BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTËNT ms: as MM «c: ms as MS" rcc. m rMr»» heer Bleekrode verdieude aan 't eiDd ten volle den dank der vergadering. In de Stadsgehoorzaal trad gisteravond in de volksbijeenkomst op de heer Perdijk. Spreker droeg onderscheidene dichtstukken voor onder welke vooral de aandacht trokken ,de twee broeders vdór Bommel" en ubet muist wal van katten komt." Na de pauze voerde het muziekkorps van het 4e regiment infanterie alhier een keurig programma uit onder directie van den kapel meester, den lieer J. G. 11. Mann. Deze afwisseling schijnt telkenjare bizonder in den smaak te vallen; en geen wonder. De zaal was weer tot achteraan bezet. Door de commissie was de toegang tot de zaal verlegd naar een der zijdeurentóch kon daardoor de hinderlijke koude luchtstroom nog lang niet worden geweerd. Daar zal ook wel weêr wat op gevonden worden; we verwachten veel van hetgeen een volgend jaar ons op dat gebied brengen zal. Door mevrouw Ch. Sehested, weduwe van wijlen den lieer N. F. B. Sehested, in leven kamerheer van Z. M. den koning van Denemarken, te Broholm, op het eiland Tish- nca is aan 's rijks Ethnographisch Museum ten geschenke gegeven het werk getiteld: N. F. B. SehestedArchaeologiske Un- derögelser 1878 1881. Med "V lilhogra- pherede kort og XXXVI kobbertavler, Kjö- beuhavn 1884, 4°. Aan de schenkster is de dank der regee ring aangeboden. (Stel.) De leden van het Leidsche Studen tencorps hebben eene afdeeling opgericht van de Zuidafrikaanscbe vereeniging met 70 leden. Alhier hebben zich tot dusverre slechts een twaalftal leerlingen van hoogere burger school en gymnasium opgegeven om volgens de gunstige beschikking van den minister van oorlog, in den wapenhandel te worden geoefend. De oefeningen zullen in overleg met de directeuren dier inrichtingen van onderwijs eerst na de Kerstvacautie aan vangen. Bij het gisteren te 's Gravenhage ge houden akte-examen, middelbaar onderwijs, voor Geschiedenis: opgekomen 1 candidaat; toegelaten mej. C. S. M. Kueneu, nit Leiden. Voor Boekhouden werden geëxamineerd op 10 en 14 Dec. 2 candidaten; geslaagd de beeren P. Kriek, uit Leiden, voor huisakte, en C. De Haas, uit Delft. Bij het gisteren te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Engelsch (M. O.) was de uitslag als volgt Geëx. voor akte A 8 vrouw. cand. Ge slaagd mej. Th. C. C. Olivier, te Leiden. Afgewezen 2. Niet opgekomen 1. In de laatste dagen is door de politie herhaaldelijk aan het politiebureel in bewa ring gebracht eene 50-jarige naaister E. F., Welke vrouw zich telkens schuldig maakt aan het misbruiken van sterken drank en dan ook in dien abnormalen toestand veelal gevolgd wordt door een aantal straatjongens. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een paar personendie van de vereeniging van den H. Vincentius h Paulo een ijzeren ledikant in bruikleen ont vingen, doch deze, zonder toestemming, van de hand gedaan hadden, waardoor zij zich alzoo hebben schuldig gemaakt aan het strafbaar feit verduistering". Sedert jaren is door genoemde vereeniging gemis van ledikanten geconstateerd en hiel pen alle tot dusverre gedane waarschuwin gen niet. De koloniaal die gisteren bij zijne ouders vóór zijn vertrek naar Indië nog eens flink huisgehouden heeft en zich te laat ter bestemder plaatse heeft aangemeld is heden morgen onder behoorlijk geleide naar Har derwijk geëscorteerd. MUZIEK, LETTEREN EK Kl .VÜT. Geboortedag (1814) van Joh. Ter Gouw. Omtrent onze vroegere landgenoote de hofzangeres mej. Anne Bomdie te Ba tavia reeds bij haar eerste optreden met veel bijval werd begroet, meldt het Bataviaasch Nieuwsblad, dat zij den 7n Nov. in den schouwburg een concert gaf en met groot succes. Mej. Born ontving een aantal bon- quetten. Voor de jubiló-voorstelling van Louis Bouwmeester te Amsterdam, 22 December in ffLodewijk XI", zijn de prijzen der plaatsen verhoogd. De meerdere opbrengst zal dienen voor een huldeblijk aan den jubilaris. Felix Dahn, thans professor te Konings bergen heeft een beroep naar de universi teit van Breslau aangenomen. De keizerin van Oostenrijk zond 50.000 mark voor het gedeDkteeken van Heine te Dusseldorp; in het geheel zijn 80.000 mark noodig eu het bedrag is geheel volteekend. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenl. zaken, ziju be noemd voor het jaar 1888 tot adsisleuten aan de Polytechnische school te Delft, voor de waterbouwkunde J. Kraus, aldaar; voor de natuurkunde 11. Doijer Dz.aldaar; voor de werktuigleer en werktuigbouwkunde N. C. 11. Verdam, aldaar; voar de bouwkunde G. Krommer, bouwkundig ingenieur te 's Gra venhage. Door de arrond. rechtbank te 's Gra venhage is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Delft, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. S. L. Andrcae, kantonrechter te Zuid- horn; mr. A. J. W. Van Roijen, kanton rechter-plaatsvervanger, advocaat en commies griffier bij de eerste kamer van de staten- geueraal, te 's Gravenhage; eu mr. C. Stem berg, kantonrechter te Brielle. Hoewel gewoonlijk in December de haringmarkt te Katwijk aan Zee zeer stil is, is zij dit jaar toch bijzonder stiizelfs drukkend. Terwijl gisterochtend eenige werklie den bezig waren eene opening te graven aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam, voor een aldaar te leggen kabelnabij den lichter der Ned. Stoomboot-reederijhad omstreeks halflwaalf plotseling eene aard en zandslorting plaats, waardoor een der werklieden, die zich op het diepste punt bevond, geheel werd bedolveu. Daar de man in voorover gebukte houding werkzaam was tijdens het ongeval, was zijn toestand zeer hachelijk. Terstond snelden echter zijn kameraads te hulp en mocht het hun ge lukken den man schijnbaar ongedeerd, doch door schrik en benauwdheid meer dood dan levend, intijds te redden. Met het lichten der in de Merwede onder Hardingsveld gezonken passagiersboot Harmonie gaat het naar wensch, zoodat men hoopt haar binnen een paar dagen boven water te hebben en naar de werf te kunnen vervoeren. De lucifersfabriek te Amersfoort zal den 24en dezer hare werkzaamheden voor onbepaalden tijd staken. Met ingang van dien datum wordt h:t geheele personeel ont slagen, waardoor nagenoeg 100 personen werkloos worden, die anders een gemiddeld weekloon van f5 ontvingen. (V.B.) Uit Bildt wordt van 18 December gemeld: Hedenavond waren alhier alle kof fiehuizen reeds te 8 uren geslotenomdat het gerucht liep, dat tegen dien tijd eene tram met socialen zou aankomen. Het bleek echter dat de voorzorgen overbodig waren. 1).) Bij den horlogemaker Braam te Ter- borgb is in den nacht van 13 op 14 dezer door het verbreken van een glas ingebroken en voor een belangrijk bedrag aan horloges medegenomen. De dader of daders zijn tot dusverre onbekend. Onderscheidene visschers in Barradeel (Fr.) verdienen zóó weinig, dat zij er de voorkeur aan geven, met vlasbraken een daghuur te verdienen. Het dezen zomer gestaakte vervoer van schapen uit Duitschland over Vlissingen zal weldra worden hervat. Gisterenmorgen is te Kessel een troep Zigeuners aangekomenbestaande uit 1 man, 8 vrouwen, 4 kinderen, 2 paarden en wa gen. Het was dezelfde troep, die eergister van Swalmen naar de Duitsche grenzen is overgebracht, doch de naburen waren zoo beleefd hen op dezelfde wijze te retournee- ren. De in hun bezit zijnde papieren ver melden als hunne woonplaats Budapest. Te Breijell zijn drie valsche munters door de Pruisische politie betrapt op het ver vaardigden van valsche munt. Zij hadden hunne werkplaats ouder den grond. IilAillKttUH. De regeering heeft het vaste besluit genomende quaestie van vertrouwen te stellen naar aanleiding der aangevraagde voorloopige kredieten van drie maanden op de staalsbegrooting. De radicale linkerzijde en de uiterste linkerzijde hebben eene motie aangenomen, houdende dat zij geen enkelen maatregel zullen goedkeuren, waaruit vertrouwen in het kabinet blijkt. Le Temps meldt, dat generaal San Marzano, bevelhebber te Massowah, een versterking heeft gevraagd van 30,000 man. DUIT8CR LAID. De rijksdag heeft gisteren bij de voort gezette behandeling van het tarief van rech ten goedgekeurd het recht voor haver op 3 m.voor