schoolcommissie is herhaaldelijk en nog bij rapport van 2 November j.l. de dringende behoefte aan zulk een lokaal voor genoemde school aangetoond. Onder overlegging van desbetreffende stukken geven burg. en weth. den gemeen teraad in overweging aan P. A. Feltzer ver gunning te verleenen tot het leggen van een brug over de Zoeterwoudsche Singelsloot, onder de door de commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden. In de Staatscourant van heden zijn opgenomen de gewijzigde artikelen van de kieswet en de nieuwe verdeeling in distric ten. Naar de nieuwe kamer van honderd zal door de districten Leiden (gemeente Leiden) en Katwijk ieder één lid worden afgevaardigd. In het regeeringsantwoord betreffende de Indische begrooting komt o. a. het vol gende voor. De rijksinstelling voor onderwijs in In dische taal-, land- en volkenkunde is na een bestaan van omstreeks twaalf jaren opgeheven krachtens de wet op het hooger onderwijs. Sedert is nooit eenige behoefte gevoeld aan een rijksinstelling, omdat de gemeente-in stellingen van gelijksoortigen aard te Delft en Leiden ruimschoots voorzagen in de behoefte aan onderwijs voor degenendie zich wenschen te bekwamen tot het afleggen van het groot ambtenaars-examen voor den Indischen dienst. Dit is ook thans nog het geval, en zelfs al ware verleden jaar besloten tot opheffing der gemeente-instelling te Leiden, dan zou toch bij het bestaan der gemeente-instelling te Delft geen behoefte aan eene rijksinstelling voor opleiding van Indische ambtenaren gevoeld zijn. Hoe de gemeente-instellingen werken blijkt, ook zonder dat eene bijzondere controle door de regeering wordt uitgeoefend, voldoende bij het staatsexamen, dat jaarlijks van de leer lingen dier instellingen wordt afgenomen. Aan geschikte leeraren heeft het de gemeente instellingen tot dusver nooit ontbrokener is trouwens dikwijls eene keuze te doen uit personen die in Indië hebben gediend en daar geheel vertrouwd zijn geworden met de vakkenwaarin hier te lande onderwijs is te geven. Ten aanzien van de levering van brand stoffen ten behoeve dezer gemeente gedu rende het jaar 1888, waarvan heden ten raadhuize de openbare aanbesteding plaats vond, is besloten de gunning 8 dagen aan te houden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f38.f 18.f3.90 en f 1.90 laagste prijzen f36.f 18.f3.70 en f 1.85. Hedenmiddag had in het kerkgebouw van de Doopsgezinde gemeente alhier het aangekondigde orgelconcert plaats, gegeven door den heer B. Van der Kaa, oud-élève van het blinden-instituut te Amsterdam. Uitgevoerd werden het laatste gedeelte van de 6de Sonate en Andante uit de 1ste Sonate van Mendelssohn, Tonstück F-dur en Ton- stück C-dur van Niels W. Gade, Fluit concert F—dur, eerste gedeelte, van C. H. Rinck, Preludium G-dur, Auf Weihnachten en Fantaisie nouvelle Es-dur van eigen compositie. Het concert door den heer S. Van Groningen tegen morgen (Dinsdagavond) aangekondigd, zal eerst plaats hebben op Donderdagavond a. s. des avonds te 8 uren. Den 3en December a. s. hoopt de Onderofficieren Gymnastiek- en Schermver- eeniging Minerva alhier hare eerste uitvoe ring in de Stads-gehoorzaal te geven. De gastvoorstelling van het Leidsche Studententooneel, die voor Donderdag a. s. was aangekondigd, is tot nadere aankondiging uitgesteld. Hedenmiddag geraakte een paard, gespannen voor een wagen, op de Stations weg van de been. Het kwam in zijn val terecht tegen het ijzeren hek van een der woonhuizen aldaar. Het kostte heel wat moeite voor men het dier weer op de poo len had gebracht. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Het Jankó-klavier krijgt reeds beoefe naars. De zoon van deD heer A. F. Smul ders, te Maastricht, en de bekende pianist Van Groningen zullen, volgens het Vaderland, het voorbeeld geven. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemees ter van Fm men W. Tijmessecretaris dier gemeente; van Boxtel, F. G. A. R. baron Van Lamsweerde; van Hoogwoud, C. Pijper, en van Opmeer, H. J. K. Van de» Steen. Door Z. M. zijn verleend de volgende pensioenen, als aan: VV. Wassingtoncom mies 4de kl. bij 's rijks belastingen, f334; M. W. Van Kootenverificateur 1ste cate gorie bij idem, f1127; jhr. J. G. F. Van Spengler, betaalmeester te 's Gravenhage f3499; M. Wesdorp, opziener lste kl. bij de visscherij-politie op de Schelde en Zeeuw- sche Stroomen, f521, R. Feith, ontv. der dir. bel. f2467; K. A. Van der Hucht, commies 2de kl. bij 's rijks bel. f356; W. J. Stautter-er idem, f382; M. C. J. Koe nen, idem lste kl. f448; H. J. Hoogen Stoevenbeld, idem 2de kl. f245; L. J. F. Gram, idem lste kl. f496. Door Z. M. is bepaald, dat in den loop van het jaar 1888, voor den tijd van vijf jaren, zullen worden gedetacheerd: bij het leger in Ned.-Indië, de lste luits. F. A. T. Sommer, van het 4de; H. A. Zegers, van het 6de, en L. J. L. Schas, van het 8ste reg. inf. alsmede P. Glerum, van de hoofdcursus compagnie te Kampen; bij het leger hier te lande, de na te noemen offi cieren van het Indische legeralsbij het 3de reg. inf., de lste luit. C. De Visser; bij het 4de reg. inf., de le luit. J. L. T. Sanders; bij het 6de reg. inf., de le luit. J. C. F. Van Wagtendonk; en bij het 8ste reg. inf., de le luit. H. 's Graeuwenallen van bet wapen der infanterie. Door Z. M. is met ingang van 1 Jan. 1888 aan jhr. C. A. E. A. Van Pauhuys, op zijn verzoek, eervol ontslag verieeud als rijks-commissaris bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegenmet dank betuiging voor de door hem in die betrek king den lande bewezen diensten. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid ziju, met ingang van 1 Dec. 1887: bevorderd; tot opzichter van den waterstaat 2de kl. S. Klaassen, thans opzichter 3de kl. tot op zichter van den waterstaat 3de kl. J. De Vries, thnus opzichter 4de kl.; is benoemd tot opzichter van den waterstaat 4de kl. F. E. Artes, te Dordrecht. De minister van oorlog, zal op 17 Nov. geen audiëntie verleenen. BINNENLANDiSÜHE BERICHTEN. De Staatscourant van 13/14 Novem ber bevat n°. 193 van het Staatsblad waarin is opgenomen de wet van 6 Novem ber 1887, houdende veranderingen in de additioneele artikelen der Grondwet. De regeering heeft voorgesteld f7000 subsidie toe te kennen voor de nationale tentoonstelling van kunstnijverheid in 1888 te 's Gravenhage. De plannen tot verbouwing van den hoogen raad, waarvan het Haagsche Dagbl gewag maakte, hebben, volgens Het Fad, niet de strekking om alle rechterlijke colle ges in dat gebouw onder dak te brengen maar alleen om de Haagsche rechtbank daar heen te doen verhuizen. De kosten zijn ge raamd op ruim zeven ton. Verscheidene koffiehuishouders te Den Haag hebben zich per adres tot den burge meester gewend, daarbij het nieuw opge treden hoofd der gemeente verzoekende hun opnieuw te willen veroorloven, hunne inrich tingen tot 2 ure na middernacht tot ontvangst van bezoekers geopend te houden, een voor recht dat zij vroeger bezaten, maar dat bun plotseling werd ontnomen. Eenige dagen geleden deed een goud en zilverkashouder te 's Gravenhage bij de politie aldaar aangifte, dat een persoon zoo nu en dan bij hem goudsnippers verkocht, hetgeen hem verdacht toescheen. Die persoon, op de markt met sigaren ten verkoop staande, werd aangehouden en gaf op te Leiden tehuis te behooren, of schoon hij aan den goudsmid een anderen naam dan den zijnen had opgegeven. Ook ontkende hij goudsnippers te hebben ver kocht, ofschoon hij het niet langer loochenen kon, toen hij met den opkooper werd ge confronteerd, waarbij hij mededeelde, die goudsnippers van eenen mede te Leiden wonenden persoon, die bij eenen goudsmid in dienst is, te hebben ontvangen. Daarop volgde ook de aanhouding van den persoon, die al spoedig bekende, aan zijne patroons zoo nu en dan eene hoeveelheid goudsnip pers te hebben ontvreemd en dat goud aan den eerstbedoelde ten verkoop te hebben afgegeven. Ook hadden zij afgesproken, de opbrengst te zamen te zullen deelen, het geen een niet onaardig buitenkansje was, daar bij eiken verkoop circa f 30 verkregen werd. Het behoeft wel geen betoog, dat zoowel te 's Gravenhage als te Leiden tegen hen proces-verbaal werd opgemaakt. Den Haag heeft een van de meest bekende straattypen verloren. ^Blinde Jean- net", of zooals zij in het doodregister werd ingeschrevenySara Nathan, jonge dochter", is Vrijdag ia den ouderdom van 86 jaren overleden. Een reeks jaren leefde de oude straatzangster van giften. Het Haagsche bosch en de stoepen van de hotels Paulez en Oude-Doelen waren haar lievelingsplekken. Van Z. M koning Willem II moet zij eens een guitaar ten geschenke hebben ontvangen. Men meldt aan het L). v. Z.