BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 6°. Suppletoire staat van af- en over schrijving op de gemeente-begrooting dienst 1887. 7°. Staat van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting dienst 1887. Kosten- herstelling gobelinbehangsel, en 8°. Verzoek van den directeur der Leid- sche broodfabriekom een riool te leggen naar de Singelgracht. Aan de orde is nu bet laatste punt van de agenda, n.l. bezwaarschriften tegen bet kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1887. De voorzitter verlangt dit punt te be handelen met gesloten deuren, en schorst dus de openbare zitting. Aangezien in de zitting met gesloten deuren dit punt wordt behandeld en goed gekeurd wordt daarmede ook de openbare zitting als gesloten beschouwd. ITlllIXIElltïS. In de plaats van den len luitenant adjudant P. VV. Weber is tot luitenant adjudant bij bet 4e regiment alhier be noemd de le luitenant F. H. Gerritsen, alhier in garnizoen. Heden werd ten raadhuize alhier pu bliek aanbesteed de levering van het druk werk ten behoeve dezer gemeente. Voor 30 pCt. beneden het tarief is de levering aangenomen door de firma Gebroeders Muré, alhier. Als bizonderheid deelen we mede, dat gedurende den plechtigen uitvaartdienst voor vrouwe Geertruida Maria Anna Chris tina Van Bommel, geb. Van den Aardwegh, in de kerk van O. L. V. H., het lijk van de overledene in de kerk aanwezig was. Na afloop werd het stoffelijk overschot naar de begraafplaats overgebracht. Een der stoomtrams is dezen middag op de hoogte van de Poelbrug op den Oegst- geester straatweg ontspoord zonder evenwel persoonlijke ongelukken of buitengewoon veel overlast te veroorzaken. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Nov. 1887 vervoerd 21603 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f3084.21, goederen en diversen f232.76; totaal f3816.97. Van af 1 Januari tot en met ultimo Nov. 1887 vervoerd 289309 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f46944.52 goederen en diversen f4441.78'; totaal ƒ51386.30', per dagkilometer f 17.09'. De Burger-Zangschool. De gunstig en als bizonder nuttig be kende Burgerzangscbool hield gisteravond in de Stads-Gehoorzaal alhier hare 27sle openbare les. De groote zaal was overvol met ouders en belangstellenden die uit den telkenmale op 't orkest verschijnenden schat van kinderkopjes, van uit de verte de hun nen zochten. Voor wie er geen onder had waren ze op een afstand onderling bijna ge lijk, eene lieve kopjesgroep. Het eerst aan de beurt was de 1ste klasse A die, onder den heer C. B. Duyster Jr., oefeningen in Solfèges en tweestemmige liederen zong, „Klatergoud" en „Een schut ter", alles van den heer Duyster. 't Ging best, te waren bizonder maatvast en zuiver die kleinen't zegt wat die lnidjes onder appel te houden. Bij 't laatste couplet van „Een schutter", klonk de guitigheid uit hunne stemmen; ze hadden zich ook al te lang ingehouden. Toen de 1ste klasse B aan de beurt was, meenden we dat de oefeningen in Solfèges, van den onderwijzer voor die klasse, den heer B. II. Taylor, wat te zwaar waren voor die krachten. Maar toen ze op streek warenwaardeerden we dubbel de moeite aan die klasse besteeddie zdó moeilijke (maar uitstekende) Solfèges ten slotte zoo bizonder correct ten gehoore brachten. Ook de twee liederen van den beer Taylor „Zoo weertje, zoo ventje" en „Voor het stand beeld van Van