WLé 3E3 B» SS n *32 BC3 «9 "MJ M TT Dinsdag is te Rotterdam een persoon uit Vlaardingeu wederom eens het slacht offer geworden van een drietal zoogenaamde kwartjesvinders^ die hern in een bierhuis ongeveer f 250 hadden afhandig gemaakt. De man was, zooals tegenwoordig de tac tiek is, door een handlanger, ouder aan bieding van een glas bier, in eeue herberg binnengetroond, waar dan een paar personeu zitten kaart te spelen en bij uitgenoodigd wordt om mede te spelen. Als zoo iemand bewilligt, is hij spoedig zijn geld kwijt en in den regel kan de politie eerst gewaar schuwd worden als het te laat is en de gauwdieveu zich reeds uit de voeten hebben kunnen maken. Door gebrek aan plaatsing worden aan boord van Z. M. wachtschip te Helle- voetsluis 100 matrozen gedetacheerd. Men schrijft uit Brielle aan het D. v. N. Onze stad werd verleden week bezocht door twee reportersteekenaars van The Illustrated London News. Volgens hun zeggen zal Maandag 14 dezer weder een teekeuaar van dat weekblad hier komen, om kennis te maken met de zeden en gewoonten der om wonende boerenbevolking. Op dien dag nl. wordt de door haar luidruchtigheid bekende varkensmarkt gehouden. Men ziet bij die gelegenheid echter veel meer menschen dan varkens; de jongelieden van 't gansche eiland Voorne en Putten stroomen dan samen naar de oude Geuzenstad, 't Is de jaarlijksche arbeidsbeurs der boerenmeiden en knechts, waar nieuwe contracten worden gesloten. Volgens de Figaro wordt de ex-keizerin Eugénie te Dordrecht verwacht. Wiilian Booth, de generaal van het Heilsleger, werd volgens vroegere berichten Maandag e. k. in Amsterdam verwacht. Hij is echter vroeger gekomen en heeft gister morgen in het lokaal in de Gerard Dou- straat aldaar eene toespraak gehouden. De generaal deed o. a. eenige mededeelingen over het ontstaan van het Heilsleger. De zedelijke ellende, die in verschillende buur ten van Londen heprscht, achtte hij niet te kunnen bestrijden dan met het Evangelie. Om het volk tot de prediking te lokken gaf hij kostelooze maaltijden enz. Deze onderneming mislukte echter. Toen hij nu geheel alleen stond in zijn pogen heeft hij het plan tot de tegenwoordige regeling op gevat. Het Leger des Heils bestaat thans dit 2300 corpsen, die zich uit eigen fond sen onderhouden en waarbij 57000 officieren zijn ingesteld. Op deze wijze wordt het Evangelie reeds in 33 talen door het leger verkondigd. Deze vergadering was alleen toegankelijk voor leden en genoodigden daardoor was het bezoek niet groot. Mevrouw L. v. K. heeft in de Jacob Van Lennepstraat haar weldadigheidswerk evenals in *t vorige jaar, hervat. Aan meer dan 500 behoeftige gezinnen wordt dagelijks een tarwebrood geschonkenterwijl eens per week een ons koffie wordt uitgereikt. Dat men deze milde dame daar hoog acht, laat zich denken. (Amst. Ct.) Uit een raam der derde verdieping van het directiegebouw der marine te Am sterdam viel gisterenochtend eene dienstbode op de binnenplaats, Twee officieren van ge zondheid der marine waren bijna onmiddel lijk bij de hand om de vreeselijk aan het hoofd gekwetste hulp te bieden, doch kort na den val overleed zij. Er zullen eenige werklieden der lands- werf te Amsterdam tijdelijk naar die te Willemsoord overgeplaatst worden, wegens gebrek aan handen voor het gereed maken der aldaar in dienst te stellen schepen. Door een goederentrein van den Rhijn- spoorweg werd Dinsdagavond tusschen de Omvalbrug en de Schollebrug, nabij Am sterdam, een