BUITENLANDSCHE BERICHTEN. zorgvuldige verpleging in het gasthuis, stierf de ongelukkige. Ter terechtzitting verklaarde de heer C. K., arts in het binnengasthuis, dat zij aan de brandwonden kon overleden zijn, maar evenzeer aan eene hartverlamming die het gevolg kon zijn van de behandeling der beenen met eene sublimaat-oplossing. Het hart van de vrouw was overgroot. Na het hooren der overige getuigenwas het woord aan het O. M., dat veroordeeling van bekl. tot 3 maanden hechtenis eischte. De beklaagde werd bijgestaan door mr. B. R. Asscher, advocaat te Amsterdam. Uitspraak 16 December. Het vertrek der ex-keizerin Eugénie zou op aanstaanden Donderdag bepaald zijn. Zaterdagavond brak in het modema gazijn van den heer Swart op den hoek van Ramen en Nieuwsteeg te Hoorn een vrij hevige brand uit, die een oogenblik de Luther- sche pastorie in gevaar bracht, doch weldra door de aangerukte brandspuiten bedongen werd. Het magazijn en het huis zijn uit gebrand. De Held. en Nd. Ct. deelt het vol gende mede omtrent de schipbreuk van het Duitsche barkschip Renown: Vrijdagnacht omstreeks 4 uur strandde op de Pannekoek, in de Zuidergrondeuhet Duitsche barkschip Renown, kapiten Rosenao, komende met eene lading rijst van Bangkok en bestemd naar Bremen. Eeuigszins lek geworden zijnde, was het schip te Ports mouth binnengeloopenhad aldaar eenen loods en zes pompers aan boord gekregen en was op sleeptouw genomen door de Duitsche sleepboot Assuradeur, om naar de destinatieplaats te worden gesleept. Tijdens de stranding was de sleepboot dan ook voorgespannen; deze bevindt zich nog altijd in de nabijheid van de straudingsplaats. Door het stormachtige weer bevreesd, dat de equipage van het schip in nood moest verkeerenvertrok de sleepboot Hercules, met de bemande reddingboot op sleeptouw, tegen het aanbreken van den dag naar het gestrande schip om zoo mogelijk adsistentie te verkenen. Daar aangekomen, bleek de toestand echter nog ernstiger te zijn dan men zich had voorgesteld. Zware stortzeeën sloegen onophoudelijk over het schip heen, en de kokende branding scheen het den redders totaal onmogelijk te zullen maken het schip te bereiken. Tweemaal werd de reddingboot teruggeslagen, als men reeds meende het doel te hebben bereikt. Nog maals werden nu door de roeiers alle krach ten ingespannen, en nu mochten zij er ein delijk in slagen in de nabijheid van het schip te komen. De equipage bestond, met inbegrip van loods en pompers, uit 25 kop pen, zoodat hel onmogelijk was al deze menschen gelijktijdig te redden. Elf hunner, onder dezer de kapitein en de loods, werden met veel moeite in de boot gebracht en later aan boord van de Hercules overgegeven. Veertien menschenleveus moesten nu nog worden gerei, maar de krachten der redders waren uitgeput en dezen waren niet in staat den gevaarvolleu tocht reeds dadelijk op nieuw te ondernemen. Daarom werden de elf geredden hier eerst door de Hercules aangebracht. Toen gingen sleepboot en red dingboot er opnieuw op uit, tot redding der ongelukkige schepelingen, die, daar het schip reeds bijna geheel onder zat, in het want hunne toevlucht hadden genomen. Deze tocht washelaas te vergeefshet schip was met geen mogelijkheid te bereiken en, hoe ongaarne ook, was men verplicht onverrichter zake naar hier terug te keeren en de schipbreukelingen aan hun lot over te laten. Zaterdagmorgen vertrok men ten derden male van hier, om nogmaals de redding te beproeven. Het weer was echter niet gun stiger dan Vrijdag. Door de zware buien, die gedurende den afgeloopen nacht woed den, heeft de Renown veel geleden; de groote en fokkemast zijn overboord geraakt, doch gelukkig heeft de bezaansmast, waarin de schepelingen zich, aan groote ellende ten prooi, ophielden, zich staande gehouden. Volgens later ontvangen berichten werden Zaterdag en gisteren nog twaalf schipbreu kelingen aangebracht, waarvan 3 in het hospitaal moesten worden opgenomen ter verpleging. Twee der opvarenden vonden hun graf in de golven. Twee boerenarbeiders waren Zaterdag op de hofstede van H., te Snelrewaard, aan het stoeien, terwijl een van hen een geladen geweer in handen had. Het schot ging af en de