der Werf', werden bizonder goed ten gehoore gebracht. Vooral ver diende de jeugdige solist in het laatste nummer, dejongeh. Erans De Graaf, ten volle een woord van lof; die jongen heeft nu reeds een mooie en lieve stem, die voor de toekomst heel wat belooft. Daarna kwam de 2de klasse onder den heer Wetrens, met oefeningen in Solfèges (tweestemmig) in groote en kleine terts- toonladders van Worp, en met liederen van Hol, „De eik", „Leliën der dalen", „De loteling" en „Oudejaarsavond". Ook hier bleek de heer Wetrens zijne jeugdige troepen flink onder appel te hebben. De 3de klasse, onder den heer Wetrens, kon ons, in de oefeningen in Solfèges, in groote en kleine terts-toonladders van Ber- talottiniet zoo goed bevallenook niet in de driestemmige liederen „Lente" en „Goe den nacht" van S. De I ange Sr. We misten er de geweuschte gelijkheid en ron Mmss ten ets mras ding, en vaak ook de nog meer gewenschte zuiverheid. Na de pauze zong het meisjeskoor (ol moeten we dameskoor zeggen) „lm Frühling" en „Frühling" van Bargiel en „Veilchenter- zett" van Hering, eveneens onder den heer Wetrens. Daar werd veel beter gezongen. Tóch vonden we, resumeerend, de resultaten van het ouderwijs van den heer Taylor het best. Niet omdat 't voor hem een jubilé- avond was we vonden dat ook het vorige jaar, maar spraken 't toen niet zoo uit. Nu volgde de toespraak van den voor zitter en de vermelding van de namen der bevorderden. Prijzen werden dit jaar niet uitgereikt; alleen de jongeheer De Graaf kreeg van den heer Taylor voor de verdien stelijke solo een privé-prijsje, een mooi boek. Bevorderd: Van de 1ste klasse A naar de lste klasse B. (Meisjes.) J. Blankenberg, C. Plemp, J. Oudshoorn, G. Meerburg, H. Meysing, A. Ruil, M. Ruil, G. v. d. Jagt, N. Koolhaalder, R. De Haas, E. Van 't Hooft, A. C. Gelpke, C. Couturier, E. Labree, G. Hoefftcke, M. De Wilde, A. Meijcraan, A. Sytsma, A. Hoek, D. Nuesiuk, M. Bik, S. Oleff, S. Roeteriug, C. Muyzert, W. D. J. Muyzert, Dina Roelofs Heyrmans, Wilha. Driessen, C. Van Wijngaarden, M. Ruigrok en C. Verhoog. (Jongens.) D. Meysing, A. Ridderhoff, P. Komeyn, G. Duyster, M. Spaargaren, L. Dee, S. Sala, E. Mayer, 11. Mayer, H. Sleyser, P. Van der Made, J. Traus, J. Dekker, W. Middeldorp, C. Cra mer, B. Meyer, H. Hoek, G. Sytsma. G. Van de Laar, C. Meerburg, C. Bots en M. Herfst. Van de lste klasse B naar de 2de klasse. (Meisjes.) J. Herfst, J. Bremmer, C. Bor- gerding, W. Landa, M. Fles, E. Sciarone, B. Japikse, 11. J. Franchiuiou, A. Van Wijngaarden, L. Borger, G. Hunger, R, Borger, H. Willemson, A. Sleyser, J. H. Heymaus, F. Couturier, M. Jongmans, N. Cramer, G. Harmsen, E. Oleff en J. J. Heykoop. (Jongens.) G. J. Sala, P. Knaap, J. W. Coebergh, W- Eigeman, A. Verhoog, A. J. J. Oppelaar, 11. J. Labree, J. Boek wijt, C. J. Beek, N. J. Fles, F. De Graaf, J. Van der Made, M. Boekwijt, G. Harm sen, W. Oudegeest, J. Van 't Hooft, W. Wannee, W. Brouwer en R. Ephraïm. Van de 2de klasse naar de 3de klasse: (Meisjes) M. Engels, M. W. Engels, H. Blankenberg, E. Kroon, A. Van de Laar, M. Filippo, M. Knaap, E. Nouhuys, M. De Haas, T. Blansjaar, M. J. E. Sciarone, C. P. Wannee, L. A. Affourtit, L. Bos, J. Dee, J. Blöte, J. Binnendijk, C. M. Hey koop, G. Bader, M. De Roode, J. Heykoop, E. Koolhaalder, J. De Roode, A. C. Lu- lofs, A. B. Lulofs en J. Roelofs Heyrmans. (Jongens) J. F. 11. Van Rooyen, M. Splin