BUITËNLANDSCHË BERICHTEN. TOL* jzus ra ssj evs «a. j «tra .*33 ars <#L© «IJ JEE*. a. Een aantal van de tweede kamer ontvan gen wetsontwerpen, zoomede de Indische begrooting en verschillende hoofdstukken der staatsbegrooting werden naar de afdee- I lingen verzouden, die opnieuw werden saam- I gesteld. De zitting is daarna gescheiden. In het wetsontwerp tot aanvulling der wet op den kinderarbeid, wordt tot op 12jari- gen leeftijd alle „arbeid in of voor een be drijf' verboden, inclusief ook veldarbeid. Voor kinderen van 10 tot 12 ja r kunnen ged. staten gedurende 8 weken per jaar vergunning geven lot veldarbeid. Van den 12 tot lSjarigen leeftijd is mede alle arbeid in of voor een bedrijf verboden, doch veld arbeid niet. Van 18 tot löjarigen leeftijd is geen langere arbeidstijd dan van 10 uren per etmaal vergund, tusscheu 5 en 7 uur 's zomers, en tusschen 7 en 7 uur 's win ters, dus met verbod van nachtarbeid. Bo vendien kan voor die personen bij algemee- nen bestuursmaatregel de arbeid in schadelijke bedrijven worden rerboden. Zondagsarbeid is voor jongelieden tot lSjarigen leeftijd verboden. De wet geldt niet voor het vis- scherijbedrijf. Omtrent vrouwenarbeid is niets bepaald, omdat daarvoor de noodige gege vens nog ontbreken. Inspecteurs worden bij deze wet niet ingesteld, doch o. a. ook de geneeskundige inspecteurs met het op sporen van overtredingeu belast, terwijl aan alle ambtenaren met die taak belast, ver gund wordt fabrieken en werkplaatsen bin nen te treden. Sedert de ramp met de Scholten wordt in Engeland van vele zijden aangedrongen op bet tot stand brengen van electrische verbindingen van lichtschepen met de kust. Dergelijke verbindingen langs de Nederland- sche kust, en meer in het bijzonder eeue telegraaflijn van een der Wadden-eilanden naar het lichtschip Terschellinger Bank, zou den eveneens gewichtige diensten kunnen bewijzen. Zijn wij goed ingelicht, dan is do aandacht onzer regeering op deze aange legenheid gevestigd niet alleen, maar houdt men zich bij de departementen van marine en waterstaat ernstig bezig met het onder zoek naar de middelen, waarmede het be oogde doel het best zou kunnen worden bereikt. Stoompost Door den algemeenen bond van R. K. kiezersvereenigingen in Nederland is, in over leg met den provincialen bond van Katho lieke kiezersvereenigingen iu Noord- en Zuid- Holland, een uitnoodiging gericht tot bet centraal comité van anti-revolutionaire kie zersvereenigingen, om door afgevaardigden beiderzijds de vraag te bespreken, in hoe verre het al dan niet mogelijk zou zijn, tot een gemeenschappelijk program van actie te geraken. Het centraal comité heeft zich hiertoe bereid verklaard. Centr Een man die gisteren voor de recht bank te 'sHage voor bedelarij terecht stond, en tegen wien het openbaar ministerie 5 dagen hechtenis en 6 maanden opzending naar eene rijkswerkinrichting vorderde, deed den rechter het verzoek «om er asseblieft nog een jaartje bij te doen!" De recht bank gaf echter geen gehoor aan dien wensch, en veroordeelde den beklaagde tot de ge vorderde straf. Naar men aan de Delfische Ct. mede deelt, heeft het volgende tooneel Vrijdag avond in de kazerne aan de Paardenmarkt te Delft plaats gehad. Een infanterist van de le compagnie, die in opgewonden stem ming tehuis kwam, werd door den sergeant er op gewezen, dat hij een kwartier over zijn tijd was. Hij werd hierover zoo woe dend, dat hij den sergeant bij de keel greep en, niet dan met groote moeite, van dezen werd afgetrokken. Nadat hij op zijn bed was gelegd, meende men dat hij wel spoe dig tot bedaren zou komen en inslapen; maar in stede daarvan ontwaakte zijne woede opnieuw. Hij nam een geweer en stak daarmede naar een militair die op zijn kribbe lag, gelukkig zonder hem te raken. Daarna nam hij achtereenvolgens een zestiental geweren van den wand, en sloeg daarmede links en rechts op de kribben en op den grond, zoo dat er niet veel heels meer van overbleef. Eindelijk had hij uitgewoed en legde hij zich andermaal op zijne kribbe neder, van welk oogenblik men gebruik maakte om hem te boeien en naar de provoost te brengen. Zaterdagmorgen omtreeks half tien ure is aan de zuidzijde van de rivier de Maas, voor Schiedamter hoogte van de witte ton, de Westlander genaamd De Hoop geleidt mij, schipper M. Van Yperen, aangevaren door de stoomboot Rotterdam, varende in den nachtdienst tusschen Vlaardingen en Amsterdam. De Westlander, belangrijk beschadigd zijnde, werd door den schipper aan den grond gezet, om zinken te voorkomen, doch daar dit onnoodig bleek te zijn, heeft ge noemde stoomboot het vaartuig afgesleept en te Schiedam in de haven gebracht. