MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Uitgevers: Gebroeders Muré. exe Co 11 ra lil verschijnt <1 a gelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABOfêftEIÏIEMT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.fiO. Prijs per Mummer ïO Vent. ADVERTENTIE ft: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepntakerssteeg 6. Maandag 28 November 1887. N9. 279. 201. jaargang. Bij dit Nummer behoort een BIJVOEGSEL. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen bij deze Ier ken nis van de kiesgerechtigden dal ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 {Staatsblad n°. 85) de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad, ter vervulling der vacatures, tengevolge van hel vertrek uit de gemeente van den Heer Mr. N. K. F. l.AND, die in 1893 moest aftreden en van heldoor den Heer A. J. KRANTZ genomen ontslag, die in 1889 moest altreden, zal plaats hebben op lïlnsdag den 13cn December 18BÏ van des mor gens negen lot des namiddags vier uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Lridcm, 24 November 1887. ktadinieuw». Naar aanleiding van de missive van burg. en wetli. dezer gemeente, betreflende den aankoop van een perceel iu de Van der Werfstraat ten behoeve van een gymnastiek lokaal voor de school der 3de klasse n°. 2 waarin door dat college het advies dienaan gaande gevraagd wordt van den schoolop ziener in het arrondissement Leiden, den heer J. F. Houwing, brengt deze onder de aandacht van het dagelijksch bestuur dat: hoewel bij de tegenwoordige inrichting in bedoelde school geene gelegenheid bestaat tot het houden van gymnastieklessen op eenigszins uitgebreide schaal en het niet wel mogelijk zal zijn in het gebouw der school zelve lokalen voor bedoeld ouderwijs aan te wijzen, het hem, schoolopziener, niet mo gelijk is aan dat leervak zoo groote waarde toe te kennen als door de meerderheid der plaatselijke schoolcommissie geschiedt: met name niet waar het kinderen geldt die door hunne spelen eene voortdurende en natuur lijke gelegenheid tot lichaamsbeweging kun nen vinden. Daarom acht hij voor zich hel niet ge- wenscht aan de desbetreffende verordening eene zoo ruime strekking te geven dat hare toepassing nieuwe offers van de gemeente zou moeten eischen. Het is zijne stellige overtuiging dat eene uitgave als de onder havige, in eencn tijd waarin de eene school- bouw na de andere noodzakelijk is, door hare impopulariteit meer schade aan de zaak van het ooderwijs zal doen dan het daar voor verkregen resultaat waard is. Met 1 Januari van het volgend jaar ein digt de huur van het beweiden van twee stukken land gelegen in den Boschhuizer- polder onder de gemeente Zoeterwonde, be nevens de Oude Molenlaanstrekkende tot aan den straatweg, alsmede van een partij weiland gelegen in den Stadspolder aan de Slaagsloot onder de gemeente Leiderdorp. Alvorens tot eene nieuwe verhuring wordt overgegaan, achten burg. en weth. het wen- schelijk eenige wijziging in de bestaande voorwaarden aan te brengen. Zoo kan zich 't geval voordoen dat de gemeente in de noodzakelijkheid komt over het land geheel of gedeeltelijk te beschikkenmet vermin dering natuurlijk voor den huurder van de huursom in evenredigheid van het terugge nomen stuk. Eene bepaliug dienaangaande wenschten burg. en weth. in de voorwaarden opgenomen te zien. Verder behooren in beide voorwaarden ten aanzien van nalatigheid der huurders in de nakoming van hunne verplichtingen, ge lijke bepalingen te worden opgenomen als in de voorwaarden van de verhuring van het Raamland zijn vastgesteld. Eindelijk is in de voorwaarden van het land in den Boschhuizerpolder bepaald dat de verhuring geschiedt om te beweiden met koebeesten en met niet meer dan twee paarden. Burg. en weth. achten deze be perking niet noodig, terwijl de te bieden huursom daardoor wordt verminderd, zoodat wordt voorgesteld in de plaats daarvan te lezenDe verhuring geschiedt om te be weiden met koebeesten, paarden en schapen. Burg. en weth. stellen den gemeenteraad voor in de uitgave benoodigd voor de be taling van de kosten van den muur, langs den in gebruik te geven grond van de ge dempte Kool- en Brandewijnsgrachten, ad f 1259, te voorzien door verhooging van volgn. 