NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eie Courant verschsjnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdage si. Maandag 7 November 1887. 2 6| A0VS8TEBTIIJ8: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. be Courant ABOs^WEfiE^T: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regeis f 0.90. Elke regel meer 0.15. üroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Kelieepestakerssteeg 6, 20l< Jat rgang. Stads-lïericïtten. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld het 2de kwart.-patenlko- hier (suppletierechten), dienst 1887, executoir verklaard den 2den November 1887, en her innert voorls de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voel te voldoen. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 5 November 1887. STADSNIEUWS. Door het departement Leiden van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid zal Dinsdag a. s. des avonds te 6 j uren eene ledenvergadering worden gehouden in het Nutsgebouw alhier. Te 8 uren zal als spreker optreden de heer De Wit, kapitein der artillerie te's Graven- hage, onderwerp: „Over luchtscheepvaart." Het programma voor de lezing met dames van Doctrina luidt als volgt: le. La chanson Frangaise. Les chan sonniers. Récits-lecturespar Mme Thénaid. 2e. Solo de fiüte, joué par mr. De Mey. 3e. Le voyage de noce, dit par l'auteur Mme Thénard. 4e. La souriscomédie en un actepar Mme Thénard et mr. De Mey. In de afgeloopen week werd hier ter stede één geval van mazelen aangegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwa men niet voor. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 30 Oct. 88 volw. en 11 k., totaal 49. M. 31 58 13 71. D. 1 Nov. 65 „15 80. W. 2 67 12 79. D. 8 67 13 80. V. 4 70 12 82. 63 11 ii 74. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer H. M. A. Verheijengeb. te Nijmegen, na verdediging van zijn aca demisch proefschrift, getiteld: „Lastgeving in den Koophandel, beschouwd naar aan leiding van het nieuwe Italiaansche Wet boek"; daarna de heer J. M. Van Munnek- rede, geb. te Delft, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Eenige opmerkingen over titel 9 en 10 van het ontwerp tot herziening van het B. W. 1886." MUZIEK, LETTEREN BW KUNST. 6 Nov. Geboortedag (1812) van J. P. Ha- sebroek. 7 Nov. Geboortedag (1810) van Fritz Beuter. De heer Pauwels de veelbelovende tenor van den Parkschouwburg gaat zich in het huwelijk begeven met mej. Sophie Van Biene van „Het Nederlandsch Tooneel." De première van Justus Van Maurik's nieuw tooneelspel „Francisca's Opstel", in den Stadsschouwburg te Amsterdamis be paald op 12 dezer. Met December zal een nieuw maand schrift verschijnen„Le moyen-kge" dat te Parijs zal worden uitgegeven maar een internationaal karakter draagt. De bedoeling is het publiek op de hoogte te houden van hetgeen in verschillende landen op 't gebied van de geschiedenis der middeleeuwen wordt geschreven. Voor ons land hebben de Gro- ningsche hoogleeraren Blok en Van Hamel en de Leidsche archivaris mr. Ch. M. Dozy de bewerking op zich genomen. De Londensche correspondent van de N. It. Ct. schrijft: Meer dan negentig landgenooten zullen morgen, onder het pre sidentschap van Nederland's gezant te Lon den in de Criterion-restaoratie aanzitten aan het feestmaal ter eere der nieuwe Ne derlandsche vereeniging en de opening harer lokalen in de Regent-street. Daaraan wordt nu de laatste hand gelegd. Het belooft, prachtig te worden. Onder de gasten van buiten is ook de beer Herman Ten Kate, die tijdelijk bij den heer H. Koekkoek Jr. zijnen intrek zal nemen. De meeste slaap kamers in het clubgebouw zijn reeds aan Hollanders verhuurd. De heer M. M. Couvée te 's Hage heeft aan de club vereerd een prachtig paar lithograpbieën van Amand voorstelleude Z. M. den koning en koningin Emma. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, de heer A. J. Van Koolwijk, R. K. priester en pastoor te Oranjestad op het eiland Aruba. Door Z. M. zijn benoemd tot subst.