ML* je: m mm rn-m mz m^s e tm.. e^t T*C«. na eene reis van zeven maanden naar Liberia behouden teruggekeerd. Weer wordt geklaagd over de vochtigheid van het gebouw, Door den aanleg van eiectrische schellen en telephone!! is eene groote en lang gewenschte verbetering daar gesteld. Stoelen, gordijnen, kleedeu en kleine meubelstukken zijn vernieuwd of hersteld, de bliksemafleiders zijn op tijd onderzocht en nagezien en de brandbluschmiddelen zijn in voldoenden toestand. In aanmerking nemende de moeite die het den ambtenaren kost om de collecties aan hunne zorgen toevertrouwd, te beschermen tegen de gevaren van bewaard te worden in een oud en vochtig gebouw, kan men niet anders dan lof geven aan die ambtenaren voor de uitmuntende wijze waarop zij de voorwerpen weten te conserseereu. Nog steeds beschimmelen de boeken in de kasten van de werkkamer van den directeur, wee ken etiquetten los of worden door inwerking van de vochtige lucht onleesbaar. Door mevrouw de weduwe Schlegel werd aan het museum geschonken eene welgelij kende en fraai omlijste schilderij, voorstellende den overleden directeur, prof. H. Schlegel, en wel levensgroot. De heer G. A. Van der Sprayt, alhier, ging voort, evenals vorige jaren, met aan het museum van tijd tot tijd vogels ten geschenke te geven. Ook de heer H. H. Ter Meer alhier schonk weder een aantal dieren. Verder werden o. a. nog geschenken ont vangen van de heeren F. A. Verster van Wulverhorst, Van de Wekker, Van Teylin- gen, Aalberse, Harmeen, J. Van der Hoeven, J. D. E. Schmeltz, J. D. Viruly, C. Rit- sema Czn. en J. Biittikofer, allen alhier; van de heeren: O. De Ridder, te Katwijk, C. Broekhoff, te Noordwijkerhout, Z. v. d. Burg, en Leembruggen, te Veeneuburg, bij Lisse, E. Blaauw, te Lisse, en dr. J. Th. Noordijk, te 's Graveuhage. Door geleerden werd dit jaar van de ge legenheid om in het museum te studeeren een ruim gebruik gemaakt, terwijl de hoogere ambtenaren eene uitgebreide correspondentie voerden met vakgenooten in alle oorden der wereld verspreid. Door heeren militaire apothekers werd van het museum voor huuue studie weinig gebruik gemaakt. Ook de plotselinge overplaatsing dier heeren werkt vaak zeer nadeelig op die studiën. Door den hoogleeraar in de dierkunde werden eenige colleges in het museum gegeven. Van het orgaan van het museum „The notes from te Leyden Museum" verscheen deel VIII. In het voorjaar kwam de „Catalogue ostéologique des mammifères" van de pers. Dit door den directeur dr. F. A. Jentiuk bewerkte deel omvat 5189 skeletten en sche dels, vertegenwoordigende 1247 soorten van zoogdieren. De museum-bibliotheek breidt zich lang zamerhand uit; evenwel blijft steeds een groot aantal werken nog te wenschen overig, terwijl uit den aard der zaak geen dure werken kunnen worden aangeschaft. Eren- wel is er vooruitgang te bespeuren. Gedurende het afgeloopen jaar werd het museum bezocht door 6883 personeneen getal grooter dan ooit te voren bereikt. De kunstbeschouwingen, door de heeren kunstschilders Ouwerkerk en Niesten alhier aangeboden, zullen plaats hebben op Dinsdag 22 November 1887 en Dinsdag 21 Februari 1888, in de Stadsgehoorzaal alhier, en wel des avonds ran half acht tot tien uur. Door de Leidsche studentenvereeniging „Pro Patria", is hedenmiddag het medaille- schieten gehouden. De politie in Den Haag stelt een onderzoek in naar een geval van vermoedelijke schaking van een minderjarig meisje alhier door een jougmensch