I. M. CALISGH, Nouveau Dictionnaire, ADVERTENT [EjL AANBESTEDING. SCHETSEN. The circular Pointed Pen LARS DILLING. De lange Winteravonden Iieidschen Bazar Paardensteeg. !2S0 bladzijden druks f T5E2 handhaven en Frankrijk te beletten een sprong in het onbekende te doen. Daar ligt misschien wel een ïeden in die de rech terzijde zullen beletten den heer Ferry te steunenzij zal liever een president hebben, die aan de republiek noch kracht noch ge zag kan. geven. In elk geval raden wij haar aan te beproeven een nederlaag aan den heer De Freycinet te bezorgen, die het ware gevaar is en de ontbinding van het gouvernementeel lichaam zal voltooien. De eenige hoedanigheid, welke in den heer Ferry te onderkennen valt is, dat hij eerlijk is en uit het oogpunt van geld reine handen heeft. Ongelukkigerwijze weegt deze eerlijkheid niet op tegen zijn zwakheid jegens de radi calen, wier gijzelaar hij, aan het gezag ge komen, zal zijn. Hij moet tot eiken prijs ter zijde gescho ven worden en hij is het waarschijnlijk, die president Grévy zal opvolgen, als deze ingezien zal hebben dat het niet de oppo sitie is, die hem dwarsboomt, maar Frank rijk, dat hem verzoekt door een vrijwillig aftreden, den zeer geschonden naam van zijn rechtschapenheid te redden. (D. v. Z.-H. en s Gr.) Uit de verklaringen van Rochefort voor de enquete-commissie volgt, dat Wil son tegen betaling van 500.000 frs. had gezorgd, dat zekere mme De Fredern, die een proces tegen haar man had gevoerd, dat zij had verloren, haar kind kreeg, dat aan den man was toegewezen. Uit die van Portalis volgt dat Wilson 160 a 180.000 frs. had ontvangen om de scheiding van^de prinses en den prins De Bauffrement te be werken. Volgens de XlXe Siècle zou Léon Grèvy, neef van den president en ymaitre des requêtes au Conseil d'Etat" in 1885 15.000 frs. hebben ontvangen, om aan een oud notaris een betrekking bij het y Crédit Foncier" of bij de spoorwegen te bezorgen. Léon Grévy spreekt dat tegen. Meer dan 1200 royalisten hebben te Libourne eene vergadering gehoudenonder voorzitterschap van den heer Chaperon, pre sident van het royalistisch comité, o. a. bijgestaan door den heer Cornelis De Witt. Deze laatste sprak over ,/de balans der tegenwoordige republiek". Spreker toonde aan dat dit regeerstelsel veroordeeld was tegenover Europa, Frankrijk, het parlement en het openbaar geweten. De gevolgen van dezen toestand, zeide spreker, leggen op alle eerlijke menscben den plicht om met kracht te werken aan het vestigen van het //herstellend gezag" van den graaf van Parijs. Bij de opening der vergadering had de voorzitter de uinstructies" van den graaf van Parijs nader toegelicht. Het verzet tegen de verhooging der graanrechten neemt toe. In verschillende plaatsen worden volksvergaderingen gehou den, waarin tegen dien maatregel wordt opgekomen. Men verzekert ten stelligste, dat het bij Hachette te Parijs verschenen werk: yLes causes occultes de la quaestion de Bulgarie", gevloeid is uit de pen van iemand, die behoorde tot de naaste omgeving van vorst Alexander. De heer Pasteur, die zeer lijdende was, is thans aan de beterhand. ITALIË. De kamer van afgevaardigden is gis teren door den koning geopend met eene troonrede, waarin hij o. a. zegt Italië is sterk door zijne wapenen en veilig door zijne bondgenootschappen. Het verkeert in vriendschappelijke betrekking tot alle mogendheden en schrijdt voort op den weg, welken het