BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Hedenavond doet Sarah Bernhardt haar lentrée te Parijs in het nieuwe stuk van Sardou, „La Tosca". Reeds zijn voor de 10 eerste voorstellingen alle plaatsen verkocht. Te Kopenhagen is in het universiteits gebouw een bronzen buste van den beroem den Madvig onthuld. OFFICIËELE UEKICUTEX. Door Z. M. zijn benoemdbij het wapen der inf. tot 2den luit., bij het 2de reg., de sergeanten G. H. C. Cramer, van het 8ste, G. C. Grefe, van het 5de, alsmede J. J. Verbrugh en J. Trimpe, beiden van het 8de reg.; bij het 3de reg., de sergeanten A. S. De Jongh van het instructie-bat., W. F. Ruempol, van het 6de, en J. A. A. Holste, van het 4de reg., K. F. Dil, van het reg. greu. en jagers, alsmede J. Wolf, van het 7de reg.; bij het 4de reg., de sergeant E. W. Klop, van het reg. gren. en jagers; bij het 5de reg., de sergeanten G. P. Hofman, van het 4de reg., alsmede J. L. v. d. Moor en G. L. J. Gerritsen, beiden van het in structie-bat. bij het 6de reg. de sergeant F. J. Gits, van het 2de reg.; bij het 7de reg., de sergeant F. C. K. Haalebos, van het 4de reg.; bij het 8ste reg., de sergean ten P. J. A. Vintgensvan het 4de, en D. Overdiep, van het 1ste reg. inf. Door Z. M. zijn benoemd bij het wa pen der inf. van het leger in Ned.-Indië: tot 2den luit. de serg. P. J. Sprujt, van het instr.-bat.J. W. Beukersvan het 5de, J. J. W. Van Bennekom, van het 8ste, J. J. Engelen, van het 3de, P. A. H. Hei dens, van het 2de, D. A. De Voogt, van het 1ste, J. A. Van Daalen en H. C. Kot- ting, beiden van het 4de, alsmede P. A. H. Holten, van het 2de reg. inf., J. P. A. Koentze, van het reg. gren. en jagers, S. L. Swaab, van het 3de, en O. L. Kalfster- manvan het 6de reg. inf.A. C. L. De Klerckvan het reg. gren. en jagersR. Reinders van het 3de, jhr. C. Wichers, van het 5de, T. Ketjen, van het 8ste, J. C. H. Liefrinck, vau het 5de eD M. C. J. v. Huls, van het 6de reg. inf., E. L. Von Balluseck, van het reg. gren. en jagers, en C. H. Hoedt, van het 6de reg. inf. Door Z. M. zijn benoemd bij het per soneel der mil. adm. van het leger in Ned.- Indië, tot 2den luit.-kwartiermeesterde serg. P. A. C. Bolte, van het 6de, en J. Van Pienbroek, van het 3de reg. inf., C. F. H. Gravelotte, van het instr.-bat., C. Anten, van bet 2de, T. H. Kujl, van het 6de, H. J. E. Wijnmalen, van het 1ste, en J. Van de Winkel, van het 2de regiment infanterie. Door Z. M. is pensioen verleend aan de na te noemen belanghebbenden: mr. A. B. C. F. Schoutengriffier bij het kanton gerecht te Roermond, f258; mr. R. W. D. Heiligers, auditeur-militair in het eerste mil. arr. te 's Gravenhagef 1687 en T. Beerdsen, rijksveldwachter, f 291. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, in 1887/88 belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 Dec. 1878, zal zitting houden op Maan dag 28 Nov. en volgende dagen, te Am sterdam. Op Nieuwejaardag zal gelegenheid be staan tot overbrenging per telegraaf, van Nieuwejaarskaartenin het ouderling ver keer der Nederl. rijkstelegraafkantoren. Ook de heer Vau der Sleyden zal, naar het Vad. verneemt, zich niet meer verkiesbaar stellen voor de tweede kamer. Naar wij vernemen zullen de leden van de tweede kamer Donderdag 1 Decem ber e. k. hunnen voorzitter een gastmaal aanbieden. Van E». C. zijde wordt in het nieuwe kiesdistrict Rheden reeds als kamer-candidaat aanbevolenbaron Van Hugenpoth, burge meester van 's Heerenberg. De