- AE3 «SB - Om te voorzien in de behoefte aan geneeskundige hulp op het eiland Urk, heeft de minister van oorlog de officieren van ge zondheid, die geneigd zijn onder genot van toelagen daarheen gedetacheerd te worden, uit- genoodigd zich tot dat doel aan te melden. Op de visschersvloot van Urk bevin den zich thans eenige Duitsche zeelieden, die hier het visschen met het kornet en de beug komen leeren. Zij dienen als knecht voor den kost, doch hebben van hunne regeering een inkomen van 800 R. mark per 6 maanden, 't Is wel te denken, dat zij binnen korten tijd mededingers bij de kustvisscherij worden, die niet gering te achten zijn. Ebt Door de politie te Zevenaar werden Woensdag twee personen over de grenzen geleid, die Londen per goederenboot hadden verlaten, naar Rotterdam en van daar de kolossale reis naar Hongarije (Budapest) te voet moesten afleggen, het grootste gedeelte der nachten onder den blooten hemel door brengende, wat vooral in dit gure jaargetijde minder aaugenaam is te noemen. Oorzaak van dit alles was gebrek aan werk, om welke reden zij ook Londen hadden verlaten. Men schrijft uit Stadskanaal: Als een eigenaardigheid kan worden gemeld dat een meisje, alhier bij een welgestelde boerin die nende tijdens zij met haar verloofde naar het gemeentehuis ging, om zich in onder trouw te laten opnemen, nog voor dit half uur een werkvrouw in haar plaats moest stellen, hetgeen baar 25 cent kostte 1 Zeker een bewijs van verregaande schraapzucht bij die boerin. (Ast Ct.) -Donderdagavond werd nabij Twelloo het rijtuig van den heer v. d. S., waarin deze met zijnen zoon gezeten was, door een zandtrein, komende nit Apeldoorn, aange reden. Het paard werd gedood en het rij tuig gedeeltelijk verbrijzeld. De heer v. d. S, werd aan het been licht gewond, zijn zoon bleef ongedeerd. Te Eenrum is ter diepte van één meter eene sierlijke gouden munt opgedolven ter grootte van eenen ducaat. Aan de ééne zijde ziet men een wapen met het rand schrift: fik vertrouw op den Heer", met het jaartal 1580. Naar men verneemt, staat het thans vast, dat alle postpakketten van Engeland naar Nederland voortaan niet meer te Vlis- singen ingeklaard en door de douanen ge visiteerd zullen worden, maar te Rozendaal. Deze maatregel moet binnenkort ten uitvoer gebracht worden. Het publiek te Vlissingen en Middelburg zal dus de Engelsche post pakketten veel later dan nu krijgen; en waarom? Hoogstwaarschijnlijk wijl men op het postkantoor te Vlissingen het beznini- giugstelsel beter wil toepassen. (Midd. Ct.) Uit Vlissingen wordt aan het Rbl. i. d. 4 Nov. gemeld: De hertogin van Albany kwam te 10 uur hier aan in een salon-rijtuig der Staats spoorwegen. H. K. H. had twee kinderen bij zich, alsmede een vrij talrijk gevolg. Kapt. Fulleston, van de Victoria Albert, alsmede de vice-consul van Engeland, de heer De Bruijne, waren bij de aankomst van den trein tegenwoordig. De hertogin werd door eerstgenoemde naar den ponton ge leid, waar naast de provinciale boot Wal cheren de reddingsloep van de Victoria Albert gereed lag. In die sloep nam het geheele reisgezelschap plaats, waarna door de stoombarkas de sloep naar het jacht op de reede werd gesleept. In den afgeloopen nacht, te 12 uur, ver trok de Victoria Albert naar Sheerness. Naar aanleiding van de ontvluchting van L. De E.een gevangene, die Dinsdag op weg naar Goes uit den trein sprong, meldt men aan de Midd. Cl. het volgende: Onder geleide van twee maréchaussées werd hij Dinsdag met de stoomboot rWes- terschelde" te half elf des morgens vai Terneuzen naar Vlissingen getransporteerd waar hij te half twaalf aankwam. Verder is hij onder geleide te 2.8 van Vlissingen vertrokken. Toen hij uit den trein sprong was het ongeveer 2.27. Hoogstwaarschijnlijk is hij direct naar Borsele gevlucht, van waar genoemde boot te 8.15 weer naar Terneuzen vertrok. Daar gekomen, viel het hem gemakkelijk per trein de vlucht uatr België voort te zetten. Om in 48 minuten van den Noord-Kraaijert naar Borsele te loopen, wil nog al wat zeggen, doch hij had geld bij zich en heeft misschien wel van een gerij gebruik gemaakt. Het portier is na Arnemuiden niet dicht geweest. De E. hield aanhoudend het riem van het portier vast tot op het oogenblik