eveneens alhier. Het paartje zou ook te 's Hage geweest zijn. Naar we van goederhand vernemen is ill de étalage van den heer Blankenberg op de Mare, door aankoopen reeds zulk eene ravage aangericht dat genoemde heer ver plicht is geweest tegen morgen (Zaterdag) geheel nieuwe troepen te laten aanrukken en eene nieuwe étalage in te richten. De stadhuistoren alhier schijnt in zijn bovenkamer niet erg pluis te zijn. Op zeer onbehoorlijke tijden ontsnappen er tamelijk verdachte geluiden aan. Op een tijdstip van den dag waarop iedere andere fatsoenlijke torenklok heel bescheidenlijk een of twee slagen doet hooren meent onze Leidsche dat 't haar plicht is een veel grooter aantal slagen het luchtruim in te smijten. Zelfs hedennacht te half een ontzag ze zich niet zulk een kabaal te maken dat zonder twijfel menig inwoner, door zijne betrekking aan een of- ander blnschtuig verbonden, naar de kousen greep. Op een binnenwater aan den Rijndijk js reeds door enkele waaghalzen een streekje op het ijs gedaan, 'l Heeft dan ook in de laatste nachten knapjes gevroren. ONlVKUaliËlT. Aan de rijks-universiteit alhier werden de volgende examina met gunstig gevolg afgelegd Candidaats-examen rechtswetenschap, iloor den heer J. N. J. E. Tbijssen. Doctoraal examen rechtswetenschap, dooi den heer U. J. Kapteyn. Arts-examen 1ste gedeelte door den beer J. J. Berdenis van Berlekom. JHITZUKH, l.l'.TTKttKA IK A KUAiST. Sterfdag (1828) van Schubert. Concert VAN GRONINGEN. Het eerste concert in dit seizoen van den heer S. Van Groningen, den hier zoo gunstig bekenden pianist, in de Stadsge hoorzaal alhier, «as gisteravond minder goed bezet, dan verdiend werd. Het werkte zeker op de hoorders niet zeer aangenaam dat de temperatuur iu de concertzaal niet zeer veel verschilde van die daar buiten, (we bedoelen op de Breéstraat). Het uitmuntend, geache veerd spel, hel bewonderenswaardig geheugen van den heer Van Groningen zijn bekend. Vooral beviel ons de voordracht van Schu mann's Carnaval en Schubert's fantaisie C-dur, op 15, in de eerste afdeelmg en Silas' Bourrée, G-moll en Röritgen's Passacaglia en Gigue uit de Suite," op 7 in de derde afdeeliug. Een volgende maal hopen we er wat meer meuscheu en wat meer warmte te ontmoeten. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. 's Graven/iage23 Nov. 7J u., ge bouw voor „K. en W." Sceneu aus Goe the's „Faust", R. Schumann. Solisten: Mej. M. Fillunger (Frankfort a. m.), sopraan; mej. C. Vellmau (Amsterdam), alt; de heer J. J. Rogmans (Amsterdam), tenor; de heer P. Haase (Rotterdam), barytonde heer Joh. M. Messchaert (Amsterdam), bas; de beer Joh. Snoer (Amsterdam), harp. Direc teur: De heer S. De Lange Jr. Men seint uit Den Haag aan de N. R. Ct.Als Philiue gat mej. Pelosse als actrice meer voldoening dan als zangeres hoewel sommige gedeelten dier prrtij niet kwaad gezongen werden. De nieuwe tenor, de heer Barbe, schijnt niet over veel stem en ook niet over eene fraaie stem te be schikken te hebben. Het succes der beide debutanten was matig. Het afscheidsconcert van Jozef Hof- mann te Londen in de St. James' Hall, was 'een triumf voor het wonderkind. Hoewel alle toegangkaarten reeds te voren waren afgegeven en Zaterdag reeds was bekend gemaakt, dat alle plaatsen verkocht waren, maakten de menschen reeds te 9 uren 's morgens file voor de deuren en wilden niet gelooven dat er geen plaats meer was. In de zaal en op het orkest moesten rijen stoelen worden