ander werd zwaar getroffen. Hoewel niet terstond een lijk, kon hij, volgens ver klaring van den inmiddels ontboden ge neeskundige, dr. P., nog slechts enkele uren leven. Hij is gehuwd en vader van drie kinderen. Zaterdagochtend werd door den trein uit Nijmegen, die om 9.13 te Arnhem aan WB2 Et B SS - B DES komt, tusschen de brug over den straatweg naar Oosterbeek en Heienoord een wegwer ker van den Staatsspoorweg overreden. De ongelukkige moet terstond een lijk zijn geweest. Van de bekende automatische toestel len, waaruit, door het inwerpen van een dubbeltje, een pakje chocolade te voorschijn komt, heeft een ingezetene van Winterswijk de donkere schaduwzijde ontdekt. Daardoor wordt de snoeplust der kinderen bevorderd; dit maakt hen ook tot dieven, soms tot valsche munters; zij slaan een halven cent plat om dien als dubbeltje voor het doel te doen dienen. Voorts wordt er geen patent voor dezen handel geëischt en worden de belangen der buffelhouders in stations bena deeld. De buffethouders nu betalen hooge pacht, en de regeering tracht op allerlei wijzen de kinderen tegen ovg'rmatigen arbeid en dronkenschap te beschermen. Het is dus inconsequent deze toestellen te veroorloven, welke de schrijver tevens strijdig acht met. de waardigheid der spoorwegmaatschappijen. We hadden er nooit over gedacht, dat er ook zoovele ongerechtigheden verscholen waren in deze toch al geheimzinnige toe stellen. Men moet, zou men bijna zeggen, stations-buffethouder zijn om er alles in te zien, wat deze inzender in Ne Poet er in ontdekt heeft. Arnh.Ct.) Door den landbouwer J. Van Dam in de buurschap Westenholten nabij Zwolle is dezer dagen een span vijfjarige zwarte mer- riën aan iemand te Leeuwarden verkocht voor f 1750. Een lot vertrek gereed staande goe derentrein op het stationsterrein te Venloo is Zaterdag door een rangeerenden trein aan gereden, waardoor zeven geladen waggons verbrijzeld werden. Ook de goederen zijn meerendeels daardoor beschadigd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats, doch de materieele schade is groot. Di de bierbrouwerij der firma Ditt- mann en Sauerlauder te Valkenburg is Vrij dagnamiddag een watemservoir, zwaar on geveer 45,000 kilo, naar beneden gestort, in zijnen val nog twee reservoirs van eene aanzienlijke zwaarte medesleepende. Men vreest voor het instorten van de muren van het gebouw. Persoonlijke ongelukken heb ben niet plaats gehad. PER TELEGRAAF. PARIJS, 12 Dec. Na eenige vruchte- looze pogingen heeft ook de heer Tirard afgezien van het samenstellen van een mi nisterie. Het was zijn doel een voorloopig kabinet te vormen, dat bij de kamer de voorloopige kredieten kon aanvragenmaar zijn pogingen mislukten. President Carnot zal nu den heer Floquet ontbieden. BERLIJN, 12 Dec. De keizer, die door een lichte ongesteldheid verhinderd werd, het diner ten hove gisteren bij te wonen, ontving eerst na het diner den kroonprins van Griekenland en daarna den staats-secre- taris graaf Von Bismarck en graaf Thurn- Taxis. De keizer heeft een goeden nacht door gebracht. HAMBURG, 12 Dec. De ongesteldheid van prins Von Bismarck, die reeds is ge weken, bestond uit een aandoening der in gewanden. De kanselier moet alleen rust en dieet houden. LAATSTE BERICHTGIt. Benoemd te Zutfen met ingang van 16 dezer tot cipier van het huis van be waring, Gans, bewaarder-majoor der straf gevangenis te Leiden. Aan het ontwerp tot herziening der pensioenwetgeving wordt aan het depart, van financiën de laatste hand gelegd. Men verzekert aldus bericht men aan het Hbl. uit 's Gravenhage dat de minister van justitie voornemens zou zijn binnen eenigeu tijd zijn ontslag aan te vra gen. De daaromtrent loopende geruchten schijnen versterking te vinden in de uitla tingen van den minister bij de behandeling der begrooting voor justitie. Het lijk in de vorige week aan de Tesselsche kust aangespoeld, is door fami lieleden uit Katwijk herkend te zijn Willem Van Roon, visscher aldaar. Gelijk aan het Hbl. van particuliere zijde wordt medegedeeld, heeft de directie van de lijn Rotterdam-Harwich besloten haar dienst uit te breiden en ook een dagdienst te openen, in mededinging met de