*5- MRS m MM» ff® «ïl BHD J «1» *J iSHBL A derlijken provincialen katholieken kiezersbond op te richten. Zooals men weet, zijn in die provinciën de meeste der kiesvereni gingen niet tot den algemeenen bond toe getreden. (Amst.) Gisteren in den vroegen ochtend over leed te 's Gravenhage de heer H. J. baron Tsets van Amerongen van Woudenberg, genera-I-majoor van den grooten staf van het leger, chef van het dienstdoend militair huis des konings en dienstdoend adjudant van Z. M. Een schrik, ten gevolge van een binnen brand van weinig beteekenis, die ten zijnen woonhuize ontstond en trouwens zeer spoe dig werd bedwongen, maakte plotseling een einde aan het leven van een mandie nog vele diensten had kunnen bewijzen aan het land en aan den koning, die hem hoog schatte. De overledene was o. a. comman deur der orde van de Eikenkroon' Men meldt aan de Raarl. Ct.De heer dr. Otte, uit Amerika, die in het be gin van dit jaar een geruimen tijd te Am sterdam heeft doorgebracht tot voltooiing van zijne studiën in de medicijnen, zal thans met dr. Fagg uit Amerika de reis over Europa naar China ondernemen. Zij zullen ons land aandoen en reeds in deze maand te Haarlem, Botterdam, Arnhem, Zwolle, Utrecht, Amsterdam, Leiden, 's Gravenhage, Nijmegen enz. lezingen houden over den zendings-arbeid in China en alles wat daar mede in verband staat. De heer dr. Otte is ook voornemens, in China een hospitaal te bouwen en met dr. Fagg, behalve in de zending, ook daarin werkzaam te zijn. Vrijdagavond laat is tegen den dijk van het verlaat der Oranjesluis (Maasdijk) het lijk gevonden van een onbekenden bede laar. Naar men zegt, is het eerst gevonden door een voorbijvarenden schipper, die het uit het water gehaald en op het droge heeft gebracht en vervolgens stilletjes is doorge varen. Dienzelfden dag heeft deze bedelaar in beschonken toestand eenige landbouwers in den Oranjepolder om eene aalmoes ge vraagd. Waarschijnlijk is hij in dien toe stand in het water geloopen. Het lijk is naar 's Gravenzande opgebracht. Het stoomschip W. A. Scholten, kapt. Taat, Zaterdag 19 November, des ochtends te 7 uur, van Rotterdam naar New-York vertrokken met 160 passagiers en 54 man equipage, is, volgens bij de Noord-Amerik. Stoomvaartmaatschappij ontvangen telegram, 20 Nov. des ochtends bij Dover gezonken, door aanvaring met een onbekend gebleven stoomschip. Ongeveer 50 der opvarenden van de W. A. Scholten zijn gered door het Eng. stoomschip Ebro. Onder deze zijn de heer Geuken, de administrateur, de doctor, de eerste en tweede machinist en de tweede stuurman. Volgens later ontvangen bericht zouden er in het geheel omstreeks tachtig der opva- rendeu van de W. A. Scholten zijn gered. Blijkens nader bij de Nederl.-Amerik. Stoomvaartmaatschappij ingekomen bericht uit Dover, is aldaar binnengekomen het stoomschip Rosa Mary, hetwelk rapporteert in aanvaring te zijn geweest met een onbe kend ten anker liggend stoomschip. De masten van de W. A. Scholten zijn zichtbaar met laag water, zuid-oost van den Admiralty-pier van Dover. De lijken van den tweeden hofmeester en van een kind der familie Schatsneider zijn te Dover aangebracht. Volgens bij de Nederl.