als groote mogendheid toekomt. Daarom ook bestaat niet langer de vrees dat het zal moeten terugtreden. De regeering zal wetsontwerpen aanbieden tot hervorming van het bestuur der ge meenten en provinciën, tot grondige wijzi ging van het strafstelsel, tot het brengen van éénheid in het strafwetboek, enz. Maatregelen zullen worden voorgesteld welke ten doel hebben nieuwe lasten te bestrijden en het evenwicht op de begroo ting te herstellen. yMijn streven en dat mijner regeering," zegt de koning verder, yEüllen bij voort during en met den meesten aandrang daar heen gericht zijn, om mede te werken tot handhaving van den vrede, welke voor het tot stand brengen onzer hervormingen on ontbeerlijk is." Voorts wordt medegedeeld, dat het laatste dienstjaar is bezwaard met hoogere uitgaven voor leger en vloot, maar dat toch het evenwicht op de staatsbegrooting niet is verbroken. Met betrekking tot den loopenden dienst wordt gezegd, dat eene nieuwe verhooging van leger-uitgaven noodig is bevonden, ten einde het verledene te effenen en in toe komstige maatregelen te voorzien. ylndien de vrede gehandhaafd wordt, zooals ik ten volle vertrouw," zegt de koning, yzullen geen buitengewone militaire uitgaven meer op de toekomstige diensten voorkomen, en zullen wij de inkomsten en uitgaven op on wankelbaren grondslag kun nen vestigen. ySlechts door trouw te blijven aan de groote beginselen, waaraan de natie vrede en roem is verschuldigd, en door eensge zind op den weg der vrijheid voort te schrijden, zullen wij aan Italië de welwil lendheid der volkeren verzekeren en eene belooning vinden voor onze pogingen." De rede werd met bijval ontvangen. ZWITSERLAND. De herstemmingen voor den nationalen raad, die den 13n voor de kantons Zurich, Bern en Innerrhoden plaats hadden, zijn allen in liberalen zin uitgevallen. Bij de verkiezing van een staatsraad voor Genève heeft de radicaal-liberale lijst met Carteret gezegevierd. DIJITSCn LAN D* Keizer Wilhelm bevindt zich gelukkig weder zeer wel. Hij houdt echter nog wat zijn gemak; hij staat laat op en gaat vroeg ter ruste. Met het oog op de gemoedsbe weging, aan welke hij natuurlijk onderhevig is, door het lijden van zijn veelbeminden zoon, moet de kalmte van den hoogbejaar den grijsaard schier wonderdadig voorkomen. Keizerin Augusta wordt spoedig te Ber lijn terugverwacht. Haar zenuwgestel blijft zeer gevoelig. De geneesheeren zullen daar aan niet veel kunnen doen, nu moederlijke bezorgdheid voor haar zoon zeer nadeelig werkt op haar gezondheid. Het schijnt nog niet zeker, of prins Yon Bismarck te Berlijn zal blijven of naar Friedrichsruhe terugkeeren. De socialistische afgevaardigde Ha- senclever is thans voor ongeneeselijk krank zinnig verklaard. Naar de Berlijnsche correspondent van de N. R. Cl. verneemt, bepaalt het bij den bondsraad ingediende wetsontwerp ter onder steuning van verzwakte en oude werklieden het volgende: verplichte verzekering is voor geschreven voor alle arbeiders, hunne hel pers gezellen, leerlingen of dienstboden verder voor handelsbediendenprivaat-beamb ten en apothekersbedienden met een jaarlijksch inkomen beneden 2000 markzoomede voor de scheepsbemanning van Duitsche zeesche pen. Jaarlijks zal de uitkeering aan inva- lieden 150 tot 250 mark bedragen, de uit keering aan de ouden van dagen 120 mark. Eerstgenoemde uitkeering vangt aan bij duurzame en volledigen onmacht om te werken tengevolge van