kolonel A. Pompe, commandant van het 6de reg. infanterie te Breda, heeft, op verzoek van hoogerhand, zijn verzoek om pensionneering ingetrokken. Aan hem is thans een verlof van twee maanden ver leend tot herstel van gezondheid. Voor een Ned. consortium, dat zich ten doel stelt den mineraal-rijkdom der Zuid- Afrik. republiek te doen onderzoeken, en daar een mijnbouw-onderneming op wil richtenzal eerstdaags een mijn-ingenieur zich daarheen begeven. Dr. J. G. Dozy, te Noordwijk, dr. M Hoog te Voorschoten en nog 6 andere heeren hebben eene uitnoodiging rondgezon den tot het bijwonen eener vergadering in hbi m. mm mm «c:? ss o het gebouw van bet ^Nut" te Leiden, op Vrijdag 25 "Nov., om te spreken over het oprichten eener centrale kiesveieenigiug voor de hoofdkiesdistricten Katwijk en Leiderdorp, die zich ten doel zal stellen de volksbelangen te bevorderen op den grondslag onzer staats instellingen, terwijl ze dat doel zal trachten te bereiken door: a. invloed uit te oefenen op de keuze van de leden der tweede kamer in het hoofd kiesdistrict Katwijk en op de keuze van leden der provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Leiderdorp, en b. in openbare vergaderingen de volksbelangen te bespreken. De Rotterdamsche Diergaarde heeft een kostbaren leeuween van het 4-tal onlangs door den heer Van Stolk aan de inrichting geschonken, door den dood ver loren. Te Rotterdam is gisteren aan het Centraalstation een arbeider overreden; de man overleed weldra. Uit Amsterdam wordt aan het Vad. bericht: Van der Stadt is gisteren door den rechter van instructie gedagvaardwegens de beleedigende uitdrukkingen door hem in de bekende Uniemeetiug tegen de regeering geuit. Te Tienhoven hebben jh Zondagavond en daarop volgenden nacht min of meer ernstige ongeregeldheden plaats gegrepen tengevolge van de kerkelijke geschillen. In de pastorie der Ned. Herv. gemeente, thans nog bewoond door den vroegeren predikant ds. W. v. E. (doleerend), zijn een aantal ruiten ingeworpen. Naar men uit Wijhe verneemt zal het den löden dezer geheel verbrande kasteel Ahnem, toebehooreude aan de gravin douai rière Van Rechteren in Den Haag, niet herbouwd worden. Daardoor verdwijnt weder een der oude burchten die in genoemde ge meente vroeger in bijna alle buurtschappen gevonden werden, en waarvan de namen nog in die der landerijen, welke er toe be hoorden bewaard blijven. De rechtbank te Leeuwarden heeft S. S. te Makkum schuldig verklaard aan op zettelijke beleedigiug van den koning en hem veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Dezen winter zal een internationale wedstrijd op schaatsen plaats hebben te Hee- renveen. De wedstrijd zal twee dagen duren en is bestemd voor rijders van beroep en liefhebbers. r Door het mistige weder is de stoom boot Burgemeester Britzei, varende van Makkum op Bolsward, in de Bolswarder trekvaart aangevaren tegen het beurtschip van Workum op Leeuwarden. Dit vaar tuig kreeg daardoor aan den achtersteven belangrijke schade. Mr. De Blocq van Scheltinga heeft op- Oranjewoud weder een aantal werklooze arbeiders aan winterarbeid geholpen. De heer F. Domela Nieuwenhuis heeft bij zijn broeder, den hoogleeraar te Gro ningen, een geheelen dag vertoefd, zonder dat een der sociaal-democraten hiervan iets geweten heeft. Men vermoedt, dat de lei der zich langzamerhand gaat terugtrekken. (Standaard.) De trein die eergisterenavond omstreeks 9.30 uur te Bokstel aankwam