-Amerik. Stoom vaartmaatschappij tot gisternamiddag twee uur ingekomen bericht, zijn van het stoom schip W. A. Scholten gered: de passagiers L. Geuken, Schatsneider, L. Streick, Bar- bera Spatz, Maria Hobelsbergen, baron Kies, Sara Zicherman, Carolin Miller, Carl Miller, Catzelnic, Fred. Stepney, Sara Gold, Maria Stelter, T. Robinson, Vondan, Folstrum, Coutjaban, Binderman, H. Reich, Bromhoff, Albert Heusler, Madelina Siniel, Anna M. Konig, C. Freilich, Andiertha, Juni Levense, H. Fatoor, S. Willuse, E. Siosky, S. Alp- ser, J. Sebotti, C. Suscarich, Ch. F. Miles, A. C. Hamerton, Bergstein, C. Appleby, Pekel, Schatsneider, F. Wilna, E. Francois, Reiter, J. Gering, C. Teske, J. Meijer; en van de bemanning: tweede officier Moritz, doctor Ay mé, bootsman Rothne, kwartiermeesters Nielson, Frangois, De Bie; matrozen Driessum, Stalemau, Wegenaar, De Voogd, Max, Douma; lichtmatroos Den Outer; tusschendekswacht Reekers; lampenist Zethoven; eerste machinist Edixhoven; tweede machinist Merkelbach; olieman Heykoop; stokers Bredius, Sprengelmeyer, Felber, Jacob De Vries; tremmers Kilwinger, Link; admi nistrateur Hulsinga; eerste hofmeester Hen- nekamp; bedienden Stam, Barto, Meijer, Zinsmee8ter; barbier König; magazijnmeester Chriske; eerste kok Comelis Kok; tweede kok Fellinga; stoomkok Groen. Dat in Rotterdam nog al aardig wat geld wordt omgezet, kan men afleiden uit de omstandigheid, dat sedert 1 Jan. 1883 het tijdstip waarop de wet in werking trad waarbij werd voorgeschreven, dat op qui tanties boven de tien gulden, vijf cents recht moet worden betaald alleen aldaar ongeveer 5J millioen vijf centzegels zijn verkocht aan het kantoor van registratie en zegelrechten en aan de depots, waarbij ook sommige omliggende gemeenten afnamen. De afzet aan die zegels aldaar, wordt bere kend te zijn ongeveer -J- vau den verkoop in geheel ons land. (Maasbode.) Ten bewijze misschienhoe weinig waarde de veekoopliedeu tegenwoordig aan hun vee hechten, kan dienen, dat een zwart met wit gevlekte lj-jarige pinkstier, die den lsten November jl. na afloop van de wekelijksche veemarkt te Rotterdam onbe heerd is blijven staan en door de politie in bewaring is genomen, nog uiet is opgevor derd geworden. (W. R. Ct.) Uit het Maartensgat te Dordrecht is op 9 dezer door eenige jongens opgevischt een blikken trommel waarin zich een aantal vreemde muntstukken bevonden. Een en ander is door de politie in beslag genomen. Bij besluit van den burgemeester te Amsterdam als hoofd der politie, van 16 dezer, is het sluitingsuur voor koffiehuizen, bierhuizentapperijen enz.die vergunning hebben na middernacht open te houden, met 1 Dec. e. k. bepaald te 1 uur, na middernacht in plaats van te 2 uur tot dusverre. Deze maatregel is genomen in overleg met een aantal belanghebbenden die in deze zijn gehoord, o. a. overwegende: #dat het in het belang van de openbare orde en de nachtelijke rust der ingezetenen wenschelijk is gebleken, in hei sluitingsuur wijziging te brengen. (Übl.) Het Leger des Heils, Baangracht te Amsterdam, heeft het voornemen opgevat zich ook met de jeugd bezig te houden. Er zullen oefeningeu worden gehouden van 5} tot 7J uur met jongens en meisjes. Reeds een paar maal heeft dat plaats gehad. Deze oefeningen zijn uitsluitend voor kin deren. Het schijnt ook daar al niet heel rustig toe te gaan. Het grootste blok marmer, dat ooit te Amsterdam is aangevoerd, zag men Za terdag aan de Plantage Muidergracbt lig gen. Het is bestemd voor de werkplaatsen des beeldhouwers H. Teixeira de Mattos in de Fransche Laan, weegt 14000 kilo en is 2.50 meter hoog. 