heer overreden. Zijn lijk zat bij aankomst van den trein onder de loco motief vastgeklemd. De landbouwer J. v. d. B. te Haar lemmermeer kocht eene hoeveelheid meel om varkensvoer te bereiden. Van de daarmede gevoerde varkens werden er terstond acht ziek en een dezer stierf nog denzelfden dag. Er is een onderzoek ingesteld naar de be- standdeelen van het meel. Uit Baaru wordt aan de N. R. C. gemeldBij het boren van een put heeft gisterenmorgen eene grondstorting plaats ge had, waardoor 3 personen bedolven geraak ten. Een er van is een uur later levend te voorschijn gehaald; de beide anderen bevon den zich echter op eene diepte van ruim 20 voet en konden niet zoo spoedig bereikt worden, zoodat ze dan ook levenloos naar boven werden gehaald. Een er van was vader van een groot gezin. Een zeldzaam voorbeeld van brutaliteit van stroopers had eergisteren plaats bij ge legenheid eener groote drijfjacht op de Cloesse bij Lochem. Drie stroopers zaten verborgen met hunnen hond nabij een bosch, dat ge- 9 dreven werd; terwijl een der heeren eenen haas schoot, liet de strooper zijnen hond los; deze greep den haas op het vlakke veld en een ander der stroopers greep den haas en verwijderde zich daarmede snel, in tegenwoordigheid van alle jagers en zonder dat men hem kon inhalen. Te Zutphen doet een 80-jarige agent van politie, E. Witjes, nog steeds met jeug digen ijver dagelijks zijnen dienst. Z. M. de koning heeft het verzoek van dr. J. M. Smittot nietigverklaring van het besluit van den raad van Apeldoorn, afgewezen. Hoe kleine oorzaken treurige gevolgen kunnen hebben, moest de arbeidersjongen M. te Dinxperloo ondervinden, die een klein zweertje op de lippen openprikte en tengevolge van bloedvergiftiging binnen drie dagen overleed. Dinsdagnacht is na een vreeselijk lij den van eenige maanden in de strafgevan genis te Leeuwarden overleden de beruchte Gesar Timmermans, aldaar opgesloten we gens den gruwzamen moord, indertijd door hem gepleegd op de familie Van Oppen, te Maastricht. De veroordeelde leed aan kan ker in den mond eu is aan de gevolgen daarvan bezweken. Dinsdagavond werd te Swalmen een huwelijksfeest onverwacht gestoord door de binnenkomst van twee maréchausséesdie eenen der gasten in arrest namen, wegens diefstal van een horloge. Hij werd terstoud gevankelijk naar Roermond gebracht. Te Roermond is in eenzelfden nacht ingebroken in het kantoor van hypotheken en kadaster en in het gebouw der rijks hoogere burgerschool. In laatstgenoemd ge bouw is eemg gouir, zilver en platina, ge borgen in eene kast in de zaal waar de lessen in de natuurkunde gegeven worden ontvreemd. In het kantoor der hypotheken is niets ontvreemd. Een onderzoek is in gesteld. Hoe druk het goederenverkeer aan het station te Venloo is, blijkt daaruit, dat in de vorige maand niet minder dan 5100 waggons steenkolen, elk van 10.000 kilo ingevoerd zijn of gemiddeld 170 waggoüs per dag. Waar het buitenland werden van daar verzonden IJ- millioen kilo appelen en peren. Daar groote schade wordt aangericht door het steeds toenemend getal wilde var kens onder de gemeente Posterholt (Limb.), hebben Maandag 33 jagers met 40 drijvers eene drijfjacht op die dieren gehouden. Of schoon een groot aantal sporen van wilde zwijnen werden gevonden, is men er niet in geslaagd er één te bemachtigen. Vrijdagnacht hebben de Belgische rijks-ambtenaren, nabij de grenzen te Vaals, eene belangrijke aanhaling gedaan door het in beslagnemen van 223 