MANUELA NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lïeze Uourant verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 13 December 1887. K0.292. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. ABOÏSMERfiEHT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.00. Prijs [ter ftummer 10 t ent. 201> Jaargang. ADVERTENTIE i: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contant, zonder rabat, per regel 0.10. I?ureel: Scheep mokers* teeg 6, S t a <i s -15 e r i c h t e n. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den tien November 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat lot het doen Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Boommarkt; iler 2e klassevoor jongensin het school gebouw aan de Pieterskerkstraal; der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Breestraal; en wel van den 5den lot en melden 17en Dec. e. k.dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags halfnegen tol negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van lialftwee lol twee uren des namiddags. En geschiedt biervan openbare afkondigen door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leiden, 3 December 1887. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier zijn Ier hand gesteld één voljanrskohier en een 2-kwartaalskobier der personeele belasting, dienst 1887/8, beide executoir verklaard den 2den December 1887, en een 3-kwarlaalsko- hier van bet patentrecht, diensl 1887'8, exe cutoir verklaard den lOen December 1887, en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wel bepaalden voet le voldoen. De llurgemeesler voornoemd, DE KANTER. Leiden, 12 December 1887. «TADiNIElIIV». Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 1000, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 300.f 35.f 18. f3.90 en f 1.90laagste prijzen f 300. f35.—, f 18.—, f3.70 en f 1.85. DNIVERglTEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde aan de rijks universi teit alhier, de heer P. Molenbroek, geb. te Botterdamna verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: «Bijdrage tot de theorie der vloeistofstralen." OFFICIEKL.E BERICHTEN. Door Z. M. is tot tijdelijk leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Heerenveen van den dag af dat hij zijne functiëD zal aanvaarden tot en met 31 December 1888, benoemd: R. D. Nauta, leeraar aan de hoo gere burgerschool te Zierikzee. Door Z. M. wordt Zr. Ms. schroef- stoomschip 1ste kl. Trompliggende te Wil lemsoord, met den 21 sten Dec. a. s. builen dienst gesteld en de kapt. ter zee C. E. Uhlenbeck eervol van het door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven. De luit. ter zee 2de kl. W. Rauwen- hoff, uit Oost-lndië in Nederland terugge keerd is op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal op 15 Dec. geen audiëntie verleenen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde heeft zich tot de tweede kamer gewend, met protest tegen het advies der enquête-commissie, om het toezicht op fabrieken niet aan geneeskundi gen op te dragen, maar uilsluitend aan ingenieurs. In de eerste plaats, meent het hoofdbe stuur, is hier, waar het geldt maatregelen vast te stellen voor de gezondheid van den arbeider, de geneeskundige geroepen advies te geven. Het hoofdbestuur verzoekt daarom den post voor bestrijding der onkosten, voort vloeiende uit het onderzoek der fabrieken van de begrooting van het departement van waterstaat over te brengen naar die van binnenl. zaken, en daardoor aan te geven, dat de toepassing der hygiëne in de fabrie ken in de allereerste plaats behoort tot den werkkring der geneeskundige ambtenaren. In de Vrijdag gehouden vergadering van het centraal comité der anti-revolutio nairen is besloten, de deputalenvergadering saam te roepen tegen 20 December e. k. des voormiddags te tien uur, in het gebouw vau Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Naar