MAJSUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. S&eze Courant verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. A80iMEBIE&IT: Woensdag 21 December 1887. N°. 299. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. e Courant Voor Leiden, per 3 maandenf S.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 Tent. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Hcheepisiakerssteeg 6, 201. Jaargang. STADSNIEUWS. Door Z. M. is, met ingang van 1 Jan. 1888, de heer mr. J. T. Boys, te Leiden, op nieuw voor den tijd van drie jaren, ein digende 31 Dec. 1890 benoemd tot secre taris van het college voor de zeevisscherijen. In eene gisterenavond in het Nuts- gebonw gehouden vergadering van vrijzin nige kiezers en aanstaande kiezers, beschreven door het voorloopig comité tot oprichting van eene vrijzinnige kiesvereeniging werd onder presidium van den hoogleeraar A. Kuenen de wenschelijkheid van de oprichting van eene vereeniging onder dien naam, be sproken. Buitengewoon veel heeren waren opgekomen en vooral werd de discussie ge voerd door de heeren professoren Buys, Van der Lith, Fockema Andreae, Greven en Van der Hoeven. Het resultaat der besprekingen was dat tot de oprichting der vereeniging onder boven- genoemden voorgestelden naam werd besloten; dat een minimumcontributie van f 0.50 zou worden geheven, dat er zouden zijn gewone leden (kiezers) en buitengewone leden (niet- kiezers in deze gemeente); het laatste vooral met het oog op de mogelijkheid van het verliezen of ver- eo herkrijgen van kiesbe voegdheid door verandering van woning. Door den hoogleeraar Mr. S. J. Fockema Andreae werd meegedeeld dat bereids door belangstellenden op een lijst, ten behoeve van de kas der nieuwe vereeniging, voor f 550 is geteekend. Ten slotte werd aan eene commissie van vijf heeren opgedragen een concept-reglement samen te stellen; leden van die commissie zijn de heeren Mr. J. T. Buys, J. A. Van Hamel, Dr. G. Heymans, W. Kok en Dr. A. VV. Kroon Jr. Zoodra dat concept gereed zal zijn, zullen de vrijzinnige kiezers en aanstaande kiezers wederom worden te zamen geroepen, terwijl bij die oproeping een afdrnk van het concept reglement zal gevoegd worden. In de dan beschreven vergadering zal dat concept in behandeling komen, terwijl, na verheffing daar van tot reglement, de gelegenheid bestaat door onderteekening hiervan als lid toe te treden. De commissie hoopt een en ander met bekwamen spoed voor te bereiden. Aan het eind der vergadering werd den heer Kuenen voor zijne bekwame en hnmane leiding dank gezegd. Bij de uitlegging aan de regeling van de kiesbevoegdheid gegeven zal het waar schijnlijk niet lang meer duren of we lezen advertentiën van ongeveer den volgenden inhoud: Tegen September a. s. te huur aan geboden een gemeubileerde kamer met slaap kamer, gas- en duinwaterleiding, afzonderlijk privaat en kiesrecht. Den 17en Januari a. s. zal het 26 jaren geleden zijn dat, tengevolge van het steeds aangroeiend getal leerlingen, voor de burgerzangschool der Maatschappij tot Nut van 't algemeen alhier, als tweede onder wijzer benoemd werd de heer B. H. Taylor, nog steeds met lust en voorliefde aan die school werkzaam. Die dag zal zeker wel niet onopgemerkt voorbijgaan, en ook wel op de Woensdagavond te houden openbare les her dacht worden. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer G. W. Uhlenbeck, geb. te Haarlem, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Bijdrage tot de Ge schiedenis van de verhouding tosschen den Staat en de Christ. Kerkgenootschappen in Nederl. O.-I." MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1639) van Racine. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst- Afd. Dordrecht, 22 Dec., 7.) u., „Kunst; min." Der Triumph der Liebe, H. Vink. der Taucher, W. Kes. Solisten: mej. J. Oppeuheim (Amsterdam), sopraan; mevr. Bertha Kes, alt; de heer J. J. Rogmans (Amsterdam), tenor; de heer P. Haase (Rotterdam), bariton; de heer C. Behrens (Rotterdam), bas. Directeur: de heer W. Kes. Sarah Bernhardt zal, wanneer haar contract met de „Porie Saint-Martin" is afgeloopenmet „La Tosca" Frankrijk en Europa bereizen; in 1889 is zij met Grau verbonden voor een reis door Amerika, maar misschien zal Grau haar dan aan de „Co- médif Franpaise" afstaau. De naam van een der nieuwe redac teurs van het D. v. Z.