't Moet dienen voor de vervaardiging van een groep, voorstellende een neger in gevecht met een tijger. Op verschillende plaatsen om Amster dam is men sedert October, onder toezicht van eeneu kapitein der genie, vanwege het rijk bezig met bodemonderzoek, tot opspo ring van goed drinkwater. Men is nu ge vorderd tot ruim 100 M.; het einddoel is 200 M. Tot nu toe vond men op 80 M. diepte niets dan zeer zout water; de bodem van 80 tot ruim 100 M. bestaat uit hard zeezandvermoedelijk dus een vroegere zee bodem. Men vordert thans 2 M. in de 24 uur. Op de buitenplaats Oud-Wulven, onder Houten, is Donderdag één esschenboom ver kocht voor f280, behalve de kosten. Uit den lloekschen Waard komt het bericht, dat de laatste aardappelen, die nog slechts enkele dagen uit den grond en nog niet behoorlijk gedekt warendoor de strenge koude veel geleden hebben. Dezer dagen kreeg een Arnhemmer van een Spanjaard weder eeu aanbieding om een schat, die in de buurt van Arnhem verborgen moet wezen een bagatel van 1 millioen met den man te deelen, als hij 10,500 fr. aan een opgegeven adres te Madrid zond. De bevoorrechtte haastte zich niet, dat bagatelletje af te zenden. Zaterdagochtend was bij eeneu land bouwer uit de Hoven op de markt te Zut- fen puik best rundvleesch te koop tegen f 0.20 per half kilo vleesch met been, en f 0.25 per half kil vleesch zonder been. In een oogenblik was zijn voorraad uitver kocht, doch de man heeft het voornemen geregeld met rundvleesch de markt te blij ven bezoeken. Een z. g. kermiswagen is bij Gronin gen in eene sloot omgevallen. Eene vrouw met 4 kinderen, die er zich in bevonden, werden allen min of meer verwond. Het oudste meisje, 9 jaren oud, kwam tegen de brandende kachel aan en kreeg hevige brandwonden. Men schrijft ons uit een naburige gemeente: Er valt hier weinig nieuws aan te stippen. Alles gaat den gewonen slak kengang, en strompelend sukkelt de menigte naar het einde van 't jaar. De boer gaat gebukt onder den zwaren druk der toestan den en ziet nog geen enkel lichtpunt in 't verschiet. De prijs der boter gaat niet om hoog, het vee is uiterst goedkoop, en, al is er nogal wat rog gewonnen, de overige vruchten lieten veel te wenschen over. Geld is er niet; de schaarsche guldens en kwar tjes, die in omloop zijn, palmt de rijksont vanger in, die vooral tegenwoordig de boe- u an is geworden onzer eerzame landlieden en dien zij wel eens van harte naar de Mookerhei wenschen. 't Wordt meer dan tijd, dat het gouvernement er eens ernstig aan denke, de belangen van den landbouw met wat meer ernst te behartigen. (Meierijsche Crt.) BUimLAJiDSCHË BËiÜCHTËiN Ë!te£LA9ID. Bradlaugh heeft tot de werklieden van Londen de vermaning gericht, om voor- loopig aan geen meetings op Trafalgar-Square deel te nemen, in afwachting dat het ge recht uitspraak doel en dat het parlement bijeenkomt. Hij (Bradlaugh) aal dan zorg drageu, .dat die quaestie vau het recht der burgerij om in 't openbaar bijeen te komen op de pleinen van Londen, op het parket van het huis der gemeenten wordt uitge vochten." De radicale vereenigingen en clubs van Londen waarbij vele Ieren werden opgemerkt, begaven zich gisterenmiddag in optocht met muziek voorop naar Hydepark, waar bet houden van bijeenkomsten geoorloofd was. Het aantal personen, die aan de manifestatie deelnamen, wordt op 15,000 geschat, maar dat der nieuwsgierigen wus ontzettend groot. Nadat verschillende redevoeringen waren gehouden werden resolutiën