BIJVOEGSEL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 19 December r°. 297. Uitgevers: Gebroeders Mnró. eae Courant v er so h ij si t dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABÖMME^EHï: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.öö. Prijs per Nummer 10 rent. 201» Jaargang. AOVERTENTIEM: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepuiakerssteeg 6. behoorende bij de Leidsche Courant van 19 December 1887. De koningin heeft uit San Remo ge ruststellende berichten omtrent den toestand ran den Duitschen kroonprins ontvangen. De daaromtrent in de pers verspreide on gunstige tijdingen worden aan het hof on juist of overdreven geacht. De Britsche regeering heeft met een vertegenwoordiger der regeering van Britsch- Colnmbia eene overeenkomst aangegaan voor de vesting aldaar van 1200 gerinnen van Scbotsche crofters (kleine boeren). Britsch- Columbia heeft voor dat doel 150,000 bijgedragen. De emigranten zullen gekozen worden uit de armoedigste streken van de Scbotsche hooglanden en de Schotscbe eilanden. Het bestuur der Hollandsche Club te Londen heeft, naar de correspondent van de N. It- Ct. aldaar seint, besloten den lord- mayor het eere-lidmaatschap aan te bieden. ITALIË. De kamer van afgevaardigden heeft bet wetsontwerp betreffende het handelsver drag met Oostenrijk aangenomen. Bij de kamer is een wetsontwerp in gediend, waarbij de regeering gemachtigd wordt de handelstractaten, die zij met Frank rijk, Spanje en Zwitserland mocht sluiten, voorloopig tot 30 Juni 1888 van kracht te verklaren. DDmCHLAVD. Bij de eerste lezing in den rijksdag van het wetsontwerp van wet tot wijziging van den dienstplicht, verdedigde de minister van oorlog het door te wijzen op de dringende noodzakelijkheid van verlenging van den dienstplicht tot den ouderdom van 45 jaar, en van verbetering in de hoedanigheid van het leger door een goede organisatie van landstorm en landweer. Er zal verschil ge maakt worden tusschen ontwikkelde en on ontwikkelde manschappen. Alle sprekersmet uitzondering V3n Bebelverklaarden zich gunstig gestemd voor het ontwerp en voor het commissoriaal maken er van. Tot dit laatste is besloten. Van goed ingelichte diplomatieke zijde isnaar aanleiding van de artikelen der Russische Invalide en van het ministeriëele Journal de St. Petersbourg, en ook in ver hand met den opgewonden toon in de Oos- tenrijksch-Hongaar8che pers, het volgende gezegdDeze ontboezemingen behoefden voorloopig geene bijzondere bezorgdheid te wekken, omdat eerst kon worden afgewacht of Rusland niet juist groote woorden gebruikt, om eene feitelijke retraite te verbergen. Aan beide zijden kan de drukte in de persorganen zeer licht een manoeuvre zijn om de aandacht van de hoofdvraag af te leiden, of na de laatste beraadslagingeu der opperofficieren te Weenen, Rusland nog verder troepen naar de grenzen zendt, dan wel daarmede ophoudt. Tot dat oogenblik ontbreken hieromtrent alle authentieke berichten, maar in diplomatieke kringen heeft men algemeen de overtuiging, dat Rusland een zachtzinniger toon zou aan slaan, indien het werkelijk in het geheim zijne krijgstoerustingen zou willen voort zetten. NR. Cl.) Duitschlands ambassadeur te St. Pe tersburg, generaal Von Scbweinitz, heeft zich, 'ddr zijn vertrek naar St. Petersburg, naar l'Tiedriehsruhe begeven, om met prins Von Bismarck overleg te plegen. Hij zal ook nog door den keizer ten gehoore worden ontvangen. Men zal zich herinneren, dat er den len November op de Berlijnsche beurs groote sensatie hcerschte, doordien ver scheidene bankfirma's ter beurze eene brief kaart ontvingen, onderteekend met den naam Cohn en inhoudende dat de keizer was overleden. Onder beschuldiging van die briefkaarten te hebben geschreven en ver zonden, heeft gisteren te Berlijn terechtgestaan Lesser Silberstein. In 1875 was hij ver oordeeld geworden wegens herhaalde ver- valsching, in 1885 wegens uitgifte van valsche wissels. Later is hij te Berlijn de stad uitgezet, waarna hij onder een valschen naam er is teruggekomen. Daarna werd hij onder bovengenoemde beschuldiging gearre steerd. De rechtbank verklaarde, niet de overtuiging te hebben, dat hij de bedoelde briefkaarten had geschreven of verzonden. Op die punten werd hij dus vrijgesproken. Daarentegen werd hij wegens het voeren van een valschen naam