MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en' Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nuuiuier 10 tent. Woensdag 23 November 1887, If°. 275. ADVERTENTIES: Bureel: $cheepinaker$stee«: ft Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.#0. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 201» Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS iler gemeente LEIDEN; Gelei op arl. 201 der Algemeene Polilie- verordening van den 6den November 1879, waarbij wordt bepaalddat ten minste twee maal In hel jaar, en wel eens in bel voor- en eens in hel najaar, op kennisgeving van Bur gemeester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeien worden. Noodigen de ingezetenen uit aan de be doelde reiniging van schoorsteenen en stook plaatsen gevolg te geven. En wordt deze door plaatsing in de Leid- sche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden den 11 Oclober 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, le alinea der Wel van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), tot regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver- oorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan D. kARSTENS en rechtverkrijgenden tot op richting van eene smederij in het perceel Kal vermarkt 14 en aan S. STERN en reclitver krijgenden tot oprichting van eene slachterij in hel perceel Haarlemmerstraat n°. 81. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 November 1887. 1TADSNIEUW8. Tot chef van het mil. hospitaal te Breda is benoemd de off. van gez. 3e kl. P. K. J. Pabst, thans alhier. Bij de onderwijzers-examens in Den Haag zijn gister van de 8 mannelijke can- didaten 5 geslaagd, en onder hen de hh. J. Plantfeber en D. Ch. Schnit alhier en J. G. A. Rodenberg, van Woubrugge. De Leidsche Dilettantenclub gaf gis teravond in het lokaal Ephralm hare eerste uitvoering in dit seizoen. Te ruim acht uur opende de president de bijeenkomst. Hij bracht in herinnering hoe hij bij 't openen der vorige bijeenkomst het overlijden van een der leden moest memoreeren. Ook nu weêf was dit het geval; het lid Van Wieringen ontviel de club door den dood, als slachtoffer zijner hulpvaardigheid. Met een hartelijken welkomstgroet bij het intreden van het 7e vereenigingsjaar wenscbte de voorzitter alle aanwezigen een aangenamen avond en riep hij een welwillend oordeel voor de vertooners der tooneelstukken in, die immers slechts bij uitzondering en tot onderling genoegen het tooneel betraden. Hierna ging men over tot het opvoeren van Suzanne, tooneelspel in drie bedrijven van Jan C. De Vos. Het stak liep uitste kend van stapel, 't bleek dan ook uitmun tend ingestudeerd. Dat 't gewaardeerd werd bleek uit de luide toejuichingen uit de stampvolle zaal. Maar bovendien bleek bet uit eene ovatie na het tweede bedrijf door de Leidsche Dilettautenclub gebracht. De vertolkster van Suzanne, de znster van mevrouw Van Oppen ontving een prachtigen bloemruiker, de vertolker van mr. Maurits Van Oppen een schoonen lauwerkrans, beide met breede witte linten en inscriptie. Waren die huldebewijzen meer dan verdiend, de naive Jeanne, de vrouw van Van Oppen en de schalksche dienstmeid Aaltje hebben mede aanspraak op een woord van lof. In de pauze werd aan ieder der aan wezige dames van de leden een aardig bou- quetje uitgereikt en na de pauze, die, vaak wat lang, hier niet aan dat envel mank ging, werd overgegaaD tot het opvoeren van het bekende blijspel in I bedrijf, „De 37 stuivers van den heer Middelburg." Middelburg en zijne vrouw werden hier uitmuntend ter zijde gestaan door Wijnwurnj die zich bizondrr gemakkelijk op het tooneel beweegt. ToosjeJaspers, Jeane en Lammer gier hadden eveneens goed gestndeerd. Na afloop van dit blijspel nam de heer L. de gelegenheid te baat dat door het aanhoudend applaudisseeren het gordijn nogmaals moest worden opgehaald, om aan de dame die in Snzanne de titelrol en in 't laatste stuk, die