aangenomen, waarin \t erd opgekomen tegen de gevangen zetting van O'Brien eu tegen de handelingen der overheid, die het recht van openbare vergaderingen schendt. Men verliet daarop het park, met de muziek, welke de Marseillaise speelde, aan het hoofd. De socialisten namen geen deel aau de demonstratie en geen enkel rood vaandel werd gezien. Trafalgar-Square en hare toegangen werd door de politie streng bewaakt. Het bestuur van het aardrijkskundig genootschap te Londen zal de regeering advi8eereu 5000 pd. bij te drageu voor de Noordpool-expeditie. Het genootschap zelf beeft reeds 5000 pd. beschikbaar gesteld. Men zegt dat d'Andlau te Londen is gezien. EK AAiHKIJK. De tribunes van de kamer van afge vaardigden waren Zaterdag stampvol en de politiewachten overal verdubbeld. De minister-president Bouvier vroeg de verdaging der mterpellatie-Clémenceau over de algemeene politiek, leu einde de aange vangen conversie der staatsschuld niet te storeu. De heer Clémenceau kwam daartegen na drukkelijk op en drong op de onmiddellijke behandeling aan. De verdaging werd toen met 328 tegen 242 stemmen verworpen. De heer Bouvier deelde daarop mede, .dat het ministerie zijn ontslag nam." De ministers zijn vervolgens in hun lokaal van het Palais-Bourbon bijeengeko men. Na afloop hunner beraadslaging zul len zij zich naar den heer Grévy begeven om hun ontslag aan te bieden. Tweede dépêche. Na de stemming heerschte groote opwinding in de kamer. De heer Clémeuceau verklaarde, met het oog op den uitslag der stemming, zijne interpellatie in te trekken. De kamer ging daarop tot aanstaanden Maandag uiteen. De heer Goblet werd in de couloirs door velen zijner medeleden gepolst, doch ver klaarde de vorming van een nieuw kabinet niet te zullen aanvaarden. Vele afgevaardigden gelooven dat een kabinet-De Freycinet zal optreden. De omverwerping van het kabinet verwij dert voor het oogenblik de mogelijkheid eener presidentieele crisis, daar de heer Grévy voor de samenstelling vau eeu nieuw ministerie moet zorgen. 'Naar men gelooft, heeft president Grévy bij het onderhoud, dat hij met den heer De Freycinet had, zijn voornemen te kennen gegeven binnen korten tijd af te treden, terwijl hij den heer De Freycinet als den aangewezen man beschouwde om door het congres tot president der republiek te worden gekozen. Naar men zegt, heeft de heer De Freyci- net aan den president Grévy te kennen ge geven dat hijalvorens de opdracht tot het vormen van een kabinet te kunnen aanvaar den, zich eerst nauwkeuriger wilde inlichten over de oorzaken welke tot den val van het tegenwoordig kabinet geleid hebbenen den uitslag wilde afwachten der talrijke politieke bijeenkomsten, welke gisteren gehou len zijn. Volgens de verklaring der staatslieden, die gisterennamiddag door president Grévy wer den ontvangen, is de president stellig voor nemens niet af te treden, en vertrouwt hij dat bet bem gelukken zal eeu nieuw kabinet tot stand te brengen. De president zou echter tevens de mogelijkheid in overwe ging hebben genomen, dat hij op onover komelijke moeilijkheden stuitte; in dat geval zou hij niet de ontbinding der kamer vragen, maar zich terugtrekken, na vooraf in eene boodschap zijn gevoelen over deu toestand aan de natie te hebben kenbaar gemaakt. Gisteren is te Parijs geene enkele mani festatie voorgekomen. Het Elysée werd Vrijdagavond door afdeelingen politieagenten bewaakt, in twee kazernen