BINNENLANDSCHE BERICHTEN. m -MS s ra-u - «C. a. M T. niIZIKK, I.ETTERE* E* KI VST. Geboortedag (1818) van Iwan Turgenieff. Massenet wordt 111 het begin van December te 's Hage verwacht en men kan dan de opvoering van ,Le Cid" te gemoet zien. Het Rotterdamsche opéragezelschap zal waarschijnlijk nog 5 voorstellingen te Antwerpen geven in dit seizoen, en ver moedelijk niet in den Vlaamschen, maar in den Franschen Schouwburg. Uit Bayreuth wordt bericht dat in het voigende jaar de Wagnervoorstellingen zullen plaats hebben van 22 Juli tot 19 Augustus. Op Zondag en Woensdag wordt yParsifal", op Maandag en Donderdag de fMeistersinger" gegeven. Voor het raam van den boekhandelaar Visser in de Veenestraat te 's Qraveuhage, is een fraai phantasie-portret in olieverf geplaatst van Ph. Windt. Jenny Lindt is te Malvern begraven; alle winkels waren gesloten en groot was de toevloed van belangstellenden. Gold- schmidt legde op de lijkkist een krans neer, gemaakt van een myrtenboom, dien Jenny Lindt op haar bruiloftsdag had geplant en steeds zelf had verzorgd. Eergisteren is op het binnenplein der mairie van het negende arrondissement van Parijs met veel plechtigheid een standbeeld van Voltaire onthuld. Het is gebeiteld door Emile Lambert, die bet der stad Parijs ten geschenke heeft aangeboden. Voltaire wordt voorgesteld op 25-jarigen leeftijd; hij staat in peinzende houding. Het voetstuk is versierd met twee bronzeu basreliëfs, die den patriarch van Ferney en Ninon Lenclos te aanschouwen geven. De kunstwaarde er van wordt zeer geroemd. Er heeft zich te Dusseldorf een comité gevormd om een gedenkteeken op te richten voor Heinrich Heine, die aldaar geboreu werd. OFFICIËELE BERICHTE*. Door Z. M. is benoemd tot lid van den boogen raad van adel, A. baron Schim- melpenninck van der Oye van Nijenbeek, te 's Gravenhage. Door den minister van koloniën is de heer J. P. A. Koster gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernementsmarine daar te lande. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 5 Nov. bedroeg: bij deNederlandschebank.f27,503,070,18 en bij de betaalmeesters. 2,480,465,45' Te zamenf29,983,535,63' De minister van staat, minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis dat in de maand December e. k. gelegen heid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. Nadere bijzonderheden bevat de Set. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand December a. s. voor de vervulling der betrekking van adspirant- ingenieur van den waterstaat een vergelij kend onderzoek zal plaats hebben. Nadere bijzonderheden bevat de Sic. De Staatscourant van 8 Nov. bevat een rapport van den heer Mc. Gillavry, vertegenwoordiger der Nederlandsche regee ring op het negende internationaal congres van geneeskunde, gehouden te Washington in de maand September 1887. Den len November ontbraken bij de regimenten infanterie 137 korporaals, ter wijl bovendien 228 korporaals geschikt wa ren voor bevordering tot onderofficier. In den gezondheidstoestand van den heer O. baron Van Wassenaer van Catwijck is in de laatste dagen geene merkbare ver andering gekomen. De lijder is zeer zwak. (N. R. Ct.) De 23ste lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt met de nagiften f 95950.25. Ons bericht betreffende het repatriëeren van den hoofdingenieur der Ned. Zuid-Afri- kaausche spoorwegmaatschappijden heer Snethlage, eischt in zooverre verbetering, dat volgens telgraphisch bericht, genoemde ingenieur den 9den Nov. a. s. uit Kaapstad vertrekt per stoomschip ,Hawarden Castle." Zijn komst hier te lande voor eenige maanden strekt volgens de Ingenieur om met de directie overleg te plegen tot voorbereiding van den eerlang te beginnen spoorwegbouw de in het laatst van Juli naar de Transvaal vertrokken ingenieurs-brigade verzamelt de noodige gegevens. De hooge raad heeft gister verworpen het cassatieberoep |van Baije, resident der Haagsche afdeeling van den Sociaal Demo cratische bonden hem veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens het openbaai maken van een smaadschrift. Door den hoogen raad werd gisteren behandeld de voorziening van een landbou wer te Alfen a/d Rijn, die in hooger beroep door het gerechtshof te 's Gravenhage werd veroordeeld tot f 