m^é je: c: mm ~wlj~ jbi nr TT» in onze bezittingen gestreden en nóg te strijden. Aan den heer Leeudertz was het schetsen van de toestanden in onze Oost, met het oog op dien strijd, uitstekend toe vertrouwd, ook om de wijze waarop hij door verklaring van meegebrachte voorwerpen en uitlegging van wat niet meegebracht kon worden, het geheel bracht onder het bereik van het gehoor waarvoor de lezing bestemd was. Zeer eigenaardig zagenwe op de gaande rijen, die bij andere volksbijeenkomsten on bezet plegen te zijn, de flinke jongens van onze kweekschool voor zeevaart geschaard. Eigenaardig vooral omdat ook zij wellicht in 't verre Oosten getuigen zullen zijn van de werkelijkheid, waarvan we nu alleen de tafereelen opgehangen zagen, omdat 't voor hen vooral van belang is te weten wie hen zijn voorgegaan in het aanbrengen van lau weren aan onze vaderlandsche driekleur, door moed, beleid en trouw. De beer Leeudertz schetste in 't algemeen de Bandjerma8insche expeditie en den Atjeh- oorlog en eenige tafereelen daaruit in 't bi zonder. Waar we de meegebrachte krijgs werktuigen voor ons zien en hooren verklaren en waar ons in gepaste kleuren de verwoesting geschilderd wordt, door die wapeuen aange bracht, waar we hooren van koppensnellen en scalpeeren, rijzen ons de haren te berge van afgrijzen, maar zijn we tevens verheugd dat ten minste onze haren die evolutie nog kunnen maken en niet in lange tressen ver bonden zijn aan den klewangknop. Behalve het onderhoudend verhaal, zijn zeer velen aan den spreker van dien avond nog verschuldigd een beter begrip van onze stellingenen vorderingen op Sumatra's Noord kust, van de redenen die tot dien bloedigen en langdurigen strijd hebben geleid, en vooral ook meer eerbied voor onze sol daten in onze Oost-Indiën, die door hunnen moed ouder zooveel ontberingen dien eerbied ten volle verdienen. MUZIEK, LETTERED E\ HUK ST. Sterfdag (1827) van W. Hauff. De Portefeuille belooft een zeer aan trekkelijk Kerstnummer met composities o. a. van Nicolaï, bijdragen o. a. vau Ten Brink, Fiore della Neve en Gram, illustraties van Braakensiek en Steelink, een ets van Van Essen enz. Door de officieren van de verschillende wapens te Bergen op Zoom in garnizoen is aan den kapelmeester bij het 3de reg. inf. een zeer fraai y milieu de table" aangeboden, waarop de volgende inscriptie: ,/De officieren van het 3de reg. inf. en die van andere wapens in garnizoen te Bergen op Zoom aan den kapelmeester N. A. Bouwman, ter herinnering aan den, op het internationaal concours van muziekkorp sen te Mechelen behaalden eersten prijs. Bergen op Zoom, 3 October 1887. Sedert eenigen tijd wordt bij het korps genietroepen te Utrecht eene proef genomen om een fanfarekorps op te richtenbestaande uit vrijwilligers van die troepen. Leden van het muziekkorps der Utrechtsche schutterij geven aan de soldaten onderricht, en de zaak wordt ondersteund door de genie-offi cieren. Wanneer het blijkt dat een zoo danig korps levensvatbaarheid heeft, zal aan den minister van oorlog vergunning worden gevraagd, om het tot stand te brengen. Het bericht, in eenige bladen vermeld dat de kapitein J. De Waal, van den gene- ralen staf. de redactie van het Militair- Blad zou nederleggen, wordt bevestigd. De naam van zijn opvolger, in dat bericht ge noemd, is echter onjuist. De heer C. De Wit, kapitein der veld-artillerie, zal zich in 1888 met de redactie belasten. (I), v. N.) Door het ^Ljouwter Toanielselskip" zal in het laatst dezer maand te Leeuwarden een nieuw Friesch blijspel van den heer T. "Velstra, te Marsum, worden opgevoerd, ge titeld: Pikelfleskfet", (het pekelvleesch- vat.) De jComédie Fran^aise" te Parijs heeft al haar geld in Fransche rente belegd. Door de conversie van de 4J pCts. rente zal zij circa 400.000 frs. verliezen. BLNNKNLANDSOHK BERICHTEN. De St.