veroordeeld tot 6 weken hechtenis, waarvan weid afgerekend 5 weken preventieve hechtenis. Naar men aan de Keulsche Volks- zeilung meldt, is de ,/Biblia Pauperum", door den koning van Saksen den Paus ter gelegenheid van zijn jubileum ten geschenke gezonden, onderweg beroofd. De edelge steenten die het boek versierden, zijn door waardelooze namaaksels vervangen. Dezer dagen wierp zich de prinses Chakowsky uit het portier van een waggon, toen de trein tusschen Maagdenburg en Halle reed. Zij werd zwaar gewond op den weg gevonden. De moeder der prinses, de weduwe van Katkoff, werd uit Moskou per telegram ontboden en is thans bij haar dochter. OOSTENRIJK. Aan de Standard wordt uit Weenen gemeld, dat de Duitsche en Oostenrijksche regeeriugen langs diplomatieken weg onrust barende inlichtingen ontvangen hebben no pens den binnenlandschen toestand in Rus land, welke als zoo hachelijk wordt voor gesteld, dat een buitenlandsche oorlog het eenige redmiddel zon zijn. Zelfs beweert men, dat er eene ministerieele crisis zou bestaan, dewijl de minister van financiën geweigerd zou hebben de gelden te verstrek ken benoodigd tot uitvoeringen van zekere, door den Czaar bevolen, oorlogsmaatregelen. ZWEREN. Voor de Zweedsche militairen is de krijgs eed afgeschaft, voornamelijk dewijl zich her haaldelijk het geval voordeed dat velen, op grond van geloof, den eed weigerden af te leggen. Voortaan zullen aan de recruten slechts de krijgsartikelen worden voorgelezen. 11 U L G A RIJ E. Uit Sofia wordt gemeldDe geruchten, welke aangaande eene kabinetswijziging in omloop zijnworden tegengesproken. In strijd met de kwaadwilligo beweringen kan ook gemeld worden, dat zoowel hier als in de provinciën volkomen rust heerscht. OOST-INDIE. Van Atjeh schrijft meu aan het Bat. Hbl.: In den laatsten tijd is bij onderscheiden gevechten de ondervinding opgedaan, dat het garnituur aan de helmhoeden, hoewel tot verfraaiing van dat hoofddeksel dienende, toch eigenschappen heeft, die allerongunstigst op den loop van het gevecht kunnen in werken. De vijand heeft reeds in de verte gelegen- In verband daarmede heeft de militaire bevelhebber gelast, dat in den vervolge de manschappen zullen uitrukken met hun van alle garnituur ontdane helmhoeden. lieid onze troepen, door het glinsteren van de koperen versiering, op te merken en kan zoodoende gemakkelijk onze sterkte en opstelling raden. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt dd. 25 November gemeld Mr. Fred. Selon, de vermaarde jager, begaf zich onlaugs met eenige Engelsche vrienden naar Mashona-land op de leeuwen jacht, vergezeld van eene lijfwacht van 150 Matabele-krijgers onder eeneu Iuduna. De taak der zwarte krijgslieden was nog eene andere dan eenvoudig als gidsen te fungee- ren. Zij hadden in last de gangen van de blanke nimrods te bewaken, te verhinderen, dat zij de eigenlijke jachtgronden verlieten, en vooral te beletten dat zij eene poging deden om goud te zoeken. Maar juist deze verboden vrucht werd het jachtgezelschap te sterk. Men liet de leeuwen leeuwen en msakte gezamenlijk een uitstapje naar de noordelijke goudvelden, waarbij onderweg naar goud gezocht werd. Daar de Induna nalatig bleef dit te verhinderen, nam een zijner lieden, meer consciëntieus en de ge- volgeu duchtende, den terugweg aan en onderrichtte I o Bengulo, den koning van Matabeland, van hetgeen gebeurd was. On middellijk zond zijn zwarte majesteit een regiment af om aan de ongehoorzame krij gers de onvermijdelijke straf te voltrekken. Een afgezant des konings haalde het jacht gezelschap en het escorte in en kondigde de inboorlingen aan, dat zij allen ter dood veroordeeld waren. Het vonnis werd onmid dellijk voltrokken. Alle 150 inlanders stier ven zonder morren. Ieder delinquent kreeg twee speersteken en een knodsslag. De Engelscben liet men met eene waar schuwing huns weegs gaan. AMERIK A. De Financial News verneemt uit New- York, dat de overeenkomst tusschen de Trunklijnen grootere verhoudingen aanneemt en zal worden uitgestrekt over het geheele uitvoerverkeer. Er zijn tegenstrijdige geruchten in omloop omtrent lariefverlaging in het westen. De Milwaukee zou een nieuw tarief uitgeven, dat den 20sten dezer in werking zou treden. De vice president van dezen spoorweg spreekt de taricfverlagingen tegen. Men houdt het voor mogelijk, dat de