130 boete, wegens verkor ting der verschuldigde personeele belasting voor 1886/87, door niet aangifte van een mannelijkeu dienstbode die bij hem koet siers- en sialdiensten verrichtte. Mr. H. J.Rijshouwer te Leiden, ontwikkelde ter bestrijding van 's liofs arrest, twee cas satiemiddelen en concludeerde tot vernieti ging van dat arrest. Het openb. min. zal den 21en November conclusie nemen. Men herinnert zich, dat bij den jong- sten terugkeer der koninklijke familie 111 de residentie, een socialist op den Stationsweg uitroepen deed, die voor Z. M. den koning, wiens rijtuig juist passeerde, beleedigend werden geacht. De man werd in arrest geno men en proces-verbaal legen hem opgemaakt. Gisteren zou de zaak voor de reebtbank te 's Hage dienen. Een vrij groot aantal socialisten, waaronder bekende mannen van die partij en onderscheidene vrouwen, vul den de publieke tribune, terwijl de beklaagde, de 21-jarige J. A. Cohen, drukker of volgens zijn gedane opgaaf, corrector te Leeuwarden geboren, vergezeld van drie vrouwelijke getuigen h décharge de zaal binnentrad. De bekl. is een bleek baarde loos, ietwat rosachtig jongman; hij heeft een intelligent uiterlijk en drukt zich, met een Friesche tougval, beschaafd uit. Toen hij echter plaats nam moest de president, de heer jii. mr. Laman Trip, hem verzoeken zijn hoofd met den traditioneelen socialisti- schen flambaar gedekt, te ontblooteu. Na de gebruikelijke formaliteiten en voor lezing der acte van verwijzing door den subst.-griffier mr Polak Daniëls, verzocht de subst.-off. van justitie, mr. baron De Vos van Steenwijk, uitstel van de zaak tot 10 Nov. e. k., wijl de bekl. de namen der door hem gedagvaarde getuigen a décharge niet had opgegeven. De bekl. meende daartoe niet verplicht te zijn; hij beriep zich op art. 155 Wetb. van Strafvord. dat hem het recht geeft de ge tuigen ter zitting mede te brengen. Overi gens waren de namen door hem in de in structie opgegeven, doch de off. van justitie had geweigerd ze te dagvaarden. Op de vraag van den voorzitter of de bekl. tegen het uitstel bezwaar had, antwoordde hij met de wedervraagof hij ze dan opnieuw bij deurwaarders-exploit zou moeten dagvaar den. Toen de voorzitter hem ontkennend bescheid gaf, verklaarde hij met 't uitstel vrede te hebben en ging dus met zijn getuigen en door zijn partijgenooten van de tribuue vergezeld, heen, tot Donderdag a. s. De politie te Scheveningen legde Zater dagavond de hand op vier jougens, die zich van eene ton haring aan het Kanaal had den meester gemaakt, en juist bezig waren den inhoud broederlijk te verdeelen. Volgens een te Scheveningen ontvan gen telegraphiscb bericht, is eene bomschuit van den reeder M. De Niet Az., stuurman Leendert Bal, te Lowestoft binnengeloopen met verlies van de geheele vleet en belang rijke schade aan het vaartuig. (Fad.) Men is er in geslaagd de baggerma chine, welke voor den ingang van de schut sluis in de Loosduinsche vaart gezonken was, boven water te brengen. De acht personen behoorende tot de bemanning van het loggerschip Francina, schipper J. Scheepe, thuis behoorende te Maassluis, die bij aanvaring op eene Bel gische vischsloep waren overgesprongen, zijn, volgens berichten van zee, op een Vlaarding- schen logger overgezet. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat J. C. De Graaff en J. Sas te Amsterdam heden den dag herdenkenwaarop zij vdér zestig jaren in het huwelijk traden. Beiden hebben den leeftijd van 82 jaar bereikt en zijn in het bezit van 59 kinderen, klein en achterkleinkinderen. Na 65 jaar aan het Goudsche Veer, eerst als knecht, daarna als schipper, werkzaam te zijn geweest, ge niet de oude schipper De Graaff nog de beste gezondheid en maakt nog bijna dage lijks zijn wandeling naar het genoemde Veer. (HU.) Een bewoner der Ferdinand Bolstraat, te Amsterdam, die ziph Vrijdag voor een oogenblik uit zijne woning verwijderde, en de deur geopend liet, kwam op een zeer ongelegen oogenblik terug voor een brutalen indringer die heel rustig van de gelegenheid gebruik had gemaakt om de zijkamer binnen te sluipen en daar een bureau na te snuffe len. Toen de eigenaar terugkwam, zette de dief het op een loopen. Door het openb. ministerie bij de recht bank te Arnhem is 4 maanden