JWïs T5RT SS. TBffgS m*l «n WW "NF3 «sru se® urj se f-*?®- te"» Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f35.—, f 18.—f 3.90 en f 1 85 laagste prijzen f35.f 18.f3.70 en f 1.85. Blijkens het verslag over den christe- lijken arbeid onder fabrieksjongens en meisjes alhier, beoogt deze werkzaamheid de zede lijke en maatschappelijke opheffing der jeugd (tusschen 12 en 18 jaar) door onderwijs in lezen, schrijvenrekenen, zingen en nuttige handwerken. Twee avonden per week ont vingen 130 meisjes, en dén avond 30 jon gens onderwijs van 1 onderwijzer en 13 dames, terwijl ook de Zondagschool trouw door hen werd bezocht. Aan de zieken onder hen wordt versterking en verkwikking uitgereikt, en aan allen vreugde bereid door eenen kerstboom. Op 20 October II. werd het 20-jarig bestaan van dezen arbeid her dacht. Sedert dien tijd hebben reeds 1100 meisjes en 400 jongens daarvan genoten. Alleen het laatste jaar dreigde een klein te kort, zoodat krachtige Qnancieele steun, om dezen arbeid voort te kunnen zetten, niet alleen noodzakelijk maai ook zeer gewensclit zal zijn. (N. R. Cl.) In de lokalen van de vereeniging „Nut en Genoegen" in de Lange Schoolsteeg alhier waren hedenmorgen op lange tafels uitgestald de prijzen van de verloting zonder nieten door de vereeniging voor de leden gehouden. Het aantal leden der vereeniging bedraagt 555, het aantal prijzen bereikt dus een even groot cijfer. Ongetwijfeld is deze wijze van beschikken over het door de leden bijeengebrachte eeue bizonder nuttige. Trouwens de geheele in richting der vereeniging, haar zieken- en weduwenfonds, hare bibliotheek voor de winteravondenhare Zaterdagavondbijeen komsten, die zeer druk bezocht worden, de inrichting voor teekenonderwijs, in 't alge meen de invloed ten goede die van deze vereeniging uitgaat, dat alles bewijst hoe krachtig die vereeniging is, en hoe bloeiend. De eetwaren zagen er uitmuntend uit, heerlijke carbonaden, rolletjes, rookspek, rookworst, vet, runderlappen, alles even smakelijk. Prachtige hoonen, erwten, kapu cijners gort en rijst. Al wat er was bewees dat de leveranciers zich van hunne taak, allen zonder onderscheid uitmuntend hebben gekweten. Het vleesch werd geleverd door de heeren Corn. Wijnnobel, Hoogewoerd, S. H. Wijnnobel, Vischmarkt en P. J. W. v. d. Hart, Pieterskerkgracht. Het spek en de worst leverden de heeren C. J. Leyh, Choorsteeg, S. Oppelaar, Heerengracht en T, P. Alofs, Haarlemmer straat, terwijl de grutterswaren komen van de heeren J. W. Boekwijt Oude Singel en H. firma P. J. Burgersdijk, Haarlemmer straat. Hedenavond worden de prijzen afgehaald we zijn overtuigd dat er aan gesmuld zal worden. De heer D. uit Leidendie Vrijdag op het land van den heer D. te Haarlem mermeer jaagde, wilde met behulp van een polsstok over een breede sloot springen. De polsstok brak en de jager viel te water. Onmiddellijk toegeschoten hulp redde hem wel uit het ongewenscbte bad, maar het bleek dat hij zich ernstig had bezeerd, daar een inmiddels gehaald geneesheer behalve kneuzingen ook constateerde dat de heer D. een been gebroken bad. (Haarl. Ril.) MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. De heer Willem Van Zuylenzal naar het 1). v. N. verneemt, deze maand nog niet optreden. De troonzetel van koningin Hatasu (XVIIIde Egyptische dynastie, 1600 j. v. C.) werd door den eigenaar mr. Jesse Hawarth te llowdon, Cheshire, aan het Britsch Mu seum ten geschenke gegeven. De stoel is wel het oudste stuk schrijnwerk dat men kent. De Lantaarn behelst het bericht, dat de heeren I. A. Bientjes, W. G. Van Nou- huys en Jan C. De Vos met 1 Januari de redactie van dit weekblad nederleggen. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is aan D. A. Bastian, geb. te Lutry in Zwitserland, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande, mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gestelde eischen voldoet. De off.-machinist 2de kl. A. Bruch, geplaatst bij het marine-torpedowezen te Willemsoord, wordt met den 16den dezer overgeplaatst naar de directie der marine te Amsterdam. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Slaalicotiranl van 4/5 Dec. bevat den tekst der herziene Grondwet, ingevolge koninklijk besluit van 30 Nov. 1S87 Stil nr. 212), genomen op de voordracht van den minister van staat, minister van binnen- landsche zaken van 26 Nov. te voren. De eerste kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 19 December, des avonds om 8 uur. Naar liet Vad. verneemt, heeft de heer Buteux, lid der tweede kamer voor Middelburg, het stellig voornemen geuit, zich tegen de aanslaande verkiezingen niet verkiesbaar te stellen. De 2de luit. H. J. L. A. P. Steup is van het 4de regiment infanterie overge plaatst bij het 3de regiment van het wapen. Men meldt aan het li. v. N.Gedu rende het winterseizoen zullen geen militai ren beneden den rang van officier, dan op uitsluitend verlangen, op pensioen worden gesteld. Van 1 April tot 1 October jl. zijn bij het instr.-bat. te Kampen in dienst gesteld 214 volontairs; ter verdere opleiding over genomen van de pupillenschool 7 en van de instr.comp. te Schoonhoven 2 jongelin gen; in dat tijdvak vertrokken naar de regi menten inf. 1 sergeant, 1 sergeant-titulair, 195 korporaals en 21 soldaten. Voortaan kunnen voor de dienstd. schutterijen jaarlijks voor ieder officier, onderofficier en afgeëxerceerden mindere wor den aangevraagd: zestig scherpe patronen en tien losse patronen tot achterlaadgewe ren, benevens dertig patronen tot kamer- schietcyliuders. Voor schutterijen, die geen schietbaan ter beschikking hebben, kunnen negentig patronen tot kamerschieteylinders per man worden aangevraagd. Zaterdag is de heer R. A. Snethlage, hoofd-ingenieur der Ned.-Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij, te 's Gravenhage aan gekomen. Uit Rijnsburg wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Door de massa tulpen, die hier tegenwoordig worden gekweekt, zijn zij nu eerst alle opgeplant; sedert 1882 was de aankweeking van de verschillende soorten het voordeeligste artikel dat hier werd ver bouwd; de flnaucieele steun welken de kleine ieelders in die tusscheuliggende jaren daar van hebben genoten, is oorzaak geweest dat men hier, ofschoon de nood met elk jaar hooger steeg, toch van geen verkoop bij executie (men zegt hier in zoo'n gevaldie is gesprongen) heeft gehoord. De crocusseuteeltvoor tien jaren mede zeer voordeelig, laat nu te wenschen over; zoodat die tegenwoordig zeker tot op de helft verminderd is. De vroege aardappelenteelt, welke voor heen hier op groote schaal plaats had, doch in de laatste jaren onvoordeelig was, is grootendeels verdrongen door de kool- en tulpenteelt. Alle koolsoorten waren dit jaar bizonder gewild; vooral de bekende Rijnsburgsehe ingezouten bloemkool gaat gelukkig goed van de hand; de prijzen daalden sedert de laatste jaren schrikwekkend, zoodat men voor dit hoofdproduct zóó bezorgd werd, dat men het ergste vreesde; gelukkig zijn de prijzen welke verleden jaar tot op tien gulden daalden, nu gestegen tot het dub bele per okshoofdals reden daarvoor zal deze wel de meest geldige zijn, dat nu maar de helft is ingezouten van het gewone getal der laatste jareneerstens doordat er vee! groen aan de maikt is verkocht, en ten andere heeft ook de vroeg ingevallen strenge vorst dit minimum nog lager gesteld; de schade daardoor veroorzaakt is voor sommige koolbouwers nogal belangrijk, doch komt eenigszins terecht doordat de prijzen in ver houding van het mindere getal vaten nog stijgende zijn. Toch vreest men algemeen, dat deze red ding uit den financieelen nood meer den grondeigenaar dan den bouwman ten goede komen zal, dewijl er met Kerstmis veel bouwland opnieuw publiek zal worden ver pacht; dat men nu vreest, en evenwel toch geregeld te duur in pacht neemt, komt, doordat hier ter plaatse te veel personen zijn die hetzelfde vak uitoefenen. Het winterkoren staat voor zoover het zichtbaar is redelijkde menigvuldige regen buien der laatste dagen zouden eerst bijzon der schadenwanneer men daarop spoedig strenge vorst kreeg. In de Zaterdag te Delft gehouden ver gadering van den gemeenteraad kwam o. a. onder de punten van behandeling voor het adres van den senaat van het Delftsche studentencorps, houdende verzoek om een subsidie uit de gemeentekas voor de viering van het VlIIe lustrum; alvorens dit adres in behandeling kwam deed de voorzitter voorlezing doen van een aan hem gericht schrijven van genoemden senaat waarbij werd overgelegd het voorloopig vastgestelde pro gramma der feestelijkhedeu waaruit blijkt dat de gecostumeerde optocht over dag niet maar des avonds bij