MANUELA NIEUWS- EN AUVERThNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 24 December 1887. N°. 302. Uitgavers: Gebroeders M uré. Leidsche Courant i>eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.liO. Prijs per Nummer 10 Cent. 20ie Jaargang. ADVERTENTIES: Van 16 regels 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: &cheeptnakersstecg 6. Tot het plaatsen van Nieuwjaars- wenschen in de LEIDSCHE COU RANT zal gelegenheid zijn in het op Oudejaarsavond verschijnend num mer, tegen betaling van 50 cents en mits aan ons bureau bezorgd vóór Zaterdag 31 December a. s. des na middags 4 uur. Stails-Berichten. II E It - IJ K. BURGEMEESTER sji WETHOUDERS yah LEIDEN Gezien het besluit van de Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Holland, van den 12den December 1887, n». 10/1 Provinciaalblad n°. 64)houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der inaten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1888; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. o, der (vel van den 7en April 1869 (Staatsblad n°. 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente- apotheeken wel: voor de ten verkoop bestemde nieuw geijkte maten en gewichten op den 3, 4, 5, en 6 Januari, voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk I, op den 10 en 11 Januaii, voor wijk 11, op den 12 en 13 Januari, voor wijk 111, op den 17, 18. 19 en 20 Januari, voor wijk IV, op den 24, 25, 26, 27 en 31 Ja nuari voor wijk V, op den 1, 2, 3, 7 en 8 Februari, voor wijk VI, op den 9, 10, 14, 15, 16, 17, 21, 22 en 23 Februari, voor wijk VII, op den 24, 28, en 29 Februari, 1, 2, 6 en 7 Maart, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 8, 9, 13, 14, 15 cn 16 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, specie handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk 1, II, III, IV en V, op den 20, 21 en 22 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 23, 27 en 28 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 21 en 23 April, 11 en 12 Mei, 1, 2, 22, en 23 Juni, 13 en 14 Juli en 3 en 4 Augustus van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, eu wijders na den 16en Augustus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden dc belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen; b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den l&len October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagenter herijking moeten aanbieden; c. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichtenniet voorzien van de ver- eischte steinpclmerkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar is; en d. dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 3den December 1887, de letter U, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- merk zoowel hij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormeik voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 23 December 1887. E. KIST, Secretaris. STADSNIEUWS. In de hedenmiddag alhier gehouden zitting van de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de heer A. Van der Willigen en voor het 1ste gedeelte toege laten de heer A. H. Van der Weerd. Woensdagavond te acht uren trad in Teyler's Stichting te Haarlem voor eene zeer volle zaal op prof. dr. A. Kuenen, hoog leeraar alhier. Z.H.Gel. bad tot stof zijner rede gekozen „De tragedie van den meusch", dramatisch gedicht van Emerich Madachnaar het Hongaarsch bewerkt en ingeleid door A. S. C. Wallis. Hedenmiddag nam de openbare les van de muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst een aanvang in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal. De lagere klassen waren aan de beurt en weerden zich dapper. Een vrij groot aantal ouders en belangstel lenden was aanwezig om de gemaakte vor deringen te beoordeelen. Hedenavond zijn de hoogere klassen aan het woord. Wij vernemen uit goede bron dat van het gymnasium alhier zeventien leerlingen, die den vereischteu leeftijd