MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Weae Co um ut verschijnt dagelijks» behalve op Zou- en Feest da «en. Donderdag 22 December 1887. N°. 300. AOVERTEHTIEW: Uitgevers: Gebroeders Muró. Leidsche Courant ABOÊSfilEHIEfdï: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. 201» Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen4 contantzonder rabatper regel 0.10. Bareel: ftciieepmakerssteeg 6. Stads -Berichten DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen Ier algemeene kennis dat door Mejuffrouw 11. JI. KUKEE, alhier woonachlig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop v3n sterken drank in het klein in de perceelen Nieuwe Ueeslenmarkl n'. 8, Hakkerssteeg (wijk 1) n°. 15, Groene- sleeg n'. 79 en Kraaierstraat n°. 13. En ge.—hiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in do Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. Leiden, den 21 December 1887. JACHT. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 29sten November 1887, n°. 74; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Stalen de Jacht op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Zaterdag den 31 sten December aanslaande met zonsondergangmet uitzondering van de jacht op patrijzen, waarvan de sluiting is vaslge- sleld op Zaterdag den 17den December aan staande, alsmede van bet in art. 15, sub lelt. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, hetwelk blijft toegelaten lot en met den 22slon Maart 1888. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's Gkaveniiace den lsten December 1887. «TAD8NIEUIV». Door den minister van staat, minis ter van binnenlandsche zaken is met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot directeur van 's rijks universiteits-mandge de heer D. Jurriaanse te Breda. De Centrale Anti-Revolutionaire Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" in liet district Leiden heeft in eene hedennamid- dag gehouden vergadering besloten zich wegens de onbelangrijkheid van die verkie zing, bij de aanstaande herstemming voor een lid van de tweede kamer tusschen de heeren mrs Sireele en Blussé, candidaten van de Katholieken en Liberalen, van het stellen van een candidaat te onthouden, Alhier hebben 214 kamerbewoners den wensch te kennen gegeven op de kiezers lijsten te worden geplaatst. Het is nu natuurlijk nog maar de vraag of ze allen „in de termen" zullen worden bevonden. Nog voor zeer velen is 't een raadsel wie volgens de nieuwe bepalingen kiezers zijn en wi:; niet. We meeuen onzen lezers geen ondienst te doen al is ook al voor ditmaal de gelegenheid om zich te doen inschrijven gesloten hen er op te wijzen, dat na lezing van eene populaire beredenee ring en verduidelijking van de gewijzigde kieswet, getiteld: „Wie zijn kiezers", niets meer te vragen overblijft. Die kleine bro chure, waarvan reeds de 2e druk verscheen, zal wel in eiken boekwinkel te krijgen zijn en is in elk geval tegen toezending van elf cents te ontbieden van de „Maatschappij Volksblad de Echo", te Amsterdam. Door onderscheidene bladen doet weêr de ronde het bericht van den studentenop passer L. eu zijne drie zusters, die de ge lukkige erfgenamen zouden zijn van iemand die indertijd stierf, meer tonnen gouds dan kinderen nalatende. Ook wij hebben dal bericht om de curiositeit overgenomen. We vernemen echter nader, dat de erflater ge weest is de heer Job Gordijn, den 13den April 1787 te Delft overleden. Wel wor den nu en dan oproepingen gedaan en is de zaak in handen van deskundigen, maar de gelukkigen hebben nog niet de boodschap thuis gekregen om eens eventjes de tonnen te komen halen. Het hoofdbestuur van „Vooruit", Ver- eeniging van Handels- en Kantoorbedienden, te Amsterdam, zal in den loop der volgende maand een adres richten tot de tweede kamer der staten-generaalter verkrijging van ont heffing van patentbelasting voor den kan toorbediende. Alhier ligt het adres bij den heer ter teekening voor lien die adhaesie willen betuigen met het verzoek van het hoofdbe stuur bovengenoemd. Slechts 949 kiezers brachten gister te Amsterdam hun stem uil voor de verkiezing van een raadslid, 't Wordt tijd dat de ka merbewoners eens eventjes komen. 