NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks* behalve op Zoii- en Feestdagen. ABONNEREN T: Donderdag 17 November 1887. N°. 270. ADVERTENTIE Uitgevers: Gebroeders Muré. MANUELA Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Mcheeputakersstee* 201a Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingversiag van Donderdag 2J October. Stails-Bericliten. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen Ier algemeene kennis dat door JAN VAN DER VLIET, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Heerensteeg n°. 4. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 16 November 1887. RTADiNIEUWi. Z. M. heeft met ingang van 1 October jl. pensioen verleend aan mevr. J. D. Hartevelt te Leiden, wed. A. Rutgers van der Loeff, in leven predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 's Hertogenboschten bedrage van f200 's jaars. Naar aanleiding van de ingediende bezwaarschriften tegen het kohier der plaat selijke directe belasting voor 1887 moet het bedrag van het kohier, in de raadsvergade ring van 12 Mei 1887 vastgesteld op f 157341.01 met f 174.22 worden vermin derd en alzoo worden uitgetrokken op f 157166.79. Nadat hedenochtend te 11 uren aan de Protestante kerk te Leiderdorp de nieuwe gemeente-stoombrandspuit, uit de fabriek van de firma A. Bikkers en Zoon te Rotterdam, was beproefd, is de spuit op verzoek door de bemanning naar hier ver voerd. Op het Steenschuur vóór de Lode- wijkskerk opgesteld werd de beproeving herhaald in tegenwoordigheid van autoritei ten, gemeentebestuur en brandweer van Leiden en Leiderdorp. De beproeving had plaats in vergelijking met eene stadshandbrand- spuit. In 13 minuten was voldoende stoom verkregen; terwijl de handbrandspuit een straal omhoog wierp van 17 mM. diameter, bracht de stoomspuit er een op bijna de zelfde hoogte van 23 mM., terwijl liet laatste bluschmiddel in 5 minuten 160Ü liter water opbracht. De spuit werkt met twee stralen, wordt na gebruik eenvoudig door een hevel wagentje opgenomen en gemakkelijk ver voerd. Het geheel beantwoordt alleszins aan de verwachting en droeg in de hoogste mate de goedkeuring weg, ook van de Leidsche autoriteiten. De heer J. Riukes Borger van Leiden zal op uitnoodiging van bet bestuur der maatschappij ter bevordering van landbonw in Drente landbouwlezingen te Zuidwolde, Dwingeloo, Ruinerwold, Kolderveen en de Wijk houden. De nieuwe kieswet verdeelt ons land in 84 districtenterwijl het volgens de oude wet in 43 districten verdeeld was. Van de 84 hoofdkiesdistricten zijn er 79 die óón af gevaardigde naar de kamer zenden; alleen Amsterdam zendt er 9, Rotterdam 5,'s Qra- venhage 3 en Groningen en Utrecht ieder twee, te zamen dns 100 leden van de tweede kamer. Nieuwe hoofdkiesdistricten zijn geworden Veendam, Emmen, Harlingen, Fraueker, Schoterland, Bergum, Wolvega, Meppel, Kampen, Ommen, Enschedé, Lochem, Doe- tinchem, Rheden, Eist, Druten, Wijk-bij- Duurstede, Ede, ApeldoornBreukelen Enkhuizen, Helder, Beverwijk, Zaan dam, Katwijk, Bodegraven, Loosdninen, Schiedam, Ridderkerk, Sliedrecht, Oostburg, Hontenisse, Bergen-op-ZoomOosterhout, Waalwijk, Helmond, OulpeD, Sittard, Venloo, Weert, Grave en Veghel. Intusschen is het hoofdkiesdistrict Boxmeer vervallen. Zooals gewoonlijk is onze actieve stad genoot de heer B. Blankenberg, boek-, muziek- en kunsthandelaar op de Mare al hier, ook dit jaar weêr vlug met zijne St. Nicolaas-ótalage gereed. Wie dat ma gazijn, steeds ruim voorzien en geheel op de hoogte van den tijdgewoon is te be zoeken weet dat eene keuze daar moeilijk valt door de groote hoeveelheden van „elk wat wils". Aan die moeilijkheid nu is door den heer Blaukenberg tegemoet gekomen door het aanbieden van een sierlijk bewerkt St. Nico- laas-memeraudum, een zoogenaamde verlang lijst, zeer practisch ingericht, waarin men vóór men het magazijn gaat bezoekenslechts heeft aan te stippen welk artikel men ver langt en wie(n) men 't wenscht te schenken. We weuschen den heer Blankenberg van harte toe dat de bladzijden van zijn net boekske druk beschreven zullen worden. We ontvingen heden N°. 