MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABOiHERIEHT: Prijs per ^uuuner 10 Cent. Dinsdag 6 December 1887, N°. 286. ADVERTENTIE 10: Bureel: Scheepniakerssteeg 6, Uitgevers: Gebroeders Muré. ■Tpr Leidsche Courant t&eae Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 201. Jaargang. Aan de geabonneerden up de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Donderdag 17 November. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 251 254 der Ingekomen Stukken ver zonden. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, le alinea der Wel van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), tol regeling van liet toezicht bij liet oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan de firma II. KRUKKERT en Co. en rechtver krijgenden lot het oprichten van een azijn- makerij in hel perceel Bakkersteeg hij den Vliet nos. 5 en 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KVNTEli, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 5 December 1887. Samenstelling der Nieuwe Kiezerslijsten. De voorzitter van den gemeenteraad van LEIDEN Gezien art. 7, al. 2, der Wet van 1 Juli 1850 (Stil. n°. 87), zooals die is gewijzigd bij art. VII der additioneele artikelen van de Grondwet; Gelet op art. VIII der additioneele arti kelen, bovengenoemd Noodigt de mannelijke inwoners der ge meente uit om 1°. zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloopeu dienstjaar (derhalve over 188t}/») in de personeele belasting ter zake van hunne woning naar eene hoogere huur waarde dan die, welke volgens art. 1 lilt a en h, van de wet van 24 April 1843 (Stil. n°. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der be lasting naar de drie eerste grondslagen, of zoo zij in de grondbelasting in eene andere gemeente of in meer gemeenten le zanten over het dienstjaar 18871 tot een bedrag van ten minste f 10 zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aan slagbiljetten vóór ilen 2Dt£"-December c. k. ter Secretarie dezer gemeente te doen blijken 2°. zoo zij, hoofden van gezinnen of al leen wonende personen zijnde, van den iu- wonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele (en alzoo ten minste op f 140) is gesteld van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, sedert den 2d^B-^Maart 11. een gedeelte in huur hebben 'Vn ^bewonen, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belas ting geschiedt, maar waarvan de belastbare huurwaarde, ongestoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van bet woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het sub a van art. 1 der gewijzigde kieswet bedoeld bedrag van den vollen aan slag (voor Leiden f 70) bereikt, en zoo zij alzoo kraebteos al. c van art. 1 der ge wijzigde kieswet aanspraak meenen te mogen maken om op de kiezerslijsten te worden geplaatst, daarvan aangifte te doen ter Secretarie dezer gemeente vóór den 2Lum Deeemker-JW-s. t jcU-v-u^ s--? 3°. zoo zij als medeefgenaars van onroerend goed krachtens art. 7 al. 4 der gewijzigde kieswet bovengenoemd aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan eveneens vóór den 24sUaiJ®eet*mIjcr. a. 8» ter Secretarie aangifte te doen. De aangiften bedoeld onder 2°. en 3°. moeten gedaan worden volgens het bij Kon. Besluit van 28 November p3z(Stbl. n°. 211) daarvoor vastgestelde model, waarvan de formulieren aan de Secretarie kosteloos ver krijgbaar zijn. De voorzitter voornoemd, DE KANTER. Leiden, 5 December 1887. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 8 December 1887. M 1' X S» X I K i; W N. Op voorstel van den heer De Goeje werd in de vergadering van 24 Jnni 1886 be sloten, aan de gunstige beschikking op ver zoekschriften van omwonenden toe te voegen de voorwaarde, dat wanneer eene verordening in den geest der voorstellen van de heeren De Goeje c. s. wordt vastgesteld, die bepa lingen ook op het verzoek der requestranten zullen toepasselijk zijn. De heer dr. W. N. Dn Rieu nu, lid van den gemeenteraad acht het wenscbelijk, na de intrekking van de bedoelde voorstellen, die voorwaarde niet te doen vervallen. Hij verwacht meerderen aanbouw van panden van verschillende soort en bewoning daar van buiten de grenzen der gemeente, na de gevallen beslissing omtrent de genoemde voorstellen. Hij ziet den tijd naderen, waarop maatregelen tegenover de omwonen den onvermijdelijk zullen zijn. Ten einde terugwerkende kracht van die maatregelen te vermijden, meent hij dat het voorzichtig zal zijn aan het inwilligen van verzoeken van omwonenden en van verzoeken betref fende woningen, water, grond, enz. bniten de gemeente gelegen, de beperking toe te voegen, zooals die door het dagelijksch be stuur geformuleerd werd: .behoudens de toepassing vau de voor waarden bij latere verordeningen door den gemeenteraad van Leiden te maken." Bnrg. en weth. merken, naar aanleiding van het voorstel van den heer Du Rieu op, dat in den loop van het vorig jaar onder scheidene verzoeken in het schrijven van den heer Du Rieu bedoeld, aangehouden in af wachting van de beslissing omtrent het be kende voorstel van de vier raadsleden. Toen nu het voorstel van die vier heeren, wat het le punt betreft betrekkelijk de hoogere burgerschool voor meisjes was verworpen eu daarop het geheele voorstel werd ingetrokken was daarmede de zaak af gedaan en zou het aannemen van een voor stel als dat van den heer Du Rieu zijn, een terugkomen op eene eenmaal genomen be slissing. De bovengenoemde voorwaarde, .behoudens de toepassing, enz." slond ge heel in verband met de toen aanhangige voorstellen, in afwachting dat omtrent die voorstellen eene beslissing zou worden geno men nu die voorstellen niet zijn aangenomen bestaat er voor het behoud der voorwaarde geenerlei aanleiding. Bovendien blijft de gemeenteraad steeds bevoegd omwanneer zulks noodig mocht worden geacht, het zij aan vergunningen als bovenbedoeld nienwe voorwaarden te verbin den, hetzij tot de intrekking over te gaan, zoodat ook de aanneming van het voorstel van den heer Du Rieu niet wordt vereischt voor de uitvoering van tengevolge van ver anderde omstandigheden later eventueel vast te stellen bepalingen. Burg. en weth. achten zich alzoo verplicht den gemeenteraad de verwerping van meer gemeld voorstel in overweging te geven. Door D. Van Leeuwen alhier is verzocht weêr in aanmerking te mogen komen voor de levering van grint en zand, aangezien adressant de gemeente reeds 30 jaren als zoodanig heeft gediend. De commissie van fabricage adviseert dat het belang der ge meente vooral in een tijd van groote con currentie als nu, eene openbare aanbesteding vereischt en voor eene onderhandsche aan neming geen aannemelijke gronden zijn bij te brengen. Met dat advies zich vereenigende; geven burg. en weth. den gemeenteraad in over weging op het verzoek afwijzend te beschikken. Door W. Van Eeden, pachter van gras gewas langs de Haarlemmertrekvaart wordt vermindering verzocht van de verschuldigde pachtsom op grond van schade geleden ten gevolge van het uitdiepen van een gedeelte der vaart. Vermits dat uitdiepen niet is geschied door of vanwege de gemeente Leiden, kan er van het verleenen van schadevergoeding, naar de meening van burg. en weth. geen aprake zijn, zoodat zij den raad in overweging ge ven op het verzoek afwijzend te beschikken. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft bepaald, dat het goedkeu- ringsmerk gedurende het jaar 1888 te bezi gen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter T in den genomen drukvorm, schuin gesteld; bij deu ijk van gasmeters de koninklijke kroon. Voorts brengt hij ter algemeene kennis, dat het merk van liet kantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gehad voor het kantoor Leiden be staat uit het cijfer 7. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 102). Dat Cecilia voor den edelmoedigen jongen man van het oogenblik der eerste ontmoeting af in vurige liefde ontbrand was, zulks kwam den graaf zelfs niet eens in de ge dachte. Hij toch, de geblaseerde man der wereld, had veel te veel te doen met zijn eigene aangelegenhedendan dat hij zich zou hebben kunnen bekommeren over de hartsgeheimen zijner dochter. Toen zij hem eindelijk op zekeren dag gevraagd had, of hij niets voor haren redder kou doen, had hij de schouders opgehaald en ten antwoord gegeven .Wat zou ik voor hem kunnen doen, ik, die zelf op het punt sta om bankroet te gaan? Of denk je soms, dat ik mijn leven hier iü de eenzame streek zou doorbrengen, 'ndien het in mijn vermogen stond om van hier weg te blijven Deze Roderich O'Donell >a niet half zoo arm als wij zijn. Ik ver moed ten minste van hem, dat hij geen schulden heeft!" .Zijn. wij dan arm, papa?" herhaalde het jonge meisje verwonderd. .En ik dacht altijd, dat wij rijk, zeer rijk zelfs waren. We kunnen toch onmogelijk arm zijn, daar we paarden, rijtuigen, bedienden, kortom alles hebbenwat we behoeven en nog veel meer!" .Mijn kind," hernam de graaf, .daar ik nu toch eenmaal zoovee! gezegd heb, zoo geloof ikdat het maar het beste is, wan neer ik u openhartig beken, dat ik veel meer schulden heb, dan ik immer zou kunnen hopen te betalen, als gij er niet waart." .Ik?" Verras^ zag Cecilia hem aan. .Ja, gij!" antwoordde de graaf. .De laatste hoop, die mij is overgebleven, be rust op jou!" .Op mij, papa?" .Ja, op je huwelijk! Over twee of drie jaar keert graaf Frenk van zijne reizen terug. Je weet, dat het al sinds jaren een uitge maakte zaak is, dat je hem trouwt. Hij is rijk, onmetelijk rijk, en ik herhaal het je, mijn laatste hoop. Ik zal ontzaggelijk veel moeite hebben, om mijn schuldeischers zoo lang rustig te houden, totdat hij je tot markiezin van Montberry verheft. Van jou zal bet afhangen, om aan dien folterenden toestand een spoedig einde te maken." Zwijgend had Cecilia toegeluisterddoch het bezoek van Roderich op dieuzelfden dag nog, wischte spoedig den pijnlijken indruk van het plaats gehad hebbend gesprek weg en haar gelaat was weer even opgeruimd en zorgeloos als vroeger. In den loop zijner bezoeken deed Rode rich O'Donell zijn prachtige stem hooren en begeleidde Cecilia bij hare lievelings liederen. .Ik was steeds gewoon mijn zuster te accompagneeren," verklaarde hij het jonge meisje op hare vraag, waar hij dat zingen geleerd had. Ik geloof, dat Lucy wel in uw smaak zou vallen 1" .Komt zij u nooit eens opzoeken vroeg het jonge meisje. .Neen, zij wopnt bij haar grootvader. Daar is een zonderlinge familie-geschiedenis aan verbonden. Onze moeder was een Franpaise. Zij werd verliefd op mijn vader, destijds een levenslustig, knap officier, en daar hare familie niets van dit huwelijk wilde weten, ontvluchtte zij met hem. Nadat zij getrouwd waren, bracht mijn vader zijn jonge gemalin hierheen. Zeer zeker vormde het oude slot een zonderlinge tegenstelling met haar voornaam Fransch te huis. In het zevende jaar van haar huwelijk stierf mijne moeder. Ik was destijds zes, Lucy een jaar oud. Hare familie had nooit in eene verzoening willen treden. Eerst na haar dood kwam haar vader en wilde zich met den mijnen verzoenen, doch laatstgenoemde wees deze toenadering ruw van zich af. Grootvader wilde ons met zich nemen, ons tot erfgenamen van zijn ver mogen maken, doch ook daarvan wilde mijn vader niets weten. Drie maanden later stierf echter mijn vader, hij had den dood mijner moeder niet lang kunnen overleven. Wij kwamen bij onzen grootvader in huis. De bitterheid, die de overledene tegen hem ge koesterd had, ging op mij over en ik bleef niet dan ongaarne in het huis van een man, die door zijne hardvochtigheid het leven mijner moeder verkort had. Op negentien- jarigen leeftijd verliet ik de grootvaderlijke woning en heb sinds dien tijd maar alleen de wereld trachten door te komen." Het was de eerste maal, dat Roderich O'Donell in bijzonderheden over zijne familie betrekkingen met Cecilia sprak. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1