BIJVOEGSEL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ilea© Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ets Feestdagen. kB01ÜE1EEiT Prijs [ter Imssuier 10 Cent. Maandag 5 December 1887» 1°. 285. A0VËRTÜTIE1: UitgeversGebroeders Muré. idsche Courant Voor Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.OO. 201e Jaargang. Van i8 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, ik contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6, behoorende bij de Leidsclie Courant van 5 December 1887. Men verwacht, ,dat prins Von Bismarck binnenkort een wetsontwerp zal indienen, ter verscherping der thans bestaande Socialisten wet. De voornaamste bepaling zou hierin bestaan, dat het tot nu toe bijna geheel aan de willekeur der politieautoriteiten overge laten verbod om in eene bepaalde stad of een bepaald district verblijf te houden, zou gepaard gaan met het verlies der rechten als staatsburger. De Economische raad in Pruisen zal Maandag bijeenkomen en in bet gebouw van het heerenhuis vergaderen, 't Hoofdonderwerp der beraadslagingen zal het ontwerp der pen sioenwet voor de werklieden uitmaken. FilASKKIJK. De boodschap van den heer Grévy luidt aldns „Zoolang ik slechts te worstelen had met de moeilijkheden, in den laatsten tijd oudervonden, zooals: de aanvallen der pers, de onthouding van staatslieden die de stem der republiek aan mijne zijde riep, en de onmogelijkheid een miuisterie te vormen, zoolang heb ik geworsteld en bleef ik waar de plicht mij dit gebood. „Doch op hetzelfde oogenblik dat de be ter ingelichte openbare meening tot inkeer kwam, en mij het uitzicht gaf op het sa menstellen eener regeering, hebben senaat en kamer een dubbel besluit genomen dat, in den vorm eener verdaging tot een be paald uur om de boodschap af te wachten, gelijk staat met een verplichting, den pre sident der republiek opgelegd, om van zijn gezag afstand te doen. „Mijn plicht en mijn recht zouden mij voorschrijven, tegenstand te bieden. Doch in de tegenwoordige omstandigheden zou een botsing tusschen de uitvoerende macht en het parlement gevolgen kunnen hebben, welke mij weerhouden. Beleid en vader* landsliefde beide gebieden mij toe te geven. Ik laat hun, wien het aangaat, de verant woordelijkheid voor zulk een precedent en voor de gebeurtenissen die er uit kannen voortvloeien. „Ik verlaat zonder leedwezen maar niet zonder droefheid, onvrijwillig het gezag dat ik steeds naar plicht waarnam. Ik beroep mij daarvoor op Frankrijk. Het land zal moeten erkennen, dat mijne regeering het gedurende negen jaren vrede, orde en vrij heid heeft verzekerddat mijne regeering het heeft doen eerbiedigen in de wereld, waar het onophoudelijk werkzaam is tot zijne verheffing, en dat het te midden van het gewapende Europa in staat is zijne eer en zijn recht te verdedigeneindelijk dat mijne regeering, wat het binnenland betreft, de republiek heeft gehandhaafd op den weg, welken het verstand aanwees en die zoowel door het belang als den wil van het volk was voorgeschreven. Frankrijk zal zeggen dat daarentegen mij de post is ontnomen, waarop zijn vertrouwen mij geplaatst had. „Dien post verlatende, vorm ik slechts één wensch, namelijk deze: dat de repu bliek niet worde getroffen door de tegen mij gerichte slagen en dat zij zegevierend te voorschijn trede uit de gevaren waaraan men haar blootstelt. „Ik leg op het bnreel der kamer van afgevaardigden mijn ontslag als president der republiek neder." In de gisteren door den senaat ge- honden zitting heeft de voorzitter, de heer Le Royer, na de voorlezing der boodschap van den heer Grévy, aangekondigd dat de kamer van afgevaardigden en de senaat hedennamiddag te 2 uur als Nationale Ver gadering te Versailles zullen bijeenkomen. De boodschap werd onder de grootste stilte gelezen. De zittingen van senaat en kamer zijn ver volgens opgeheven. De aanslaande zitting is op Dinsdag be paald. In eene algemeeue vergadering van de vereenigde linkerzijde is eene stemming gehou den voor de verkiezing van een candidaat als president der republiek. Uitg-bracht wer den bij de eerste stemming opFloquet 101, Sadi-Carnot 49, Ferry 19, Fallières 3; bij de tweede stemming op: Freycinet 190, Brisson 83, Sadi-Carnot 27, Floquet 26, Ferry 11. De lieer Grévy heeft gisterennamiddag het Elysée verlaten. Zijn boodschap is aan geplakt. Er heerscht overal