BUITENLANDSCHE BERICHTEN. b tc M B ass «13 h n-2 <a z m«u sz.m. M T» Het verlof der adelborsten der kon. Ned. marine aal 2 Januari 1888 eindigen. Naar liet Hbl. verneemt is de heer II. L. Enthoven Lzn., een der eigenaren van de fabriek der firma L. J. Euthoven C°. te 's Gravenhage, door den koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Met 1 Februari a. s. zullen de 120 Vitali en Mannlicher geweren door 's Rijks geweerwinkel te Delft aan de drie divisiën infanterie moeten worden verzonden. Wij lezen in de Delftsche Ct., dat een Delftenaar den 9den Juli aan het station te Gouda een gouden dameshalsketting met medaillon heeft gevonden. Wie hierop kan aanspraak maken, vervoege zich aan het bureau der DelfUche Courant. Gisterenmorgen ten 10 J ure is de 17jarige G. Van E., van zijn spoelingsehouw in de Buitenhaven te Schiedam gevallen, en niettegenstaande onmiddellijk aangewende pogingen eerst uur later levenloos opge haald. Gisterenochtend kwam eene 70jarige doove vronw op 's Gravenweg te Kraliugen in aanraking met een achter haar aanko mend paard en wagen. Doordien de voer man zijn paard niet meer kon inhouden, werd zij op den grond geworpen en een eind ver medegesleept. Door haar gillen schrikte het paard, sprong over haar heen en zette het op een loopen. Het werd echter spoedig tot staan gebracht. De vrouw was inwendig gekneusd en is per draagbaar naar hare woning gebracht. Gisterenmiddag omstreeks 1 uur is er brand ontstaan in pand n°. 44, aan den Hilledijk te Feijenoord, die ten omstreeks 4 ore was gebluscht. Vier woningen en eene schuur zijn geheel uitgebrand. Oorzaak onbekend. Ten nadeele van den hovenier R. te Gorinchem is in den nacht van Maandag op Dinsdag jl. door middel van braak uit eene Bchuur op zijn bouwland ontvreemd een don kerbruine hit, eene tweewielige hittenkar op veeren en een lederen tuig. Naar men ver neemt is de dader met het gestolene te 's Hertogenbosch aangehouden. Voor de aanstaande verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdis trict Haarlemmermeer is door de vrijzinnige kiesvereeniging Heemstede en Bennebroek candidaat gesteld jhr. J. B. Van Merlen. Dat een liefdadige instelling termen vindt om een sinds lang aanvaarde schen king ten slotte te weigeren, is voorzeker niet alledaagsch. Het genootschap „Reisit Gogma" („Beginselen der Wijsheid") te Amsterdam ontving in 1872 per post van een onbekende 2 oblig. A A. 1000 Oostenr. Metalliek, met het verzoek de ontvangst in een der bladen te melden en onder bepaling, dat, bij overlijden van den schenker, de jaarlijksche rente dier effecten zou worden uitgeloot in 10 bons A f7,50, door de winners tot een liefdadig doeleinde te be steden, den bode f2,50 voor zijn moeite zou worden toegekend en de dagteek ening van schenkers overlijden door het gebruike lijke licht zou worden herdacht. Nu dezer dagen de erflater overleedwerd in een algemeene vergadering van het genootschap besloten, de schenking te weigeren, uit berekening, dat na voldoening van het successierecht de bedoelde effecten, welke aan koers, dus ook aan vermindering van waarde onderhevig zijn, wel eens niet de rente zouden kunnen afwerpen, welke de schenker tot een bepaalde som had bestemd. (Haart. Ct.) Door wijlen mejuffrouw I. A. Ruyl, te Amsterdam, is, vrij van successierechten, doch onder verband van vruchtgebruik, een legaat van f 4000 besproken aan de Prins Alexander-Stichting te Bennekom. Keizerin Eugenie heeft voor haar ver trek uit Amsterdam eene gift doen toeko men aan het Blindeu-Instituut, deels voor de instelling, deels om den verpleegden een aangenamen Kerstdag te bezorgen. Het mistte te Amsterdam Donderdag ochtend zeer sterkzoodat men soms de menschen op twintig pas afstands niet kon zien. Tegen den middag trok de mistgor dijn op, doch in den omtrek van de Plantage en het Jonas Daniël Meijerplein deed zich tegen twee uren herhaaldelijk het verschijn sel voor, dat op enkele oogenblikken een dichte mist alles omhulde, die spoedig daarna weder verdween. Het tramverkeer werd door den mist nagenoeg niet belemmerd. Op en kele lijnen werd langzamer dan gewoonlijk gereden, en de wisselwachters hielden de koetsiers omtrent