90, onderhoud van straten, enz. der begrooting voor 1887 met f 1259, te vin den door afschrijving van dat bedrag van volgn. 181aankoop van inschrijvingen op het grootboek. Ter vervulling eener vacature aan de meisjesschool 2de klasse, leggen burg. en weth. den gemeenteraad de volgende voor dracht over: Mej. Adriana Cornelia Hofman, te 's Gra- venhage; Mej. Bernardine Van Itallie, te Maas tricht, en Mej. Christina Makking, te Zalt-Bommel. De jaarwedde bedraagt f 550vermeer derd met f 100 voor het geven van onder wijs in de Fransche taal. De commissie van financiën heeft geen bezwaar tegen het voorstel van burg. en weth. in zake het brengen van eene wijzi ging in de kleeding van de politie-beamb- tenzoodat zij den gemeenteraad in over weging geeft de door dat college gevraagde machtiging te verleenen. Alhier is tot arts bevorderd de beer H. R. Hoetink. In de afgeloopen week kwam hier ter stede voor een geval van febris typhoidea en een geval van diphtheritis, het laatste met doodelijken afloop. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 20 Nov. 39 volw. en 8 k., totaal 47. 21 63 V r 12 ui f 75. 22 61 r r 12 Kt V 73. 23 67 V a 11 U> H 78. 24 67 r h 13 Hl h 80. 25 68 r r 13 hi h 81. 26 66 h 12 hl h 78. Eergisteravond trad voor de vereeni- ging Paulus", Proteslautenvereeniging, te Schiedam als spreker op dr. W. C. Van Manen, hoogleeraar alhier, terwijl morgen (Zondag) des voormiddags te 10 ure zal op treden dr. J. A. Beijerman, eveneens alhier. In de vergadering van leden der af- deeling Eiland IJselmonde der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is het besluit genomen, te trachten in de maand Decem ber e. k. eene lezing te doen plaats hebben te Cbarlois, en wel door den heer J. Rinkes Borger te Leiden, over de zuivel enz. Bij genoegzame deelneming zal door het studenten gymnastiek- en schermgezel- schap Arena" alhier een onderling concours en wapenstrijd worden gehouden en wel den 7den8sten en 9den December aanstaande. Deelnemers kunnen zich aanmelden tot 3 December a. s. Donderdag a. s. wacht ons weêr een bizouder genot, ons bereid door de Leidsche stndentenafdeeling van het Nederlandsch Tooneelverbond. Dat gezelschap zal nl. eene soirde aanbieden, te geven door hier gunstig bekeude artisten en wel mej. Wia Dikema (zang) alhier, mevrouw Th. Frenkel-Bouw- meester en de heeren Louis Bouwmeester, Spoor en Clous. Opgevoerd zullen worden „De viool van Cremona" tooneelspel van Fr. Coppé en „Jean Marie" drama van Andrd Theuriet. Dergelijke soiree's vallen altijd bizonder in den smaak't zal dus ook nu wel wcêr een welkome gelegenheid tot uitgaan zijn. universiteit. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan dc rijksuniversiteit alhier de heer E. A. O. De Casembroot, geb. te Tholen, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Artikel 311 Wet boek van Strafrecht". nrrjKii, ektteren k* kijkuit. 28ste Nov. Geboortedag (1813) van C. G. Cobet. Concert M. t. B. tl. T. Gisteravond gaf de zangvereeniging der Leidsche afdeeling der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst hare eerste uitvoe ring in dit seizoen, met begeleiding van het strijkorkest van het vierde regiment infanterie met versterking van eenige hh. musici en dilettanten. Solisten waren mej. Marie Fil- lunger (sopraan), uit Frankfort a. M., de heer Paul Haase (bas), uit Rotterdam, de heer F. D. (bariton), van Leiden en eenige dames en heeren dilettanten. De directeur, de heer Daniel De Lange, had voor dezen avond de leiding afgestaan aan den heer W. F. G. Nicolaï, den componist van „Bonifacius" dat dien avond zon worden uitgevoerd. Het zal zeer zeker voor den heer Nicolaï eene aangename taak geweest zijn in zijne geboortestad