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. (S. Cl.) Jl. Zaterdag, tegen middernacht, werd de kapitein der sleepboot Maria Antonia, welke op eene der scheepstimmerwerven aan de lijnbaan te Dordrecht ter reparatie ligt, bij zijn naar boord gaan door een zestal personen gevolgd, van welke de helft mede de lijnbaan ingingen, terwijl de andere drie op den uitkijk bleven slaan. Naar hel schijnt, beweerden een of meer dier lieden geld van den kapitein te moeten hebben, hetgeen deze ontkende. Toen het drietal daarop geld eischte en de kapitein dit wei gerde, werd hij aangegrepen, op den grond geworpen en met een steen op het hoofd geslagen, waardoor hij aan liet oog zeer ernstig gewond werdterwijl een der aan randers hem een aantal Pruisische geldstukken en den sleutel van eene aan boord staande kast uit den zak moet hebben gehaald. Zijn wij wel ingelicht, dan is de politie de daders op het spoor en bevindt zich een dezer reeds in hare handen; de toestand van den gewonde moet niet zonder ge vaar zijn. DC.) In onderscheidene gemeenten van den Alblasserwaard heeft men de boter- en de kaasbereiding lijdelijk gestaakt en wordt de melk verzonden naar de melk- en lioterin- richting te Dordrecht. Te Zuidbroek is de 34-jarige P. R., on gehuwd, geboren en woonachtig te Amster dam, sigarenmaker van beroep, in bewuste- loozen toestand gevonden. Hij zocht werk en getuigde in drie dagen niets te hebben genuttigd. Van Amsterdam is hij per boot naar Zwolle en verder te voet naar Groningen gekomen. Hij wordt van wege het gemeentebestuur verpleegd en men zal hem op eene fabriek zien te plaatsen. Een bewoner der Paleisstraat te Am sterdam, die lijdende is aan ijlende koort sen, sprong gistermorgen twee hoog uit het venster op straal. Hij bezeerde zich ernstig en werd per vigelante naar het gasthuis gebracht. Een der laatst geredde schepelingen van het verongelukte schip Rewnon, de ruim öOjarige kok Seider Strieker, is Zaterdag aan de gevolgen van de doorgestane ellende, in het marine-hospitaal te Nieuwediep over leden. Door de bemanning der reddingsboot zal het lijk plechtig worden ter aarde besteld, Twee boeren, die van Tiel met hunne kar terugkeerden, geraakten met paard en voertuig in de sloot, doordien het dier schrikte. Een der landlieden bekwam daarbij zulk een slag tegen de borst, dat hij spoe dig daarna overleed. Tusschen Renswoude en Scherpenzeel is gisteren het lijk gevonden van C. O., landbouwersknecht. Zondagavond was hij van Renswoude gegaan. Vermoedelijk on derweg gevallen had hij geen macht om weder op te staan, en is hij door de koude omgekomen. Uit Staphorst w ordt van 19 December aan de N. B. Ct. gemeld: Hedenochtend is in de spoorsloot nabij wachtpost no. 78 alhier gevonden het lijk van J. S., oud 18 jaren, een oppassend dienstmeisje bij den stationchef alhier. Zij was Zondagavond omstreeks 8 uur van huis gegaan, om bij een buur eenige oogenblikken te vertoeven. Men vermoedt dat zij door de duisternis misleid in de sloot is terecht gekomen. De Groninger studenten-ijsclub „Doe wel en zie niet om", onder het motto „Hardloopers binn' doodloopers" heeft be sloten, in dezen winter te Groningen eenen wedstrijd op schaatsen te doen houden, tot deelneming waaraan de leden der studenten- korpsen van Leiden, Utrecht, Amsterdam en Delft zijn uitgenoodigd. Uit Vlissingen wordt aan de M. Ct. geschreven Zondagmorgen is de jool van den Nederl. loodskotter u°. 