North Western naar een compromis zal trachten en de dreigende tariefverlagingen wil vermijden. De indruk op de stemming teweeggebracht door de verstandhouding der Trunklijnen is groot; men verwacht, dat andere spoor wegen zullen volgen. Er loopt een gerucht dat buil speculatiën worden verwacht in zilver; een sterk syn dicaat zou zijn gevormd om eene rijzing op touw te zetten. Te Boston is de burgemeester O'Brien, een democraat, herkozen; hij kreeg 1750 stemmen meer dan de republikeinsche can- didaat Hart. 1'EK TELEGRAAF. MADRID, 17 Dec. In den senaat zijn de besprekingen begonnen over het adres van antwoord op de troonrede, De conservatieve senator Fabri stelde een amendement voor betreffende de aangekon digde hervorming van het leger. Hij be schouwde deze hervormingen als nutteloos en vroeg, of het ministerie daarvan een kabinetsquaestie zou maken. De minister van oorlog antwoordde, dat de tegenwoordige inrichting van hel Spaau- sche leger onvoldoende is, omdat Spanje een leger van 300,000 man noodig heeft. SOFIA, 17 Dec. De Duitsche consul, die te Sofia was gebleven tot waarneming van het consulaat-generaal, heeft last ont vangen Bulgarije te verlaten. PARIJS, 17 Dec. Het Journal des Débats verneemt uit Rome, dat de Italiaansche ge zant te Parijs eerstdaags zal worden terug geroepen. Men verzekert dat de heer Nigra, tot vervanging van graaf Corti, tot gezant te Londen zal worden benoemd. LONDEN, 17 Dec. Aan de Times wordt uit Petersburg gemeld, dat het artikel, het welk dezer dagen in de Invalide is ver schenen, werd geschreven door een generaal, die werkzaam is bij den generalen staf. (Generaal Kuropatkine.) Bij het feest, ter eere der St. Georgeridders gegeven, verklaarde de Czaar, ontstemd door de ongerechtvaardigde verontrustende geruch ten, die door de Oostenrijksche pers werden verspreid, dat men met Oostenrijk nu zoo veel omslag niet behoefde te maken eu dat eene verklaring moest worden uitgelokt. Onder den indruk van deze mededeeling werd het artikel in de Invalide geschreven. Wat betreft den tegenwoordigen toestand in Rusland, deze schijnt volgens de Times aan te duiden, dat het Russische legerbe stuur den strijd niet schroomt, omdat het meent gereed te zijn. De Daily News betoogt, dat ondanks de spanning geen mogendheid aan oorlog denkt. Alle mogendheden vreezen deu oorlog evenzeer. BERLIJN, 17 Dec. De keizer ontving heden voormiddag om half elf prins Wilhelm, Moltke, Waldersee, Albedyll, en den minister van oorlog. LAATSTE BERICHTEN. Naar men verneemt moet het plan bestaan het vrouwengesticht te Veenhuizen op te heffen. De vrouwen zouden dan ver plaatst worden naar Leiden. Het in aanbouw zijnde nieuwe 1ste gesticht zou later door mannen kunnen worden ingenomen. Het aantal van hen, die hier voor de lsle maal zijn opgenomen, is thans zoo groot als men het in geen jaren heeft gekend. Door de provinciale staten van Utrecht, is heden gekozen tot lid van de eerste ka mer, (vacature jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude) mr. R. Melvil baron Van Lijnden, lid der prov. staten van Utrecht voor het district Amerougen, met 24 van de 37 stemmen. Op jhr. J. Huydecoper van Maarsseveen, oud-lid der eerste kamer, werden 13 stemmen uitgebracht. De tweede kamer zal zoo mogelijk nog vóór het reces het handelstractaat met Spanje afdoen. Heden wordt het afdeelingsverslag vastgesteld. De Haarl. Ct. meldt thans, dat wer kelijk voor het bericht, dat mr. Du Tour van Bellinchave voornemens was eerlang als minister van justitie af te treden, geen groud heeft bestaan. De opbrengst der 9de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel is f 9493,78 lager dan de 8ste, die f 107309.51 bedroeg. Ouder de mindere opbrengst zijn f 1050 begrepeu vau 70 locale comités, waar dit jaar geen Unie-collecte gehouden is. Iemand uit Amerongen is gisteravond op den straatweg tusschen Leersum en Doorn aangerand door 2 personen, die hem al zijn geld, ten bedrage van f7, afnamen. De daders, zijn reeds door de politie in verze kerde bewaring genomen. De politie te Venloo heeft gisteren avond de hand gelegd op zes jongens van 16 tot 17 jaren, die zich des avonds bezig hielden met kleine dieverijen uit winkels. Kaas, tabak, sigaren enjenever, alles was daarbij van hunne gading. (N. R. Cl.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1