van mevrouw Middelburg vervuld had, namens de werkende leden een prachtigen bloemruiker te vereeren uit erkentelijkheid voor de hulp door haar reeds gedurende zes jaren aan de „Leidsche dilettantenclub" verleend. De pauzen werden aangevuld door het uitvoeren van muzieknummers, en naafloop der tooneelvoorstelling werd de zaal gereed gemaakt voor het bal dat nog lang en bizonder geanimeerd voortduurde. Wij voor ons heb ben den indruk meê naar buis genomen dat in de vereeniging met ernst gestudeerd wordt en tevens een aangename en gezellige toon heerscht. Het eerebestnnr van de vereeniging „De Militaire Willemsorde" ontving van iemand die geheel onbekend schijnt te willen blijven, voor haar ondersteuningsfonds een muntbiljet van 10 gulden, onder postmerk „Leiden". Een voorbeeld dat zeer zeker navolging verdient en waarvoor de secretaris-penning meester van het eerebestuur ons verzoekt langs dezen weg den dank aan den onbeken den milden gever over te brengen. Voor wie met de vereeniging niet bekend zijn vermelden we hier dat de vereeniging bestaat uit ridders der Militaire Willems- Orde, die niet den rang van officier be- kleeden of hebben bekleed, hetzij zij nog in werknlijken dienst, dan wel eervol ontslagen zijn. De vereeniging is gevestigd te Am sterdam, zij tracht in de andere steden des rijks „onderafdeelingen" op te richten. De vereeniging heeft o. a. ten doel, le. onderlinge ondersteuning der leden en hunne nagelalen betrekkingen; 2e. het nau wer toehalen der banden die de leden aan elkander verbinden, als oud-krijgsmakkers en strijders voor koning en vaderland. Zij tracht o. a. dat doel te bereiken door het bijeenbrengen van een ondersteuningsfonds. De inkomsten der vereenigiug bestaan uit contributie, jaarlijksche bijdragen en schen kingen. De vereeniging doet een beroep op alle Nederlandsche vrouwan en mannen die ge neigd en in staat zijn de pogingen tot het vormen van een fonds te steunen. Beschermvrouwen en beschermers der ver eeniging zijn zij die zich verbinden tot eene schenking in eens van minstens f25, dan wel tot eene jaarlijksche bijdrage van f 10. Donatrices en Donateurs der vereeniging zijn zij die eene jaarlijksche bijdrage geven van minstens f 1dan wel eene schenking in eens van flü. Zooals gezegdde Leidsche onbekende ge ver (of geefster) gaf een lofwaardig voorbeeld dat navolging verdient. De secretaris-pen ningmeester van het eerebestuur, de hoog-ed.- gestr. heer A. D. J. De Man, oud-majoor van het O. I. leger, Jan-Steen9traat n°. 82 te Amsterdam belast zich gaarne met het ontvangen van inschrijvingen of giften. MUZIEK, LETTEREN EN KUNiST. Geboortedag (1829) van H. De Veer. Een comité heeft zich gevormd om onzen eersten Nederlandschen tooneelspeler, den heer Lonis Bouwmeester, een huldeblijk aan te bieden, als hij op Donderdag den 22 December den dag herdenkt, waarop hij voor 25 jaren zijn loopbaau als kunstenaar begon. Voor het bouwen van een nieuw thea ter te Munster, in Westfalen, heeft een wel gesteld burger aldaar eeu som van 45,000 m. geschonken. De groote schilder Louis Gallait is in den nacht van Zaterdag op Zondag te Schaerbeek overleden. OFEICIEELE BERICHTEN!. Door Z. M. is aan den heer L. J. A. Hoyackconsul van het Duitsche rijkte Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 8de kl. der orde van de Kroonhem door Z. M. den koning van Pruisen geschonken. Door Z. M. is, met ingang van 1 Dec. 1887, benoemd tot notaris binnen het arrond. Arnhemter standplaats de gemeente Arnhem, mr. S. Th. J. Roescandidaat-no- taris, advocaat en procureur aldaar. Door Z. M. is de heer dr. P. A. H. Rijkebusch, arts, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het pers. van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië. Door Z. M. is aan den heer W. A. Tra vers, consul der Nederlanden, met den per soonlijken titel van consul-generaal, teCon- stantinopelop zijn verzoekeervol ontslag verleend uit 's lands dienst. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 91). Mejuffrouw Latour scheen met hare groote oogen alles te zien, alles in zich op te nemen, terwijl zij met onverstoorbare kalmte antwoordde „Het is een wonderschoon landgoed, maar ik ken Rosegg reeds!" „ZooIs dit dan niet uw eerste bezoek iii deze streek? Alla, terug, kinderenI Moet je soms onder de wielen raken? Hoe dom toch van je, Emil, om die kinderen zoo maar als dollemannen te laten rond- loopen 1" Dit was de eerste begroeting, die de barones baren gemaal ten deel deed vallen terwijl zij uitstapte. Toen eerst reikte zij hem twee harer met een handschoen bedekte vingers en liet zich door de kinderen even op .de wangen kussen. Cecilia bood hem de hand met een glimlachwaaraan zelfs lord Emil niet vol komen in staat was weerstand te bieden. De hand van het jonge meisje vattende, uitte hij een onbeduidende phrase over de groote vreugde van het wederzien. „Rosegg is waarlijk een verblijf, waar ge trotsch op kunt wezen. Papa zal spoedig volgen hij zal denkelijk wel tegen het diner hier zijn. Mejuffrouw Latour, lord Rosegg!" stelde zij voor, bemerkende, dat Geneviève klaarblijkelijk de gouvernante volkomen ignoreerde. De baroD maakte eene buiging, haalde vervolgens zijn lorgnet voor den dag en richtte den blik op de vreemdelinge. „Ik hoop toch dat je gezorgd hebt, dat de eetzaal geheel naar mijn verlangen gere noveerd werd en dat de schilderijen Zij hield eensklaps op. „Heer in den hemel, Queenie, wat man keert Emil?" Hij hoorde haar niet en de richting zijner oogen volgende, ontdekte zij nu, dat hij door de glazen van zijn lorgnet onafgewend op de gouvernante staarde, terwijl een akelige bleekheid zijn gelaat bedekte. „Hij kijkt u aan, mejuffrouw Latour! Wat beteekent dat!" De jonge gouvernante wendde zich bedaard af van de kinderen, waarmede zij zich had bezig gehouden en beantwoordde ten tweeden male den blik van den lord. „Het uiterlijk van mijnheer nw gemaal is inderdaad verontrustend; kan ik soms het een of ander voor hem doen?" „Hare stem!" fluisterde de vrijheer, over het geheele lichaam bevend. „Hare oogen, haar gelaat. O, mijn God, wat.... wat is dat?" „Emil!" met dit woord schudde lady Geneviève, eindelijk het geduld verliezende, hem raw bij den arm. „Ben je nu krankzinnig geworden? Wat is er? Wat beduidt die ontsteltenis, die wartaal „Die vreemdelinge, dat meisje, wie is zijp" „Wel, de nieuwe gouvernante der kinderen. Maar wat kan in 's hemels naam de reden zijn, dat je zoo van haar schrikt. Ze is mejuffrouw Latonr, de gouvernante 1" „Mejuffrouw Latour, de gouvernante der kinderen!" herhaalde lord Emil. „En ik had er wel een eed op durven doen, dat zij was „Nu, wie dan?" „Een wezendat sinds zes jaren dood en begraven is." En zich haastig afwendende, trad hij het slot weer binnen. Lady Rosegg stond ver bluft. Wat beteekenden deze zonderlinge woorden van haren gemaal? „Mejuffrouw Latour," wendde zij zich wrevelig tot de gouvernante, „hoe verklaart gij mij dat raadsel? Graaf Ainsleigh ziet u 's avonds bij maanlicht en houdt u voor een geest. Lord Rosegg ziet u heden bij het verblindende zonlicht, en ook in zijn oogen schijnt ge weder de geest eeuer af gestorvene I" Zonder dat de barones het bemerkte, gleed er een schaduw over het bleeke gelaat der gouvernante; doch Cecilia, het pijnlijke van den toestand gevoelende, riep uit: „Wat ben je toch dwaas, GenevièveMejuffrouw Latour gelijkt eenvoudig op een persoon, die lord Rosegg eenmaal kende. Voor zes jaar, zeide hij. Woonde hier deBtijds niet een jonge bloedverwante, die eensklaps stierf?" „Zij was geen bloedverwante, maar een bedriegster!" zeide lady Rosegg bits. „Maar je hebt gelijk, dat zal zeker het wel geweest zijn, en is het ongetwijfeld niet de schuld van mademoiselle Latourdat zij herhaaldelijk op doodeu gelijkt, maar pijnlijk blijft het niettemin." [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1