-H. en 's Gr. de zeldzaamheid, dat de saksische kanarie vogel van een inwoner van Den Haag dezer dagen vier gezonde vogels heeft uitgebroed. Die pop is zeer vruchtbaar; in den loop van den zomer heeft zij 22 jongen voort gebracht. Eene vrouw werd Zondagnacht in een danshuis in de Trouwsteeg te Rotterdam door eenen man met een mes zoodanig ge stoken, dat zij moest worden overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Haar toestand had aanvankelijk een beden kelijk aanzien, doch zij schijnt thans buiten gevaar te zijn. De dader is door de politie aangehouden en reeds ter beschikking van de justitie gesteld. (iV. R. Ct.) Vrijdagnamiddag is naar de garuizoens- infirmerie te Haarlem overgebracht de heer v. d. W., paardenarts lste kl. bij het 3de regiment huzaren, die onder Heemstede met zijn paard achterover was gestort en daarbij belangrijke verwondingen had bekomen. Vrijdagavond ontstond er te Haarlem brand in de boekbinderij van den heer A. Beukhof, op de Gedempte Oude Gracht. De zolder had reeds vlam gevat toen de brand ontdekt werd, die door de politie met haar slangen wagen is gebluscht. De schade is vooral door het water nogal belangrijk, maar alles was verzekerd. Men deelt aan De Echo mede, dat de armband van groote waarde, door een zangeres van het theater Tivoli verloren, niet verdwenen is in dat lokaal, doch ver mist werd,, nadat de eigenares een wande ling door de stad had gemaakt. Door den sneltrein, die 8.18 van Utrecht naar Amsterdam vertrok, is gister ochtend nabij don Woerdenschen Overweg (onder Breukelen) fien paard overreden, dat op den weg was gekomen. In een der groote hotels te Baarn nam dezer dagen een &ls heer gekleed per soon zijn intrekzich noemende v. B. komende van Antwerpen. Na een dag of vier goede sier gemaakt te bebben, is hij met de noorderzon vertrokken. Hij heeft een in 't oog vallende ku:Jf en kaaplaarzen aan, en 'tis niet onwaarschijnlijk, dat hij ook andere hotels in den lande met een be zoek zal vereeren. Op niet onaardige wijze liep Donderdag middag omstreeks 3 uur aan het^politiebureau te Nijmegen een 17-jarig meisje, aldaar woonachtig, dat zich den vorigen avond aan oplichterij van een paar pantoffels ï^en nadeele van den schoenmaker T., in de Grootestraat aldaar, had schuldig gemaakt, doar in de val. Zij bevond zich juist aan het politie bureau voor een andere zaaktoen dt? schoen maker daar van de oplichterij kwam kennis geven, en niet weinig verbaasd was aldaar reeds het meisje met de gestolen pantoffels aan de voeten aan te treffen. Dat zfj zon der de pantoffels in quaestie het politiebureau weder verliet behoeft zeker geen betoog. In te zegt de Staatscourant Haskerland is iemand tot len luitenant bij de schutterij benoemd, die reeds vóór eenige weken bij een ander koninklijk besluit tot notaris te Charlois was benoemd. Overigens doet het er niet veel toe, daar de benoemde ook te Charlois zijn function van luitenant der schutterij in Haskerla.ad zeer goed kan blijven uitoefenen. In d&ze gemeente bestaat toch sedert tal van jaren een dienstdoende schutterij, die nog nooit dienst heeft gedaan, waarvan geen der offi cieren of minderen ooit een uniform heeft gedragen, en waarbij elk geweer of ander' wapen ontbreekt. Qelria De Prov. Gr on. Ct. deelt nopens D. Medema, Woensdag 11. te Zwolle aange houden, nog mede, dat de aandacht der politie te Groningen op hem werd gevestigd door een brievenbesteller. Deze had ver nomen, dat er in verschillende winkels iemand geweest was, die uiterst loszinnig met bankjes van f100 omsprong, en had er kennis van gegeven aan de justitie. Daar dezelfde persoon plaats had genomen in den trein naar Zwolle, werd besloten hem te doen aanhouden. Bij het vertrek der stoomboot van Leeuwarden op Opeinde bleek, dat de ma chinist in beschonken toestand verkeerde. Dit bracht onder de passagiers een groot tumult teweeg, daar sommigen toch wilden vertrekken, anderen huiverig waren om, met dezen machinist aan boord, de reis te doen. De commissaris van politie, juist op de plaats komende, belette aanstonds het vertrek, deed den beschonken machinist verwijderen en wist er een ander voor in de plaats