ter, N. J. Brouwer, W. Ittmann, R. Sytsma en A. J. Boekwijt. Van de 3de klasse naar de 4de klasse: (Meisjes) L. Duyverman, M. Van der Harst, J. Den Houter, D. Van Es, C. Van der Kloot, J. Ridderhof, M. Binnendijk, M. Steenhauer, C. Eigeman, C. W. Bik, H. Harmsen, D. M. J. Coebergh en C. Japikse. In zijne toespraak bracht de voorzitter o. a. hulde aan de onderwijzers der school en ditmaal in 't bizonder aan den heer Taylor, die reeds gedurende 25 jaren met lust en ijver aan de school verbonden is. Het was dus een jubiléavond voor hem en die gelegenheid nam de commissie waar om den ijverigen onderwijzer als erkenning zijner verdiensten een huldeblijk aan te bieden in den vorm van eene groote geëncadreerde gravure van Duitsche meesters. De leerlin gen der school bleven lang niet echter en schonken hunnen onderwijzer eene prachtige muziekkast. De solist van straks sprak den jubilaris toe terwijl een der meisjes hem een fraaien krans aanbood. Na die huldebewijzendoor het publiek met luide toejuichingen begroet, werd door de leerlingen van de lste klasse B, de 2de, 3de en de 4de klasse, allen gezamenlijk uit muntend gezongen „Gods Eer" van Beet hoven en daarna, op verzoek van den voort zitter, door alle aanwezigen het eerste couple- van ons volkslied. Alzoo heeft de Burger-zangschool van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen weêr een schoonen avond doorleefd. Onder de talrijke aanwe zigen waren ook opgekomen de vertegen woordigers van zustervereenigingen niet al leen, maar ook vanwege het gemeentebestuur de hh. wethouders Bool en Van Buttingha Wichers, en de gemeente-secretaris de heer Kist. De Burger-zangschool heeft reden met moed een nieuw jaar in te gaan. CNIVGRSHrEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer A. J. Heshuysen, geb. te Haarlem, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Werkstaking van «TA -a® «u -vss «TBC-. Gemeenteraden"; daarna de heer E. J. C. Greven, geb. te Zwolle, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Eenige opmerkingen over Artt. 1746, 1747 en 1748. MUESEK, LETÏEEIE»; Eaf MUA'ST. Geboortedag (1819) van J. J. L. Ten Kate. Handelsblad en Haarl. Cl. spreken van een nieuw oratorium Marie Magdeleiue" van Massenet dat dezer dagen te Parijs werd uitgevoerd. Tot voorkoming van verwarring zij opgemerktdat „Marie-Magdeleine" van 1873 is en dat het werk in April 1884 onder de directie-Van Hamme hier en (wij gelooveu ook) te Amsterdam is uitgevoerd met de dames Leslino en Lender, de heereu Selrack en Seguin. (Fad.) De heer W. Van Zuylen is thans weder geheel hersteld. Hij is voornemens half Ja nuari opnieuw op te treden in „De Eman cipatie der Vrouw (Die Wespe)". De zoon van dezen verdienstelijken acteur is in den Kleinen Schouwburg le Rotterdamonder directie van den heer Faassenmet succes opgetreden. (D. v. N.) Verscheidene boekhandelalen van Ne derland hebben besloten aan de Internationale wereldtentoonstelling te Brussel in 1888 te houden, deel te nemen en zullen een col lectieve tentoonstelling vormen van alle in Nederland uitgegeven werken. OFFICIEEL*; BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemees ter: van Slenaken, A. Van Melsen; van Arkel, T. W. C. Merkens, secretaris dier gemeente; van Vries, C. P. EbbingeWub- ben, secretaris dier gemeente. Door Z. M. zijn; verplaatst: de con troleurs der dir. bel.invoerr. en acc. L. De Fouw, van