MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lleze Courant verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. AüVERTEKTIEH: Dinsdag 20 December 1887. N°. 298. Uitgevers: Gebroeders Muré. ABOÜSEdEiT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Mummer 10 lent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenst contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: gcheepiuakerssteeg 6, 201° Jaargang. Aan de geabonnecrdeii op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 262 210 der Ingekomen Stukken ver zonden. Stads- Berichte Kiezerslijsten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN herinneren bij deze belang hebbenden aan de publicatie van 5 December jl. geplaatst in de Leiilsche Couranten van den fiden en 12den December d. a. v. waarbij o. m. is medegedeeld dat lot 21 December a. s. ge legenheid bestaal tot bet doen van aangiften voor plaatsing op de Kiezerslijsten en dat daarvoor blanco formulieren ter Secretarie ver krijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 15 December 1S87. Kiezerslijsten. BUBGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dal op Winsda;; 30 Uc- cember a. s. de Secretarie ook des avonds van zes lot lien uren zal geopend zijn voor de ontvangst van aangiften voor de plaatsing op de Kiezerslijsten en bet bekomen van de ter zake vereisclite inlichtingen. Burgemees'er en Wethouders voornoemd, DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden 19 December 1887. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 22 December 1887, des namiddags te twee uren. Onderwerpen 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der be noemde leden van den Gemeenteraad. 2. Benoeming van vier leden der Plaatselijke Schoolcommissie. (203) 3. Idem van een lid der Commissie voor de Bewaarscholen. (268) 4. Verzoek van mej S. M. Van Iperen, om continuatie als stads-vroedvrouw. (260) 5. Idem als voren van mej. J. F. Peyster Berk als adjunct-stads-vroed vrouw. (266) 6. Suppleloire staat der gemeente-begrooting, dienst 1887. (262 en 269) 7. Slaat van af- en overschrijving op de gemeente-bcgrooting, dienst 1887. Kosten herstelling gobelinbehangsel. (265) 8. Verzoek van den Directeur der Leidsche Broodfabriek, om een riool te leggen naar de Singelgracht. (207) 9. Bezwaarschriften legen het kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1887. 243 en 264) STA» 8 IV IE VWS. Aangezien het gebleken is dat enkele ar tikelen der begrooting voor het loopend dienstjaar niet voldoende zullen zijn voor de behoeften, bieden burg. en weth. den ge meenteraad een suppleloiren staat ier vast stelling aan en wel tot verhooging van volgn. 69, Jaarwedden van de sluiswachters, brugwachters en dergelijke, met f 95. Van volgn. 105, Grondlasten en personeele lasten wegens huizen en landerijen alsmede patent rechten van schuiten, met f3. Volgn. 127 I, Kosten voor de Latijnsche school, met f173. Volgn. 147, Korten van de inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren, met f 834. Volgn. 154, Onderstand, ver voer- en verplegingskosten, mitsgaders die van geneeskundige hulp aan arme en door trekkende personen, met f 450 en volgn. 186, Uitgaven voortvloeiende uit het beheer der voormalige administratie der vereenigde gast- en leprooshuizen, met f 600. Het totaal dezer tekorten bedraagt alzoo f2155, waarin kan worden voorzien door verhooging van volgn. 30, Ontvangsten van de gasfabriek, vermits de winst dier inrich ting meer zal bedragen dan bij bet opmaken der begrooting is geraamd. Burg. en weth. geven dus den raad in overweging den sup- pleloiren staat tot verhooging der begroo ting, dienst 1887, met genoemd bedrag van f2155 vast te stellen. Ter vervulling van de vacaturen, die op den 31sten December e. k. in de plaatse lijke schoolcommissie zullen ontstaan door de periodieke aftreding der heeren dr. D. Bierens de Haan, dr. J. M. VanBemmelen, dr. M. J. De Goeje en J. A. Van Ilamel, heeft genoemde schoolcommissie de volgende aanbevelingen van twee personen voor elke vacature, aan den gemeenteraad doen