dat hij den sprong waagde. Doch waarom trok de politie het remtoestel niet over? vraagt mente meer daar er toevallig nog een politieman in dezelfde coupé was. Wij nemen dit verhaal op zooals men het ons zendt, maar het komt ons toch el wat onwaarschijnlijk voor, dat op de stoomboot De Westerschelde" de weder verschijning van De F., die 's morgens als gevangene werd getransporteerd, 's middags geen achterdocht genekt zou hebben. En dan rijst de vraagZou De E. zoo brutaal geweest zijn om dit te wagen? Men schrijft het spoorweg-ongeval te Rozendaal hoofdzakelijk toe aan te weinig ruimte tusschen de spoorbaan van de 1 ijn Breda en de plaats, waar dag en nacht al daar onophoudelijk manoeuvres moeten plaats hebben, en waar dikwijls honderden wagens worden bijeengebracht. De stoffelijke schade is uog al aanzienlijk: men zegt 40 h 50,000 gulden. (Gr.) In strijd met de bestaande strafbe palingen tegen het houden van hanenge vechten heeft dit middeneeuwsch volksspel toch nog nu en dan in Limburg plaats en gelukt bet der justitie niet altijd de schul digen te treffen. Thans is echter door de rijksveldwacht te Maastricht proces-verbaal opgemaakt tegen een herbergier te Smeer maas, bij wien Zondag jl. een hanengevecht is gehouden. BUITEN LAND1SCHË BERICHTEN. HELGIE. Onder de Ciugaleezen, die van Parijs naar Brussel gegaan zijn, en aldaar in het Panorama aan den Boulevard du Hainaut aan het publiek worden vertoond, zijn de pokken uitgebroken. Vier hunner zijn aan getast en naar het ziekenhuis overgebracht. EJieULAA De prins van Wales is ernstig onge steld. De doctoren hebben volstrekte rust voorgescheven. De politie-overbeid schijnt besloten te zijnniet langer te dulden dat Trafalgar Square de vergaderplaats blijve van de tal rijke zwervers zonder dak, die daar eiken nacht op het blote straatplaveisel hun nacht leger opslaandikwijls slechts met een steen of eenige bijeengefrommelde oude kranten, tot hoofdkussen en met oude matten en lom pen als dekking, een tooueel van ellende als niet nijpender kan gedacht worden en zooals men dan ook alleen in eene stad als Londen vindt. Reeds sinds eenigen tijd hebben menschenvriendendie eiken avond brood onder die ongelukkigen uitdeelen, pogingen gedaan om ben te bewegen een nachtverblijf aan te nemen in de voor openstaande armenverblijven, doch zelfs de schamelsten onder die menschen hebben van die armenhuizen zulk een afschuwdat zij zich liever aan alle verschrikkingen van ind en weer blootstellen dan zich over te den „tendermeicies" van het werk- geven aan huis. Bij de toenemende nachtelijke koude kwa men intusschen reeds gevallen voor, dat wichten in de armen hunner moeders, wier uitgedroogden borstenden kleinen geen voedsel, wier met lompen bedekte verma gerde lichaam hun geen warmte meer kon gevenstiervenen dat oude lieden van koude en uilputting door het verblijf in de open lucht schier bezweken. Het schandaal werd in een woord op 't laatst zoo grootdat de politie er een eind aan maakte door op een avond alle zwervers op te pak ken, de ouderen naar de armhuizen en de en en meisjes naar opvoediugsgestich- ten, naar huizen van verbetering of naar schoolschepen en dergelijke verblijven te zenden. Er wordt nu eiken avond op Trafalgar Square een strenge inspectie gehouden. (I). v. Z.-E. en 'e Or.) Onder de gezagvoerders van bootjes Achterschepen op de Theems is sedert eenigen tijd eene beweging in gang, ten doel hebbende de verdediging van de rivier tot aan Dungeness. Het voorstel is namelijk gedaan om uit dit schippersvolk een corps samen te stellen, dat geoefend zal worden in het gebruik van schiet- en houwwapenen en in de bediening van torpedos. Men be weert, dat deze schippers, wier aantal on geveer 5000 bedraagt, een niet te versmaden verdedigingspersoneel voor de Theems en dus ook voor de hoofdstad zou kunnen worden Ook wordt gelet op het voordeel, dat, wanneer deze lieden behoorlijk loon voor hunne diensten ontvangen, de overladen arbeidsmarkt daardoor belangrijk zou worden verlicht. Het plan gaat van de schippers zeiven uit, heeft de goedkeuring weggedragen van admiraal sir John Hay en zal eerlang bij de admiraliteit ter sprake komen. FK AAHKIJK. Het Parijsche hof van koophandel heeft uitspraak