ziekte; de laatstge noemde begint na dertig jaren bijdrage of na 70-jarigen ouderdom. De kosten worden bestreden door het rijk, door de arbeidgevers en door de arbeiders, elk voor een derde. Het bestuur over het fonds wordt gevoerd door staatsambtenaren. Gisterenochtend verklaarde de hoog leeraar Virchow in eene vergadering van geneesheeren, ter bestrijding van de tegen hem openlijk gerichte aanvallen, dat hij het strottenhoofd van den kroonprins nooit gezien heeft. Dr. Mackenzie heeft nooit met hem daarover gehandeld, hetzij schrif telijk of mondeling, en hij zelf heeft, toen hij zijne meening te kennen heeft gegeven, zich enkel bepaald tot de verklaring, dat de hem voor een mikroskopisch onderzoek voorgelegde en door dr. Mackenzie uitge nomen deeltjes van het gezwel van goed- aardigen aard waren. Hij moet derhalve elke verantwoordelijkheid van zich afwer pen, die dr. Mackenzie op hem zou willen werpen. Ongeveer 3000 Polen hebben te Posen eene vergadering gehoudeii, die uitsluitend belegd was om te protesteeren tegen het Pruisische regeeringsbesluitkrachtens het welk voortaan op de scholen in de provinciën met Poolsche bevolking geen onderwijs meer in het Poolsch mag worden gegeven. De voornaamste sprekers waren graaf Zoltowsky, prins Czartoryski, de kanunnik Kantak, uit Gnesen, terwijl ook eenige burgers en boeren het woord hebben gevoerd. De sprekers beriepen zich voornamelijk op het Weener tractaat en klaagden, dat thans 300,000 kinderen het onderricht in hunne moedertaal missen. Het protest werd vastgesteld, en vervolgens werd nog beslotendoor tusschen- komst van kardinaal Ledochowski den Paus een adres aan te biedenwaarin de verzekering wordt gegeven, dat de Polen aan hunne taal zullen blijven vasthouden. BÜLCARIJ E. Vorstin Clementine van Coburg, de moeder van vorst Ferdinand I van Bulga rije, wordt tegen 24 November te Sofia gewacht, waar zij geruimen tijd zal verblijf houden, Voorspoedig bevallen van een Zoon A. M. C. DE KONING KOUWEN- HOVEN. Leiden, 17 November 1887. Algemeene kennisgeving. Allendie iets te vorde ren hebben van of verschul digd zijn aan de Nalatenschap van Mejuf frouw DOROTHEA ELSTGEEST, in leven zonder beroep, gewoond hebbende te Leidenin het Hofje van den Heiligen Geest, en aldaar overleden den llden No vember 1887, worden verzocht daarvan véér den lsten December a. s. opgave of beta ling te doen ten kantore van .Mr. C. H. P. KLAVERWIJDEN, Notaris te Leiden aan het Plantsoen, N°. 41. van G. Brandauer te Birmingham, is die Pen, welke alle goede boedanig heden bezit, die men van eene flinke Kan toorpen verwacht. Monsterdoosjes dezer pennen zijn tegen overmaking van f 0.30 te bekomen bij TH. J. DOBBE EN ZOON, te Utrecht, of door bemiddeling van iedere Boekhandelaar. Voor Hoesten, Verkoudheid, Borstaandoeningen enz. i>i«WtiKfrvarrnatwsïgevrewaïrdrltarditr,ï?loMiisponeer Hafj-il'jit >««r floi'ariaH (l.SariltMitn Js Cninnr-1; f, Het kind van ondergeteekend?ii4 jaar oudis door het gebruik van eenige flesschen Rijnlandscheii Druiveu- Borsthonig volkomen hersteld van eene zeer ernstige borstaandoening. Uteecht Mei 1876. W. MUNQEBT. Alleen echt verkrijgbaar in fl. A fl. 2 met geele A fl. 1 met roode en A 65 Cent met witte capsulen, welke nevenstaand fabriek- stempel dragen te Leiden, bij E. NOOïiDIJK, Breèslraat, O. E. lïIEDWENUDYZEI» Botermarkt; KE 1ST EN KKAKBeestenmarkt; .1. H. DIJKHUIS, Hoogstraat; Alphen aid Rijn, L. VAHOSS1EAU ZOON, Apothekers; Boskoop, J. VAN BERGEN; HaserswoudeW. HENDRIKS; Katwijk a/d Rijn, Wed. DE GBOOT, G. J. VAN LEEUWEN Noordwijk-Binnen W. GKOEN; Nieuwveen, A. MEULEMAN Oude Wetering Z. FOKKEN; 's Graven- hage, J. L. F. C. SNABILIÉ; Lisse, C. W. v o. HARK; Wnubrugge, G. BOUTHOORN; Hillegom, E. VAN 9ÏANSUM. Op Maandag den 21»'™ November 1887 zal, des morgens te elf nren, wor pen AANBESTEED: De verbouwing van het per ceel „Nieuwe Rijn N°. 