boekweit eu peulvruchten op 2 ni., voor garst op 2.25 m., voor mout op 4 m., voor mais op 2 m een eo ander naar de voorstellen der regeering. Verder stelde hij de rechten voor de volgende artikelen aldus vast: stijfselmeel 12J- m., vermicelli 13J- m., meelfabrikaten 10^ ra., en verhoogde het recht op gist tot op 65 m. Verworpen werd met groote meerderheid het voorge stelde recht op kooi- en raapzaad. Heden wordt het Sperrgezetz in behande ling genomen. Uit San Remo wordt van 14. dezer gemeldDe geueesheeren hebben in den afgeloopen nacht nieuwe verontrustende ver schijnselen in de keel van den Duitschen kroonprins ontdekt. Onmiddellijk is naar dr. Mackenzie een telegram gezonden, met ver zoek naar San Remo te komen. Naar men zegt is een nieuwe uitwas ontstaan, welke grooter is dan de vorige en zich snel uit breidt. Dr. Mackenzie is hedenochtend vertrokken. Dr. Mackenzie is per telegraaf naar San Remo ontbodenomdat er plotseling een omvangrijk en snel aangroeiend gezwel van waterigen aard ontslaan is in de keel van den kroonprins, hetgeen thans doet vreezen voor dezelfde verontrustende ver schijnselen als eenige weken geleden. Reeds is voorspeld dat soortgelijke zwellingen boven de eigenlijke kankerwoekering herhaaldelijk zich zouden vertoonen hetgeen de blijvende aanwezigheid noodzakelijk maakte van den chirurg Bramann, opdat deze, zoo noodig, in geval de ademhaling bedreigd werd, de vereischte opening in de luchtpijp kunne maken. (N. B. Ct.) Alle ongunstige geruchten, welke ver spreid waren met betrekking tot den ge zondheidstoestand van prins Von Bismarck, blijken louter sensatie-tijdingen te zijn ge weest. De rijkskanselier heeft een wandeling van een uur gemaakt en per rijtuig een uitstapje naar het landgoed Schönau. De Duitsche gezant, prins Reuss, heeft te Weenen met den minister Kalnoky een langdurig onderhoud gehad, waarbij, volgens de Nationalzeilvngonder de meest volkomen overeenstemming is uitgemaakt dat de militaire maatregelen welke tbans worden genomen zonder dat daaraan rucht baarheid wordt gegeven, het beste middel zijn om den vrede met Rusland te ver zekeren. IIENEM ARKE N. De Standard verneemt uit Kopenhagen dat de regeering gecontracteerd heeft met de vereeniging Stoomboot-compagnie te Kopenhagen, tot oprichting van eene gere gelde stoomvaartlijn tusschen Esbjerg in Jutland en Harwich, tweemaal 's weeks, aanvangend in Januari. AMERIKA. Naar de Standard uit New-York ver neemt, trachten Amerikaansche speculanten in den houthandel eene omwenteling te brengen door Canadasche boomstammen in monstervlottcn over zee te zenden, in plaats van met houtschepen. Een proefmonstervlot is thans onderweg van Nova Scotia naar New-York. Het bedoelde monstervlot be staat uit 27,000 aaneengeketende boom stammen, die door eene sleepboot worden voortgesleept. Het heeft den vorm van eene sigaar, is 560 voet lang en omvat 11,000 ton hout, waarvan de vracht per schip 25,000 d. zou bedragen. PER TELEGRAAF. WASHINGTON, 14 Dec. Heden is in den senaat door den heer Sandford een wets ontwerp ingediend, waarbij wordt bepaald, dat iedere vreemdeling 10 jaren op het grondgebied der Vereenigde Staten moet vertoefd hebben, voordat hij genaturaliseerd kan worden. LONDEN, 15 Dec. (Part. tel. E.) De Central Pacific kondigt een dividend aan van 1 pCt. betaalbaar tegen 1 Februari. LONDEN, 15 Dec. (Part. lel. E.) Rechter Gresham weigert zijne tusschenkomst tegen over curator (receiver) die de tarieven van den Wabashspoorweg heeft verlaagd. De be taling van de Januari-coupon der obligatiën, voor de onderdeelen van den spoorweg uit gegeven, is uitgesteld. Elke afdeeling moet voortaan haar eigen interest uit haar eigen inkomsten betalen, en de rechter heeft een uitstel bepaald om het aandeel van elke lijn vast te stellen. Het comité uit de tweede hypotheekhouders komt in verzet tegen de plannen van reorganisatie; reeds zijn houders van meer dan 2 millioeu dollars toegetreden. Het comité acht de rentebetaling thans beter verzekerd dan onder de nieuwe regeling. BERLIJN, 15 Dec. Volgens de National Zeitung verzekerde men