schapen, welke Limburgsche kooplieden frauduleus België trachtten binnen te voeren. De geleiders van de schapen hebben de vlucht genomen. Naar men nader verneemt, behooren de schapen aan eenige kooplieden uit de om streken van Sittard. BUITENLANDSCHE BËEIGHTEA. B K L, LI I li. Id de gisteren gehouden zitting van de kamer van vertegenwoordigers deed de voorzitter een beroep op den ijver der kamer, bij de behandeling der ontwerpen van maat schappelijke hervorming, welke door de regeering zullen ingediend worden. De minister Beernaert verklaarde, dat de financieele toestand gunstig is. Het tekort over 1885 is tot op 800,000 fr. terug gebracht, en voor 1886 zal er een overschot zijn van 3 millioen, in weerwil dat de ont vangsten 4 millioeD minder bedragen. Voor het dienstjaar 1887 wordt op eeD overschot van 9 millioen gerekend. In 1888 zal eene versterking der gendarmerie worden voor gesteld en zullen kredieten worden gevraagd voor herstel van kerkgebouwen en voor ver hooging van de pensioenen der militairen. Het nazien der spoorwegkaartjes onder het rijden heeft al heel wat slachtoffers ge kost. De Belgische staats-spoorwegen heb ben reeds lang er op gezonnen om dat te voorkomen, daar van 18801884 niet min der den 208 condflctenrs daarbij het leven verloreD. Het ophalen der kaartjes geschiedt nu niet meer door conducteurs, maar op be paalde stations door het station-personeel en slechts bij uitzondering is het nazien ge durende het rijden van de loopplank ver oorloofd waardoor de uitslag nu reeds zeer bevredigend is, ENetlLiS B. Aan den lord-mayor's maaltijd heeft lord Salisbury, in antwoord op eenen op het ministerie uitgebrachten toost, gezegd dat de in het vorige jaar uitgesproken wensch dat de toen opgetreden lord-mayor zijn dienstjaar zou kunnen eindigen te midden van volle vrede, verwezenlijkt is geworden. De moeilijkheden toch welke het vraagstuk der Afgbaansche grensregeling nog opleverde, zijn thans verdwenen. De regeering heeft nml. hedennamiddag vernomen dat Ayoub-Kan die den vrede in Afghanistan in gevaar zon hebben kunnen brengen, zich aan de Indi sche regeeriug heeft overgegeven. Wat den algemeenen toestand van Europa betreft, verklaarde Salisbury niets te weten dat aanleiding zou kunnen geveu tot on gerustheid. De optocht van den lord-mayor is zonder eenig meldenswaardig voorval, onder voortdurend regenachtig weder, afgeloopeu. O'BrieD is aan hel water-en-brood- régime onderworpen geworden, wegens zijne weigering om de gevangeniskleeding aan te trekken. VB A A it KI.t U. Sedert de arrestatie van generaal Caf- farel ontving <Je kanselarij van het Legioen van Eer een aantal brieven; meer dan hon derd ridders der orde werden beschuldigd daarvoor te hebben betaald en in sommige gevallen werd ook opgegeven hoeveel. De raad der orde heeft besloten, dat, tenzij bewijzen worden geleverd, geen onderzoek zal worden ingesteld. Maandag had ook te Parijs eene ru moerige manifestatie plaats naar aanleiding van de ter aarde bestelling van het lijk van den revolutionairen liedjeszanger Pottier, oud lid der commune. Al de intransigente en socialistische bladen hadden hunne lezers uitgenoodigd om bij deze begrafenis tegen woordig te zijn en gevolgelijk hadden zich tegen 1 uur reeds miusteus 2000 personeD voor het sterfhuis in de rue de Cnartres verzameld, maar ook eenige honderden agen ten van politie hadden er post gevat. Op het oogeiiblik dat de stoet zich ui beweging zon stellen, hoorde