men verneemt, zal door het centraal comité aan de deputatenvergadering worden voorgesteld, een project in gereedheid te brengen voor een program van actie, ten einde de tweede deputatenvergadering, die uit de nieuwgevormde districten waarschijn lijk in Februari zal saamkomen, zulk een program definitief vaststelle. Std Het schijnt dat er veel valscbe munt in omloop is; in het Politieblad komen niet minder dan zes kennisgevingen voor van procureurs-geDeraal in verschillende deelen des lands, betreffende bet in beslag nemen gedurende de maand November van nage maakte rijksdaalders, guldens, kwartjes en dubbeltjes. Zij zien er uit als echte, maar bestaan uit koper, tin, lood en antimonium. De verzending van gedistilleerd naar onze West-Indische bezittingen is in den laatsten tijd met de mailbooten sterk toe genomen. Men schrijft dit toe aan het weldra in werking treden van een verhoogde invoerbelasting op het gedistilleerd aldaar, zoodat men een grooten voorraad opslaat. [Jmsl. Cl.) De te Leidschendam vanwege de pro vincie Zuid-Holland gebouwde schutsluizen en hare twee ijzeren ophaalbruggen zijn thans voltooid. Dat dorp heeft hierdoor eene groote en gewenschte verandering ondergaan. De oude sclmlkolk, die nagenoeg de geheele ruimte tusschen de beide huizenrijen innam, en de gevaarlijke hooge brug zijn verdwenen, en hiervoor zijn aan beide kanten van de nieuwe, veel kleinere schutkolken pleinen ontstaan, die slechts op beplanting wachten om het geheel een vroolijk aanzien te geven. Met den bouw van het sluiskanloor, dat naast de sluizen in oud-Hollaudsclien stijl zal worden opgetrokken, is thans een begin gemaakt. (N. B. Cl.) Zaterdag, te middernacht, brak brand uit in de Goudsche aardappelmeel-, stroop en sagofabriek te Gouda. De braud had eerst een dreigend aanzien. Brandweer en autoriteiten waren spoedig aanwezig. In één uur tijds was men het gevaar meester. Eene Scheveningsche vrouiv, die Zater dagavond omstreeks acht uren in de West straat te Scheveningen liep, werd plotseling door eene andere vrouw van achteren aan gevallen en van hare muts en haar zilveren hoofdijzer beroofd. De dievegge ging hierop met baren buit op den loop, doch de politie heeft haar in handen gekregen. Naar men zegt is te Rotterdam reeds voor f 10,000 ingeschreven voor de nage laten betrekkingen der slachtoffers van de ramp der Scholten. Nader verneemt de N. B. Ct. omtrent de aanvaring van Dinsdagochtend 1.1. op de Oude Merwede, dot de vrachtboot Nova Zembla niet was verzekerd. De bovenland- sche schuit en de Tielsche stoomboot Har monie echter wel. Als noodlottig toeval dient nog vermelding, dat het de 2de maal is, dat de hofmeester van laatstgenoemde boot op die wijze zijn gedeeltelijken inven taris met ruimen voorraad gedistilleerd als anderszins ziet verloren gaan. De eerste maal geschiedde dit in Januari 1885, toen hij dezelfde functie bekleedde op de stoom boot Geertuida Catharina, welke op de Maas voor Rotterdam door de Brielsche boot aan gevaren werd en daar ter plaatse zonk. Voor de rechtbank le Amsterdam stond Vrijdag terecht A. B., weduwe H., oud 36 jaren, wonende te Amsterdam, he- kiaagd van doodslag door onvoorzichtigheid. Zij was huishoudster bij een tapper op de Oostenburgergracht. Iu den middag van 5 Juli jl. was zij bezig met de behandeling van een petroleumtoestel. Plotseling ge raakte dit in brand, en ongetwijfeld zouden zich ernstige gevolgen hebben voorgedaan indien de bekl. niet met een fikschen schop het brandende toestel uit liet huis op straat geworpen had. Ongelukkig passeerde daar juist zekere juffrouw M., wier kleederen met de brandende petroleum in aanraking kwamen. Hevige brandwonden aan de beide beenen waren het gevolg, en niettegenstaande FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 108). «Lady Cecilia, wie is dat meisjeP Ik zie haar heden voor de eerste maal, maar niet voor het