Hansweert naar Tilburg, E. J. W. Römer, van Ter Apel naar Hans- weert; benoemd: tot controleur der dir. bel. invoerr. en acc. te Ter Apel, jbr. M. De Jonge, thans adjunct-controleur, te Rotter dam; en tot adjunct-controleur der dir. bel., invoerr. en acc. te RotterdamJ. C. E. Slo- temaker, thans ontvanger der voormelde mid delen te Groesbeek c. a.verplaatstde ad junct-controleurs der dir. bel., invoerr. en acc. A. J. J. Maas, van Schiedam naar Dordrecht, G. B. Wendel, van Dordrecht naar Schiedam. Door Z. M. is, met ingang van 20 December 1887, benoemd tot commies der posterijen van de 4de kl. H. W. Van Star- ckenborgh Jutting, thans surnumerair der posterijen. Door Z. M. zijn de polisvoorwaarden en het tarief 1 van de Verzekeringsbank „Kosmos" te Zeist goedgekeurd. Den 15den dezer ontbraken bij de regimenten infanterie 137 korporaals en waren aanwezig 63 sergeanten-titulair en 196 korporaals, geschikt ter bevordering tot sergeant of fourier. Uit Baarle Nassau wordt gemeld, dat België van Nederland geëischl heeft den af stand van eenige op de grens gelegen ge huchten, terwijl in vergoeding daarvan Ne derland van België het dorp Baarle-Hertog zou ontvangen. Bovendien zou Nederland aau België een aanzienlijke som in geld moeten betalen, naar men zegt meer dan een millioen. Aan de N. R. Cl. wordt uit Londen bericht, dat de vergadering der Ned. Ind. Stoomvaart-Maatschappij aan de directie vol macht heeft verleend, om de» gewenscht stappen te doen tot het oprichten eener nieuwe stoomvaartlijn tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië. In het duin te Wassenaar is Maandag een kleine luchtballon neergekomen. Ver moedelijk is hij de Noordzee komen over waaien, want er was een Engelsche briefkaart met adres aan bevestigd. Volgens de Avondpost is tot directrice van het diaconessenhuis te 's Gravenhage benoemd mejonkvrouwe Elout van Soeter- woude, die deze betrekking voorloopig voor een halfjaar moet aangenomen hebben. Te Delft hebben zich 128 „lodgers" opgegeven. Naar de Sckied. Ct. verneemt, heeft de heer B. J. Van der Most, onderofficier bij het corps kon. scherpschutters te Schie dam, op het schutter-concours, gehouden te Marseille van 11 tot 18 dezer, den derden prijs behaald met 44 punten; de afstand was 250 meter (10 witte rozen). Bij het uitreiken der prijzen werd een driewerf „Vive la Hollande!" aangeheven. Voor de nieuwe kiezerslijsten te Rot terdam komenvolgens opgave van de rijks ontvangers, in aanmerking 9410 personen. Als kamerbewoners hebben zich aangemeld 96 personen, als mede eigenaren van onroe rend goed 10; te zamen 9516. Het aantal kiezers voor den gemeenteraad bedraagt thans 4857. Volgens de voorloopige opgaven van de ontvangers der belastingen zijn te Am sterdam 27 d 28,000 personen, die wegens den aanslag in de persoueele belasting of de grondbelasting op de kiezerslijsten zullen worden gebracht. Het aantal )ersoneu,die zich ten stadhuize hebben aangemeld, om schatting hunner kamers te vragenbedraagt vierhonderd en één. Als op een teeken des tijds wijst de Amst. Ct. er op, dat toen de oorlogsbegroo- ting tot 12 en 13 millioen was gestegen, meer dan een derde der kamer er tegen stemde. Nu, terwijl het eindcijfer f 20,274,391 bedraagt, vond zij niet meer dan zeven be strijders De verloting der tentoonstelling van voedingsmiddelen zal plaats hebben op 30 Januari a. s. In het Volkspark te