toeko men 1°. dr. D. Bierens de Haan en dr. J. E. Van Iterson; 2°. dr. J. M. Van Bem- melen en dr. A. Kluyver; 3°. dr. M. J. De Goeje en dr. E. 1'. Van Dissel en 4°. de heer J. A. Van Hamel en dr. H. Treub. Bij raadsbesluit van 18 November 1886 werd overeenkomstig de voordracht van burg. en weth. machtiging verleend het gobelin- behangsel in de vergaderkamer van burg. en weth. te doen herstellenterwijl in de over gelegde stukken werd medegedeeld dat het werk zou worden opgedragen aan de dames Knol en Van der Kaaij te Amsterdam en dat de kosten werden geraamd op ongeveer f400. Deze som was gegrond op de onderstelling dat slechts aan enkele gedeelten o. a. waar het belang voor de plaatsing van eene deur was doorgesneden belangrijke reparatiën zou den noodig ziju. Intusschen bleek' het dat het werk een veel grooter omvang had ver kregen nadat het behangsel op de werkplaats was uitgelegd daar op verschillende plaatsen de achtergrond was verteerd hetgeen, zoolang het doek hing, noch gezien noch vermoed kon worden; zoodat de kosten welke voor werkloon, voor het zoeken van gelijkmatige kleuren, voor schoonmaken en bijteekenen moesten gemaakt worden de raming hebben overtroffen. Het behangsel is thans geheel hersteld opgeleverd en wederom ter vergaderkamer aan den wand bevestigd. Algemeen wordt erkend dat het werk uitmuntend is volbracht, terwijl ook de commissie voor het stedelijk museum daaromtrent door burg. en weth. gehoord, hare volkomen tevredenheid heeft te kennen gegeven. Uit een door haar in gesteld onderzoek is mede gebleken dat, nadat het doek van den wand wa9 genomen en toen het onder handen was, er bezwaren zich voordeden, die niet door de dames hadden kunnen worden voorzien; dat er grootere stukken moesteu hersteld worden dan aanvankelijk scheen; en dat de door haar gewoonlijk gebezigde wol onvoldoende bleek en uit Frankrijk moest worden ver worven dat met deze bezwaren door de be werksters niet de hand is gelicht maar dat zij met kunstzin de op bijna alle plaatsen onzichtbare herstellingen hebben aangebracht. Een fchetsteekening waarop de aange brachte vernieuwingen en herstellingen zijn aangeteekendia bij de stukken gevoegd. Eene som van f 650 wordt eene zeer matige belooning geacht, waarom burg. en weth. den gemeenteraad voorstellen die som toe te staanen met andere onkosten verhoogd tot f 722 te vinden op den post onvoorziene uitgaven. Onder overlegging van desbetreffende stuk- ken geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging mej. S. M. Van [peren en mej. J. F. Berk, huisvrouw van D. H. Peyster, wederom voor den tijd van drie jaren te continueeren in hare betrekking, respectievelijk van stadsvroedvrcuw en van adjunct-sladsvroedvrouw. Naar aanleiding van een verzoek van den directeur der Leidsche Broodfabriek om een riool te leggen in het terrein der broodfa briek naar de siugelgracht berichten burg. en weth. den gemeenteraad, na overleg met den voorzitter der commissie van fabricage dat tegen de inwilliging van dat verzoek geen bezwaar bestaat, weshalve zij deD raad in overweging geven de gevraagde vergun- ging tot wederopzeggens te verleenen, mits het riool worde gelegd onder toezicht van den gemeente-architect. Ten gevolge van de periodieke aftreding van dr. D. Bierens de Haan, als lid der com missie der bewaarscholen, zal met 1 Jan. a. s. eene vacature ontstaan. Ter verhulling daar van stellen burg. en weth. den raad voor eene keuze te doen uit het door die com missie aangeboden dubbeltal, bestaande uit de heeren dr. D. Bierens de Haan en dr. M. J. De Goeje. De commissie van financiën deelt mede dat ze geen bezwaar heeft tegen het voor stel van burg. en weth. tot verhooging der begrooting, dienst 1887, in ontvangst en uitgaaf ad f 2155, en zulks tot bestrijding van meerdere uitgaven op enkele artikelen der begrooting waarvan het uitgetrokken be drag gebleken is niet voldoende te zullen zijn. Bij de heden ten Raadhuize gehouden openbare verpachting van het grasgewas op de stadswallen, buitensingels en wegen, in zes perceeleii zijn de navolgende