van zeventien jaar bezitten, zich voor deelneming aan het onderwijs in den wapenhandel hebben aan gemeld. De heer J. G. H. Mannmuziekdirec teur alhier, is voornemens gedurende den aanstaanden zomer op Seinpost te Scheve- ningen eene serie klassieke concerten te ge ven, met medewerking van uitsluitend Ne- derlandsche solisteD. Gistermiddag is eene vrouw die in een huis op de Breestraat alhier een bood schap kwam doen, aldaar plotseling door eene bloedspuwing overvallen en tengevolge daarvan overleden. Het lijk werd daarop naar hare noniDg vervoerd. MUZIEK, LETTEUEK EX KUNST. Geboortedag (1791) van A. E. Scribe. Te beginnen met het jaar 1888, zal De Economist verschijnen onder redactie der heeren: J. baron d'Aulnis de Bourouill, A. Beanjon, G. M. Boissevain, H. Goeman Borgesius, A. D. Van Assendellt de Coningh, H. B. Greven, M. Mees, E. S. Van Nierop, N. G. Pierson en jhr. J. K. VV. Quarles van Ufford. Op de verkooping van de klooster- boekerij bij den heer J. W. Van Leeuwen, te Leidenwerden o. a. volgende prijzen besteed Een Anliphonariumop papier, voor de muziekgeschiedenis van onze middeneeuwen van belang, werd voor f 35 aan de Konink lijke Bibliotheek toegewezen die ook, maar nu voor f 4.00, een prachtig Graduale Ro- mauuin (N°. 26) verwierf. De andere An- tipbonaria (N°. 3 en 4) gingen voor f 150 en f 100 in eigendom over aan den hoog leeraar d'Ablaing en aan de vereeuiging voor muziekgeschiedenis te Amsterdam. De getijdenboeken, min of meer versierd, brach ten hooge prijzen op naar evenredigheid van hunne waarde; N°. 28 werd gekocht voor f170, door den heer Sijthofl', N°. 29 voor f 25 door het Haarlerosch bisschoppelijk museum, N°. 31 werd voor f50 en N°. 32 voor f 300 in commissie gekocht. Van ge heel anderen aard waren de N°s. 33, het Kruidboek van Hendrik uit Wallisdat door dr. De Vries voor f150 (en voor de rijks universiteitsboekerij?) werd aangekocht, en N°. 3S de reis van Sir John Mandeville en het verhaal van de H. drie Koningen, voor f 60 door den heer d'Ablaing verworven. Van het oude drukwerk, liepen de prijzen zeer uiteen. Terwijl N°. 101, Hilton's Scala perfections, zeldzaam volledig, uit 1494 van Wynkyn van Woerden, den tweeden boekdrukker te Londen, dat op f 3000 ge bracht werd, brachten de overige incuna belen zeer afwisselende sommen op die vooral dan hooger liepen wanneer het gold oud Nederlandsch drukwerk dat aan de rijke verzameling van de Koninklijke Bibliotheek ontbrak. Laatstgenoemde boekerij erlangde alles wat zij wenschelijk achtte aan te koopen tegen f 50 (N°. 47), f40 (N°. 71), f40 (N°. 118), f35 (N®. 123), f 100 (N°. 137), f 60 (Nu. 148), f60 (N°. 149). De uni versiteitsboekerij van Amsterdam, de voor naamste antiquaar-boekhandelaars, de firma's Martinus Nijhoff, Fred. Muller, Bril], Eeltjes, Van Leeuwen zelf niet te vergetensommige geestelijken onderhielden de animo der auctie. Het kostbaarste drukwerk N°. 116 Lauren- tius Valensis of Aesopus griecus en Fr. Pe- trarcha, dat, wanneer het spreken kon alle verdere nasporingen over den oorsprong der boekdrukkunst in ons vaderland overbodig zou maken, ging voor f 75 in eigendom over aan den heer Nijhoff. Alles wat tot de schoone kunsten behoorde, boeken met houtsneden en andere versieringen, werd meestal de eigendom van de firma Fred. Muller. {Ned. Speet.) OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. zijn herbenoemd tot kanton- rechter-plaatsvervaDgerin het kanton Bols- ward C. W. C. T. Visser; in het kanton Meppel mr. G. W. baron De Vos van Steen- wijk; in het kanton Gulpen C. F. Lebret. Door Z. M. is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Hil versum, jhr. mr. L. J. A. Schuurbeque Boeyeadvocaat en eandidaat-notaris te Hil versum. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Heerenveen, M. A. J. Verkouteren, eandi daat-notaris te 's Gravenhage. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 118). „Een zonderling voorval, waarde baron," zeide de jonge kapitein, toen hij zich met lord Emil alleen bevond. „Men zegt, dat gij een geest gezien hebt. Geestverschij ningen in de negentiende eeuw behooren echter tot de dingen, waaraan men geen geloof meer slaat." „Hoe gaarne zou ik er niet aan gelooveu, maar ik zag den werkclijken geest van Ma- nuela zoo duidelijk voor mijals ik u thans zie!" „Wat is er toen voorgevallen?" „Ik weet het niet. Ik herkreeg mijn be wustzijn eerst, toen ik hier lag en „En meendet, dat gij voor de tweede maal een geest ontwaardet. Gij hieldt me juffrouw Latour voor de doode lady Ma- nuela. Gelijkt zij dan zoo op baar?" „Ontzettend, zelfs zoo, dat ik werkelijk bang voor haar ben." „Nu overdrijft ge, geloof ik, een weinig, waarde baron. Hebt ge geen portret van lady Manuela. Ik zou het werkelijk wel eens willen zien." „Ja zeker heb ik een porfret van haar. Reik mij gindsche cassette eens toe. Open dan het kleine laadje aan de linkerzijde, en ge zult er een photographie van Manuela in vinden't welk eerst kort voor haren dood gemaakt werd." Roderich O'Donell deed zooals de baron hem aangewezen had. Met geringe moeite vond hij het portret en beschouwde het met aandoening. Hij had de geschiedenis van het meisje, welks portret hem, als sprak het, aanzag, reeds zoo vaak gehoord en steeds het innigste medelijden met haar gevoeld. Toen zijne cogen nu onderzoekend op de gelaatstrekken van Manuela rustten, kon hij niet nalaten om te erkennen dat de gelijkenis tusschen de overledene en me juffrouw Latour inderdaad eene buitengewone was, niettegenstaande de kleur der haren geheel anders was en de gelaatsuitdrukking mei die der gouvernante hoegenaamd niets gemeen had. „Nu," schrikte de baron hem uit zijn gepeins op, „hoe vindt ge het portret? Zoudt ge het op het eerste gezicht niet voor een portret van mejuffrouw Latour gehouden hebben?" „Neen, maar wanneer lady Manuela in plaats van gestorven en begraven geworden te zijn in het leven gebleven ware en den kelk des lijdens, die barer wachtte, tot op den bodem toe zon hebben moeten ledigen, dan zou haar gelaat ongetwijfeld geworden zijn gelijk dat van mejuffrouw er thans uitziet." „Hoe bedoelt ge dat?" vroeg lord Emil. „Ik lees in deze trekken groote vastheid van karakter, die zich gewooulijk eerst in den strijd des levens ontwikkelt. Wanneer lady Manuela in het leven gebleven en gelukkig geworden ware, zou zij ongetwijfeld een der beste, edelste vrouwen geworden zijn. Had zij echter, verbitterd en veront waardigd over de haar aangedane beleedi- gingen nog verder moeten leven, dan ben ik overtuigd, dat er nauwelijks iets ter wereld had kunnen wezen, waartoe zij niet bereid geweest ware, om zich te wreken. Ware zij niet dood, ik zou er heilig en zeker van overtuigd zijn, dat zij en mejuffrouw Latour een en hetzelfde wezen is!" Met een luiden uitroep hief de baron zich op. „God in den hemel, O'Donelll" „Wind u niet tezrer opbaronhernam de jonge kapitein. „Vergunmij nog slechts één enkele vraag. Kan er eenige twijfel beslaan of lady Manuela werkelijk dood is?" „Twijfel? Daaromtrent bestaat niet de minste of geringste twijfel. Heer in den hemel, natuurlijk is zij dood, dood en be graven sinds volle zes jaar. „Gij kunt, wanneer ge wilt, haar graf zien!" „Gij zaagt dus ook haar lijk?" Lord Emil zonk uitgeput in zijne kussens achterover. Beide handen voor de oogen brengende, prevelde hij: „Gave God, dat ik het niet gezien had, want de herinnering daaraan zweeft mij dag en nacht voor den geest." En een huivering ging hem door de leden en deed hem rillen van het hoofd tot de voeten. Met een mengeling van medelijden en verachting sloeg O'Donell hem gade. „Wanneer gij eens wist, wat ik in de laatste jaren geleden heb, wat ik nog lijd," vervolgde lord Emil. „Manuela is dood, daaromtrent geen de minste twijfel bij mij, doch wat zij mij toegezworen heeft, doet zij ook. Haar geest zal mij vervolgenzoo lang ik leef. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1