gedaan in het proces van de directie van het Eden-theater tegen Lamou- reux, wegens het staken der Lohengrin- opvoeringen. Het stelde Lamoureux in het gelijk, en verklaarde, dat hij had moeten wijken voor de straatschandalen. Maar daar .hij, volgens zijn contract, beurtelings Lohen grin en coucerteu had moeten geven en geen concerten gaf, zal hij aan de directie 10,000 frs. schadevergoeding moeten betalen. Te Parijs is eene bizondere brigade politieagenten Ingesteld, tien in elk arron dissement, wier taak het is, de bedelaars op te pakken. Den 28sten en 29sten Oc tober zijn reeds tweehonderd dier lieden op gebracht. In de chemische fabriek Maletra Ie Saint-Denis is eene werkstaking uitgebarsten, die in een oproer ontaard is. Verleden week had de directeqr doen afkondigen dat het loon der werklieden van 5 fr. 50 op 5 fr. 25 per dag verminderd was, als eenig middel om de menschen aan het werk te houden. Deze mededeeling had eene zeer groote ontevredenheid gewekt en Maandagavond hadden een twintigtal werklieden, met een Italiaan, Sebille genaamd, aan het hoofd, verklaard dat zij niet meer zouden werken en de werkman, die den arbeid hervatte, van een slechte reis zou komen. Dinsdag waren verscheiden werklieden aan de fabriek gekomen om opnieuw aan het werk te gaan, maar de werkstakers beletten ben dit en zelfs werd een hunner hevig ge slagen. Na dit iucident kwam een werk man, Léon Meury genaamd, om 6t uur 's avonds aanomzooais tusschen den di recteur en deu meesterknecht overeengeko men wasdes avonds te werken. In plaats van dit te doen haalde Meury, zonder eenige aanleiding, een revolver voor deu dag en vuurde drie malen op deu meesterknecht Trochu, die echter niet getroffen werd. Terstond na deze poging tot moord begaf Meury zich, partij trekkende van de ver warring, welke onder de andere werklieden ontstaan was, naar de binnenplaats der fa briek en dreigde met zijn revolver in de hand een ieder, die naderen zou dood te schieten. De commissaris van politie, die intus schen verschenen was, riep Meury toe: Mijnheer de commissaris, ge zijt een goede jongen, maar als ge nadert dood ik u!" Nu stelde de commissaris op verschil lende plaatsen gendarmes op post. Meury zette een hooge mand op 15 M. afstand en dreigde iedereen dood te schieten, die dezen hinderpaal voorbij ging. Zich den woedenden man bij verrassing meester te maken was nu moeielijkmen waagde iemands leven er mede. Men besloot dus Meury den nacht op de open binnen plaats te laten doorbrengen; want men hoopte dat hij in dien tusschentijd bedaard zou wor den. Doch niets baatte. Bij het opgaan van de zon stond Meury nog op zijn post, steeds met zijn revolver dreigende. Zelfs bedreigde hij zijn broeder, als deze durfde naderen, met den dood. Er moest echter een einde aan komen. Omstreeks 8 uren naderde een agent, Gou verneur genaamd, in burgerkleeding, rustig met een pijp in den mond, den werkman. Deze riep hem toe: nader niet of ik schiet!" De agent zijn jas openknoopendetoonde hem zijn borst zeggende: hier, schiet dan!" en daarna gebruik makende van een oogen blik van aarzeling van Meury, wierp hij zich op hem en ontwrong hem den revolver. Nu snelden andere agenten toe en werd Meury weggevoerd. Terwijl dit op de binnenplaats gebeurde werden buiten de fabriek schoten gelost, om de werklieden, die den arbeid hervat hadden, schrik aan te jagen. De schul digen worden gezocht. (D. v. Z.-E. en 'e Gr.) Te Nizza hebben 128 bakkersknechts om loonsverhooging den arbeid gestaakt. Dinsdag 8 November zal de griffie van de rechtbank van Melun een belang wekkende verkooping van bewijsstukken houden. Zoo worden verkocht de kachel, waarin Pel, de horlogemaker van Montreuil, zijn dienstbode kookte en de medailles, welke door verschillende geleerde genootschappen aan dezen liefhebber-scheikundige toegekend zijn. IFASJ li. De hertog van Sevilla heeft vergun ning gevraagd om naar Spanje te mogen terugkeeren. De koningin was geneigd dat verzoek toe te staan, maar de ministers willen, dat de hertog eerst terugkeert naar de Balearische eilandeu, waarheen hij werd verbannen; als hij daar een paar maanden is geweest, zal men bem gratie schenken, DVITSCH LA»». Bij den rijksdag, die tegen 22 dezer is