te krij gen, zoodat de boot, zij het ook eenigszins later, kon vertrekken. Even te voren was de stoomboot in aanvaring geweest met een ander schip, tengevolge waarvan de schip persvrouw, die op het dek stond, gevaar had geloopen in het water te vallen. Tegen den machinist is proces-verbaal opgemaakt. Donderdagnacht hebben dieven inge broken in de kerk te Meer (L). Door eene ruit weg te nemen zijn zij de kerk binnen gedrongen. A. de offerbussen droegen sporen van geweld. Het is den dieven echter niet gelukt ééne open te breken. Tot heden worden alleen de sleutels van een paar kas ten vermist, zoodat de door hen meegeno men buit gering is. Er is een onderzoek ingesteld. In de buurtschap R. nabij Gennep, heeft een nog in de wittebroodsweken ver- keerende jonge vrouw zich heimelijk uit de echtelijke wouing verwijderd en de wijk naar het ouderlijke huis genomen, omdat haar echtgenoot haar dwong, eiken morgen te 3 uur op te staan, ten einde gezamenlijk in de schuur te gaan dorschenl Men meldt aan het /A v. NTe Maas tricht zou Dinsdagavond voor het eerst na de veranderingen, die aan den schouwburg zijn aangebracht, een tooneelvoorstelling ge geven worden en wel la Surprise de l'Amour worden opgevoerd. De voorstelling begon inderdaad met eene verrassing. Onder de aangebrachte verbeteringen behoort nl. ook het maken van een watergordijntot welk einde boven het tooneel een pijp van de waterleiding is bevestigd. Ongelukkig echter was de kraan der leiding niet sluitend en gebeurde het, dat dikke waterstralen het tooneel onder water zetten. Het publiek kreeg in 't eerste half uur niets te zien dan eene verscheidenheid van emmers, potten, dwijlen en dekens, waarmede men den watervloed trachtte op te ruimen. Dit gelukte dan ook na vele inspanning en kon eindelijk de aangekondigde surprise worden opgevoerd. Door het gebeurde heeft het decoratief nogal waterschade geleden. BUITENLAND8CHE BERICHTEN EICËLllll Eenige houderden personen waren gis terenmorgen op Trafalgar-Square te Londen bijeen, toen tegen het middaguur pogingen werden aangewend tot verbreking van het hekwerk tegenover de nationale partij. De politie kwam in grooten getale opzetten om het plein schoon te vegen en het in dichte rangen af te sluiten. Tevens werden alle optochten, welke zich vóór de komst op het plein gevormd hadden, in de aangrenzende straten door afdeelingen politie uiteengejaagd en de vaandels ontweldigd. Te 4 uur des namiddags waren de straten rondom het plein afgesloten door de menigte, welke herhaalde pogingen deed om het plein binnen te drin gen. De politie werd toen versterkt door gardes te paard, teneinde het gepeupel uit een te drijven. Later verscheen de infanterie der garde en verleende hare hulp bij het bezetten van het plein. De politie maakte herhaaldelijk charges op de menigte en tegen 6 uur begon deze laatste uiteen te gaan. De afgevaardigden Cunningham en Graham, de socialist Burns en verschillende andere personen zijn in hechtenis genomen. De zaak van den lord-mayor van Dublin, den nationalist T. D. Sullivan, wegens openbaarmaking van het verslag eener verboden zitting der League voor den rech ter gedaagd, die den burgemeester evenwel niet aandurfde, zal nu opnieuw voorkomen. De hoogere rechter heeft den Dublinschen rechter O'Donelvermoedelijk een geestver want, in elk geval een onderdanige dienaar van den weerspaunigen burgemeester, op zijne vingers getikt, en het proces tegen Sullivan zal nu nogmaals voorkomen. Er is eene concessie verleend voor een telefoonkabel tusschen Londen en Parijs. FR AIV KR IJK. Na een onderhoud met zijne minis ters heeft de heer Grévy verklaard, dat hij niet zal aftreden. Zaterdag is in de kamer van afge- •vaardigheden de regeering door den heer Maillard geïnterpelleerd over het gebeurde bij de begrafenis van Pottier. De heer Maillard stelde als motie van orde voor: dat de kamer de gepleegde gewelddadig heden afkeurt en de werkeloosheid der regee- >ring betreurt. De kamer verwierp echter cleze motie en ging tot de eenvoudige orde ^fan den dag over, SPANJE, De heer Albareda, gezant van Spanje te Parijs, is benoemd tot minister van bin- ne^olandsche zaken. De heer Castillo ver~ vaiigt hem als gezant te Parijs.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2