geïmproviseerd voor een halve guiuje. Heden vertrekt Hofmann naar Amerika. Onder redactie van de freules Louise en Heuriette Quarles Van Ufford en Elisa beth Van Breugel Douglas is te 's Hage verschenen eene fraaie illustratie, getiteld: „Pour la Charité", met letterkundige bij dragen van Keller, Beets, Bey oen, Damas, Brunings, Gram en anderen. De daarin voorkomende platen zijn vervaardigd naar teekeningen en schetsen van Bles, Blom- mers, Offermaus, Ten Kate, Verveer, Eerel- mans en Jan Ten Brink, terwijl Nicolaï, Richard Holl, Spoel, Muller en Gott eenige muzikale bijdragen leverden. Avondp Men meldt uit RotterdamW. Van Zuylen gaat vooruit en zal waarschijnlijk einde December weer optreden. Gisternamiddag te 3 uur werden de gasten van het Vondelsfeest te Keulen ont vangen door mevr. Lina Schneider, dr. Fas- tenratb en de afgevaardigden van den „Ger- manisterverein" uit Bonn. Des avonds werden zij op bet Stadhuis ontvangen door den opper-burgemeester dr. Backer, die zeide dat aanvankelijk het voornemen had bestaan een groot feest te geven, maar dit niet mogelijk was geweest. Toch deed het hem genoegen de Nederlanders, de stamverwante natie, te kunnen begroeten. Vondel werd hier geboren en is bijkans vergeten, maar herleeft nu weder door mevr. Lina Schneider. Prof Suringar uit Leiden betuigde zijn dank. Hij zeide, dat toen Vondels beeld te Amsterdam werd onthuldniemand uit Keulen verscheen. De Nederlanders worden echter heden in Duitschland beter gekend en gewaardeerd. De opvoering was uitmuntend en alle plaatsen waren bezet. Mevrouw Lina Schneider heeft de „Jephta" omgewerkt; de beroemds «Jiqloog van „Jephta" en den hoogepriester is weggevallen. Na de opvoering werd hulde aan mevr. Lina Schneider gebracht door mevr. Rós sing, die haar een krans op liet tooueel aanbood. Mbl Bij den lieer A. Eeltjes te Rotterdam verscheen „De Librye,curiosa, Rariora," een blaadje dat, zooveel doenlijk, in het begin van elke maand verschijnen zal. Het blaadje is bestemd voor de publicatie van minder alledaagsclie boektitels en zal zooveel mo gelijk reeksen eener zelfde soort of minder algemeen bekende hoeken onder de aandacht van de mannen der wetenschap brengen. Ook is er ruimte gelaten voor het doen van vragen of inededeelingen ten opzichte van eenigen schrijver of eenig werk. Een klei ner of grooter deel der beschikbare ruimte zal gewijd zijn aan de mededeelmg van welenswaard gheden van bibliografiseuen of letterkundigen aard. Paul Thumanns schilderij „Die drei Parzen" is voor 14000 Mk. voor Hamburg gekocht. omCIbËLIË llhltltlll'i'l.v. Door Z. M. zijn benoemd tol notaris te Leek, G. Kingma, caudidaat notaris Ie Ha- reu tot ambteuaar van het openbaar minis terie bij de kantongerechleu in het arrond. Rotterdamvoor de kantons Rotterdam n°. 2 en Gouda, ter standplaats Rotterdam, mr. A. W. C. Weutholt, advocaat en procureur te Arnhemtevens werkzaam op het parket van den olf. v. justitie bij de arroud.