gisteravond in kringenwelke in directe betrekking staan tot het hof van den kroonprins, dat daar geen ongunstige berichten over den toestand des kroonprinsen waren ontvangen. KEULEN, 15 Dec. De Kölnische Zeitung ontvangt bericht uit San Remo, dat wegens een lichte ontsteking der keel van den kroon prins, den patient het spreken zooveel mo gelijk is verboden. Heeschheid heeft zich echter niet vertoond. KONSTANTINOPEL, 15 Dec. DeTurk- sche regeering laat officieel de berichten tegenspreken betreffende de schikking, welke Frankrijk en Turkije over de regeling der grenzen van Tripoli zouden hebben getroffen. LONDEN, 15 Dec. De Daily News verneemt uit Lemberg, dat de Russische troepen uit St. Petersburg, welke den 13en Januari a. s. hij de grenzen van Galicië moesten wezenlast hebben ontvangeu te St. Petersburg te blijven. De Russische regeering heeft opnieuw pressie geoefend op de Porte ten einde haar er toe over te halen de verkiezing van prins Ferdinand van Coburg tot vorst van Bul garije openlijk onwettig te verklaren. De Standard deelt mede, dat generaal Von Schweinitz, alvorens naar St. Petersburg terug te keeren, prins Von Bismarck een bezoek heeft gebracht. ST. PETERSBURG, 15 Dec. De Russische Invalide betoogt, dat Ruslands militaire po sitie bij de Ooslenrijksche grenzen in geen geval als aanvallend kan beschouwd worden. Integendeel is dit veeleer het geval met de positie, welke Duitschland en Oostenrijk- Hongarije tegenover Rusland innemen. LONDEN, 15 Dec. (Part. lel. E.) Het artikel der Invalide, het officieele Russische militaire blad, waarin de schuld van den tegenwoordigen ongunstigen toestand aan Oostenrijk wordt geweten, maakt hier een ongunstigen indruk. De buitenlandsche fondsen ter beurze waren dientengevolge flauw. ST. PETERS BURG, 15 Dec. De Inva lide wijst op de versterkingen van troepen, welke Duitschland en Oostenrijk in de laatste jaren naar de oostelijke grenzen zonden en de vestingen en spoorwegen, welke zij aan legden. Vooral door het krachtig ontwik kelde net van spoorwegen in de grenspro vinciën, zijn beide staten Rusland ver voor uit, wat betreft de concentratie der strijd krachten. Rusland moest daarom ook zijne troepen bij de grenzen versterken en de weerbaar heid der vestingen verhoogen. De ver plaatsing van een paar kavalerie-regimenten naar het gebied van den VVeichsel is niets als een defensive maatregel. Indien Rusland het militaire evenwicht wilde behouden, zou het een vrij wat sterkere troepenmacht naar de grenzen moeten zenden. De verdediging van Rusland's grondge bied is ook nu nog niet voldoende verze kerd. Zonder twijfel heeft ook Rusland het recht voor zijn verdediging te zorgen, indien het verbond tot handhaving van den vrede zich geroepen acht zijne verdedigingsmidde len steeds meer te ontwikkelen. HANDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 14 Dec. 61 wagens. Voor Goud- sche kaas bedong men 1ste soort van f 24.— tot 26.50, 2e soort ƒ20 uflZ.— zw. 28.a Edammer 1 Derby fa 2e soort/ h per 50 KG. Handel vrij vlug. De binnenlandsche fondsenhandel was heden van weinig belang. De buitenlandsche markt was minder ge animeerd, vooral voor Oostenrijkers die pet. teruggingen. De Russische spoorwegmarkt was eveneens minder gunstig gestemd. De Amerikaansche markt bleef in ouden doen. GEMENGDE BERICHTEN. Lerwick en de Britsche noordkust werden in den nacht van Vrijdag op Zater dag door een vreeselijken storm bezocht. Hard te verduren had het eene vloot van visschersschuiten, thuis behoorende in de stranddorpen van de eilanden Orkney en Shetland. Verscheiden booten kenterden en de manschappen verdronken. In 't geheel kwamen ongeveer 30 personen om 't leven. Ook op het land had de storm veel schade aangericht en offers aan menschenlevens geëischt. De speelbank te Monte Carlo heeft in het seizoen 18861887 bijzonder goede zaken gemaakt. Het dividend voor de aan deelhouders is meer dan in eenig vroeger jaar. Ook het aantal slachtoffers is grooter dan te voren. Er werden in dat jaar 76 zelfmoorden gepleegd.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2