opgeroepenzullen voorloopig geen andere dan de begrootingswetten worden ingediend. Wellicht zal ook het wetsvoorstel tot ver hooging der graanrechten spoedig ter tafel worden gebracht. Prins Von Bismarck zal vooreerst niet naar Berlijn terugkeeren. Hij zal dus in geen geval tegenwoordig zijn bij de ont moeting der beide keizers, zoo die werkelijk mocht plaats grijpen. Den 7n dezer zal voor het hof te Breslau weder een groot socialistenproces worden behandeld. Er zijn 38 personen aangeklaagd van het verspreiden van socia listische geschriften. Te Zittau is een luitenant van het Duitsche leger tot acht maanden vestingstraf en tien jaar achteruitzetting in bevordering verwezen, omdat hij zijn oppasser met stok slagen had mishandeld en dien militair bij de manoeuvres te zwaar had beladen. De man werd ziek en zoo kwam de mishandeling aan het licht. Onverwacht is de Landdag van Lippe- Detmold tot het houden eener buiteugewone zitting opgeroepen. Men vermoedt dat het daarbij geldt de regeling der troonopvolging. De jonge Vanderbilt wilde het kasteel Lindenhof van den koning van Beieren koopen. De Beiersche regeering wil het echter alleen verhuren. Men zegt, dat de hertog van Aumale thans in Beieren is, om een aantal voorwerpen uit de nalatenschap van den koning van Beieren te koopen. Volgens gister ontvangen telegram uit Keulen, is het spoorwegverkeer via den Gotthardspoorweg, dat wegens het instorten van eene brug bij Flüelen was gestremd, weder geopend. O OS TEKRM K. De politie te Weenen heeft een ge heime speelbank ontdekt, en daar drie Rus sen en een Franschman, allen adellijke hee- ren, alsmede eene dame, in hechtenis geno men. Een der gevangenen moet de zoon van een Russischen minister zijn. Te Praag is in de Czechische taal eene brochure verschenen, die, naar men beweert, door een hooggeplaatst persoon is geschreven en waarin op heftige wijze wordt te velde getrokken tegen bet verbond tus schen Oostenrijk en Duitschland, waarvan, volgens den schrijver, alleen het laatstge noemde land de vrachten plukt. Niet Rus land, maar Duitschland is Oostenrijk's grootste vijand. De meerderheid der Oostenrijksche volken is tegen de alliantie; dit geldt vooral van de Czechen, voor wie een nieuwe over winning van Duitschland en Oostenrijk met den ondergang zou gelijk staan. Vandaar de sympathie der Czechen voor Frankrijk en voor Rusland. eKIEKESLAIID. De hertog van Chartres is naar Egypte vertrokken, waar zijn zoon Henri zich thans bevindt. Hij zal zes weken op reis blijven en is vergezeld van zijn dochter en den markies van Harcourt. TRANSVAAL. Volgens een telegram uit Pretoria aan de Engelscbe bladen verklaarde president Kruger, na zijn terugkeer aldaar uit Bloem fontein, dat een vereeniging van de Zuid- Afrikaansche staten en koloniën ondoenlijk is, daar noch koningin Victoria, noch de Zuid-Afrikaansche republiek hare vlag zon intrekken. Slechts eene vereeniging van de Transvaal en den Oranje-Vrijstaat ware mo gelijk en daartoe strekkende voorstellen zou den den volksraad worden aangeboden. A Ril RIKA. Naar uit New-York aan de Standard wordt gemeld, bereidt zich de overheid te Chicago voor op pijnlijke tooneelen tijdens de terechtstelling van de ter dood veroor deelde anarchisten. Men verwacht verzet. Verschillende personen, behalve de anarchis ten zeiven, hebben de clementie van den gouverneur van Illinois ingeroepen. De timet verneemt uit Philadelphia dat de overheid te Chicago eene buitengewone troepenmacht bijeen zal brengen tegen den tijd der terechtstelling. Uit New-York wordt aan de National Zeilung gemeld dat de rechter Waite, onder wiens voorzitterschap Woensdag jl. dezeven anarchisten te Chicago in laatste instantie ter dood veroordeeld zijn, gisteren per post een pakket boeken ontvangen heeft, hetwelk uit eene helsche machine bleek te bestaan die gevuld was met eene nog onbekende ontplofbare stof. Doordien tijdens het vervoer de lonttoestel in wanorde was geraakt, had er bij het openen van het pakket geen ont ploffing plaats. PER TELEGRAAF. LONDEN, 5 Nov, Lord Paget, Engelsch te Weenen, is gisteren te LondeD aangekomen, naar men zegt, wegens belang rijke diplomatieke aangelegenheden.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2