45". Bestek en teekeningen liggen ter inzage en overneming in voornoemd perceel, alwaar aanwijzing zal geschieden op Vrijdag 18 November, des morgens te elf uren. Verlangde inlichtingen worden inmiddels gegeven door den Architect W. C. MELDER, Hooigracht 98. Uitgaaf van A. H. ADRIANI, Leiden Uit liet Noorsch. door U NA. Prijs: ƒ1.90, in Prachtband ƒ2.50. komen met al hunne verveling, maar ge lukkig zijn er ook vele zaken welke voor tijdpasseering kunnen dienen, zooals voor Heeren-Rookers heb ik eene mooie laDge Duitscbe Pijp met porceleinen of doorroo- kerskop van af 40 cents en hooger, ook korte Handpijp om mede te werken, en voor de gezondheid tevens om smakelijk te rooken de Turksche Waterpijp met een en twee slangen er aanen waar men de rook door het water gezuiverd afgekoeld in den mond krijgt, ook vele soorten van Sigaren- pijpen, Tabakskisten, Zakken en Doozen, benevens vele soorten Winteravondspel- len, als: Reis om de Wereld, Ganzenbord, St. Nicolaas, Atchin, Tentoonstelling, Oor log, Brandweer, Tramway, Lotto of Kien, Schimmel, Klok en Hamer, Boerenschroom Jaskaarten, Domino, Namen Lotto, Dam spel, 4 Jaargetijden, Jan Klaassen, Nieuw Casperspel, Zwarte Piet, PanoramaAlad din of de Wonderlamp, Ben maal een- en Vermenigvuldiging, Kat en Muis, Loterij 3e Klasse, Nieuw Schimmel, Ganzenspel, Theater, Menagerie, Velocipède, Klevende Man, Knikker, Tivoli of Brusselsch Bil jard, Chineesche Schim, Tooverlantaarns Reise urn die Welt, Boer, Burgeren Edel man, De kleine Toovenaar, Ik kan alles raden, Legkaarten, Blok- en Bouwdoozen, Poëzie- en Plakboeken en nog vele andere spellen en vermakelijke dingen waarmede men de lange winteravonden genoegelijk kan doorbrengen. Ook Voordrachten- en Liede- renboekjes, kleine Comediestukjes, Kleur en Prentenboekjes, Pop- en Bouwplaten, enz. Dit alles tegen zeer lage prijzen te verkrijgen in den Bij J. F. VAN DRUTEN te Sneek is verschenen een VIJFDE DRUK van Francais Hollandais et Hollandais-Franijais, ëdition nouvellement revué, corrigée et augmentée par N. S. CALISCII. Deze 5de druk is door den Heer CALISCH met veel zorg bewerkt en nage zien, geheel op de hoogte van den tijd gebracht, zoodat het een geheel herziene en vermeerderde druk is, uitmuntende door groote nauwkeurigheid, met eene uitgebreidheid van 80 vel, d. i. en wel voor het Fransch-Nederl. gedeelte van 634 bladzijden en voor het Nederl.- Fransch gedeelte 646 bladzijden. Ten einde den prijs buitengewoon laag te kunnen stellen, is een groote oplaag ter perse gelegd en wordt deze NIEUWE VOLLEDIGE UITGAAF, waarin een groot aantal uitdrukkingen, verkrijgbaar gesteld, compleet gebonden voor slechts f 3.25. WV Door aanschaffing van den 5den druk van dit Woordenboek heeft men een besten, nieuwen Dictionnaire voor een spotprijs. Alom verkrijgbaar bij den Boekhandel, en tegen toezending van het bedrag per postwissel bij den Uitgever Snbek. J. F. VAN DRUTEN.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 4