zijn werk onder eigen leiding FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 95). Op dit oogenblik kwamen er andere, nit de buurt voor heden geuoodigde gasten a.m. Cecilia maakte van de gelegenheid gebruik, om te verdwijnen, en de reizigers werden naar hunne kamers geleid. De eerste ontmoeting was niet zonder indruk op lord Arthur gebleven. Kon dit meisje, dat eerst zoo uitgelaten met de kinderen speelde en vervolgens zoo verlegen voor hem stond, de gevoellooze coquette zijnzooals de wereld haar noemde. Hij moest dit raadsel oplossen, het ant woord mocht dan ook uitvallen zooals het wilde. Bij het diner zat graaf Arthur Frenk rechts van zijne gastvrouw, majoor Falkland links. Lord Emil Rosegg schitterde als ge woonlijk door zijne afwezigheid. Eerst tegen middernacht ging het gezel schap uiteen en de gasten, die op het slot logeerden, zochten hunne kamers op. Wat dacht lord Arthur weltoen hij der schoone gravendoehter de hand bood? Zijn onbeweeglijk gelaat verried hier echter geen spoor van. HOOFDSTUK XXIII. HET SPOOKHUIS. Een volle week lang had lord Arthur onder hetzelfde dak met lady Cecilia geleefd, met haar, die men de grootste coquette noemde, die zich maar liet denken. Hoe hij over haar dacht, niemand zou in staat zijn geweest het te raden, en wel het allerminst het jonge meisje zelve, tegen wie hij steeds even vriendelijk en voor komend was. Niels deed vermoeden, hoe dit alles zou afloopenof hij aanzoek zou doen om hare hand, of wel na verloop van een weekeven koel weder afscheid van haar zou nemen, gelijk hij haar thans onverschillig zijn „goeden morgen" of „goeden avond" aanbood. Cecilia zelve weet hem uit den grond haars harten dank voor de terughouding, die hij tegenover haar aan den dag legde. Gerustgesteld door zijn vriendelijk, steeds zich zelf gelijkblijvend, koel, afgemeten gedrag, ging zij echt kinderlijk met hem 1 omliet zich door hem van zijne jerre J reizen vertellen en vond in hem eeiPaan- genamen, vroolijken gezelschaphouder. En hij verhaalde haar van Australië, van de wonderen van het Oosten, van Californië, naar welks goudmijnen de zucht naar rijk dommen en avonturen ieder jaar duizenden en nogmaals duizenden heen drijft, van Algiers, waar hij den vorigen winter had doorgebracht, en hoe daar zijn leven op een allermerkwaardigste wijze gered ge worden was. „En wie was uwe redder?" vroeg Cecilia met een belangstellenden glimlach. Een ware Richard Leeuwenhart, een jonge kapitein, „O'Donell geheetenl" Cecilia zat bij het raam, terwijl hij dit vertelde. Zoodoende ontging het den graaf niet, hoe hare gelaatstrekken zich ver trokken. „LIij heeft ook u gekend, mylady," voegde hij er met een bijzonderen nadruk aan toe. „Ja," bevestigde het meisje, zonder zicht bare ontroering, „ik kende eens een jongen Ier, Roderich O'Donell gebeeten. Dat is nu al tal van jaren geleden. Vertelde hij u, dat bij mij kende?" „Bij toeval 1 Toen ik hem op zekeren dag bezocht, vond ik een boek op zijn tafel liggen, waarin uw naam geschreven stond. Gij hadt het hem eens geleend, en hij ver zuimde de gelegenheid, om het n terug te geven, zooals hij mij zeide." „Kapitein O'Donell schijnt er toe bestemd te zijn, om de menschen het leven te redden," hernam Cecilia met een gedwongen laclije. „Ook mij heeft hij eens met helden moed bewaard voor den val in een afgrond. Weet gij, dat hij tegenwoordig in Londen vertoeft?" „Neen. Doch het verwondert me niets, zulks te vernemen. Hij vertelde mij, dat hij eenigen tijd verlof zou nemen, om zijn zuster uil verre landen, uit Nieuw-Orleans als ik het wel heb, te halen en baar naar Frankrijk bij vrienden te brengen. Dat is zeker dat hij een voortreffelijk cavalier, een chevalier sans peur et sans reproche is, zooals men zich niet edeler kan denken 1" Cecilia zeide nietsmaar zij legde van nu af in haar omgang met lord Arthur een hartelijkheid aan den dag die haar tot dusver vreemd gebleven was. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1