maat schappij Zeeland. Het 1.1. Zaterdag aangekomen ss. Prinses Marie heeft onderweg op de hoogte van Gibraltar zeer zwaar weer gehad. Een gedeelte van den voorsalon is door een golf 3 «B -«^r zz jm.. Tima- rrn^m. ingeslagenzonder verdere gevolgen. Er waren, daar de Marie een tusschenreis deed, geen passagiers aan boord. Het Utr. l'bl. bevat de volgende mededeeling van de hoogleeraar Buys Ballot. Den 6 en 7 December zijn te Utrecht zeer groote magnetische storingen opgetee- kend. Ook heeft het gelijk ik bij toeval vernam, den 7 te Amsterdam, wat zelden in de wintermaanden het geval is, geon weerd en in Friesland sterk. Ik houd mij zeer voor dergelijke berich ten aanbevolen en zal op aanvraag formu lieren verschaffen, die postvrij kunnen wor den ingezonden. De gevangenis te Maastricht is over bevolkt, zoodat men verplicht is gevange nen naar elders over te brengen. In de Vorige week werden weder negen veroor deelden naar de gevangenis te Breda over gebracht. GEMENGDE BERICHTEN Pieter Spa maakte eene ongelukkige reis naar Engeland, om het kroningsfeest van koningin Victoria bij te wonen, thans, kort na het gouden jubilé daarvan, vormt die van een onzer stadgenooten een pendant daarvan. Kort na zijne aankomst te f onden werd bem zijne portefeuille met geldswaarde ontstolen: 409 pond sterling aan wissels. In een hötel ontmoette bij eene Belgische vrouw, welke een geruimen tijd te dezer stede heeft doorgebrachtdie teedere moeder had juist haar kind van de hand gezet voor 48 pond sterling; in hetzelfde logement waren onder de elf Hollandsche gasten drie Rotterdammersdie bij de F.ngelsche marine trachtten dienst te krijgen. Toen hij eer gisteren naar hier wilde terugkeeren, brak hij een beenzoodat hij in een der Lon- densche gasthuizen werd opgenomen. Hij heeft het vaste voornemen te kennen ge geven omals hij binnen een paar maanden naar hij hoopt, weer binnen onze veste komt, plechtig te verzaken aan alle buiten- landsche reisjes. Maasbode Een jonge landgenoote heeft zich te Parijs van het leven beroofd. Zij had in Amsterdam een koopman uit Parijs leeren kennen, en was dezen vrijwillig daarheen gevolgd. Hij had het meisje trouwens be loofd haar te zullen huwen. In plaats daar van, liet hij haar hoe langer hoe meer aan haar lot over. Eindelijk ontdekte zij, dat hij reeds gehuwd was. Na hem een brief geschreven te hebben, heeft zij zich door kolendamp laten stikken. Eene vrouwdie in den groothandel te Parijs een wereldbekenden naam gemaakt heeft, mevrouw Boucicaut, directrice van de Magasins du Bon Marché, is te Cannes overleden. In een manufactuurwinkeltje in de rue du Bac, te Parijs, was de overledene een voudig winkeljuffrouwtoen zij op 30-jarigen leeftijd den heer Aristide Boucicaut, den bediende van het huis, trouwde. Het was een huwelijk uit liefde en tien jaren lang werkten man en vrouw om het hardst om in de wereld vooruit te komen. Eindelijk had het echtpaar zooveel geld bespaard dat het de zaak kon overnemen en langzamer hand ging deze zoo goed vooruit dat nu en dan een aangrenzend huis werd aangekocht en eindelijk het „eilandje" ontstondwaarop thans de bekende magazijnen zich verheffen, die jaarlijks voor 2 millioen zaken doen. Wat der overledene en haren echtgenoot tot groote eer verstrekt is dat zij het lot hunner bedienden met zorg behartigden. Niet alleen kregen de verkoopers en ver koopsters een aandeel in de winst van het geen zij aan den man wisten te brengen maar een fonds werd ook opgericht, waar door de ouderdom der eenmaal afgesloofde ondergeschikten voor armoede beveiligd werden. Uit een moreel oogpunt werden ook groote hervormingen aangebracht. De jonge be dienden kunnen een cursus van letterkunde en de Engelsche taal volgen; er zijn gezel schapszalen in de magazijnen en een scherm- zaal, waarin wedstrijden gehouden worden. Ook werden een muziekkorps en een koor opgericht. De vrouwelijke bedienden wonen in een particulier hotel en komen des avonds „en familie" bijeen. Een der grootste oorzaken van de opkomst dezer magazijnen is wel de onbekrompen wijze van adverteeren geweestwelke de heer Boucicaut, die tien jaren geleden overleden is, in practijk wist te brengen. Adverten ties en reclames werden bij duizenden over de geheele wereld verspreid. Nv. Z.