heeft op den overweg even vóór het station aldaar een tot nog toe onbekend persoon aangereden. De ongelukkige was terstond een lijk. Een dwaas mensch ging te Tilburg de weddenschap aan, dat hij een stukge- stampt jeneverglaasje zou opeten. Hij kwram de weddenschap na, maar is tengevolge daarvan zdó ernstig ziek, dat zijn leven thans groot gevaar loopt. Behalve de Zigeunersbende, welke eenige malen getracht heeft uit België ons land binnen te trekken, heeft nu eene an dere bende, komende uit Pruisen, getracht nabij Susteren onze grenzen te overschrij den. De brigade maréchaussée van Sittard leidde haar terstond weder naar Pruisen terug. De aanvaring der W. A. Scholten. De N. R. Ct. bevat de volgende parti culiere correspondentie uit Londen van 22 November. Behalve de u geseinde, vallen er niet vele bijzonderheden meer te melden nopens de noodlottige aanvaring op Zater dagavond jl. tusscben de W. A. Scholten en de Rosa Mary. Ik vrees dat het cijfer der geredden nu ten volle bekend is, en de hoop verflauwt was, dat het nog mogelijk zal zijn eenige levenden in het Eugelsche kanaal op te visschen. Zij die niet dadelijk zonken, zullen, ronddrijvend in het kille zeewater, wel van koude en uitputting zijn omgekomen. Van de nog weinige opge- vischte lijken toonde de houding dat duide lijk aan. De menschen hadden reddiügsgor- dels om het lijf of zich vastgeklampt aan 4TJ3 item mj mm -torr een der stukken hout, door den barmharti- gen gezagvoerder der Ebro van zijn verdek omlaag geworpen. Zij waren niet verdron ken, maar aan verkleuming in ijskoud water bezweken. Omtrent de oorzaken dezer groote ramp, welke aan zoovele n.enschen het leven ge kost heeft, waag ik mij aan geenc gissingeu. De getuigenissen van hen, die de aanvaring bijwoonden, zijn daartoe al te zeer met elkaar in strijd. De lijkeuschouwïng des coroners te Dover, die vermoedelijk ook zal insluiten de te Deal aangebrachte lijken, kan misschien licht brengen in eenen nog duisteren toestand, daar de kapitein en de bemanning der Rosa Mary gedagvaard zijn om hunne verklaringen voor den ambtelijken lijkenschouwer te ko men afleggen. Voorts zullen zij zich te verantwoorden hebben voor het enquête- gerecht der Board of Trade, die wel is waar geen onderzoek bevelen kan in het geval der W. A. Scholten, als zijnde een vreemde stooiner buiten territoriale wateren gezonken, maar die wel degelijk een onderzoek gelas ten kan naar de aanvaring welke de Rosa Mary met de Scholteu heeft gehad. Wie het meest te laken valt van beide schepen, zal nog moeten worden uitgemaakt. Te Dover heerscht, naar ik u seinde, in zeevaartkringen de overtuiging, dat de Schol ten vrij van blaam moet worden gehouden. Deze opvatting rust vermoedelijk op de handelwijze der opvareudeu aan boord der Rosa Mary, die minstens zonderling is te noemen, al zijn zij onschuldig op het stuk vau de hatelijke betichting, dat zij, na de aanvaring, doodleuk zijn doorgestoomd, zon der zich om de W. A. Scholteu en het lot harer passagiers en bemanning te bekom meren. Want eerst hebben kapitein en eer ste stuurman der Rosa Mary volgehouden, dat een onbekende stoomer getracht had haar in den grond te boren, terwijl zij nu erkennen in aauvaring te zijn geweest met de W. A. Scholten, en geen ander stoomschip. Eéue zaak heeft mij leed gedaan, en dat zijn de beschuldigingen tegen de bemanning der Scholten en hare manier van doen, na de aanvaring. Men zal wèl doen, die niet voor gestaafd aan te nemen, zoolang de aangeklaagden geene gelegenheid hebben ge had zich te verdedigen. Als een staaltje van vlugheid in zaken meld ik u, dat de N.