-Ct. bevat de volgende: Publicatie van den 15den Novembei 1887, betreffende de plechtige afkondiging van de vastgestelde veranderingen in de Grondwet. Wij Willem III, bij de gratie Gods, koning der Nederlanden, prins van Oranje- Nassau, groot-hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Aan allen, die deze zullen zien of hooren lezen, salunt! Gedurende den loop onzer regeering zijn vele belangrijke maatregelen genomen, ten einde de bij de Grondwet van 1848 gehul digde beginselen leven en werking te geven. Intusschen is bij de Grondwet zelve voor zien dat haar herziening in den loop des lijds noodig zou kunnen worden. Na een nauwgezet onderzoek tot de over tuiging gekomen zijnde, dat eenige harer bepalingen voor de wetgeving en den gang der regeeriug belemmerend waren, hebben wij niet geaarzeld een nadere herziening der hoogste staatswet te bevorderen en, dank zij de ijverige medewerking der stateu-geue- raal, zijn thans elf wetten tot herziening der Grondwet op de door haar voorgeschre ven wijze tot stand gekomen, welke in de nummers 183 tot 193 van het Stbl. van 1887 zijn opgenomen. Wij verklaren dat de in die wetten vast gestelde bepalingen met de onveranderd ge bleven hoofdstukkeu en artikelen der Grond wet voortaan en wel van hel uogeubhk harer plechtige alkondigiugde Grondwet van het koningrijk der Nederlanden zullen uitmaken. Dn hebben wij goedgevonden en verstaan, gelijk wij goedvinden en verstaan bij deze, dat de wetten van 6 Nov. 1887 (SM. n°. 183 tot 193) op den busten Nov. 1887 des middags te twaalf uren in een plechtige openbare zitting van den huogen raad der Nederlanden en van ieder der gerechtshoven en der arrondissements-rechtbauken door den griffier zullen worden voorgelezen en alzoo plechtig afgekondigd, van welke voorlezing proces-verbaal zal worden opgemaakt; als mede dat deze publicatie op hetzelfde uur in iedere gemeente zal worden afgelezen van de puie of voor de deur van het huis der gemeente. Onze ministers van justitie en van biu- nenlandsche zaken zijn belast met de uit voering van deze publicatie, welke in het Stbl. zal worden geplaatst. Gegeven op het Loo den lbden Novem ber 1887. WILLEM. Het stuk is gecontrasigneerd door al de ministers. Op de staatsbegrooting voor 1887 is voor het eerst een post uitgetrokken om in gemeenten, waar gebrek bestaat aan genees kundige hulp, door subsidiëu de vestiging vau artsen en vroedvrouwen te bevorderen. Die subsidiën zijn aldus verleend. Voor artsen: eene van f300 aan ieder der gemeenten: Anna Paulowna, Hoedekens- kerke, Baeksem, Grathem, Heel, Haelen en Hunsel, Amstenrade, en eene van f 200 aan de gemeente Hontenisse; Voor de vestiging van vroedvreuwen: eene van f 150 aan Hoofdplaat en Grauw; eene van f 100 aan Wittem, Bergen, Stein, Elsloo en Urmond. Een zestal aanvragen zijn nog bij ged. staten van verschilleude provinciën in on derzoek. Gistermiddag is te 's Qravenhage in de Trèvészaal onderteekend de internationale overeenkomst tot beteugeling van den drank handel op de Noordzee. De onderteekening geschiedde voor Nederland door den minister van buitenl. zaken, mr. E. M. Rahusen, voorzitter van het college van zeevissche- rijen en voorts namens Engeland, frankrijk België, Duitschland en Deuemarken door vertegenwoordigers dier staten. De conventie strekt tot verbod van den handel van sterken drank, zoomede van ruil van vischtuigen en andere voorwerpen. Kruisers zullen belast worden met het op sporen van overtredingen. Het denkbeeld is bij de regeering in overweging om, ten einde in 1888 eene ruimere keus te hebben onder de adspiran- ten voor adelborst, ook hen toe te laten die op 1 Januari 1889 den 17jarigen leef tijd nog niet zullen zijn ingetreden. Ook is het wenschelijk voorgekomen, een paar artikelen van bet keuriugsreglement in milderen zin te wijzigen. De minister van marine, erkennende, dat het administratief personeel van het corps mariniers betrekkelijk uitgebreid is, zal eerlang een proef instellen om tot be zuiniging te geraken. Behalve aan 40 officieren der infan terie, zooals reeds gemeld is, zal het kruis van 15-jarigen offleiersdienst op 6 December ook worden uitgereikt aan 8 luitenants der cavalerie, 8 der artillerie, en 1 der kon. maréchaussee. De schepen die in 1888 buitenland- sche reizen zullen doen zijn: de Zilveren Kruis, die reeds op reis is om Kaap Hoorn, langs de Westkust van Amerika, Japan en China naar Oost-Indië, de Van Galen om de Kaap de Goede Hoop naar Oost-Indië, ter aflossing van personeel, de Johan Wil lem Eriso naar Curasao, ter vervanging van de Koningin Emma der Nederlanden, de Sommelsdijk, die, na door de Bonaire te zijn afgelost te Suriname, over Buenos-Ayres om de Kaap de Goede Hoop naar de Zuid- Oostkust van Afrika zal gaan, ter beharti ging van onze internationale en handelsbe trekkingen, en vau daar huiswaarts keert. Wij