-recht- bank aldaar. Door Z. M. is A. Landman, te Zie- rikzee, benoemd tot leeraar aan de rijks - hoogere burgerschool met öjarigeu cursus te Groningen, voor het tijdvak ingaande met den dag waarop hij zijne functie zal aan vaarden en eindigende met 1 Sept. 1889. Door Z. M. is benoemd tot commies der posterijen 4de kl. J. M. Van den Dries- sen Mareeuw, thans sum. der posterijen. Door Z. M. is benoemd bij het per soneel van den geneesk. dienst der landmacht, tot off. v. gez. der 2de kl., de student in de geneeskunde (arts), A. J. Van Walsem. Door Z. M. zijn benoemd: tot dir. van het weduwenfonds voor de geëmployeer den tot het algemeen bestuur behoorende, J. C. Mulder, commies bij het dep. van koloniën; tot adjunct-dir. van voornoemd fonds L. Smits, thans boekhouder bij hetzelve. De luit. ter zee 2de kl. R, Posthumus Meijjes, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer, wordt met den 21sten dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Am sterdam en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. jhr. H. M. De Koek. BIMËNLAiNIMJHE BERICHTEN. Door de dagteekening der afkondi ging van de nieuwe Grondwet is tevens het tijdstip bepaald, waarop de nieuwe staten- generaal zullen optreden. Volgens de addi- tioneele bepalingen moeten de verkiezingen voor de nieuwe kamers plaats hebben „bin nen vier maanden na die afkondiging". In den loop van Maart 1888 zullen dus de kiezers ter stembus worden geroepen. De le luitenant A. A. Van Schilf- gaarde, van het 4e reg. infanterie, is aan gewezen om den wapencursus bij de nor- maal-scbietscbool bij te wonen, die van 8 Januari tot 22 d. a. v. duurt. In de meeste bladen leest men ver schillende berichten over eene garnizoens verwisseling van het 2e met het 3e regiment huzaren. Hoe men hieraan komt, is onbekend; mocht er quaestie van zijn of van geweest zijn, waarom dan nu reeds, of nu nog de groote trom er over geroerd? Onbegrijpelijk is het, hoe losse geruchten en praatjes als zeker, ja zelfs als wenschelijk worden aan genomen weet men dan niet, dal 's lands belang zeker de uitvoering er niet v n eischt, en er meer na- dan voordeelen aan deze garnizoensverandering verbonden zijn? Al deze nadeeleu in het bijzonder te ver melden, zou te veel van onze plaatsruimte vorderenzeer in het kort willen wij echter al degenen, geïnteresseerden of niet, die deze praatjes rondstrooiden, er op wijzen: 1°. Deze overplaatsing zal het rijk min stens f 10,000 kosten. Staat deze post op de begrooting van oorlog, zou die dan wel door de beide kamers der staten-generaal worden toegestaan? Staat hij er echter niet, hoe moeten die onkosten dan bestreden worden? Is in allen gevalle het koninklijk besluit denkbaar vdér de gelden toegestaan zijn? 2°. Zeer vele officieren van het 2e reg. wenschen deze garnizoensverandering zelf niet. 3°. De belangen van vele officieren en minderen worden door verhuizing (waarvoor het land eene, voora) vopr getrouwde, zeer ontoereikende toelage verstrekt) als anders zins zeer geschaad. 4°. Vele officieren van het 3e reg. zij, nog slechts zeer kort, enkele eenige weken, verschillende eenige maanden, weder and-:, slechts 1, 2 a 3 jaar bij dit reg. of in hui tegenwoordig garnizoen ingedeeld. Voldoend) verandering heeft toch dus reeds plaats. 5°. Of in Venloo bevatten de stallen i( weinig ruimte voor vier öf in Roermond voor twee escadrons. 6°. Vele goederen moeten uit magazijnei uit Leiden (naar welk garnizoen? daar Veuloo en Roermond toch wel te dicht bij de gren zen zullen liggen) en van deu Bosch over- gebracht worden. Het is dus te hopen, dat in de tegen, woordige bezuinigings-periode bovengenoem. den maatregel dubbel overwogen, cn de toch reeds zoo karig bezoldigde officieren niet op extra onkosten gejaagd zullen worden. (D. v. Z. R. en 's Gr.) Onder de beklaagden, die zich gister ter zake van bedelarij voor de rechtbank Ie 's Hage te verantwoorden hadden, kwam ook voor een kortelings met een goed