fakkellicht zal geschie den, op de Markt zullen groote volksfeesten en verder concerten, bals, vauxhall enz., gegeven worden. Aangaande het punt van subsidie ontstond een langdurige discussie waarna met algemeene stemmen besloten werd het verzoek tot de volgende zitting aan te houden. (Delftsche Ct.) Te Rotterdam is een gezelschap negers en negerinnen uit Ashantee te zien. Zij vertoefden eerst twee maanden te Parijs. Het gezelschap is zeventien personen sterk. In den morgen van Zaterdag op Zon dag, te zes uur, ontstond, door een onbe kende oorzaak, brand in de zaagsel- en turfloods van den bakker Wijsmanaan den Overtoom bij de Kosterstraat te Amsterdam. De bewoners van het brandende huis waren in diepen slaapdoch gelukkig werd het vuur spoedig ontdekt door den naburigen koekbakker Renke, die gelegenheid had de in gevaar verkeerende personen te wekken. Dit geschiedde echter niet gemakkelijkwaut het geheele huis was gesloten. Toch ge lukte het. Terwijl het perceel allengs in lichtelaaie was geraakt, werden de bewo ners, waarbij ecnige kinderen, gewekt, zoo dat deze spoedig bij den heer Renke cene schuilplaats vonden. De brand nam intusscheil in omvang toe, ODdatiks de krachtige pogingen der Nieuwer- Amstelsche brandweer. Immers er was eene groote hoeveelheid zeer brandbare stoffen, als zaagsel en turf in huis. Het duurde ook vrij lang eer men het vuur meester was en nog den geheelen Zondag was men bezig de smeulende stoffen nat te houden. Het huis is geheel uitgebrand, doch men was geassureerd. De heer Nout, commandant der vrijwillige brandweer van N.-Amstel, bekwam bij het werk der blussching door een val eene lichte kneuzing aan de onderste ribben. (Hbl.) Door de rijkspolitie is onder de ge meente Naarden in een weiland eeue bui- tenlandsche vrouw aangetroffen, die volgens de bewoners zich daar reeds een paar dagen had opgehouden. Daar zij eene taal spreekt welke veel op Russisch gelijkt, en zij zich in geene andere taal kan uitdrukken, is zij op last van den burgemeester naar Amster dam voor den officier van justitie geleid. Zij is slechts van eenig Duitsch geld voor zien en heeft volstrekt geen legitimatie papieren. Men denkt dat zij door de Duit- sche politie over de grenzen is gezet. Gedurende de afgeloopen week werden te Deventer 3 huzaren, wegens aanhoudend wangedrag, met een briefje van ontslag uit den militairen dienst weggejaagd. In de Hervormde kerk te IJhorst, gem. Staphorst, is een grafkelder gevonden, waarin 6 doodkistennaast elkander staande, zich bevonden, die ieder een lijk bevatten. De kelder is gewelfden de steendie hem afsloot, vertoont een prachtig wapenschild en het jaartal 1245. Men beschouwt dien kelder als zeer merkwaardig. Een werkman te Dantumawoude viel Vrijdag bij het waterhalen voorover in de sloot. Ofschoon onmiddellijk hulp werd verleend, mocht het niet gelukken het leven weer op te wekken. De ongelukkige laat eene weduwe in behoeftige omstandigheden achter. Door de bestuurders van het reserve bosch te Appelscha wordt tegenwoordig aan een groot deel der arbeiders uit de groote veenkolonie werk verschaft, door omspit ting, aanplanting en verderen aanleg van het fraaie bosch. Voor het gerechtshof te Middelburg stond Vrijdag en Zaterdag terecht vrouw v. d. P., oud 28 jaren, die den löden Juni te Heinkenszand haar kind van 8 jaren met een scheermes den hals afsneed en toen de verdenking op haar man wierp. Het openbaar ministerie eischte levenslange ge vangenisstraf. Te Budel heeft eene vechtpartij plaats gehad tusschen twee landbouwers, een uit Budel en de ander uit de naburige Belgi sche gemeente Hamont. De laatste is daarbij zéé ernstig gewoud, dat men vreest voor zijn leven. De dader is door te Budel ge stationeerde maréchaussée aangehouden en gevankelijk naar Roermond gebracht. BUITENLANDSCHE BÉRI0HTEN EN«ELAN U. Markies van Salisbury schreef een in gezonden stuk in the Timeswaarin hij de jongste bewering van Bradlaugh voor den politierechter in Bowstreet, dat hij (de pre mier) geld voor het houden eener meeting op Trafalgar-square uitgaf, als volkomen uit de lucht gegrepen tegenspreekt. De Nederlandsche vereeniging te Lon den zal den lOn December a. s. in haar lokalen een receptie houden, waarop stam verwanten uit België en elders zijn genoo- digd. Onder liendie de uitnoodiging daartoe reeds hebben