdam gehouden wordende socialis ten-congres, in het Volkspark eene openbare vergadering gehouden, waarin verschillende personen als sprekers optraden. Voornamelijk was het gesprokene gewijd aan de herinne ring van het voorgevallene in het thans bijna afgeloopen jaar, meer bepaald wat betrekking had op de socialistische propa ganda, de gevangenschap van DomelaNieu- wenhuis,-- Roorda van Eysinga's dood, enz. Ook de nieuwe Grondwet kwam ter sprake en zij werd afgekeurdomdat zij den arbei der geen verbetering bracht. Toch meende men allerwege kenteekenen van vooruitgang te bespeuren en beweerde dat overal de arbeiders opstonden om te strijden tegen de macht van het kapitaal. Op de Westerbegraafplaats te Amster dam had gisterenochtend half elf eene een voudige, doch indrukwekkende plechtigheid plaats. Een aantal leden van de kon. ver- eeniging li et Indische Kruis" stond met eeuige familie-leden van dan onlangs over leden Jacobus Mens aan diens graf, om aan die familie het gedenkteeken over te dra gen, door de vereenigiug op dat graf geplaatst. De overdracht geschiedde door den onder voorzitter, den heer Leeuwendal, met eene korte flinke toespraak. Leendert Mens aan vaardde dat geschenk dankbaar, en in ge voelvolle woorden bracht hij ook namens zijne familie aan de vereeniging den warm- sten dank voor de eer, zijnen overleden broeder bewezen. Het is een staand monument, vervaardigd door den heer I. P. Pennock, met het op schrift: „Hier rust Jacobus Mens, overleden 2 Dec. 1887 in den ouderdom van 60 jaar". De krans in het midden bevat de woorden: Koninkl. Vereeniging: „Het Indische Kruis", terwijl aan den voet prijkt: „Broeder van den Nederlandschen Leeuw. Onze vriend rust zacht". (IV. R. Cl.) Door de politie te Deventer ziju Za terdag over de grenzen des rijks gebracht een troepje „arlisten" (Duitschers), bestaande uit 12 mannen, 2 vrouwen en 7 kinderen. Zij waren van alles ontbloot. Uit Vlijmen wordt aan de N. R. Ct. gemeldTengevolge van de ingevallen vorst eu het hooge water zijn Vrijdag de werk zaamheden op de landerijen der gemeente gestaakt, en Zaterdag hield het corps bede laars en bedelaressen zijn eersten ommegang door het dorp. De oude vuile plunjes, die verleden jaar goede diensten hadden bewe zen, waren voor den dag gehaald, en bijna als in lompen gehuld, kon men thans vrou wen zien loopen, die verleden week nog behoorlijk voor den dag kwamen en zelfs nog op erfhuizen inkoopjes hadden gedaan. Het is merkwaardig, met hoeveel nauwge zetheid en onverschrokkenheid het bedrijf der bedelarij wordt uitgeoefend, en het is duidelijk dat velen dat beschouwen als een zeer geoorloofd middel van bestaan, zoodra er geen vast werk te verkrijgen is. Lachende en keuvelende gaan de vrouwen, onder welke zeer jonge en zelfs meisjes, in geheele troe pen de huiz. n rond, en eene afwijzing wordt zeer euvel opgenomen. Op eene bevolking van 11,000 zielen hebben te Roermond 135 kamerbewoners zich voor het kiesrecht aangegeven. Het lijk van den landbouwer J. J. te Maastricht, die alleen woonde, is met brand wonden overdekt naast de kachel gevonden. Het schijnt dat hij in brand is geraakt, terwijl hij in slaap was gevallen. Op een soiree in de sociëteit Momus te Maastricht is eene collecte gehouden ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de verongelukten van de Scholten. De opbrengst is aan den burgemeester van Rotterdam gezonden. Te Raar-Meersen is ter zake van de vele branden een streng onderzoek ingesteld. De maréchaussees uit Maastricht blijven tot Nieuwjaar ter bewaking aldaar. De pachter zal alsdan de hoeve verlaten. PER TELEGRAAF. BELGRADO, 26 Dec. De verkiezingen voor de Schupsehina zijn alle gunstig uit gevallen voor de liberalen. ST. PETERSBURG, 26 Dec. Lord Ran dolph Churchill heeft Zaterdag jl. een bezoek gebracht bij den heer Von Giers, en het tegenbezoek van dezen ontvangen. Heden begeven lord Randolph Churchill en zijne echtgenoote zich naar Gatschina. LONDEN, 27 Dec. De heer Gladstone (die eenigen tijd in het zuiden gaat door brengen) ontving gedurende zijne reis tal rijke ovatiën. Te Londen werd echter ook gefloten. Morgen zal Gladstone te Parijs aankomen, waar hij twee dagen zal vertoeven. MASSOWAH, 27 Dec. De Engelsche deputatie, (door koningin Victoria naar Abessinië gezonden, teneinde eene schikking tusschen de Italianen en de Abessiniërs tot stand te brengen) is er niet in geslaagd den Negus van Abessinië over te halen den vrede te vragen. LAATST» BERICHTEN. Voor de herstemming van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn heden opge komen Leiden Oegstgeest Rijnsburg Katwijk Valkenburg Sassenheim W armond Noord wijk en Voorhout Noordwijkerhout Leiderdorp Koudekerk Benthuizen Hazerswoude Zoeterwoude Voorschoten Wassenaar W oubrugge Ter Aar Oudshoorn Zevenhoven Nieuwkoop In het geheel Bij de vorige stemming werden uitge bracht te Leiden 884, Oegstgeest 66, Rijnsburg 46, Katwijk 90, Valkenburg 18, Sassenheim 45, Warmond 