paspoort ontslagen infanterist, die, bij gebreke aan andere kleêren, nog in zijn militaire plunje daar ter stede in de Wagenstraat op heeler- daad op bedelen werd betrapt. Ook voor den rechter verscheen hij in de militaire uniform. Hij was tot bedelarij vervallen, omdat hij tot dusver le vergeel) naar werk had gezocht. De rechtbank veroordeelde hem, overeen komstig de vordering van het openbaar ministerie, tot 5 dagen hechtenis en een verblijf van vier maanden in eene rijkswerk inrichting. Zoo nu en dan wordt bij gelegenheid van de zittingen der rechtbank te 's Hage een tipje opgelicht van den sluier, die over toestanden in sommige kleine gemeenten ligt uitgespreid. Een merkwaardig kijkje kon men gisteren nemen iu de huishouding der gemeente Voorschoten. In dit dorpje woont een man, die aan houdend aan plagerijen van de zijde ven drie gebroeders blootstaat. Na heel lang geduld te hebben geoefend, besloot hij, na op zekeren avond in September jl. op zijn erf eenige scheldwoorden aan zijn adres te hebben gehoord, o. a. de uitdrukking „ma gere kreng" (1), en van die onbehoorlijke daad zijne gewone kwellers te hebben ver dacht, de drie gebroeders aan te klagen bij den burgemeester. 's Mans stap had gevolgenen ziedaar de drie broers ieder afzonderlijk voor den rechter. De „erg geplaagde man" kon echter niet onder eede verklaren dat de drie beklaagden in den bewusten avond de beleedigende woorden hadden geuit, waartoe ook de tweede getuige a charge niet in staat was, terwijl twee getuigen 5 décharge verklaardendat de drie gebroeders dien avond niet eens op het erf waren geweest. En wat bleek nu den aanklager te zijn wedervaren bij zijn bezoek aan den burge meester? Dat hij laatstgenoemde niet eens gesproken had, daar deze niet tehuis was, doch in zijne plaats eenen anderen „meheer", waarschijnlijk een klerk, aan wien bij zijne zaak had bloot gelegd. De gemeente-veld wachter kwam later te zijnen huize een proces-verbaal van zijne klacht ter onder- teekening aanbieden; de man teekende.... zonder van den inhoud van het proces-ver baal ook maar even kennis te hebben ge nomen. Den subst.-officier van justitie, mr. Huls- hoff, bleef niet anders over, dan de vrij spraak van twee der beklaagden te vorderen, terwijl Z.E.A. belette dat tot de behandeling der zaak tegen deu derden beklaagde werd overgegaan, door de vervolging eenvoudig in te trekken. De rechtbank zal a. s. Don derdag uitspraak doen. Voor de vacante betrekking van archi tect der gemeente Schiedam hebben zich 99 sollicitanten aangemeld. Eergisterenmiddag omstreeks 2.45 uur had op de rivier de Maas te Rotterdam voor het Oude Hoofd, nabij het Rijnspoorweg- station, een droevig ongeluk plaats. De 25jarige machinist D. der Rotterdamscbe ballastmaatschappijdie alléén met eene roeiboot op stroom was, werd overvaren door de sleepboot Mariewaardoor de schuit kantelde en D. te water geraakte en iu de diepte verdween. Tot heden is zijn lijk. niet gevischt. De gemeenteraad van Brie).',e heeft gisteren toegestaan de vermeerdering van het personeel der politie, met het gevolg, dat de burgemeester gezind is zijn ontslag terug te nemen, Door do rechtbank te Arnhem is J. J., te Zevenaar, die, zooals is medegedeeldop eens anders papieren in het huwelijk trad, Veroordeeld ter zake van valschheid in ge schrifte, gepleegd in eene authentieke akte, tot eene gevangenisstraf van ééne maand.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2