eene levendige be weging, maar zonder gevaar voor de open bare orde. Eene enkele botsing ontstond op de Place de la Concorde, doch werd spoedig bedwongen. De boulevards zijn met wandelaars als overdekt. Eene voorbereidende vergadering in het Palais Bourbon is, als manoeuvre tegen Ferry mislnkt. Geen afdoende uitslag werd verkregen. Floquet werd bij de tweede stemming door zijne eigene vrienden ver laten. De opportunisten denken bij de algemeene vergadering op beden 310 stemmen te ver eenigen zijnde de helft der republikeinsche stemmen in het Congres. De candidatuur van Brisson maakt vorde ringen. Ilbl De menigte, welke gisteren op de Place de la Concorde was bijeengekomen, begaf zich naar bet stadhuis, om te verzoeken dat door den gemeenteraad twee zijner leden zouden worden afgevaardigd, die zich aan het hoofd der manifestatie tegen Ferry zouden stellen. De politie-agenten dreven de groepen gestadig uiteen. Na afloop van de beraadslagingen in den gemeenteraad zullen de manifestanten zich naar het Palais-Bour'oon begeven. Op de Place de la Concorde had een hef tig tooneel plaats. Daar eenige personen met stcenen naar de Parijsche garde wierpen, maakte deze tot tweemaal eene charge en deed J bet plein ontruimen. Te Parijs worden steeds groote voorzorgs maatregelen genomen. Al de brigades der politie-agenten zijn op de been. De kazernen, waarin garnizoen liggen, waarop men niet kan vertrouwen, zijn ontruimd, en men heeft soldaten uit naburige departementen doen komen. Met bijzondere treinen kwam een deel van bet regiment der genie en ar tillerie van Amiens te Parijs aan, en van troepenbewegingen wordt melding gemaakt uit Melun, Meaux en Fontainebleau. De toegangen tot de hotels waar de Dnitsche en Russische gezantschappen zijn gevestigd, worden bewaakt. De gemeenteraad van Parijs heeft naar de afgevaardigden der Seine eene commis sie gezondenom hun het gevaar aan te toonen dat het gelukken der candidatuur van Ferry voor de openbare orde zou heb ben. Zij voegde er bijdat daardoor het sein tot den burgeroorlog zou gegeven wor den. De afgevaardigden beloofden, al hun invloed bij het parlement te zullen aan wenden. De Agence Ilavas wordt in een bericht uit Sofia gemachtigd, ten stelligste de bewering van de Köln. Zeitung tegen te spreken betreffende vervalsching van stukken welke aan den vorst van Bulgarije en aan prinses Clémentine toegeschreven wordt. Basly, Camelinat en Duequercy hebben gisteren te half vijf eene manifestatie gemaakt voor de commune. In de rue Rivoli ont stond een groote oploop. Te zes uren be vond zich eene groote menigte op de Place de la Concorde, welke door de ruiterij werd uiteengedreven. Te negen are waren er veel wandelaars op de boulevards. Er ontstond eenig ge drang in de rue Royale, nabij de Madeleine; het volk werd door de politie uiteengedre ven. De Reunion plénière na de kamer zitting werd bijgewoond door drie honderd veertig radikalen. Zij heeft geen beslissende uitkomst gegeven voor eene definitieve can didatuur. De radikale stemmen blijven verdeeld op Freycinet en Brisson. De stemmen voor Floquet zijn overgegaan op Freycinet. De vrienden van Ferry zullen beden voor het congres in eene fiéunion plénière te Versailles bijeenkomen, welke belegd is door de linkerzijde van den senaat. Het is zeer waarschijnlijk dat Ferry beden gekozen zal worden. Den geheelen avond was er gedrang en geschreeuw vuor de Madeleine. Te elf ure ontstond er eenig gedrang op den Boulevard Bonne Nouvelle. Overal nam de politie eeno zeer kalme, krachtige houding aan. Grévy beeft te zes ure het Elysée verlaten en is vertrokken naar Mont Sous Vaudry. In de Salie Favié is eene zeer luidruchtige en verwarde vergadering van socialisten ge houden. (A. B. C.) De enquête in de zaak-Wilson is af- geloopenook dan wanneer bet parket be sluit de zaak niet te vervolgen, zal er ver volging plaats hebben op verzoek van den advocaat van mme. Limousin. Tot biertoe heeft Wilson niets bekend en Gragnon blijft zeer gereserveerd. Op een nieuwe revolutionaire meeting, Woensdagavond te Parijs in do Salie Favié gehouden, voerde Lonise Micbel het woord. Zij noemde de candidatuur van Ferry een bedreiging en zeide dat Frankrijk reeds te lang de „risée" van Europa was. Vaillant noemde Ferry een dief en een moordenaar. Susini vroeg of men bereid was een einde aan de zaak te