MAN U EL A NIEUWS- EN ADVERTE NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 25 November 1887. - E°, 277. Uitgevers: Gebroeders Muré. este Courant verseSii|ut dadelijks* behalve op /joii- en Feestdagen. A 8 0 H U E 1 E H T Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Hummer 10 lent. AÖVEBTEMTIEK: Van 16 regels 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bareel: Hclieepmakerssteeg 6 301» Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen bij deze ter ken nis van de kiesgerechtigden dat ingevolge arl. 8 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85) de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad, ter vervulling der vacalures. tengevolge van hel vertrek uit de gemeente van den Heer Mr. N. K. F. LAND. die in 1893 moest aftreden en van het door den Heer A. J. KRANTZ genomen ontslag, die in 1889 moest altreden, zal plaats hebben op DSsisdng den I3en December 1882 van des mor gens negen lol des namiddags vier uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leidf.n, 24 November 1887. STADSNIEUWS. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat ten gevolge van bet overlijden van den heer O. baron Van Wassenaer van Catwijck eene verkiezing van een lid der tweede ka mer van de staten-generaal behoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistrict Leiden, heeft bepaald: 1°. dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 13 December e. k.; 2°. dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 27 December daar aanvolgende. Bij het examen voor onderwijzer gister te 's Hage gehouden slaagden 3 van de 8 candidateno. a. de heeren H. A. De Man, te Leiden en J. Kikkert, te Zoeterwoude. Tot onderwijzeres in de Fransche taal en letterkunde aan de H. B. S. voor meis jes te Amsterdam werd benoemd mej. S. F. Spengler, te Leiden. St. Nicolaas-Concert. Het door de commissie voor de volks- bijeenkomsten aangekondigde concert ten voordeele van het St. Nicolaasfeest voor kinderen van geheel onvermogende ouders had gisteravond in de Stadsgehoorzaal plaats. Is men gewoon daar waar krachten belang loos ter beschikking worden gesteld, wat zachter in de beoordeeling te zijn, gister avond kon de gewone maatstaf worden aan gelegd. Allerliefst zong mevr. Martha Spoel- Pfeiffer het Meilied van Ackermann, Geis- tesdraug van Dan. De Lange en het schalk- sche Vergebliches Standcheu van Brahms. Het Looze molenarinnetje werd door haar als antwoord op 't applaus gegeven. Die nummers ze behooren ons inziens meer tot haar genre dan de concert-aria van Mendelssohn, „Unglückselge". We hernieuwden met zeer veel genoegen de kennis met den heer L. v. P. als cellist. Dat hij den juislen toon weet te treffen bewijst het uitbundig applaus na elk r.nm- mer en we meeoen dat die toejuichingen ten volle verdiend zijn. Bizonder viel in den smaak, ook bij ons, „Kol Nidrei." Adagio mit benützung einer Hebraïschen Melodie, met begeleiding van orkest, en wel vooral het eerste gedeelte. Ook Nocturne n°. 2 van Chopin werd uit muntend voorgedragen. Een woord van lof voor den heer Van Pijpen voor de uitvoering van het Larghetto uit het clarinet-Quintet van Mozart. Het strijk-orkest van den heer Mann was over 't algemeen zeer gelukkig. De fijnheid van dat orkest kwam vooral uit in de bege leidingen (die echter hier en daar nog een klein weinigje zachter hadden kunnen zijn) en in de Onverture Zauberflöte. Uitmuntend en breed klonk de altijd heer lijke Hochzeitsmarsch aas „der Sommer- nachtstraum" van Mendelssohn. We maak ten ten slotte met genoegen kennis met een in 1880 gecomponeerde suite de Ballet Eli- siaua" van den heer Mann. 't Is als ge woonlijk weêr bevallige muziek, Fransche muziek zeggen er die zweren bij de Dnitsche school, en die halen er dan zelfs de schou ders bij op. Het op niets berustend voor oordeel is eeri kwaad ding. Het Allegretto spirituoso en Andantino grazioso voldeden ons zeer. Het Allegretto alla Spanola vooral was geheel het genre van den componist. De Finale Tempo de Valse, is zooal niet geheel nieuw bizonder bevallig gecomponeerd. Drie groepen bereidwilligen verdienen hier de erkentelijkheid van kindervriendende commissie voor de volksbijeenkomsten die het concert op 'tgetouw zette, de muzikale krachten die hunne medewerking met zooveel toewijding verleenden en zij die financieel hunnen steon verleenden. Bovendien, het was een goed doel waarvoor gewerkt werd; we bopen dat de kinderen op St.