-A. Stoomvaartmaat schappij ten uwent reeds een aanbod heeft gekregen vaD eene andere stoomboot, bij Armstrong gebouwd, en haast even groot als de W. A. Scholten. CJit Vlissingen wordt aan de N. R. Ort. van 23 November gemeld: De geredde schipbreukelingen van het stoomschip W. A. Scholten, die hedenochtend per mailboot Prins Hendrik van Queenboro alhier werden verwacht, zijn, om vooralsnog onbekende redenen, niet medegekomen. Men verwacht hen nu hier met de heden- namiddag van Queenboro komende dagmail boot Engeland. De Londenache correspondent van de N. R. Crt. meldt: Het voortgezette ambtelijke onderzoek heeft vooralsnog geen nieuw licht doen vallen op de aanvaring van Zaterdag avond. De getuigen der Scholten houden vol dat de Rosa Mary niet geankerd was, ofschoon zij ankerlichten vertoonde. Ver scheiden personen, zoo ook de bemanning der mailboot tusschen Dover en Calais ver klaren dat zij Zaterdagavond de signalen van de Scholten zagen. Zij hechten daaraan echter geene bijzondere beteekenis. Vele kustbewoners zeggen hetzelfde, er bijvoe gende, dat zij vaak door zulke signalen misleid worden, wanneer zij bevindeD, nadat zij in zee staken om hulp te bieden, dat bijstand onnoodig was. Ter zake van zee vuurpijlen bestaat geene internationale over eenstemming. Vandaar zulke noodlottige vergissingen. Gisterenmiddag helderde in het Kanaal het weder op, maar eene hooggaande zee belette een onderzoek naar het wrak, terwijl het vuurschip van Trinity House, dat ge- stationneerd was in de nabijheid van het wrak, omdat de ligging daarvan voor de scheepvaart gevaarlijk is, werd genoodzaakt terug te keeren. De voormast der Scholteu is omgevallen. De begrafenis der lijken vindt morgen plaats. Een van de Scholten afkomstig lijk werd heden in de haven vaD Dover opgevischt. Het bleek dat van den eerste klasse passa gier Wasser uit Duitschland te zijn. Voor den heer Payn Coroner of te Dover Borough" legde den heer Franz Moritz, tweede stuurman van de W. A. Scholten, de volgende verklaring af: De W. A. Scholten vertrok van Rotter dam des Zaterdags 19 Nov., des ochtends ten 7 ure, en werd de reis zonder eenige bijzondere gebeurtenis voortgezet tot des avonds 8 u. 30, toen het stoomschip onge veer 6 8 Eng. mijlen beoosten South Sandhead ten anker kwam. Het weder was te mistig om door te varen, en bleef men ongeveer een uur aldaar liggen, tot hel we der opklaarde, oLchoon het nog eenigszius heijig bleef. Men ging toen auker op, eu de gezagvoerder, opperstuurman en derde stuurman en de kwartiermeester die aan het roer stond, en hij zelf, waren op de brug. Hij outdekte op de brug bijna recht voor uit twee witte lichten. Het eene scheen een ankerlicht te zijn eu het andere een licht achter aan het schip, naar gissing op vier of vijf scheepslengten afstand, waarop on middellijk het bevel werd gegeven, ^hard bakboord het roer" en waren de beide lich ten spoedig uit de koerslijn van de W. A. Scholten. Hij dacht dat het schip hetwelk de vuren vertoonde ten anker lag, doch bemerkte dat men het naderde, hij hoorde geen stoomfluit noch beweging der machine, en binnen twee minuten nadat die vuren gezien waren, volgde de aanvaring. Er wer den onmiddellijk vuurpijlen afgestoken, waar mede men zoo lang voortging tot