-H. en 't Gr.) Hoeveel vreugde Sint Nicolaas ook in de kinderwereld brenge, toch geeft hij ook soms op zonderlinge wijze aanleiding tot rouw. Iets dergelijks gebeurde te Chatelineau. Voor het vijfjarig dochtertje van de echt- genooten Denistly, had Sint Nicolaas eene groote pop gebracht en het kind was op het zien van dit schoone geschenk buiten zichzelve van vreugde. Het barstte in een hevig gelach uit, dat heviger werd, in stuiptrekkingen oversloeg en na eenige oogenblikken den dood van 't kind ten gevolge had. Een politieagent, als landlooper ver kleed, wist onlangs te Burnley, in Engeland, toegang te verkrijgen tot een huis, waar sterke drank zonder vergunning geschonken werd. Er waren acht personen bijeen, bijna allen ontslagen misdadigers. Hij begon liedjes voor hen te zingen, maar was twee maal op het punt van eene slechte reis te komen, daar zij een spion in hem vermoed den. Toch wist hij de achterdocht te ont wapenen en bleef hen bezig houden totdat de andere politieagenten kwamen. HANDELS- EN FINANC1ËELE BERICHTEN. De binnenl. staatsfondsen waren goed prijshoudend. Op de buitenl. markt was de stemming als Zaterdag. De Russische spoorwegmarkt was minder geanimeerd. De Amerikaansche markt was over het algemeen flauw gestemd. ENGELAN Op eene meeting van 600 liberale unionisten te Londen verklaarde Hartington, dat de unionisten het denkbeeld van eene verzoening met de Gladstonianen geheel uit het hoofd moesten zetten bij gelegenheid van de aanstaande verkiezingen, aangezien de kloof tusschen beiden met den dag die per werd. De reden hiervan was de aan sluiting van de liberalen bij de Iersche nationalisten. Hartington zeide, dat de dis sidenten zich niet behoefden te schamen over hunne aansluiting met de conservatie ven maar hij erkende dat er gevaar school in de Fair Trade-bewegingdie de oorzaak zou kunnen worden dat de band werd ver broken. De Iersche afgevaardigde Edward Har tington werd Donderdag te Tralee, wegens het openbaar maken van berichten over vergaderingen van onderdrukte afdeelingen der Iersche Nationale League in het door hem uitgegeven blad Kerry Sentinel, tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. Gladstone zal naar Cannes gaan op raad der doktoren en later naar de Ver- eenigde Staten, zegt de République Fran- faise. Er is te Halifax een poging gedaan om een der havenforten in de lucht te doen springen; de poging gelukte niet volkomen, maar toch werd er aan het gebouw en aan den voorraad daarin groote schade toege bracht. De Timet meldt uit Durban, dat de Delagoabaai-spoorlijn Dinsdag a. s. wordt geopenden dat het Engelsche bestuur eenen commissaris zendt naar Swaziland. FiïANHRIJH. De heer Fallières begaf zich gisteren in den loop van den morgen naar het Ely- sée en verklaarde aan president Carnot, dat hij de opdracht tot vorming van een kabi net moet neerleggen, omdat het hem on mogelijk was een ministerie te vormen uit de verschillende elementen der republikein- sche partij. De heer Tirard heeft nu de taak tot vor ming van een kabinet aanvaard. Sedert eenige dagen zijn de muren van Parijs beplakt met bloedroode biljetten van den commune-generaal Eudes en het gemeenteraadslid Vaillant, waarin zij, uit naam van de revolutionaire comités, der bevolking van Parijs dank zeggen voor hare houding bij de verkiezing van den president der republiek. Door die houding, verkla ren zij, „is het gelukt Ferry te verslaan en is de republiek behoed voor de slachting der staatsgrepen". Nauwelijks had zich Donderdagavond het gerucht verspreid dat vrouw Limouzin zich in een bierhuis bevond, of een twee honderdtal studenten trok er heen en wier pen na wat gezongen te hebbende ruiten in. De kastelein kwam echter vertellen dat vrouw Limouzin zich niet in zijn huis be vond. Dezelfde vrouw wilde in het Elysce Montmartre een meeting houden, doch de eigenaar weigerde zijne zaal te verhuren. moordaanslag op Jules Ferry. Het was Zaterdagnamiddag omstreeks drie ure, dat een persoon in een der gangen

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2