-H. en 'i Gr. is in een vorig bericht onjuist gespeld. Hij heet niet Beelen, maar Baehlen. Tevens verneemt men, dat de heer J. Visser Jzn. de plaats heeft ingenomen van den heer B. Blok. Eeu handschrift afkomstig van Petrarca is door den heer Nolhac in de Bibliothèque nationale te Parijs gevondennadat reeds door den heer Delisle daarop was opmerk zaam gemaakt. Het is een vertaling in het Latijn van de Ilias en Odussee. De kanten der bladzijden van de Ilias zijn met vele aauteekeningen van Petrarca's hand bedekt. De vertaling zelve is het werk van een Calabrees, Pilati, en werd voor Petrarca gemaakt, dat het Grieksch toen nog niet verstond. Zijn laatste jaren wijdde, zooals bekend is, de beroemde humanist aan het leeren van die taal. (Speet.) Men meldt dat lie Lantaarn, het blad, door zijn „parlementaire portretten" en zijn politieke spotprenten bekend, heeft opgehouden te bestaan. UFFICIEEL.E BERICHTEN. Door Z. M. is J. Ph. Wesselink, met ingang van 1 Jan. 1888, benoemd tot bur gemeester der gemeente Maassluis, met ge lijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Brouwers haven. Door Z. M. is benoemd tot kanton rechter te Berlikum, mr. W. Kollf, thans griffier bij het kantongerecht te Leeuwarden. Door Z. M. is aan D. Ingerman, met ingang van 2 Februari 1888, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Groningen. Door Z. M. is, met ingang van 1 Jan. 1888, hij het personeel van den ge- neesk. dienst der landmacht, benoemd tot reserve.-off. v. gez. 2de kl. de burgergenees- kundige P. H. H. lfillen arts te Blerik. De heeren M. Stinues en A. Holtkott, bij kon. besluit van 3 Oct. 11. n°. 25 respec tievelijk benoemd tot consul der Nederlanden te Mülheim alt. en tot vice-consul der Ne derlanden te Ruhrort, zijn als zoodanig door de Duitsche regeering erkend. De gewone andientiën van de minis ters van financiën en van w. h. en n. zullen op 22 dezer niet plaats hebben. Die van den minister van marine zal op 23 dezer, in stede van te 11 uur, te 10}. gehouden worden. Z. M. de koning heeft graaf Schim- melpenninck van Nijenbeek benoemd tot Hds. ordonnans-officier. Miss Saxton Winter, gouvernante van H. K. H. prinses Wilhelmina, is weder teruggekeerd. Freule De Cock is dienten gevolge van het Loo weder naar 's Graven- hage vertrokken. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 17 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f84,457,853,89 en bij de betaalmeesters 2,090,801,00 Te zamenf36,548,654,89 De minister van staat, minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de betrekking van leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de rijks hoogere burgerschool met 5jarige cursus te 's Hertogenbosch te vervullen is. Jaar wedde f 1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komengelieven zich vóór of uiterlijk op 31 December a. s. aan te mel den bij den inspecteur vau het middelbaar onderwijs dr. W. B. J. Van Eykte 'a Gra- venhage. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip late ki. Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, in den voormiddag van den 18den dezer te Mon tevideo aangekomen. Aan boord was alles wel. (St.-Ct.) In de gisterenavond gehouden zitting van de eerste kamer zijn ingekomen een aantal missives. Die van den minister van oorlog ter hegeleiding van de nota van inlichtingen omtrent de plaatsvervangers van de lichting van 1882, werden in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de bh. Roëil, Breuning, De Vos van Steen- wijk, Van Nispen en Van Pallandt. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW.' 115). „Eerst gisteren, toen ik de ballade hoorde voordragen en lady Cecilia u een volmaakte actrice noemde, wist ik eensklaps waar ik u reeds gezien had en vond geen oplossing voor het nieowe raadsel. Aristocratische dames nemen gewoonlijk geen tooneelspeelster tot gouvernante voor hare kinderen." //Kapitein O'Donell!" „Mejuffrouw Latour!" *Ik begrijp u niet," hernam het meisje, doch ondanks hare buitengewone zelfbe- heersching, klonk hare stem dof. //Een tooneelspeelster, ik? Hoe komt dat denk beeld bij u op?" „Het spijt mij, dat gij dingen in twijfel trekt, wier jaistheid voor de hand ligt. Zoo waarlijk als wij thans hier staan, zoo waarlijk zag ik u voor zes maanden in een der meest gerenommeerde schouwburgen van New-York. Er werd de Hamlet" opgevoerd. Edwin Booth speelde voor prins van Denemarken, gij als Ophelia. Ik moet erkennen, dat ik die rol nooit beter gespeeld zag. Welken naam gij destijds op het affiche droeg, herinner ik mij niet, maar en tout cas heb ik de eer op dit oogenblikaan de zijde te staan van haar, die voor Ophelia speelde. Geef u geen moeite, om mij van het tegen deel te overtuigen. Het baat u niets, want ik weet dat ik de waarheid spreek 1" „Waarom zou ik de feiten trachten te ontkennen?" zeide zij na een korte pauze, hem met een theatraal gebaar de handen toestekende. „Gij zijt een man van eer, gij zijt soldaat en zult mij dus niet verraden. Ja, ik wil de waarheid bekennen, kapitein O'Donell, ik ben degeen, die destijds voor Ophelia speelde." „Ik twijfelde daar ook geen oogenblik aan, maar daar tooneelspeelsters van naam in den regel niet het tooneel verlatenom de moeitevoile loopbaan van gouvernante te aanvaardenzoo zult ge het ook begrijpelijk vinden, dat ik juist door deze zeldzame uitzondering u hier aan te treffenargwaan opvatte en tot mijzei ven zeide, dat gij zeker een gewichtige beweegreden moest gehad hebbenom uw carrière vaarwel te zeggen en hier in dit huis de betrekking van gou vernante op u te nemen. De barones, aldus redeneerde ik bij mij zeiven, kent blijkbaar uwe antecedenten niet, stelt zich waar schijnlijk met valsche getuigschriften tevreden en wordt dus eigenlijk gezegd, door u om den tuin geleid. Gij ziet het, ik spreek zooder er doekjes om te winden, even als ik dacht, mejuffrouw Latour!" „Dat merk ik. Gij ontleedt het geval met het scherpste mes van den heelmeester. Doch wat gaat u eigenlijk de zaak aan? Zijt ge de bewaker der barones? Is uw levensloop zoo zonnig geweest, dat gij het over u kunt verkrijgen, om meedoogenloos een arm door het ongeluk achtervolgd men- schenkind den dood in te jagen?" „Dat verhoede Gociriep hij uit. „Ik ben zeker de laatste inenscb, die zonder verschooning anderen veroordeelt. Ik zal u geenszins den dood injagen. Uw nachtelijke tocht en de bekentenis van dezen nacht zijn reeds vergeten. Of ik er goed of verkeerd aan doe, door de waarheid te verzwijgen, ik weet het niet. Maar door mij zal u geenerlei leed treffen, ik zal over alles zwijgen." Als door een plotselingen inval gedreven, greep zij zijne band. „Ik dank u, kapitein! Waarom ik het tooneel verlaten heb, waarom ik hierheen gekomen ben, gij hebt er uzelven reeds ant woord op gegeven; slechts een duister mo tief kan aanleiding tot mijn handelwijze ge geven hebben. Maar tochkapiteinzou het niet tot de onmogelijkheden behooren, dat daarbij ook een edele drijfveer in het spel kon wezen. Het leven der actrice is zeer zeker vol glans, maar ook vol gevaren." „Vol gevaren? Voor de vrouwen, onge twijfeld," antwoordde Roderich O'Donell glimlachend, doch niet voor u, mejuffrouw Latour. Gij zijt in slaat, om u zelve in eiken toestand des levens te beschermen. Wat ook uw motief moge wezen, ik weet het niet en het is ook trouwens mijn zaak niet daarnaar onderzoek te doen, wanneer, wanneer niet Aarzelend zweeg hij. „Nu, wanneer niet? Wat wilt ge hier mede zeggen, kapitein O'Donell?" „Wanneer ik ten minste niet bespeur, dat er het een of ander onheil uit voort vloeit. Ik heb u beloofd te zullen zwijgen, doch ik raad u, wees op uwe hoede." Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1