3 October-vcreeiiigiug. In de stadsgehoorzaal alhier hield gister avond de 3 Octobervereeniging eene, zooals gewoonlijkdruk bezochte vergadering. Nadat door den voorzitter, den heer Brou wer, den leden een welkom was toegeroepen, en de notulen gelezen wareu, stelde de pre sident de leden in kennis met hetgeen het bestuur had gemeend te moeten doen ter erkenning van de verdiensten van den heer dr. E. A. O. Was, voorheen de ijverige secretaris der vereeniging, die slechts door vertrek naar elders van dat secretariaat te scheiden was. De commissie had, tijdens den watertocht door de stad op den feest dag, den heer Was tot eerelid der vereeni ging benoemd en hem van die benoeming een fraai diploma aangeboden. In ons blad waarin we destijds de feestviering behan delden, maakten we daarvan reeds uitvoerig melding. Bij monde van den heer Schüdel, bracht daarop de commissie tot nazien van het beheer, behalve den heer Schüdel bestaande uit de hh. Hessels sr. en De Wilde, rapport over dat onderzoek uit. De rekening werd iu orde eu de administratie bizonder zorg vuldig bevonden, waarom deze commissie voorstelde den penningmeester onder applaus te dechargeeren. Toejuichingen Uit die rekening kwam de vergadering tot de wetenschap dat de uitgaven gedurende het laatste vereenigingsjaar bedragen hadden f 3852.36 J- en de inkomsten f 3871.25, alzoo een batig saldo opleverende van f 18.88J. Evenwel heeft bovendien de vereeniging aan vlaggen in bezit eene werkelijke waarde (elk oogenblik daarvoor te krijgen) van f 108,45, die eveneens op de baten kannen worden gebracht, alzoo een tolaal van fl27.33J. Wat de uitgaven betreft, de watertocht kostte alleen reeds f919.80, het avondfeest met verlichting, tenten, stoelen, chassinetten, enz. f738, de muziek den geheelen dag FEUILLETON. f 433.60, de adsistentie van leger en politie f 126.10, de uitdeeling aan de vrouwen f 477, aan de mannen f510, bizondere uitgaven bij de twee uitdeelingen f33, dos de geheele uitdeeling f 1020.12; eindelijk aan boden- loon, drukwerk, advertentiën en diversen f614; totaal der uitgaven f 3852.36 Als inkomsten mochten worden gerekend het batig saldo van het vorige jaar f280, rente van de spaarbank f8, f2104 aan kaarten van leden en donateurs, aan entrde's bovendien nog f350, 2500 feestwijzers f 75, van Lugdunum f25, van N. N. f25, van onbekenden en donateurs a flO en enkele bijdragen f32.60, te zamen f3871,25. De vordering van de leveranciers van het electrisch licht was volgens de meening van de commissie veel te hoog naar de diensten door die verlichting bewezen. Het bestuur achtte zich gelukkig dat niet op een gege ven oogenblik het geheele terrein in 't duis ter werd gehold, in welk geval de verwar ring niet te overzien zou geweest zijn. De leveranciers bleven echter bij hunne vorde ring waarom het bestuur een advocaat in den arm nam en op de rekening eene ver mindering van f 100 kon worden bedongen. Door den president werd nu de dank gebracht, ook uit naam der vereeniging hoopte hij, aan de overige leden van het bestuur en vooral aan den penningmeester den heer Goedeljee, die, hoewel gelukkig hersteld, nog niet tegenwoordig had mogen wezen. De administratie, waaruit door de commissie tijdens zijne ziekte was geput voor de rekening, was werkelijk voorbeeldig. (applaut.) Nog meende praeses dank te moeten zeg gen aan den heer Van Reenendie had gemeend als bestuurslid te moeten bedanken, voor al wat hij voor de vereeniging had ge daan, hopende dat de heer Van Reenen voor de 3 Octobervereeniging hetzelfde sympathieke hart zou mogen behouden. Het ledental is nog steeds toenemende, terwijl de vereeniging 91 donateurs in Ame rika telt van wie de namen bekend en be schreven zijn. Het verslag, intusschen door den nienwen, reeds nu ijverigen secretaris den heer Felix Driessen voorgelezen, zal worden gedrukt