gevangenis straf geëischt voor J. Janssen te Zevenaar, die onder den naam van J. Schneider aldaar jaren lang heeft gewoond, is getrouwd enz. Uit Groenloo wordt aan de Arnh. Ct. gemeldEnkele heereu worden hier tegen woordig op eene aardige wijze geëxploiteerd. Er hebben zich nl. in de afgeloopen week een paar gevallen van den volgenden aard voorgedaan. Wanneer het 's avonds donker begint te worden, sturen sommige menscheu hunne jongens op straat met ueu last om, wanneer ze een beer tegenkomen, hem tegen het lijf te loopen. De jongens doen dit krijgen een pak slaag voor huu ongepaste brutaliteit-, beginnen dan een keel op te zetten, en vervoegen zich met vader of moe der bij den burgemeester, met verzoek om tegen dien H meneer" proces-verbaal op te maken wegens mishandeling. Den volgen den dag echter, wanneer de zaak onderzocht wordt, geven de verbolgen ouders te ken nen (bijwijze van gunst!), dat ze de zaak wel tegen eene billijke schadevergoeding wil len afmaken. De jongen moet beleefd voor ^meneer" zijn pet afnemen, en de zaak is in den doofpot. Aangezien ook te Zwolle de slagers geen rekening houden met de lage veeprij- zen, maar het vleesch nog altijd veel te duur blijven verkoopenhebben eenige in gezetenen aldaar het plan opgevat om eeue coöperatieve slagerij op te richten. De rechtbank te Groningen heeft zekere E. M., uit Amsterdam, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, wegens het verlaten van hare twee kinderen beneden de 7 jaar, met het oogmerk om zich van hen te ont doen. Volgens de Prov. Gron. Ct. moet aan het gesticht te Ommerschans order gegeven zijn om de helft der zalen op te ruimen wat gevoegelijk kan wegens de geringe be volking. Men brengt dit in verband met de overbevolking in de rijkswerkinrichting te Veenhuizen en denkt dat nu ook de ver pleegden, veroordeeld onder de nieuwe wet, zullen geplaatst worden. Uit Ter Apel wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Wanneer er Ter Apeler marktdag en daarna kermis gehouden wordt, dan we ten de jongeren eu ook ouderen blijkbaar van al de deugden waardoor zij zich anders onderscheiden, zelfs de beginselen niet meer. Drinken, vloeken, tieren, vechten zijn dan aan de orde. Van te voren reeds is opge spaard om eens flink te bitteren, aloude veeten worden dan opgerakeld, de eeuwige disharmonie tusschen hen en de Hanoveranen dringt zich op den voorgronden alle harts tochten concentreeren zich in een woord markt". De vraag oh est la femme is ook hier niet te onpas, want het schoone ge slacht speelt hier eveDals overal elders, eene rol, dikwijls de hoofdrol. Vooral deze laatste Octobermarkt is het hier bar toegegaan. Hoewel de verhalen dienaangaande zeer veranderlijk en dikwijls overdreven worden voorgesteld moeten er toch 22 lieden op min of meer onaangename wijze kennis hebben gemaakt met de vuisten laarzen en messen van hunne natuurgenoo- teu. Verscheidene jassen zijn in repen ge sneden, vele aangezichten als gekerfd, vele ruggen van eene bloedige gedachtenis voor zien. Den dag na de markt kon men twee boerenwagens stapvoets den weg naar Haren a/£. zien oprijden; zij waren beladen met patiënten, zoo even bedoeld, en op reis naar den dokter. Hadden wij hier ter plaatse een zoon van Hippocrates waar naar wij steeds smachtend uitzien hij zou dien dag op velerlei wijze zijne kunst hebben kunnen toonen. Nu was het de Duitsche dokter te Haren a/E., die eerste verbanden en pleisters leggen moest, en gisteren nog twaalf gewonden ouder zijne be handeling moest hebben. Dienzelfden dag (na de markt) kon men ook als bewijs van de bloedige tooneelen van den vorigen avond nog een (of meer) plassen gestold bloed op de straat vinden liggen. Onder anderen heeft een jongen man, wien niemand overigens een kwaad hart kan toedragen, een breeden houw over wang en mond bekomen, die hij zijn leven lang als litteeken zal behouden. De zaak is dat de woestelingen, die niet alleen met gewone, maar zelfs met scheermessen gewa pend zijn, door drank en een duivelschen vechtlust beneveld en vervoerd, er maar op los steken en snijden, ten laatste onverschil lig wie het slachtoffer hunner woede wordt. Het ontzag voor de politie schijnt in be doelde gekoloniseerde streken niet zoo groot te wezen als in eene