-Nicolaas- avond zich van de opbrengst niet minder zullen vermaken. Met bizonder veel genoegen zal zeker ieder beminnaar van degelijke muziek en artistieke voordracht vernemen dat ons weêr een bezoek wacht van mej. Dyna Beumer, Zëlie Moriamé en den heer Jules De Swert, solo-violoncellist van Z. M. den keizei van Duit8chland. Dyna Beumer is te lang en te gunstig bekend, om er veel vin te zeg gen. Wie eenmaal Zélie Moriamê heeft hooren spelen, haar heerlijken aanslag, mu- ziekale voordracht, uitmuntend accompagne ment en statige, rijzige figuur bewonderd heeft, heeft reeds te lang dat genot moeten missen. De heer Jules De Swert, de derde van bet drietal bracht ons de vorige maal in ver rukking door zijn kloeken heerlijken streek en eveneens schoone voordracht. Er bestaat dan ook niet de minste twijfel of het concert op Dinsdag a. 8. door het genoemde drietal te geven zal verbazend druk bezocht worden. Bij den heer Eggers op de Botermarkt zijn voor het concert de toe gangsbewijzen te verkrijgen. Aan het lezend publiek kan geen beter dienst worden gedaan dan het goedkoop verkrijgbaar stellen van boeken en vooral van populaire boeken. Zulk een boek is wel in de eerste plaats „Het leven en de lotgevallen van Robinson Crusoe" raar de oorspronkelijke uitgave bewerkt door G. Velderman, leeraar in de Nederlandsche taai en letterkunde, geïllustreerd met 12 platen van Josef Scheidel Jr. Wie kent niet bij name Robinson Crusoe, wie heeft 'tniet gelezen of hooren voorlezen, wie wil 't niet herlezen? Op flink papier, met groote letter gedrukt en van 12 aardige gekleurde platen voorzien is het boek ver krijgbaar voor den spotprijs van zestig cents. Het komt nog juist bij tijds om voor han dig St. Nicolaasgeschenk te kunnen dienen. De beer C. Kooyker op den Nieuwen Rijn beeft er een flinken voorraad van voorhanden. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Oct. 1887 vervoerd 25755 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f3867.776, goederen FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE YROUW. Werktuigelijk steeg hij van het paard en trad het kerkhof op. Zou hij dan steeds hierheen ter bedevaart moeten gaan, of hij wilde of niet? Eensklaps bleef hij als aan den grond geworteld stilstaan. Hij was in de nabijheid gekomen van het graf, naar 't welk hij onophoudelijk, met onweerstaan baar geweld heengetrokken werd en zag thans ▼dor zich een vrouwelijke gestalte, die met den rug naar hem toegekeerdop de eenzame groeve neerstaarde. In het eerste oogenblik was het hem alsof zijn hart stilstond, en vervolgens alsof het uiteen barsten wilde. Onwillekeurig week hij een schrede terugop hetzelfde oogenblik echter raakte zijn voet een op den grond liggenden tak aan. Het hierdoor ontstane gedruisch deed de gestalte op den grafheuvel het gelaat omwenden en hare blikken op hem richten. Met een kreet van ontsteltenis tuimelde hij terug. Was het visioen of werkelijk heid? De oogen, die hem hier op haar graf aanstaarden, waren geen andere, dan de oogen der doode zelf, de oogen van Manuela. HOOFDSTUK XXII. ONTMOETINGEN. Eenige seconden lang stond lord Emil als versteend van schrik. Was Manuela uit het donkere schimmenrijk teruggekeerd, om wraak op hem te oefenen? Thans maakte de raad selachtige gestalte op het graf eene beweging, als wilde zij zich verwijderen. Dit gaf hem eindelijk de spraak weder. ^Mejuffrouw Latour," stamelde hij, „gij hier?" Hare blikken wendden zich van hem af en nu eerst kreeg hij langzamerhand zijne tegen woordigheid van geest terug. „Ja, mylord, ik ben het. inderdaad en ik ben bang, dat ik u andermaal heb doen schrikken I" „Wat voert u, een vreemdelinge, hier naar dit afgelegen kerkhof en dat nog wel zoo kort na uw aankomst?" klonk het heesch uit zijnen mond. Mejuffrouw Latour trok den