en eeDe lijst der donateurs en leden daaraan worden toegevoegd. De commissie zal zich nu gaan bezighou- 0F DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 116). »Ik zal op mijne hoede wezen," ant woordde het meisje op fleren toon. „Doch thans zou het mij aangenamer zijn, indien ge mij niet verder begeleiddet." Hij bleef staan en wierp een vluchtigen blik op haar. „Zooals ge verkiest," hernam hij cere monieel, doch ik zou u nog wel willen raden om die nachtelijke wandelingen op te geven. Een ander mocht eens minder discreet zijn, dan ik het ben. Het zou u zeker niet bevallen, wanneer datgeen publiek werd, wat ik verzwijg. Het zonderlinge doel uwer wandelingen en de geheim zinnige geluiden, die uit het sombere huis drongen „Wat hebt gij gehoord?" Verschrikt bracht zij deze vraag uit. „Ik hoorde een akelig geschreeuw uit het inwendige van het huis en zal er morgen naar informeeren, wie daar woont." „Doe dat, kapitein. Men zal u ant woorden, dat een oude, halfkindsche vrouw de bewoonster is. Het maanlicht werkt sterk op hare zenuwen en dan stoot zij de geluiden uit, die gij vernaamt. Doch ver gun mij thans, dat ik u „goeden nacht" wensch." Hij nam den hoed af, en zij verwijderde zich haastig, terwijl hij haar, in gedachten verzonken, nastaarde. „Een tooneelspeelster," mompelde hij bij zichzelven. „Is zij het niet in werkelijkheid? Wat kan haar doel zijn? Wie of zij mag wezen? Waarom heb ik in haar bijzijn steeds een gewaarwordingalsof er een geest naast mij liep?" Het was twaalf unr in den eerstvolgenden nacht, toen lord Einil van Wilchester naar het slot Rosegg terug reed. Behalve zijn hartstocht voor kevers en insecten, bezat hij nog een tweede zwak, namelijk, dat voor het hazardspel't welk hem bijna avond aan avond van Rosegg naar het dorpslogement dreef, wzar hij in het spel met edellieden uit den omtrek aanzienlijke sommen won of verloor, al naar de fortuin hem gun stig was. In den nacht, volgende op Roderich's ontmoeting met de gouvernante, reed de baron reeds om middernacht, en dus veel vroeger dan zijne gewoonte was, huiswaarts. Juist maakte de weg een buiging bij den koningseik, juist verkondigde de torenklok het twaalfde uur, of eensklaps maakte het paard een geweldigen zijdelingschen sprong. Uit het duister dook een witte gestalte op met golvende haren, en de maan verlichtte duidelijk en helder de trekken der ver schijning. 't Wareu de trekken van Ma- nuela, die onafgewend naar het met sterren bezaaide uitspansel gericht waren. Als versteend, roerloos zat lord Emil in den zadel, geen geluid kwam er uit zijn keel. Voor de tweede maal richtte het paard zich op de achterste beenen op, een kreet weergalmde door de nachtelijke stilte, en zonder ruiter rende het paard wegals door den stormwind voortgedreven. Het zonder meester tcrugkecrende paard bracht natuurlijk het geheele slot in rep en roer. Met fakkels en windtoortsen snelden de bedienden in alle richtingen heen. Graaf Ainsleigh had, door twee mannen vergezeld, den weg naar Wilchester genomen. Bij den koningseik vonden zij lord Emil, een leven- looze gelijk, het door angst verwrongen gelaat naar den grond gekeerdop den bodem liggen. Men doorzocht den omtrek. Er was niets te vinden, heinde en ver was niets te bespeurendat ros en ruiter had kunnen doen verschrikken. Hoe was dus het geheimzinnige voorval te verklaren? Wat was er gebeurd, dat het paard schichtig had kannen doen worden, en den ruiter als een doode uit het zadel bad doen vallen? HOOFDSTUK XXXI. GEHEIMZINNIG. „Mylord, hoe gevoelt ge u?" Het was mejuffrouw Lalour, die, toen lord Emil na een langdurige bewusteloos heid, eindelijk weder de oogen opende, zich oner hem heenbuigendhem deze vraag deed. Lady Geneviève's zenuwen hadden onder de tijding van het plaats gehad hebbende voorval zoozeer geleden, dat zij zich on geschikt had verklaardom bij den zieke te wakenen deze laak overliet aan de gou vernante, welke zich daartoe bereidwillig aanbood. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1