lezen in Het Vad.: Dat Neder land, zooals wel eens beweerd wordt, steeds teil achteren is en in het nemen van fliuke maatregelen eerst bij zijn buren ter school gaat, is weder gebleken niet altijd waar te zijn. Uit de officieele verslagen van bet onlangs te Weenen gehouden hygiënisch congres blijkt, dat daar behandeld is een voorstel, om uit een sanitair oogpunt voortaan de in de gasthuizen en hospitalen gebruikte ver- banuen niet meer te doen wasschen, maar te vernietigen. Deze maatregel is, eere wieu eere toekomt, reeds maanden geleden, op last van den inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht, den generaal- majoor Timmerman, in de militaire hospi talen in ons land ingevoerd." Naar het 1). v. N. verneemt zal het orgaan ven den Soc. Democratischen Bond Recht voor Allen binnenkort dagelijks ver schijnen. Behalve door den gemeenschappelijken maaltijd, waarvan melding is gemaakt, vier den de ministers het tot stand komen der Grondwetsherziening nog door een diner, door den heer Heemskerk te zijnen huize aan zijne ambtgenooten aangeboden op den dag, waarop de wetten, bevattende de ver anderingen in de Groudwet, in het SM. werden uitgegeven. Avondp Bij de rijles voor de officieren der oubreden wapens te Den Haag, ontving de le luit. der jagers B. een slag van een paard, waardoor hij een vrij ernstige kneuzing aan een been bek wain, zoodat hem in het mili tair hospitaal heelkundige huip moest ver leend worden. De heer Domela Nieuwenhuis is, naar wij vernemen, sedert eenige dagen in Den Haag teruggekeerd. (H. v. N.) Aan het Spui, nabij de Amsterdamsche Veerkade, te 's Gravenhage werd gistermiddag een schippersknecht van de Leidsche schuit door een zware mand, die aan boord ge bracht werd, getroffenzoodat hij achterover in het water viel en onder eene daarnevens liggende schuit geraakte. Met veel moeite, door middel van vaarstokken, mocht het gelukken den drenkeling te redden. Eergisterenavond liepen eenige socia listen in de Gouvernestraat te Rotterdam te zingen. Spoedig kregen zij een troepje jon gens achter zich, dat steeds aangroeide. Uit dien hoop jongens werd met steenen en vuil naar de socialisten Aeworpen, terwijl voort durend de kreten: ^Oranje boven!" en Weg met de socialen 1" werden aangeheven. De socialisten verweerden zich niet, maar zoch ten zoo spoedig mogelijk eene wijkplaats. Een hunner had een steen in het aangezicht gekregen en bloedde dientengevolge hevig. Men bericht van Maassluis aan de Roti. Cour.: Zoudag zag de rijkspolitie te Maassluis twee polderjongens over de Hoog straat vluchten. De politie maakte zich van hen meester en vernam daarna, dat door hen zekere J. W., bakker te Maassluis, iii het water was geworpen om hem te doen verdrinken. De politie deed al het moge lijke om den man te redden, waarbij zij werd bijgestaan door twee burgers, die ge kleed te water sprongen. Zij zouden waar schijnlijk echter ook zijn verdronken, als niet de brigadier-majoor A. Wielaard er bij ware gesprongen en hen met behulp van anderen op het droge had gebracht. J. W. scheen reeds het leven te hebben verloren doch de politie behandelde hem met groote zorg naar de bekende voorschriften voor de behandeling van drenkelingen, waardoor zij er in mocht slagen om den ongelukkige in het leven terug te roepen. De daders zijn in handeD der politie. Gisteren heeft zich te Dordrecht eene commissie geconstitueerd, om gelden in te zamelen ten behoeve der oprichting van een standbeeld voor Jan Pieterszoon Coen, in zijne geboorteplaats Hoorn. Op de veemarkt te Gorinchem heeft men van eenen landbouwer een zakje met eene som van f 158 aan bankpapier en specie gerold. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Op last van de regeering wer den gisteren een aantal personen door den commissaris van politie der 4de sectie, mr. Zur Mühlen, gehoord, om verklaringen af te leggen aangaande de voor de regeeriug en een lid der tweede kamer beleedigende uit drukkingen, door den sociaal-democraat Van der Stadt gebezigd in de onlangs alhier gehouden vergadering, door »De Unie" be legd, en waarin de heer Willink Ketjenzijn grieven tegen de regeering nader toelichtte. Onder de gehoorden waren een 8-tal ver slaggevers. De afgelegde verklaringen zullen waarschijnlijk mede den grondslag moeten uitmaken voor eene vervolging tegen Van der Stadt, -Volgens