41, Voorhout en Noordwijk 150, Noordwijkerhout 53, Lei derdorp 63, Koudekerk 51, Benthuizen 20, Hazerswoude 111, Zoeterwoude 137, Voor schoten 71, Wassenaar 95, Woubrugge 54, Ter-Aar 59, Oudshoorn 64, Zevenhoven 82 en Nieuwkoop 86, te zamen 2230 stemmen. De koning heeft baron Van Brienen van de Groote Lindt, buitengewoon kamer heer, in bijzondere zending naar Rome af gevaardigd tot het aan Paus Leo XIII overbrengen van 's konings gelukwenschen, vervat in een eigenhandigen brief. Baron Van Brienen is reeds naar Rome vertrokken. De nieuwbenoemde officieren van ge zondheid zullen in het vervolg, onmiddellijk na hun benoeming, te Utrecht een cursus volgen in de oorlogschirurgie, den ambu lancedienst, het transport van zieken en gewondende legerverplegingde admini stratieve reglementen enz. 1308 k. 813 100 48 62 30 117 63 21 11 55 43 63 42 00 co 145 ff 1 60 49 88 46 69 .39 33 22 159 218 150 102 66 125 90 98 63 83 120 66 52 123 3244 In den afgeloopen nacht ten half vier ure brak te 's Gravenhage brand uit in het gebouw der Russische legatie in het LaDge Voorhout, eerst onlangs door graaf Kapnist, ter bewoning in gebruik genomen. Het vuur woedde in een benedenvoorka mer waar het bureau der legatie gevestigd is, welk vertrek met zijn kostbaren inhoud van antieke kantoormeubelen, een prooi der vlammen is geworden. De brand bleef tot deze benedenvoor kamer beperkt, dank zij de spoedige hulp der spuit van het regiment gren. en jagers. Van de vergane stoomboot Brighouse kwamen Donderdag 17 zeelieden behouden aan wal, nadat zij negen dagen aan boord van het lichtschip van Sevenstones hadden doorgebrachtwaarheen zij in eene boot van het verlaten schip geroeid waren. Aan de kostelooze spijsinrichting voor behoeftige schoolkinderen, opgericht door den heer A. Koene te Rotterdam, is gedurende deze week door 517 kinderen gebruik ge maakt van de warme spijs, hun daar aan- n. Te Apeldoorn meldde zich een persoon bij de politie aan om nachtlogiestoen hem dit verstrekt was deelde hij mede van Bar- neveld te zijn gekomen en dat hij een poos vertoefd had iu een schapenstal bij het kamp van Milligeu en bij zijn vertrek dat gebouw in brand had gestoken, alleen om weder in de gevangenis te komen. Een in gesteld onderzoek bevestigde dit verhaal. De dader is een 38 jarig Duitscher uit Oldenburg. Hij is eerst in Augustus uit de gevangenis ontslagen, waar hij 5 jaar ver toefde wegens diefstal van vee. In den loop dezer week overleed te Tjerkgaast (Fr.) een landbouwer, die om zijnen rijkdom en zonderlinge eenvoudigheid nogal van zich liet spreken. Men verhaalt, dat „Sietse Gerbens" (onder dien naam was hij in den omtrek algemeen bekend) belang rijke sommen op verschillenden plaatsen had uitgezet. Bij zijnen dood vond men op zijn borst eenen sleutel, die moest dienen tot opening van een houten kistje, dat door hem nog nooit geopend was en veel geld zou moeten bevatten. Zijn aanzienlijk ver mogen komt hoofdzakelijk ten bate van twee verre bloedverwanten. HANDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. Wekelijksch Overzicht. Waren vorige weken Oostenrijksche waar den dalende, in het begin der afgeloopen week had die daling het laagste punt be reikt. Vooral waren 't weêr de belichten omtrent groote leeningen door Oostenrijk voor oorlogstoerustingen uitgeschreven die den gedrukten toestand te weeg brachten en de Oostenrijksche fondsen met groote hoe veelheden aan de markt deden brengen. In het midden der week kwam de beurs weêr wat op door de toen weêr veld winnende meening dat de botsing in de wintermaanden wel zou uitblijven en dus direct gevaar niet aanwezig was. De Russische waarden bleven ongeveer in ouden doen; eerst iets of wat duf gestemd konden ze zich later weer eenigszins her stellen. Portugal was minder geanimeerd omdat berichten kwamen dat 's lands schuld gedu rende de laatste maand alweder vermeerderd was. Naar Turksche en Spaansche fondsen was weinig vraag. Peru daalde, en binnen- landsch goed werd weinig gevraagd. Aandeelen Handelmaatschappij waren veel williger op het bericht dat een deel der Deli-aandeelen door haar zal worden aan de markt gebracht. Rhijnshares kwamen iets op. Groote Russ. sporen konden ongeveer 1 pCt. winnen. Onderscheidene andere Rus sische spoorwegwaarden werden voor veel lager koersen aangeboden. Amerikaansche waarden bleven vast ge stemd, totdat Zaterdag wat meer beweging, in dalende richting, was waar te nemen. De binnenlandsche fondsenmarkt was heden vastgestemd. Over 't algemeen was de buitenlandsche markt flauw gestemd vooral voor Rusland en Oostenrijk. De Russische spoorwegmarkt was minder gunstig gestemd. De Amerikaansche fondsen leverden weinig bizonders op. Union Pacific was iets meer geanimeerd. EN «ELAN». In een bijeenkomst van de Philolo gical Society te Londen werd medegedeeld, dat er in het geheel reeds in verschillende landen elf in Volapük geschreven dagbladen

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2