de nadering van wagens door op een hoorn te blazen op de hoogte, terwijl de trams weder door bellen bericht ten van welken kant zij kwamen. Eenige stoombooten, die des ochtends van daar vertrokken konden niet verder varen dan tot de Oranjesluizen. Aan de Prins Hendrikkade liepen een lieer en een dame in het water; zij werden spoe dig gered. Aan de Oude Schans stortte een paard met goederenwagen in de gracht, waarbij het paard verdronk, terwijl de wagen op het droge werd gehaald. Op den Amstel bij de Halvemaansteeg reed een vigilant, waarin twee personen zatenook in het water. Alles werd spoedig gered. Op de Raamgracht liep een vrouw door den mist misleid, in het water, en werd spoedig ge red. (Ubl.) De aanwerving van soldaten door het Leger des Heils", neemt te Amsterdam in den laatsteu tijd niet zoo sterk toe als in den beginne. Zelfs komt het voor dat er velen met „paspoort" gaan. Hieronder zijn er die weder eene afzonderlijke godsdienstige vereeuiging hebben gevormd, wier vergaderingen gehou den worden in een lokaal in de Von Zesen straat. Onder de leden zijn ook enkele onderofficieren. Op den Amstel en het IJ hebben Don derdag ten gevolge van den mist eenige aanvaringen plaats gehad. Zoo zijn op bet IJ twee met turf geladen praamschepen aan gevaren vermoedelijk door de Londensche boot „de IJstroom". Het eene drijft op de lading terwijl het andere minder beschadigd is. Beide werden naar den Suezsteiger ge sleept. Voor 15 cents te zamen krijgt men thans, volgens den Amsterdamschen corres pondent der Nijm. Ct., in het Amerikaansch Café" een glas bier, een bord erwtensoep, zuurkool, een gebakken forel en een stuk wild of gevogelte. De stoomboot De Amstel der Zwolsche Schroefstoomboot-Maatschappij had gisteren morgen om vier uur Kampen verlaten. Buiten het Keteldiep gekomen had eene aanvaring plaats tusschen De Amstel en een turfschip, bestemd voor Amsterdam. De knecht aan boord van dit vaartuig kon nog tijdig ge noeg op De Amstel overspringen, de schipper geraakte te water, maar werd spoedig gered. Het turfschip was in de zijde gevaren; het zeil was stuk, de stag doormidden, zoodat de stoomboot het vaartuig op sleeptouw nemen moest. De kluiverboom van de stoomboot is doormidden gevaren. Het besluit tot aankoop van de bui tenplaats „Hoogelaud" voor rekening der gemeente Utrecht, ontmoet eenige oppositie. Niet alleen is door 473 ingezetenen een adres aan gedep. staten verzonden tot ver nietiging van dat besluit, maar ook twaalf leden van den gemeenteraad hebben zich met een dergelijk verzoek tot het genoemde college gewend. Adressanten zijn van oor deel, dat in deze zaak met overhaasting is gehandeld en dat de urgentie van 'dezen aankoop niet is bewezen. Het stationskoffiehuis te Oostzaan is gisterennacht door brand vernield. Te Wageniugen is de stukadoor J. N., terwijl hij met eene handkar steenkolen ver voerde, door het kantelen van de kar van den weg in eene sloot gevallen, waarbij hij onder de kar geraakte. Toen de zware kar en vervolgens N. uit de sloot was gehaald, bleek hij reeds overleden te zijn. Het hoofdbestuur der Nederl. jacht- vereeniging „Nimrod" is geslaagd in het treffen van voorbereidende maatregelen tot bet openstellen eener inrichting voor dres suur en hnisvesting van honden te Groenloo. Er zullen twintig hondenhokken met loo pen beschikbaar zijn. Het gebouw, dat een oppervlakte van omstreeks 400 M2., en vroeger ingericht was voor stroohulzenfa- briek, ligt aan de lijn van de stoomtram LichtenvoordeGroenlooen men kan on middellijk voor het gebouw uitstappen. Aan de inrichting is voorloopig voor den tijd van een jaar verbonden de heer Vincent Trüsch, vroeger Rivierjager te Zweifall, bij Stolberg, als dresseur gunstig bekend. Te Wildervank werd dezer dagen bij een geslachten os een draadnagel, ter lengte van één decimeter dwars door de maag, en bij een geslacht varken een ijzeren ring om de tong gevondenzonder dat men kan na gaan hoe die voorwerpen daar gekomen wa ren. Beide dieren genoten oogenschijnlijk eene uitstekende gezondheid. Te Venendaal hebben de arbeiders der weverij van de Venendaalsche stoomspin nerij en weverij" een fonds opgericht om bij ziekte