welgeordende maat schappij behoort. Een 43-jarig koopman in lompen en beenderen te Leeuwarden, G. P. genaamd, is door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf, omdat hij op straat een kweekeling met beide handen in het gezicht had aangegrepenalleen op grond dat deze zijn zoon had laten schoolblijven. Volgens de Tern. Ct. is de veelbe sproken d. F., die Dinsdag van Terneuzen naar de gevangenis te Goes is getranspor teerd en tusschen Sloedam en 's Heer-Areuds- kerke uit den trein sprong, na zijn lials- brekenden toer op de vluebt gegaan in de richting van Hansweert; den volgenden dag daar aangekomen, wist hij een kennis van zijn familie wijs te maken dat hij, met zijn vader op jacht zijnde, den trein had gemist en thans zonder het noodige was om langs Walsoorden naar Terneuzen te komen. Hierop geld gekregen hebbend is hij met de boot HansweertWalsoorden de Schelde overge stoken. Naar ut en zegt, zou hij daarop naar Terneuzen gegaan zijn, waar hij 's nachts bij zijn vader in de schuur moet vertoefd heb ben. 's Morgens vroeg zou hij naar Sluiskil geloopen en van daar met den trein naar België vertrokken zijn. 't Geschiedde op de grenzen van Neer- pelt, een der dagen van de afgeloopen week. De Belgische douaniers hielden de wacht en hadden reeds het oog op een prooidie hun niet ontsnappen zou. Een ventje van Budel komt de grenzen over. Ja, zij hebben zich niet misgrepen, 't Schijnen wel een paar kistjes sigaren te zijnwaarvoor de jonge smokkelaar te Neerpelt een flinkeu prijs hoopt te bedingen. Wellicht overlegt hij reeds in den geest hoe hij met de gemaakte winst zijn sluikhandel zal kunnen uitbreiden. Hij springt echter niet op van blijdschap, gelijk de melkvrouw van Jean de ia Fontaine, maar terwijl hij zich reeds in het bezit waant van lachende sommen, die de smokkelban- kel bem in den zak zal doen vloeien, besprin gen hem de rijksambtenaren eu op hetzelfde oogenblik verdwijnen als rook alle lucht- kasteeleudie hem zooeven nog voor de oogen zweefden. De douaniers ontnemen hem zijn smokkelwaar. De toestand is thans heel wat veranderd, met looden stap gaal hij tusschen de doua niers den weg op naar 't bureau. Zal ik zwaar gestraft worden? vraagt eindelijk het ventje. De kast in gaat ge, zooals alle smokkelaars, is het wel ietwat ruw ant woord. Ach Heer I Hoe zal 't dan wel met vader afloopen laat de kleine smokkelaar er met een zucht op volgen. Wat is er met je vader? Ja, vader komt ginds door den bin nenweg met een gansche vracht sigaren, die in 'l bosch moeten worden afgeladen. Vooruit ging het thans naar den binnen weg, doch weldra kon ons ventje niet meer voort. De ambtenaren laten hun vangst achter en ijlden naar de aangewezen plaats. Te laat echter werden zij gewaar dat ze door den jongen smokkelaar niet onaardig waren beetgenomen. Dat deze ook verdwenen was, toen zij terugkwamen, behoeft wel niet ge zegd te worden. PER TELEGRAAF. DUBLIN, 8 Nov. Een gewapende bende Moonlighters drong hedenochtend de woning binnen van een pachter, Kirby genaamd, die bij Tralee woonde. Zij sleurden Kirby uit zijn bed en schoten hem dood, in tegen woordigheid van zijn gezin. LAATSTE BERICHTE*. Volgens het verslag van de zitting der eerste kamer van jl. Donderdag waren bij dat hooge staatscollege 17 verzoekschriften ingekomen, waarin aanneming van de wijzi gingen in het hoofdstuk der Grondwet be treffende de defensie werden geplaatst. Het getal onderteekenaars bedroeg 936. Een uit Goes telde 243, een uit Kampen 136, en uit Leiden 119 onderteekeningeneerste onderteekenaar van het laatste was prof. Buijs. Slechts één adres van één persoon was ingekomen, bevattende het verzoek hoofdstuk VIII niet aan te nemen, (HU.) De Ned. Journalistenkring heeft een adres gericht aan den minister van water staat enz.waarin de Kring den minister verzoekt „de noodige maatregelen te nemen ten einde te komen tot eene overeenkomst met België, waarbij het port voor gedrukte stukken belangrijk verlaagd wordt; in dier voege, dat het internationale tarief althans niet hooger zij, dan de som van de hinnen- landsche tarieven der heide landen." De kolonel A. Pompe, commandant van het 6de reg. inf. te Breda, heeft pen- sioen aangevraagd.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2