personen pachters geworden. Van het le en 4e perceel L. Bol, te Leiderdorp voor de som van f 11 'sjaars; van het 2e perceel J. Belt voor f 17'sjaars; van het 3e perceel J. Van Rijn voor de som van f 14 's jaars; van het 6e perceel de FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 114). „Mijn uur zal weldra geslagen hebben; houd tot zoolang alles bedaard en breng den slaapdrank in toepassing, wanneer tulks vereischt wordt. Ik zal zoo spoe dig mogelijk terugkeer-n. Goeden nacht thans, Tony!" En met haastigen tred verwijderde zich nu de spreekster, terwijl de oude vrouw weer in huis terugkeerde. De nachtelijke wandelaarster had reeds een gedeelte van den weg door het bosch afgelegd, toen zij plotseling bleef stilstaan, haar horloge te voorschijn haalde en er bij het heldere schijnsel der maan op keek. „Half twee," fluisterde zij, „het zal laat worden, eer ik Rosegg bereik." „Lsat, zeker, een veel te laat uur, dan dat mejuffrouw Latour er aan zou moge denken, om zich alleen op den landweg op te houden." Aan een ingeving gehoor gevende, die hij niet laDger bij machte was weerstand te bieden, was Roderich O'Donell plotseling uit de schaduw te voorschijn en aan hare zijde getreden. „Gij vergunt mij toch zeker, dat ik u naar Rosegg teruggeleide?" liet hij er met een buiging op volgen. HOOFDSTUK XXX. HERKEND. Zij gaf geen schreeuw, ja, zij ontroerde zelfs niet eens merkbaar; onbeweeglijk stond zij daar en staarde hem aan, terwijl een vaal bleek hare wangen bedekte. Een seconde lang zagen zij elkaar, zonder een woord te spreken, in de oogen, doch ein delijk zeide mejuffrouw Latour met de vol maaktste kalmte: „Ha, zijt gij het, kapitein O'Donell! Nu heradem ik. Voor een oogenblik hield ik u voor een geest. Gij hebt mij zelfs doen schrikken." „En ik geloof, dat uwe zenuwen nog al vrij sterk zijn. Er zijn zeker weinig dames, die den moed bezitten zouden, om op het geestenuur alleen den weg af te leggen dien gij heden gegaan zijt. Doch voor uw terugkeer naar het slot zult ge u mijn be geleiding laten welgevallen. Ik beschouw zulks in het onderhavige geval als een staaltje van mijn plicht." „Uwe plicht?" vroeg zij glimlachend. „Plicht is voor vele menschen een veel omvattend begrip. Gij beschouwdet het zeker als uw plicht, om mij naar het een zame huis in het bosch te volgen, mij te bespioneeren „Bespioneeren?" herhaalde hij. „Het woord is hier dunkt mij minder juist ge kozen. Onder gewone omstandigheden, al mocht het mij dan wellicht ook verbazen kunnen, dat de gouvernante van lady Ro segg een middernachtelijke wandeling onder neemt, zou het mij toch nooit ingevallen zijn, om haar na te gaan. In dit geval echter heeft ee.i bijzondere beweegreden er mij toe aangespoord, om u te volgen en te blijven wachten, totdat ge u weer ver- toonen zoudt, nadat gij in het sombere huis verdwenen waart." „Ha, een zonderlinge beweegreden! Zou men ook mogen wetenwaarom een onder geschikt wezen, zooals ik ben, zich ver heugen mag in de aandacht van O'Donell?" „Een ondergeschikt wezen, zooals gij voorgeeft te zijn, mejuffrouw Latour," ant woordde hij op scherpen toon. „Eenvoudig om reden ik u reeds gisterenavond her kend heb." „Ei, werkelijk?" vroeg zij zonder eenig spoor van verschrikken. „Gij meent dus, mij reeds vroeger eenmaal ODtmoet te hebben. Ik zie daarin echter nog volstrekt geen aan leiding, om mijne schreden te bespieden. W aar gelooft gij dan mij al gezien te hebben „Het was op den avond, dat de charades opgevoerd werden, toen ik voor de eerste maal op Rosegg kwam en juist de zaal binnentredend, u als Charlotte Corday op het tooneel zag. Ik herinnerde mij bij den eersten blik, dat ik u reeds eens ontmoet had. Op mijn vraag, wie ge waart, kreeg ik ten antwoord, dat gij de gouvernante van de kinderen van lady Geneviève waart. Dit antwoord bracht mij in verwarring. Ik wist met zekerheid, dat ik u niet in die hoedanigheid gekend had, maar waar ik u reeds eenmaal gezien had, ik vroeg het mijzelven te vergeefs af." Wordt vervolgd.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1