uitkeeringen te doen. Te Deventer werd Woensdag een weduwe van 70 jaren wegens openbare dron kenschap in arrest genomen. Uit Diepenveen wordt aan de N. B. Ct. gemeld: Terwijl de vrouw van den sein- wachter W. aan de grenzen van onze ge meente, onder Gorsel, eergisteren tegenover haar woning den naderenden trein veilig seinde, zag ze plotseling dat de kleeren van haar kind, dat al spelend de kachel geopend had, vuur vatten. Bijna op hetzelfde oogen blikken vloog de trein voorbij en was de ongelukkige moeder eenige oogenblikken niet in staat haar kind ter hulp te stellen, ter wijl zij de augstige smartkreten der kleine hoorde en telkens tusschen de waggons door de vlammen zag. Hoewel deerlijk gebrand, bestaat er gegronde hoop, dat de kleine her stellen zal. Te Weststellingwerf heeft een treurig geval plaats gehad. Eenige jongelieden wa ren te Sounega op het kerkhof bezig met het zoogenaamde St. Thomasluiden. De gemeenteveldwachter De V. verbood hun dit, waarna zij op de vlucht gingen. Ten einde hun nog verder vrees aan te jagen, schoot hij zijn revolver in de lucht af. Hij schijnt echter niet hoog genoeg te hebben aangelegd, althans de kogel trof een der jongelieden in den hals, aan de linkerzijde, zoodat de gewonde niet buiten levensgevaar verkeert. Het voorval wekt algemeene deel neming, te meer daar De V. gunstig bekend staat en alles behalve iemand is, die dadelijk geweld gebruikt. De zaak wordt gerechte lijk onderzocht. (Hbl.) Als eene bijzonderheid meldt men uit Bergcn-op-Zoom, dat aan den oever van de Schelde, waar bij vloed het zoute water over heen spoelt, tal van kleine bloempjes, de zoogenaamde Meizoetjes, in vollen bloei staan. Te Tilburg werd door de politie een persoon, afkomstig nit Neer, gearresteerd op het oogenblik dat hij eenige spiegel ruiten met een stok verbrijzelde. Hij zeide kleermaker zonder werk te zijn, en zonder eten of drinken reeds eenige dagen rondge zworven te hebben, om welke reden hij door dit middel een onderkomen zocht te ver krijgen. Deze wensch werd vervuld. Nau welijks was hij in de gevangenis of daar bood een flink kleermaker, die reeds langen tijd te vergeefs naar een knecht gezocht had aan dien persoon tegen vergoeding van kostinwoning en loon in dienst te nemen. De „werkloozo" eischte 8 francs loon en weigerde bij den kleermaker in te wonen, want hij wilde van niemand afhankelijk zijn Deze vertrok onmiddellijk, en de „werklooze" vindt thans een tehuis in de gevangenis te Breda. Bij kon. besluit is gehandhaafd het besluit van gedep. staten van Noord-Brabant, strekkende tot niet toelating van dr. Hof man tot lid van den raad van Breda, uit hoofde bij, als belast met de gratis inenting, geacht moet worden te zijn ambtenaar van wege het gemeentebestuur aangesteld, en als zoodanig valt onder de verbodsbepaling van art. 28 der gemeentewet. Het Pausfeest zal te Breda niet alleen kerkelijk op grootsche wijze gevierd worden, doch de geheele stad zal prachtig veisierd worden, terwijl zij 's avonds schitterend zal worden geïllumineerd. Algemeen is de deel neming. Eindelijk mocht de politie te Eind hoven er in slagen, een ruitenbreker, die daarmede op den Demer bezig was en zich daarbij nogal ernstig aan de hand had ver wond, op beeterdaad te betrappen. Ook te Stratum werd eene dergelijke vangst gedaan. Naar men verneemt, bestaat bij de erfgenamen van wijlen den hoogwelgeb. heer baron De Caters 't plantot uitdelging der konijnen op hunne jachtgronden in de „Wouwsche Plantage" onder Wouw. Reeds zijn in dit jachtseizoen een 2500-tal dier schadelijke dieren geschoten, doch, naar men zegt, is hierdoor nog geene noemens waardige vermindering er vau ontstaan. Vanwege de Nederlandsche jachtver- eeniging „Nimrod" zal in het begin van April een nationale field triald worden ge houden op een terreingelegen onder de gemeente Slein (Limburg). Als prijzen worden uitgeloofd voor poin ters a. een diploma en f 100, b. f 50. Voor honden van andere rassen gelijke prijzen. Woensdagnamiddag liet de vrouw van C. H., wonende in eenen watermolen bij Rustenburg, haie beide kinderen eenigen tijd alleen te huis, daar zij boodschappen moest doen. Toen zij terugkwam, vond zij het