Amsterdam werd gisteravond eene druk bezochte vergadering gehouden van leden van verschillende vak- vereenigingen, ter bespreking van de wen- schelijkheid en noodzakelijkheid van eeuen normalen arbeidsdag van 8 uren, bij een minimum loonslandaard. Een timmerman, een metaalwerker, een metselaar, Schröder en Fortuyn voerden, de een korter de ander langer, het woord, ten betooge dat de tegen woordige tijdsomstandigheden eene wet op den arbeid noodzakelijk maakten; dat zelfs de mogelijkheid bestond dat bij een norma len arbeidsdag aan de werkeloosheid een einde zou komen. Wel ontveinsden Schrö der en Fortuyn de bezwaren daaraan ver bonden niet, doch zij achten die niet on overkomelijk. De laatste hing in zijne rede een treurig tafereel op van den nood der werklieden te Groningen, waar vaders van huisgezinnen reeds tevreden waren als zij drie stuivers daagB verdienden. Verschillende sprekers trokken als gewoon lijk te velde tegen den machinaleu arbeid, waardoor 60 pCt. handenarbeid overbodig was geworden, om te eindigen met tot aan sluiting aan te sporen. Het resultaat der discussie was dat een motie werd aangenomen die aan den ge meenteraad van Amsterdam en aan de tweede kamer zal worden gezonden, waarin op in voering van eenen normalen arbeidsdag van 8 uren met vasten loonstandaard wordt aan gedrongen, als zijnde in het belang van volk en regeering. Een der aanwezigen verwachtte geen heil hoegenaamd van deze motiemen moest den hongerigen, naakten en verkleumden werkman wijzen op de pa leizen der rijken, hen brengen voor de graan- pakhuizen, de slachtplaats, en bij de gas fabrieken met hare massa's cokes en kolen. Door te aanschouwen wat hem ontbrak, zou er revolutie komen, en van eene goed geor ganiseerde revolutie, waarbij ammunitie niet mocht ontbreken, verwachtte hij alleen eenig goed gevolg. Deze raadgeving vond weinig weerklank, en de motie werd aangenomen. De vergadering ging kalm uiteen. (N. R. Ct.) In de diamant-slijperij van den heer Barendz, Nieuwe Achtergracht te Amster dam, welk gebouw des nachts onbewaakt is, is in den afgeloopen nacht eene belangrijke partij edele gesteenten uit de dopper ont vreemd, ter waarde van ongeveer f 10,000. De dieven hebben zich waarschijnlijk laten insluiten, en zijn vertrokken nadat de deur voor de arbeiders weder was geopend. De gasprijs te Doetinchem is vermin derd tot 5 ets. per M3. De fabrikant van de zoogenaamd „Warrega'ster"-schaatsen heeft dit jaar ruim 4000 paren gemaakt. Dat er nog al aftrek is, blijkt hieruit dat er reeds 3500 paren zijn afgeleverd. Maandag werd te Roermond verkocht het kapitale landgoed Oosden, gelegen onder Linne en toebehoorende aan den graaf De Geloes. Het werd in zijn geheel aangekocht door de heeren Jurgens uit Osch, voor f 490,000. Omtrent den onderwijzer van Elsloo (L.), wiens lijk aan den weg werd gevon den, schrijft men nader het volgende aan de N. R. Ct.: De ongelukkige jongeling heette Lemmers, was te Elsloo geboren en pas 24 jaren oud. Onlangs slaagde hij bij het hoofdonderwijzers-examen. Uiterlijke sporen van geweld waren op het lijk niet waar te nemen, Vermoedens, die doen twijfelen aan een natuurlijken dood, zijn begrepen in het feit dat men zijne over jas op circa 9 meter afstand vond liggen, terwijl hij in het bezit was van eene porte- monnaie, die totaal ledig was. Ook zijn

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2