maken. „Ja," riep men. „Welnu laat ons dan naar het paleis Bourbon gaan, weg met Ferryroepend." Duc-Quercy hield nog een rede tegen Ferry, dien hij noemde „un massucreur attitré de 1871". Lisbonne stelde voor, gisteren een manife statie te houden en nadat Roche van de lntraneigeant nog het woord had gevoerd, ging men uiteen onder de kreten van „A bas Ferry!" Als een staaltje van de taal, in de vergaderingen der revolutionairen gevoerd, kunnen de volgende woorden dienen van den Blanquist Goullé: „Indien Ferry president wordt, moet er een prijs worden gesteld op zijn hoofd en moet hij worden afgemaakt als een dolle hond. We moeien de wapenwinkels plun deren de geweren en patronen wegnemen ons wapenen met bijlen en stokken en legen het Elysée oprukken. De eerste die er inkomt en Ferry afmaakt redt de republiek." Een curieuseu raad gaf de voorzitter van eene dezer bijeenkomsten. Hij vond bet tijdverlies, de lieden, die de sprekers in de rede vielen, de deur uit te werpen. „Gaat er op zitten", riep hij„en daarmee uit I" Vooral op aanraden van zijn geneesheer beeft de keizer van Brazilië van zijn reis naar Egypte afgezien. TVBHIJE. De Porte heeft de „Levant Herald" geschorst, op eene klacht aan den Russischen ambassadeur, over beleediging van den Czaar. Men spreekt van toenemende zeeroo- verijen in de golf van Perzië. De Turksche gouverneur van de provincie Hedjaz be richtte aan de Porte, dat een Engelsch oorlogschip verdachte bewegingen uitvoert nabij bet eiland Rezmajoume!de bevelheb ber, daarover geïnterpelleerd, verklaarde zekere kustklippen op te zoeken, maar toen de Engelschen geland waren, sloegen zij tenten op nabij de zoutgroeven, waarop de gouver neur de Turksche regeering waarschuwde. Deze vroeg opheldering aan de Britscbe regeering. TELEGRAAF. 3 Deo. De Daily PER LONDEN, 3 Deo. De Daily Neics verneemt uit Petersburg, dat graaf Herbert Von Bismarck (de Duitsche staatssecretaris voor buitenlandsche zaken) te Petersburg wordt verwacht. De Czaar heeft den graaf ontbodenomdat hij van hem ophelderingen verlangt betreffende de vervalsching der staatsstukken. VERSAILLES, 3 Dec. (Part. iel. R) In den kleinen schouwburg bij het paleis, is om negen uur de bijeenkomst van alle republikeinsche groepen uit kamer en senaat geopend. Tegen 10 uur ging men over tot de eerste stemming. Tegenwoordig waren 542 afge vaardigden, waarvan 551 stemden. De uit slag was, dat werden uitgebracht op Ferry 200, op De Freycinet 192, op Brisson 81, op Sadi-Carnot 69 en op generaal Saussier 7 stemmen. Tegen 11 uur had de tweede stemming plaats. Toen waren tegenwoordig 553 af gevaardigden, van wie 552 aan de stemming deelnamen. Ferry verkreeg daarbij 216, De Freycinet 196, Brisson 79 en Sadi- Carnot 61 stemmen. De derde stemming werd uitgesteld tot na het dejeuner. De uiterste linkerzijde geraakte toen in de war. Ziende dat De Freycinet de meer derheid niet zon halen, stelden eenige leden Sadi-Carnot als candidaat voor, terwijl ande ren Brisson trachtten over te halen zijn candidatuur in te trekken. Brisson wei gerde echter rondnit, betgeen aanleiding gaf tot groote beweging. Bij de derde stemming waren tegenwoordig 502 afgevaardigden, van wie drie zich van stemming onthielden. Ferry verkreeg toen 179, Sadi-Carnot 162, De Freycinet 09 en Brisson 52 stemmen. De radicalen houden het er voor, dat bij de stemming in het congres Sadi-Carnot de meeste kans heeft, maar het is de vraag, wat de rechterzijde zal doen. De vergadering is zeer rumoerig, maar in de stad is het rustig. Een talrijke menigte is bijeen voor den schouwburg en het paleis, waar het congres zal bijeenkomen. De leden der rechterzijde zijn bijeen in het bétel Reservoir, waar de senator Bocher een redevoering hield namens den graaf vaD Parijs. PARIJS, 3 Dec. De heer Grévy beeft gisteravond om half zes hot Elysée veriaten en begaf zich naar zijne nieuwe woning in de Avenue d'Jéna, waar hij met de familie Wilson het middagmaal gebruikte. Noch bij het vertrek van den heer Grévy, noch onderweg werd een manifestatie gehouden. Gedurende den avond bleef bet kalm, met uitzondering van enkele botsingen op verschillende plaatsen, waar slagen vielen. De ministerraad kwam om tien uur bijeen onder voorzitterschap van den heer Ronvier, ten einde de laatate maatregelen te nemen

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1