oudste, een meisje van 4 jaar, verkoold in haar stoeltje zitten. Het arme kind was levend verbrand! aller medewerking in tot het bijeenbrengen van een fonds, waaruit werk zal verschaft worden. Het plan bestaat om van verschei den open plekken van Londen openbare parken en wandelplaatsen ten gebruike van het publiek te maken. De berekening is gemaakt dat hierdoor aan ongeveer 1800 personen gedurende eenige maanden arbeid zal kunnen verschaft worden. Voor dezen arbeid zullen intusschen slechts zoodanige personen gekozen worden, die minstens zes maanden in Londen gewoond hebben. (D. v. Z. H. en Gr.) De heeren N. M. Rothschild and Sons hebben 315 bijgedragen tot de door den Lord-Mayor van Londen gevraagde som van 20,000. Deze wenscht daardoor aan 1500 werkloozen arbeid te verschaffen door het aanleggen van tuinen en parken in verschil lende gedeelten van de stad. Van andere zijden zijn ook bijdragen ingekomen. FjA AltHRIJ K. Het ter beurze te Parijs verspreid ge rucht, dat de Oostenrijksche regeering de reserves heeft opgeroepen; is niets anders dan een verzinsel. Lord Lytton Bulwer, Engelands nieuwe gezant te Parijs, is eergisteren te Parijs aan gekomen om zijne betrekking te aanvaarden, Eene nieuwe rechterlijke instructie is geopend tegen Wilson over den verkoop van ridderorden. Drie tusschenpersonen zijn aan gehouden. (N. B. Ct.) Eenigen tijd geleden werd den bankier Erlanger door den heer Noirtin op een bou levard te Parijs zijne decoratie van de borst gerukt. De heer Noirtin is voor deze daad door de rechtbank veroordeeld tot 24 uren gevangenisstraf en 500 frs boete. De commissaris van politie Lallemand te Parijs heeft drie kooplieden-commission- nairs, aangehouden voor bedriegelijke op lichtingen voor belangrijke sommen. Zij deden namelijk zaken voor rekening van een belangrijk huis te Roubaix en wisten de facturen derwijze te verhoogen dat zij meer dan 500000 frs. konden ontvreemden. De boekhouder van het huis en een Duitscher, worden ook verdacht. De eerste ia insgelijks aangehouden. In de verleden Dinsdag gehouden zitting der academie van geneeskunde te Parijs zijn mededeelingeu gedaan omtrent het overbrengen van de longteering door vliegen, blijkens onderzoekingen van de heeren Spillmann en Haushalter. De door Koch ontdekte bacillus is door hen aange troffen Jn de uitwerpselen van vliegen op de glasruiten en de muren van eene hospitaal zaal, waar verscheidene teringlijders werden verpleegd. Zij zetten onder een stolp een bakje met hetgeen een teringlijder had op gegeven, benevens een bakje met honig en vervolgens een twintigtal vliegen, die van het een naar het ander vlogen. Een kubieke centimeter van dien bonig nu, ingeënt op eene marmot, deed dit dier in eenige maan den aan tuberculose sterven. (Zie verder bet bijvoegeel HANDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. Van de binnenlandsche staatsfondsen waren integralen iets vaster gestemd. Op de buiteDlaud8che markt was vooral voor Rusland en Oostenrijk de stemming vrij vast. Evenwel ging er weinig om. De Russische spoorwegmarkt hield goed prijs. De Amerikaansche markt was iets flauwer gestemd; ze leverde weinig belangrijks op. EXGJËLAND. 0De hertog van Orleans, zoon van den graaf van Parijs neemt een jaar dienst in Britsch-Indië. De noodzakelijkheid om eenigen ar beid voor de duizenden werkeloozen te Londen te vinden wordt met iederen dag meer erkend. De lordmayor heeft thans het initiatief genomen en roept in de bladen TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 24 December. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Laagst* j Iloog ate Oude Tarwe i Nieuwe TarweI Oude Rogge1 Nieuwe RoggeI Gerst (zomer)lg Chevalier-Gerst Zware Haver Lichte Maïs Paardenboonen Boter I equal. vat). - (2e i (lo per kil.) (26 mm Turf haardbr. Ie soort - (grauwe) Lange zwarte H. L. 5310 kilog. dubb.hectol. 8000 - 4.50 6. - 3.25 2.75 5.25 -54. '44.— 1.35 1.10 —.30 J 5.— m 6.50 8.75 8.25 5.75 60— •52— 1.50 - l.SO —.85 Ter wekeiyksche kaasmarkt aangevoerd 26 par tijen kaas. Besteed werd voor Goudsche kaasvan /20.-- tot 26. Derby - Leidsche 150 KG. ff -• Edammer f f

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2