16 en 17 van de „Katholieke Illustratie" die er als gewoonlijk weer uitmuntend uitzien. Voorsl mag dit gezegd worden van N°. 17. Terwijl N°. 16, juist in de dagen waarin we ons opmaken het 3e eeuwfeest van den grooten Vondel te vieren, eene schets van prof. Alb. Thijm bevat getiteld „hoe Vondel treurspeldichter werd", is N°. 17, in tekst en beeld geheel aan dien vaderlandschen dichter gewijd, een waar „gedenkblad op het derde eeuwfeest zijner geboorte" zooals het in uitnemenden stijl bewerkte titelblad vermeldt. A. M. C. Van Cooth, P. F. Th. Van Hoogstraten, dr. Andreas Jansen, J. A. De Rijk, Alb. Thijm, J. R. Van der Lans, H. J. Allard, F. J. Poelhekke, J. V. De Groot, Lina Schneider, Alfons Ruyten en H. A. Banning hebben er in dicht en ondicht den dichter in herdachtterwijl uitmuntende reproducties zijn geleverd van „aankomst van het Vondelgezin in Nederland" naar H. Ten Kate, „Bank van leening, waar Vondel als snppoost werkzaam was" naar een oude gravure, „Vondel en zijne dochter" naar de schilderij van H. A. Van Trigt, „Vondels Geboortehuis" naak eene teekening welwillend verstrekt door mevr. Lina Schnei der en „Woonhuis van Vondel op den N. Z. Achterburgwal" naar eene oude gravure. De heer M. M. Couvée, hofboekhan delaar te 's Gravenhage zond zijne stadge- nooten een uitnoodigingsbiljet in den vorm van een belastingbiljet, behoorlijk van zegel voorzien. De gelijkenis is uitmuntend en menigeen is zeker op 't eerste gezicht de schrik op 't lijf geslagen. Dat was echter de bedoeling van den heer Convóe niet. Heel vreedzaam noodigt hij u alleen maar uit om zijne goed gesorteerde St. Nicolaas- ótalage te komen zien. Het biljet is tevens ingericht als bestelbiljet voor prachtwerken ter inzage. CNIVEKIITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor iD de rechtswetenschap aan de rijks universiteit alhier, de heer P. W. N. Merkus, geb. te Arnhemna verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Art. 241 B. W." MUZIEK, LETTEREN EIK KUNST. Geboortedag (1587) van Joost Van den Vondel. Naar aanleiding van een artikel in Von Sybels „Historische Zeitschrift", waarin prof. fi. Fruin warm wordt geprezen, zegt de Portefeuille terecht: „Jammer is het zeker, dat de meesterlijke historische schetsen en studiën van Fruin nog altijd verspreid lig gen in een half dozijn tijdschriften." Door de rederijkerskamer „Van Len- nep" te Franeker is een wedstrijd in het houden van voordrachten uitgeschreven op Maandag 26 December e. k. Hoogstens 12 deelnemers, zoo mogelijk zes voor ernstige en zes voor luimige stukken, zullen worden toegelaten. Te Berlijn is een stuk in 4 actes in den maakgetiteld„Generaal Caffarel." De afdeeling „Volksvoordrachten" der maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam hield gisteren voor een over- talrijk publiek een feestavond ter herdenking van de 300ste verjaring van den geboorte dag van Joost Van den Vondel. Prof. Jan Ten Brink trad als spreker op en schetste het leven en de werken van den dichter op bizonder onderhoudende wijze. Aanstaanden Donderdagavond zal in het gebouw voor K. en W. te 's Gravenhage de aangekondigde buitengewone uitvoering plaats hebben der rederijkerskamer ^Oefening en Vriendsebap, waarbij mej. Maike Hek- kemade heer Louis Bouwmeester, en het strijkorchest van het 4de regiment infanterie alhier, van 't welk de heer J. G. H. Mann directeur is, hun vereerencL medewerking zullen verleenen. De heer Mann is eerelid der vereeniging. Het is zoo goed als zeker, dat Mme Van Cauteren, die te Den Haag als Iste chanteuse de l'opéra comique afgewezen is, door mr. Strakosch zal worden geëngageerd. Het contract wordt binnen kort geteekend. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 86). „Een zeldzaaminteressant gelaatzeide Cecilia bij zich zelve. „Het zijn de trekken eener vrouw, die wreed geleden heeft in het leven en reeds vroegtijdig zich zeiven leerde beheerschen." „Ik was muziekonderwijzeresantwoordde mejuffrouw Latonr met een kalme waardig heid, „doch het valt moeielijk om een vol doend aantal leerlingen te vinden 1" Zijt gij bereid, de voorwaarden aan te nemen, die ik n gisteren stelde?" Deze voorwaarden waren zoo weinig schitterend, dat lady Rosegg ze maar liefst niet in 't bijzijn van haren nicht wilde her halen. Eigenlijk gezegd was zij niet min der gierig dan de man wiens naam zij droeg, en dien zij juist om deze zwakheid bespotte. „Ik neem uwe voorwaarden aan, mylady. Het is mij minder te doen om het salaris dan wel om een te huis te hebben." „Zijt ge dan geheel en al zonder te huis en zonder vrienden?" De gouvernante knikte bevestigend. „Nn, de aanbevelingen, die gij mij ver toond hebt, zijn uitstekend en ik veronder stel wel, dat gij er aan beantwoorden zult. Sla de piano eens open, mejuffrouw, en speel wat. 't Is vooral de muziekwaaraan ik nog al zeer veel gewicht hecht." Het jonge meisje wilde juist opstaan, toen lady Rosegg een plotselingen inval volgende, haastig vraagde: „Gij spreekt zeker even vloeiend Engelsch als Fransch?" „Ja, mylady!" „En ge zingt?" Een kortstondige aarzeling, en toeD klonk duidelijk en helder het antwoord: „Neen, ik zing niet." „Dat is wel jammer. Wilt ge dan zoo goed zijn om iets te spelen Het meisje gehoorzaamde onmiddellijk. Zij speelde uit het hoofd Schubert's „Am Meer" en wel met zulk een zeldzaam talent, dat lady Cecilia van oogenblik tot oogenblik eene levendiger belangstelling voor de vreem delinge begon te gevoeleD. „Dat is genoeg," zeide lady Rosegg, toen de voordracht was geëindigd. „Gij speelt heel aardig. Cecilia, denk je niet, dat mejuffrouw Latonr aan het doel beantwoorden zal, waartoe wij haar behoeven?" „Ik geloof, dat mejuffrouw volkomen berekend zal zijn voor hare betrekking. Ik kan me haast niet voorstellen, dat ge niet zingt." De gonvernante doorstond met volmaakte kalmte de op haar gerichte blikken en her haalde de verzekering, dat zij niet zong. „Dan heb ik mij voor de eerste maal in mijn leven in dit opzicht in een gelaat vergist. Ik wil je niet haasten, Geneviève, maar wanneer we vandaag nog dat feest be zoeken willen „Lieve hemeldat is waar ookriep de barones op haar horloge ziende. „We zullen toch al mooi laat komen. Ik heb nog ver geten u te vragen of ge soms iets tegen het buitenleven hebt?" „Integendeel, ik geef er de voorkeur aan boven dat in de stad „Welnu dan, hoe eerder ge komt, hoe beter; wij trekken reeds bij het begin van de volgende week naar het slot Rosegg, waar ge uwe kweekelingen vinden zult. Als ge me genoegen wilt doen, kom dan maar heden avond, gij zoudt mij in zeer vele zaken van dienst kunnen wezen I" „Ik zal heden avond komen, wanneer mylady zulks verlangt." „Welaan dan, tot van avond. AdieuI" „Wel, wat zegje van mejuffrouw Latourp" Met deze vraag wendde lady Geneviève zich tot hare nicht, nadat zij de deur achter de heengaande gesloten had. „Wat ik van haar zeg? Dat ze iets zeer eigenaardigs over zich heeft. Het gelaat van dit meisje getuigt van een on gewone vastheid van karakter. Deze vreem delinge moet een zeer interessante levensge schiedenis hebben 1" Wat een levendige verbeeldingskracht bezit je toch. Een vreemd gezicht heeft ze, maar vreemd door haar leelijkheid »Ik vind haar allesbehalve leelijk." „Je vindt haar wellicht nog mooi?" „Neen, mooi is het woord niet, dat ik op dit meisje wil toepassen. Waar kan ik in mijn leven een soortgelijk gezicht al eens gezien hebben?" „Om '8 hemels wil, Cecilia, spreek toch over andere dingen. Of majoor Falklands vandaag op het feest zal zijn?" Lady Cecilia keek ernstig voor zich uit. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1