waren de troepen geconsigneerd. De winkeliers en de concierges in de rue Saint Houoré waren verwittigd hun winkels en deuren bij het minste oploopje te sluiten. Al deze voorzorgsmaatregelen zijn onnoodig geweest. Eenige schreeuwers die laat in den nacht in de avenue des Champs Elysées: .Weg met Grévy! leve Boulangerl" riepen werden dadelijk uiteengedreven. Voor de heer Gragnon de prefectuur van politie verliet, heeft hij een besluit geteekend waarbij Goran tot hoofd der veiligheidspolitie benoemd is. De heer Gragnon verklaarde dat hij wel geloofde dat dit besluit inge trokken zou worden, maar dat hij dezen ambtenaar heeft willen bewijzen hoezeer hij zijne hoedanigheden waardeerde. De bouw van het instituut-Pasteur is bijna voltooid. In de maand Mei van het volgende jaar zal het ingewijd worden. niITICH LkK K. De officieuze Nordd. Allg. Zeitung komt nadrukkelijk op tegen de bewering, als zou Duitschland tot hernieuwing der vriendschappelijke betrekkingen met Bus- land noodig achten, dat Wischnegradski worde verwijderd en Podedonoszewzoowel als Tolstoï, hunne ondersteuning der Fransche revanche-politiek staken. De inwendige inrichting van Busland, zegt het blad, kan nimmer een voorwerp van schikking met Duitschland of Oosten rijk zijn. Moeilijkheden op economisch gebied kunnen voor bevriende natiën geen aanleiding tot ontstemming zijn. De eco nomische afwijkingen tusschen Duitschland en Busland hebben moeilijker tijdperken doorworsteldzonder dat dit op de politieke verstandhouding terugwerkte. Te Hamburg heeft de politie eene ver gadering van 60 socialisten overvallen en al de aanwezigen gearresteerd, terwijl er ook eenige papieren in beslag zijn genomen. Evenals in de geweerfabrieken te Span- dau en Erfurt is ook in die te Dantzigeen zeer groot aantal werklieden in dienst ge nomen. BII8UHD. Het Journal de St. Petentourg be spreekt de bijeenkomst der keizers te Berlijn en zegt, dat de oude vriendschappelijke be trekkingen tusschen de beide vorsten daarbij weêr duidelijk zijn gebleken. Door de be zorgdheid van keizer Wilhelm over de ziekte van den kroonprins, moest de plechtige ont vangst beperkt worden tot een bijeenkomst, welke een meer vertrouwelijk karakter ver toonde. Het blad hoopt, dat deze vriendschap tnsschen de vorsten ook haar invloed zal doen gevoelen op de betrekkingen tusschen de beide volkeren. PERZIK. i 'e Shall heeft zijn bezoek aan Europa tot het jaar 1889 uitgesteld. CHINA. Volgens berichten uit Hongkong is de Chineesche zee den 17den September door een woedenden orkaan geteisterd. Duizend inwoners van het eiland Hoi Ling kwamen daarbij om, terwijl bij het eiland Chick Lung drie schepen vergingen en twee-en-dertig opvarenden verdronken. Vermoedelijk is ook de Engelsche kanon neerboot Wasp, waarvan men sedert midden September niets meer vernomen beeft, in dien storm vergaan. OOST-IIDIE. Met het stoomschip Conrad zijn den 12den October te Padang aangekomen prins Henri van Bourbongraaf van Bardien zijne gemalin prinses Adelgonde, infante van Portugal, met gevolg. Zij werden dea namiddags te 5 uur afgehaald door den adsistent-resident van politie, den chef van den staf en den havenmeester, en naar het hotel van den gouverneur geleid, waar het gezelschap zijnen intrek nam. Na het be- zienswaardige te Padang bezocht en in da B. K. kerk de godsdienstoefening bijgewoond

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2