het Nbl. v. Ned. heeft de po pulaire Willemstrater Jacobus Mens, die, naar men weet, in het Binnen-Gasthuis verpleegd wordt, aan zijn broeder Leenden het verlangen geopenbaard omzoo bij sterft te worden begraven door de leden van het Indische Kruis. De vrees, dat hij er het leven zal afbrengenis nog niet geweken. Aan gezicht, hals en handen bekwam hij ernstige brandwondenzoodal men zelfs uil een der kuiten een stuk vleeseh heeft ver wijderd en door kippevleesch vervangen. Overmorgen zal het andere been eenzelfde operatie ondergaan. De 82jarige moeder ge voelt zich, naar omstandigheden, vrij wel. Dat Jacobus zoo deerlijk gebrand werd, wordt hieraan toegeschreven, dat hij, toen de pe- tioleum-lamp tuimelde, van schrik in on macht viel. De brandweer vond hem bewus teloos op dezelfde plekwaar hij zich had te slapen gelegd. Gister herdacht de hoogleeraar dr. C. H. D. Buys Ballot te Utrecht zijn 40-jarig professoraat. Leerlingen en oud-leerlingen vereerden hem op den dag belangrijke ge schenken, o. a. eene medaille in goud, zilver en brons, aan de eene zijde de wel gelijkende beeldtenis drageude van den jubi laris, en aan de keerzijde een toepasselijk opschrift. Nog werd hem overhandigd eene oirkonde van de stichting eener Buys Ballot medaille, elke 10 jaren uit te reiken aan den binnen- of buitenlandschen geleerde die zich op het gebied der meteorologische we tenschap het meest verdienstelijk zal hebben gemaakt. Te Tiel brak in den nacht van 14 op 15 dezer een felle brand uit bij den siga renfabrikant Van Steennis. Van de woning is het bovengedeelte geheel uitgebrand. De brand is ontstaan door het drogen van siga ren op den zolder. De schade is vrij groot, hoewel van den inboedel het meeste gered is. Zijn wij wel ingelicht dan bevond zich Maandagnamiddag de justitie uit Zutphen te Deventer, ten einde een onder zoek in te stellen naar een ten huize van mevrouw de wed. T. aldaar plaats gehad hebbenden diefstal van eene zekere som geld uit de brandkast. (Zutf. Ct.) Eergisterennamiddag te 2 uren ont stond er brand in een hooiberg achter de schuur, belendende aan het ongeveer drie honderd jaren oude kasteel Ahnem, gelegen bij Wijhe en toebehoorende aan mevr. de gravin Van Rechtereu te 's Gravenhage. Al spoedig stonden de andere hooi- en zaad bergen en de schuur in volle vlam en maakte het vernielende element zich van het kasteel meester, dat binnen weinige uren geheel in de asch lag. De brandweer was zoo spoedig mogelijk aanwezig, doch kon weinig uit richten. Het vee en het grootste gedeelte van den inboedel werden gered. Huis en inboedel waren verzekerd, doch de aanzien lijke oogst niet, waardoor de bewoner, de landbouwer R. Rijks, groote schade lijdt. Naar men verneemt, is tegen S., een boekbinder te Groningen, rechtsvervolging ingesteld wegens beleediging van den per soon des konings. Deze week zijn op eene ijzergieterij te Tilburg, naar men zegt, acht werklie den wegens gebrek aan werk ontslagen. De patroon ziet zich genoodzaakt eerlang ook het overige personeel te ontslaan. B. C.) Te Stratum is een landlooper gearres teerd, die de huizen binnendrong, om zich dan met bedreigingen eten te doen ver schaffen. Met een mes in de hand joeg hij eene vronw uit haar eigen huis op de vlucht. Sedert eenige dagen wordt te Roer mond weder een persoon vermist, en wel de werkman S., die zich op eene geheim zinnige wijze verwijderde; zijne vrouw en drie kinderen niets achterlatende dan een brief, waarin hij mededeelde, dat hij eene reis naar Londen, Jeruzalem en de vijf werelddeelen ging doen. Dinsdagnacht heeft te Krawinkel, gem. Geleeneene hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij één persoon doodelijk gewond werd en twee anderen min of meer gevaarlijke wonden werden toegebracht. De vermoede lijke daders moeten zich reeds in handen der politie bevinden. S., wonende te Wansum, verloor ïd de Maas nabij Maashees het leven. Een plotseling opkomende wind deed de te vol geladen aak, waarin S. en zijn knecht zich bevonden, kantelen. De knecht kon zich nog bijtijds redden. PER TELEGRAAF^ CAIRO, 17 Nov. Baker-Pacha is heden te Tel-el-Kebir aan de koorts overleden. IAAWII1 BKKICHTBM. Op den 16en dezer had de aanbe steding plaats vanwege het departement van kqloniën van 58 wollen dekens. Minste

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2