5gereed om den zeeloods van het uitgaande Spaansche stoomschip Rioja in de Wielingen af te halen door eene zware groudzee omgeslagen. De twee zich daarin bevindende matrozen J. Vader en H. A. J. Van Hoepen klamp ten zich aan de het onderst boven drijvende jol vast, doch eerstgemelde werd daarvan afgeslagen. Gelukkig kreeg hij twee riemen van de jol te pakken en wist zich daarmede boven water le houden, tot het den schipper J. Spuy van den met veel beleid manoeuvree renden loodskotter gelukte hem eene red dingsboei toe te werpenwaarmede hijna zeker ruim twintig minuten in zee gelegen te hebben, aan boord gehaald werd. De omgeslagen jol had zich inmiddels, hoewel bijkans zinkende, weder gerecht; de matroos Van Hoepen wist er in te klimmen en met veel moeite, bij de hooggaande zeeën, het lijf half boven water, haar in evenwicht te houden, tot de van de Rioja gestreken sloep iu de nabijheid kwam, hij er naar toe zwom en door deze aan boord van den loodskotter gebracht werd. De sloep der Rioja, die met drie matro zen bemand was, ging, nadat deze aan boord van hun schip geklouterd waren, ver loren. Het wrak der door de Mascotte over- stoomde lleyster vischbom dreef Zaterdag middag hier, zeer gevaarlijk voor de scheep vaart, op de reede. Door de zorg van het loodswezen is het uit het vaarwater verwij derd en ligt thans met lijnen vastgemaakt op de zijde van het hoofd der Westerhaven, waar het bij het aanhouden van het rnwe weder wel spoedig geheel stuk geslagen zal zijn. In de Noord-Brabantsche gemeente Leende is door eenen Belgischen vagebond ingebroken in eene landbouwerswoning. Met medeneming van een zilveren horloge, een paar oorbellen, eenige vingerringen en eene overjas heeft de dief de vlucht genomen. Tot heden is het de politie nog niet gelukt hem in handen te krijgen. EXeHSLAStt. De gisteren te Londen gehouden zit ting der suiker-conferentie duurde vier uren. Het protocol werd door de gedelegeerden geteekeud, doch door de meesten onder voor behoud van verschillenden aard. De confe rentie is sine die verdaagd, en zal waar schijnlijk niet védr April a. s. weder bijeen komen. De dynamietmannen Callan en Harkens verschenen gisteren weder voor de politie rechtbank in de Bowstreet te Londen. Hun zaak werd door den rechter naar het ge rechtshof verwezen. De heer Hooper, te Cork lid van het parlement en tot de Parnellistisclie partij behoorende, is gisteren veroordeeld tot één maand gevangenisstraf, niet in dwangarbeid te oudergaan, wegens het openbaar maken van verslagen der verboden bijeenkomsten van afdeelingen der Nationale Liga. Volgens de Daily News zou Macken zie na onderzoek tot de conclusie zijn ge komen dat de jongste verschijnselen in de keel van den kroonprins eer gunstig zijn dan het tegengestelde. De keel ziet er beter uit dan in het begin van November. De Times meldt uit W eenen dat geene bijeenroeping der delegaties plaats heeft, om dat het ministerie van oorlog nog beschikt over een saldo van 52 millioen florijnen van het toegestaan krediet. De ministers-confe rentie zou de voorstellen heden overwegen om houten gebouwen voor 200,000 man da delijk in Galicië te bouwen, alsook om uni formen en alle andere benoodigdheden aan te schaffen voor de landweer en laatste klassen der reserve. Aan de Times wordt gemeld uit Kon- stantinopel dat de Porte informatiën heeft ingewonnen naar de concentratie van Russi sche troepen aan de Oostenrijksche grenzen, waarop zij vernam dat de desbetreffende loo- pende geruchten schromelijk overdreven zijn; de Russische grensversterkihgen hebben lou ter een defensief karakter. De Porte heeft geruststellender rapporten uit Tripoli ont vangen, waarin geconstateerd wordt dat de Fransche af bakings-commissie voor de gren zen van Tunis nog geenerlei schending van het gebied van Tripoli heeft gedaanmaar Turkije weigert mede te werken tot de grens- afbakening omdat de Porte de wettigheid van Frankrijks bezetting van Tunis betwist. Het gerucht loopt, dat Turkije zal toetreden tot de Engelsche-Fransche con ventie betreffende het Suez-kanaal. ÏAANHB13 Si. President Caruot zal op nieuwjaarsdag amnestie verleenen aan alle staatkundige ver oordeelden o. a. die van Decazeville. Vrouw Limouzin is in cassatie geko men tegen het arrest van niet vervolgbaar- verklaring, ten gunste van de heeien Wil son, Gragnon en Garon gewezen. Aubertin, die een aanslag op den heer Jules Kerry gepleegd heeft, is door een be roerte getroffen. Zijn geheele rechterzijde is verlamd. Zijn toestand is hoogst ernstig. In het Palais Bourbon is weer iets vreemds gebeurd. Een persoon heeft zich Zaterdag aangemeld en verzocht door de enquête-commissie gehoord te worden, daar hij zeer gewichtige mededeelingen te doen had. Door twee leden der commissie ontvangen vertelde hij de