eerst in mijn leven. Is zij degene, die ik eenmaal gekend heb, zelve niet, dan gelijkt zij haar ten minste als haar geest!" «Als haar geest?" herhaalde Cecilia. «Als wier geest, als ik u vragen mag?" «Als de geest van Manuela! Ik heb nog nooit in mijn leven zulk een gelijkenis gezien. Trek voor trek is het 't zelfde gezicht, alleen de haren zijn donker, terwijl die van Manuela goud blond waren! Wie is zij?" «De gouvernante van Geneviève's kin deren," antwoordde lady Cecilia. «Lady Rosegg nam haar te Londen in betrekking, gedurende ons laatste opontbood aldaar. Dat de geheele wereld iu haar een doode meent terug te herkennen, zal voor Gene- viève een aanleiding zijn, om haar de be trekking op te zeggen. Dergelijke herinne ringen zijn niet anders dan pijnlijk!" «Graaf Frenk schijnt zulks toch niet te vinden," hernam lord Rowson, die inmid dels zijn schrik meesier geworden was. «Ik zou wel eens willen weten, wat Edith van deze frappeerende gelijkenis zeggen zou?" „Editb?" «Ja, mijn zuster. Zij was Manuela's meest vertrouwde vriendin. Zij is sinds eenige jaren gehuwd en vertoeft nu tot herstel van gezondheid in het zuiden van Frankrijk. Edith heeft zich Manuela's piotse- lingen dood zeer aangetrokken. Wanneer het toeval baar dit levend evenbeeld der overledene deed ontmoeten, dan zou ik niet voor de gevolgen durven instaan." Lord Arthur vermoedde niet, hoe men over hem en het meisje aan zijne zijde sprak. De minuten vervlogen voor hem als in een schoonen droom, en toen hij eindelijk inzag dat het tijd werd om zich weder eens met de andere dames te gaan occupeerenmoest hij bij zich zeiven erkennen, dat liet nog nooit aan eenig vrouwelijk wezen gelukt was, hem zoo zeer te boeien als deze vreemdelinge, die hem met een waarlijk magnetische kracht lot zich aantrok. Tevergeefs beproefde hij om met lady Cecilia weder een gesprek aan te knoopen; zij scheen voor allen daar te zijn en had voor allen een vriendelijk woord,-een be- tooverendeu blik over, alleen voor hem niet. «In ongenade gevallenI" fluisterde lord Arthur, doch liet bescheiden beeld van een meisje, dat voor zijne ziel opsteeg, deed hem spoedig over dit verlies heenstappen. Cecilia stond juist als een koningin om zwermd, toen lady Geneviève aan den arm van Roderick O'Donell de gevierde naderde. «Help mij de eigenzinnigheid van den kapitein le bedwingen," verzocht Geneviève op hare gewone levendige wijze. «Wij trachtten allen hem over te halenom met zijn zuster bij ons te komen logeeren, doch hij blijft hardnekkig om aan ons verzoek gehoor te geven." «Zult ge ook niet komen, wanneer ik er u om verzoek?" vroeg Cecilia met een van die lange blikken uit hare schoone oogen, waarmede zij reeds zooveel onheil had aan gericht. «ik verlang, dat ge komt!" «En niemand verzet zich tegen een wensch van Queenie," voegde lady Gene viève er aan toe. Hij maakte eene diepe buiging. «Mylady, ik moet hij mijne weigering blijven. Ik zou alles doen, om lady Cecilia van dienst te zijn; doch in deze onbeduidende aangelegenheden moet gij mij vergunnen om bij mijn besluit te blijven. «Wanneer de Peri nooit in het paradijs vertoefd hadde, dan zou zij niet geweend hebben, toen zij het verlaten moest; ik laat mij door bet voorbeeld van Peri waarschuwen." Zijn toon was allervriendelijkst, zijn giimiach innemend, zijn wil echter onbuig zaam. Dat was thans niet meer de vurige jongeling, die op elk barer wenken vloog. Cecilia gevoelde het met een smartelijke gewaarwording. Een Peri is volgens liet godsdienstig geloof der Perzen een geest, die het rijk der duisternis verliet om zich naar dat des lichts te begeven. De Peri's bezitten vol gens hunne overtuiging eene verwonderlijke schoonheid en bewonen de ruimten van den aether. Dat geloof heeft aan Moore de stof geleverd voor zijn heerlijk dichtwerk: «Paradise and the Peri." Vertaler. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1