aangenomen, zijn baron Solvyns, de Belgische gezant te Londen, en de heer P. De Keyser, lord-mayor van Londen. Ook de eere-voorzitter der Neder landsche vereeniging, graaf Van Bylandt, de Nederlandsche gezant, zal tegenwoordig zijn. De vereeniging, zooals men ziet, streeft naar het doel, dat zij zich in den laatsten tijd gevormd heeft, namelijk een centrum te worden voor den Nederlandschen stam in het buitenland. Te Northampton hebben duizendeu werklieden van de groole schoenfabrieken het werk gestaakt. Zij hielden meetings in de open lucht en wierpen de politie met steenen, 8 agenten werden gewond. Het garnizoen is versterkt en er hebben verschei dene arrestaties plaats gehad. liAltKltL' K. Sadi Carnot. De president der Frausche republiek. Toen eenmaal Grévy aan den drang niet langer wêerstand bieden kon en zijne aftre ding verzekerd was werdenmet anderen vooral de heeren Ferry en De Freycinet als eandidaten genoemd. Toen echter de heer Sadi Carnot genoemd werd trokken zich de beide genoemde heeren ten zijnen gunste te rug, en werd hij met 616 van de 849 gel dige stemmen tot president van de Fransche republiek verkozen. Ofschoon de heer Sadi Carnot in Frank rijk als een warm republikein bekend is, trok hij in den laatsten tijd niet zoozeer de aandacht van het publiek buiten de republiek en komt het dus velen voor dat hij plotse ling op het tooneel der politiek verschijnt. Sadi Carnot (Marie Francais) is eene halve eeuw oud en werd den llen Augustus 1837 te Limoges geboren. Zijn vader Lazare Car not, de bekende senator, was een staatsman wiens naam een goeden klank had onder de vroegere republieken; onder de republiek van 1848 was hij minister van onderwijs, onder die van 1871 afgevaardigde, evenals onder de Juli-monarchie. Ook de grootvader van den nieuwen pre sident was een warm republikein en een der meest gevierde en verdienstelijke mannen van de eerste Fransche republiek als lid der conventie. Zijn vader was een der drie re- publikeinsche eandidaten, die na den coup d'état van 2 December tot lid van het wet gevend lichaam werden gekozen, maar wei gerden den eed van trouw aan den keizer af te leggen. De nieuwe president zélf be hoorde tot de afgevaardigden die in 1877 aan het ministerie De Broglie een votum van vertrouwen weigerden. Sadi Carnot werd opgeleid voor ingenieur. Toen hij in 1871 tot prefect van het de partement der Beneden-Seine benoemd werd en tevens tot buitengewoon commissaris be last met het organiseeren der nationale ver dediging in dat departement en de departe menten der Eure en Calvados, was bij reeds eenige jaren als ingenieur werkzaam. Slechts ééue maand later liet hij zich, naar de na tionale vergadering afgevaardigd, bij de re- publikeinsche linkerzijde inschrijven en spoe dig daarop was hij van deze groep de geachte secretaris. Hij was zeer ingenomen met eiken maatregel die de bestendigheid van de re publiek kon bevorderen. Aan de adviezen van den heer Sadi Car not werd steeds groote waarde gehecht. Keer op keer was hij lid der commissie voor het budget en in 1878 werd hij gekozen tot rapporteur over de begrooting van openbare werken. In het ministerie-Freycinet was hij minister van financiën. Sadi-Carnot is dus in de republiek vol komen op zijne plaats. Hij is een gematigd, vrijzinnig republikein. Werd nog lang na het schoonzoon-incident het aanblijven van den heer Grévy het eenig middel geacht voor het behoud van de rust in de republiek, de vrees voor wanordelijkheden kon ook op andere wijze worden weggenomen. En deze weg is gevolgd door de verkiezing van den heer Sadi Carnot. De president Sadi Carnot is Zaterdag avond te 9 uur in het Elysée te Parijs aan gekomen. Nadat de president zijn ambt had aanvaard, namen de ministers, volgens het gebruik, hun ontslag. Gedurende den geheelen avond heerschte op de straten groote drukte. Op vele plaat sen werd zelfs geïllumineerd. Een talrijke menigte ging den heer Sadi Carnot begroe ten, die zijn dank betuigde voor deze hulde. De orde werd nergens gestoord. De president der republiek is voor nemens, zoodra de kabinetsquaestie zal zijn opgelost, aan de kamers het voorloopige een-twaalfde te vragen voor de eerste maan den van 1888. De kamer» zullen dan, met het oog op de nadering der senatoriale ver-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2