men kreten van: „Hulp! de ellendelingen I" uitgelokt doordien een socialist eene roode vlag wilde ontplooien, die in papieren was gewikkeld. De politie kreeg last ooi zich van die vlag meester te maken en hierdoor ontstond eene ernstige botsing, waarbij de socialisten zulk een te genstand boden, dat de agenten hunne sabels moesten trekken. De heeren Joffrin en Daumas, gemeenteraadsleden, werden gear resteerd, en de heer Clovis Hugues was ook reeds bemachtigd, doch werd vrijgelaten toen hij zich beriep op zijne hoedanigheid van afgevaardigde. De politie kreeg eindelijk de vlag in handen en bleef meester van het terrein. Tegen 2 ure kwameD er nog meer dere massa's socialisten en toeD ging men op weg naar het kerkhof. De lijkkist was bedekt met den rooden gordel van commune lid en met een ontzaggelijken kraDS van roode immortellen van den Intraiuigeanl. Al de socialistische en revolutionaire hoof den waren verder tegenwoordig: Rochefort, Eudes, Lisbonne, Chabert, Vaillant, Louise Michel, enz. Onderweg werden eenige kre ten van Leve de commune! Leve de maat schappelijke omwenteling! vernomen. Aan den ingang van het kerkhof vergezelde de politie den stoet niet verder, en werden ongemoeid twee roode vlaggen opgestoken. Aan toespraken ontbrak het niet, doch ver dere incidenten deden zich niet voor. iPAWJK. Hillauraud, die den moordaanslag heeft gedaan op Bazaine, is door het gerecht tot acht jaren dwangarbeid veroordeeld. De verdediger heeft dadelijk verklaard dat zijn cliënt in hooger beroep komt. ITALIË. De Moniteur de Rome maakt het pro gramma bekend der feestelijkheden ter ge legenheid van 's pausen jubileum. Leo XIII zal den 31sten December de internationale deputatiën van het jubileum-comité ten gehoore ontvangen en den volgenden dag het jubileum-misoffer opdragen. Den 2 Januari zullen in den kerk San Lorenzo door letterkundigen van naam gedichten en redevoeringen ter eere van het jubileum worden voorgedragen. Den 3, 4 en 5den daaraanvolgende worden de vreemde bede vaartgangers door den paus ten gehoore toe gelaten. Den 6en opening, in tegenwoor digheid van de kardinalen en vreemde ge zanten, der tentoonstelling op bet Vaticaan. 's Zondags van het octaaf van Driekoningen en daaropvolgende Zondagen heiligverklaring van verscheidene gelukzaligen. DUITICH LAAD. De rijksdag telt thans 77 Duitscb- conservatieven, Duitsche rijkspartij 37, cen trum 101, Polen 23, nationaal-liberalen 97, Duitsch-vrijziunigen 32sociaal-democraten 11, leden die tot geen fractie behooren 23, Het gerucht, volgens hetwelk bij den Pruisische!) landdag dadelijk na zijn weder bijeenkomen voorstellen zouden worden in gediend tot hervorming der belastingen worden ten stelligste tegengesproken. De bewuste ontwerpen zonden niet voor de vol gende zitting den landdag bereiken. Het schijnt dat de regeenng de laatste zitting van deze wetgevende periode niet voor ge schikt houdt om de belangrijke belasting- quaestie tot oplossing te brengen. Volgens een particulier telegram uit San Remo, moet professor Schrötter den tegenwoordigeil stand der ziekte van den Duitschen kroonprins als zeer ongunstig hebben bevonden. Ook Mackenzie moet thans de zaak minder licht inzien dan te voren. In Duitschland zijn de ouderwijzers aangeschreven, om, zoover ze nog door hun nen leeftijd aan den militairen dienst zijn onderworpen en dus bij een eventueelen oorlog onder de wapenen kunnen geroepen worpen, zich voor te bereiden voor den dienst van