mantel strakker om hare slanke gestalte en maakte zich gereed om heen te gaan. „Ik maakte gebruik van het welwillend verlof van mylady, om een wandeling naar bulten te doen. Een goede voetgangster als ik ben, bevond ik mij, voor ik het wist, aan den ingang van dit tamelijk ver van het slot verwijderde kerkhof en daar ik een voorliefde koester voor de rustplaatsen van afgestorvenen, zoo kon ik het niet nalaten om dezen Godsakker te betreden. Dit van de andere graven afgezonderde graf trok mij buitengewoon aan en ik was juist bezig om het opschrift te lezentoen ik u hoorde aankomen, mylord. Ik vraag u duizendmaal om versehooningdat ik uwen weg kruiste." En met natuurlijke aanvalligheid het hoofd buigende, verwijderde zij zich onhoorbaar als een schim. Als aan den grond geworteld, staarde lord Emil haar na. In 't zwart gekleed, als zij was, meer zwevend dan loopend, had zij iets spookachtigs over zich, terwijl zij daar zoo tnsschen de graven voortliep. „Wie is zij? Wie is deze vreemde? mompelde hij. „Zij gelijkt voldoende op Manuela, om ten minste haar tweelingzuster te kunnen wezen. En waarom ook niet? en diversen f 415.06; totaal f4282.836. Van af 1 Januari tot en met ultimo Oct. 1887 vervoerd 267706 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f43860.31 goederen en diversen f4209.026; totaal f 48069.336, per dagkilometer f 17.57. MUZIEK, LETTEREN ËN KUTVST. Naar de N. R. Cl. verneemt, zal door de werkende leden der Rotterdamsche tooneelvereeniging „Talma" eene tooneel- voorstelling worden gegeven ten voordeele der nagelaten betrekkingen van de veronge lukten hij de ramp van het stoomschip W. A. Scholten. Opgevoerd zal worden: „De schipbreuk der Medusa." Het menachlievende doel zal bij onze stadgenooten voorzeker krachtigen steun vinden. Op Zaterdag e. k., des middags, zal eene gewone vergadering der afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen, der Koninklijke Academie van Wetenschappen, worden gehouden in het Trippenhuis. Aan de orde is: Rapport der commissie over de verhandeling des heeren dr. Jan De Vries; rapport der commissie over de verhandeling des heeren dr. M. Janse; levens bericht van wijlen den hoogleeraar dr. E. H. Von Baumhauer, lid der akademie, door den heer Gunningbijdrage van den heer Hoek „over Heterocercie van beenige vi8schen"; bijdrage van den heer Beijerinck „over bacteriën in levende plantencellen", de heer Engelmann zal spreken s I. over bacteriopurpnrine en bare physiologische be- teekenis; II. over bloedkleurstof als middel om de gaswisseliug van levende planten cellen in het licht en het duister na te gaan. De Brusselsche correspondent van het D. v. Z.-H. en 't Gr. deelt de volgende lijst van namen van Nederlanders mede, die door de Vlaamsche Academie tot hare eere- ledeu zijn benoemdAlberdingk Thijm Arnold (geb. in Holland, wonende te Gent), Beets, Bohl, Campbell (te 's Gravenhage), Cosijn, De Vries, W. Everts (Rolduc), J. Habets (Maastricht), Kern, Kluyver (Am sterdam), Schaepman, Snieders (Turnhout), Ten Kate (Amsterdam), Te Winkel, Ver dam, Winkler (Haarlem). Waarom zou Manuela niet een zuster kunnen hebben P Niemand wist iets van de doode of van hare familie, als het weinige, wat mevrouw Von Waldau goedgevonden had hem mede te deelen. Mevrouw Von Waldau! Welk een hui vering ging hem door de leden bij de her innering aan dezen naamHij had in die zes jaar, die er sinds het drama op Rosegg verloopen warenniets van haar gehoord noch van Alexander De St. Claire, met wien dokter Henry Wilson kort na den plotselingen dood van Manuela Wilchester verlaten had, om verder taal noch teeken van zich of van zijn patiënt te doen hooren. Of de beide hoofdhelden in dit drama nog leefden? Of zij dood waren, achterhaald door de hand der wrekende vergelding? Lord Emil wist het niet; slechts als een schim vervolgde hem de herinnering aan en de vrees voor de dooden en voor de nog levende getuigen van zijne laagheid I In sombere gedachten verzonkenkeerde lord Rosegg huiswaarts. Dien avond ver toonde hij zich met meer aan zijne gasten. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1