het stoom schip zonk. Het was onmogelijk meer booten dan twee te water te krijgen, dewijl het stoomschip zoo spoedig scheef viel. Het aanvarende stoomschip lag naar zijne mee- uing niet ten anker, doch was in beweging. Hij heeft echter geen groen licht op het aanvarende stoomschip gezien. Ook de administrateur Hulsinga en de matrozen Sorensen en Comelis De Voogd, die op de uitkijk waren vooruit, legden verklaring in denzelfden geest af, en hoe wel zij geene gekleurde lichten zagen zijn zij van ineening, dat de Rosa Mary niet ten auker lag. Ook zag geen hunner een ketting uitstaan. Hedenmiddag arriveerden met den trein van 1 uur 8 min. uit VlissiDgen aan het station-Beurs te Rotterdam een 30 man equipage en eenige passagiers van het ver ongelukte stoomschip Scholten. Honderden waren op de been en ontvingen de geredden met een luid hoerah. Zij werden afgehaald namens de Ned.- Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij en hun zal tijdelijk logies verstrekt worden, gedeeltelijk in het Hotel New-York aan de Maaskade en het Hotel Américain in de Boompjes. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 24 Nov. In de troonrede wijst de keizer op het zware lijden van den kroonprins. De begrooting wijst een beteren financieelen toestand aan; de voornaamste voorstellen betreffen verhooging der graan rechten, de landwehr en de wet op den land storm ter verhooging der weerbaarheid; de verzekering tegen ouderdom en invaliditeit, de naamlooze vennootschappen, voorloopige verlenging van het handelstraktaat met Oostenrijk. De buitenlandsche politiek streeft naar het behoud van den Europeeschen vrede door vriendschappelijke betrekkingen tot alle mo gendheden, door verdragen en door bond genootschappen welke bet oorlogsgevaar ter zijde zetten en een gemeenschappelijk op treden beoogen in geval van onrechtvaardige aanvallen. Het Duitsche rijk is niet agres sief en vreemd aan de onchristelijke neiging om naburige volken aan te vallen. Het wil slechts sterk wezen tot afweren en verdedi gen. Daarin zijn wij sterk en willen met Gods hulp zoo sterk worden, dat wij elk gevaar rnstig kunnen te gemoet gaan. BERLIJN, 24 Nov. De troonrede, waar- meê de rijksdag is geopend is vrij omvang rijk en voldoet algemeen. Vooral wordt daarin de nadruk gelegd op Duitschlands vriendschappelijke betrekkingen tot alle mo gendheden, zonder dat daarbij een enkele mogendheid bijzonder op den voorgrond wordt gesteld. Vooral wordt daarbij be toogd, dat Duitschland geen oorlog verlangt. De onthullingen der Köln. Zeit. worden hier algemeen met den wensch om verdere ophelderingen ontvangen. In den toestand van den kroonprins is geen verandering gekomen. (Rbl.) PARIJS, 24 Nov. President Grévy ont bood hedenochtend den heer Ribotwien hij mededeelde, dat het zijn voornemen is eene boodschap tot de kamers te richten. Hedenavond houdt de president eene bij eenkomst met het ministerie-Bouvier. LAATSTE BERICHTEN. Het openbaar ministerie bij de Haagsche rechtbank veroordeelde heden tot 18 maanden gevangenisstraf wegens poging tot moord, subsidiair wegens mishandeling met voorbe dachten rade, tegen den werkman uit Aar- landerveen, die op 2 October zekeren v. P„ in het water had geworpen. Uitspraak op I. December. In eene buitengewone vergadering van aandeelhouders der Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap te Rotterdam is in

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2