inspecteur en rekenplichtig ambtenaar bij een militair hospitaal. Voor die betrek king zullen ze zich in een der garnizoens hospitalen kunnen bekwamen, waarna ze zul len moeten voldoen aan een mondeling en schriftelijk examen, af te nemen door een eerst-aanwezend officier van gezondheid, die hen naar den uitslag een brevet van be kwaamheid voor eene dier beide betrekkingen zal kunnen uitreiken. Voorloopig is vastgesteld dat de Czaar met zijn gezin den 15deu of 16den dezer naar Berlijn vertrekt. Den volgenden dag gaat de prinses van Wales, door den koning begeleid, met hare kinderen op reis naar Lubeck. Men zegt dat Vanderbilt en zijn zusters kisten vol kunstwerken uit de nala tenschap van den Beierschen koning hebben gekocht. Zij zouden ook voor een hoogst aanzienlijke fooi het koninklijk slot van Lodewijk II, dat na zijn dood voor niemand meer toegankelijk was, hebben bezichtigd. KVILAkl». Thans verneemt ook de Kreuzzeitung uit St. Petersburg, dat de minister Von Giers binnenkort zijn ontslag nemen zal. Men zegt, dat te St. Petersburg 2 offi cieren en 3 drukkers zijn gearresteerd en dat dynamiet en revolntionaire proclamaties zijn gevonden. A ME RIKA. Toen mr. Chamberlain te New-York kwam, werd hij bestormd door reporters, nog vóór dat hij aan wal gestapt was. In zijn hotel aangekomen zag hij zich op een maal door een dozijn interviewers omringd. Allen te gelijk stond hij te woord, om hen te vertellen dat hij als diplomaat derwaarts gekomen, niets te zeggen had over de Iersche of eenige binnenlandsche qnaestiëndat de heeren dus rustig naar hnis konden gaan en dat als er in een of ander blad van een onderhoud met hem sprake mocht zijn, dit zonder eenige machtiging zijnerzijds zou wezen. Luidens berichten uit Chicago wenden de leiders der anarchisten onwetendheid voor omtrent de in de gevangenis gevonden dynamietbommen. Schwab en Fielden zullen vermoedelijk gratie verkrijgen van de dood. straf. De anderen zullen gehangen worden, PER TELEGRAAF. ROME, 9 Nov. De ramp, welke het Engelsche gezantschap op weg naar Abessinië zou getroffen hebben, blijkt niet anders ge weest te zijn als gebrek san water. Na naar Massowah teruggekeerd te zijD, heeft het gezantschap zich onmiddellijk langs een gemakkelijker weg weder op reis begeven. PARIJS, 10 Nov. De XlXe Siècle be weert, dat de heer Wilson alleen met behulp van medeplichtigen, stukken betreffende het proces Caffarel kan hebben verduisterd. Het is noodig dat deze medeplichtigen worden ontdekt. Indien het Rouvier niet is, die deze ver duistering gelastte of bekrachtigde, dan moet het geschied zijn door den prefect Gragnon of den procureur-generaal van het hof van appel. In alle gevallen is de verantwoordelijk heid van den minister-president er bij be trokken. PARIJS 10 Nov. Volgens de XlXe Siècle heeft de minister-president gisterenavond den prefect van politie GragnoDden procureur- generaal Bouchez en den procureur der re publiek Bernard bij zich ontboden. Ook begaven zich de meeste ministers naar den heer Rouvier. Vervolgens begaf de heer Rouvier zich naar president Grévy. Bij het ter perse gaan van het blad had de president nog geen mededeeling van de voorzitters der kamers ontvangen. PARIJS, 10 Nov. Het incident Wilson neemt een ernstiger karakter aan. De bij eenkomst der heeren Rouvier en Gragnon werd belegd, ten einde te bespreken, wat in het proces-Caffarel hierqver is medegedeeld.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2