onwaarschijnlijkste zaken. Niettemin werd de sub-commissie belast den man in verhoor te nemen. De beambten van de Bon Marché heb ben aan Shapu opgedragen een groote mar meren buste van mme. Boucicaut te maken. Van de 10 millioen frs., die de overledene voor een hospitaal voor armen te Parijs ver maakte, zullen 6 millioen voor den bouw, de rest voor het onderhoud worden ge bruikt. Sommige dagbladen toonen zich zeer ontevreden dewijl de Duitsche overheid den soldaat Kaufmann niet vervolgt wegens het gebeurde te Raon sur-Plaiue. (Het dooden en verwonden van twee Fransche jagers op de grens). Ter gelegenheid van den 460n ver jaardag van de bevrijding van Reims zal de stad Reims een ruiterstandbeeld van Jeanne d'Arc onthullen. SPlJiJE. De regeering wenscht eeue conferentie te Madrid te houdentot betere bescher ming van vreemdelingen in Marokko. De sultan verlangt beperking van het tegen woordige recht der consuls om inlanders onder hunne bescherming te nemen, welk recht tot misbruiken aanleiding geeft. De sultan wil daartegenover meer waarborgen geven voor den vreemden handel. DUIT8CR L1W D. De bondsraad heeft gisteren zijn goed keuring gehecht aan het wetsontwerp tot wijziging der invoerrechten op granen, zoo- als het door den rijksdag was aangenomen. De Kreuzzeitung schrijft„Het bericht dat Ruslands pogingen om in België en Nederland eene leening te sluiten, reeds mislukt zouden zijnheeft klaarblijkelijk betrekking op onderhandelingen, welke ge voerd zijn voor het tot stand komen eener Nederlandsch-Belgi8ch-Fransche vereeniging tot het sluiten eener leening van 700 mil lioen frank. Over den uitslag dezer laatste onderhandelingen is nog niets zekers bekend gemaakt. Uit bijzondere bron wordt ons echter medegedeeld dat de pogingen tot dusver op groote moeilijkheden gestuit zijn en waarschijnlijk eveneens vruchteloos zullen afloopen, dewijl de door Rusland geboden waarborgen voornamelijk van Nederlandsche zijde onvoldoende geoordeeld werden, terwijl dasrentegen door het bedoelde consortium aan Rusland uiterst ongunstige voorwaarden gesteld werden. Men beweert dat het con sortium alleen geneigd zou zijn geweest tot het overnemen der leening van 700 millioen tegen eenen koers, waardoor deze op ééne lijn gesteld zou zijn met de zoogenaamde binnenlandsche leeniug van 1887. Dit zou gelijk staan met een afwijzend antwoord." De eigenaars van koffie- en bierhuizen en andere openbare plaatsen te Muhlhausen hebben op bevel der Duitsche regeering alle biljetten en opschriften in de Fransche taal uit hun lokalen verwijderd. De Berlijnsche bladenwelke den Euro- peeschen toestand als ernstig voorstellen, blijven rekening maken op de persoonlijke vredes-liefde van den Czaar. Zij zien het beste middel voor Oostenrijkom zich vei lig te stellen tegen de wapening van Rus land, in het handelen in gelijken geest. OOSTENRIJK. Bij de eerste opvoering van Strauss' nieuwe operette „Simplicius" te Weenen, kort voor het einde der voorstelling, ont stond er een paniek. Men meende een brandreuk op te merken. Te vergeefs ver zekerden de directie, de artisten en de brand weer, dat er geen quaestie was van brand, men drong naar de uitgangen en in het gedrang werden eenige menschen gewond. Sommige zeggen dat het een voorafberaamd plan was. RUSLAND. De Daily News meldt uit St. Peters- burg, dat oflicieele tijdingen uit Syrië van bloedige botsingen gewagen tusschen Dru- sen en Bedouïneu, waarbij de eersten 160 dooden en 300 gewonden moeten gehad hebben. KUHENIE. De minister van justitie heeft Zater dag in de kamer verklaard dat de regeering het als haar recht beschouwde de vrijheden niet meer te eerbiedigenindien de oppo sitie hare vijandige aanvallen tegen den staat voortzet. Deze verklaring van den minister is onmiddellijk gevolgd door eene interpellatie van den heer Ajuvara, een der leden van de oppositie, die haar als eene bedreiging met een staatsgreep beschouwde. Eene levendige ontroering heeft zich van de vergadering meester gemaakt, maar het gebeurde heeft geen gevolgen gehad. De senaat en de kamer hebben, Zater dag in afwezigheid van de leden der oppo sitie, een wets-ontwerp aangenomen, waarbij eene enquête commissie benoemd wordt, die de beschuldigingen van geldafpersingen,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2