- off. v. justitie bij de arrond-rechtbank te Assen, mr. W. C. A. Scholten, thans amb tenaar van het openbaar minislerie bij de kantongerechten in het arrond. Rotterdam voor de kantons Rotterdam n°. 2 en Gouda, ter standplaats Rotterdam; tot burgemeester: der gemeente Doornspijk, G. H. Thomassen £t Tbuessink van der Hoop en tot machinist: in 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik, voor het tijdvak van 1 Januari 1888 tot en met 31 Dec. daar-aanvolgende, L. J. Volkers. Door Z. M. is bepaald dat, de be noeming van 's konings adjudant in buiten gewonen dienst, den gep. luit.-gen. van het leger in Ned.-Iudië, K. Van der Heyden, tot commandant van het Kol. Mil. Invali denhuis op Bronbeek, ingaat op 5 Nov. eerstkomende. Door Z. M. is, met ingang van 1 Jan. 1888, N. Van der Made, wegens ziekte, eervol ontslagen als sluis-havenmeester op het kanaal door Voorne te Hellevoetsluis, behoudens aanspraak op pensioen, en zijn benoemd tot sluis-havenmeester op het ka naal door Voorne te Hellevoetsluis A. Vee- nenbos, thans sluis-havenmeester te Nieuwe- sluis, en tot sluis-havenmeester op het ka naal door Voorne te Nieuwesluis M. De Vres, thans tijdelijk adsistent-sluis-haven- meester te Hellevoetsluis. Door Z. M. is aan Peter Otto Hauser, geb. te Karlsruhe, Otto Stieglitz ,geb. te Lan- genargen, en Oscar Vischer, geb. te Stutt gart, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederl. zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, sliptelijk nakomen. De minister van binnenlandschc zaken brengt in de Slct. van heden ter kennis van belanghebbenden, dat de commissiën, die in 3 887 te Breda en te Kampen belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 26 December 1878 Sthl. n°. 322), zullen zitting houden te Breda op Maandag 14 November en te Kampen op Maandag 28 November en volgende dagen. De postkantoren hebben aanschrijving ontvangen, om in alle officieele en andere f tukken bij het vermelden der namen van ie gemeenten: Cothen, Culenborg, Eext, llhenenWehl, Wijhe, Zntphen, weder de spelling te volgen als hierboven is aange geven. Volgens de opgaven van het Bureau 'eritas zijn in de maand September jl. ver ongelukt 110 zeilschepen, waaronder 5 Ne- r rlandsche, en 6 stoomschepen, waarbij jeen enkel Nederlandsch. Het D. v. Z. en 't Or. bevat onder laar rubriek „Ingezonden Mededeejingen" l et volgende: „Elke gemeente-secretaris of wie ook, die ontdekt waar Jean Joseph Ronda gestorven wr begraven is, dezelfde die, in 1834, uit Imerika herwaarts gekomen is, ontvangt van ziens eigen neef en nicht 25 pCt. van hun „fjer belangrijke erfenis. „Vve LELOUP DEFIZE, Rue de la Gc- nnstère, Spa (België)." Voor een paar jaar bevatte de Arn- 1, mscie Courant als mengelwerk een verdicht verhaal van eene familie, die meende, dat er was ingebroken. Het gedruisch dat haar tot dit vermoeden bracht, ontstond echter door eene kat, die haren kop in een busje van verdnurzame levensmiddelen had gestoken eD vruchteloos dien trachtte te bevrijden. Hetzelfde heeft nu in werkelijkheid volgeDs de G. Ct., te Gouda plaats gehad, met dit verschil, dat in het verhaaltje een kreeftenblikje de rol vervult, die in het historisch feit door een zalmhlikje is vervuld. Men zou bijna vragen, of die kat de courant ook heeft gelezen. Gistermiddag is van den sneltrein, die te 4.50 van Leiden naar Utrecht ver trekt, tussehen Alfen en Gouda de ach terste wagen ontspoord door het overrijden van eene koe. Het spoor was lijdelijk ver sperd. De ontspoorde wagen werd afge haakt, en de trein had slechts 10 minuten oponthoud. De eerste wekelijksche varkenmarkt heeft gisteren, nevens het gewone vertier, weder eenige ougewenschte beroering te Dord recht gebracht. Zooals hekend is maken de bóeren-arbeiders en arbeidsters uit de om liggende dorpen, die met November van dienst veranderen of opnieuw ingehuurd wor den, van dien dag gebruik om eens flink „uit te gaan" en dat hij die gelegenheid vaak overmatig gebruik van sterken drank wordt gemaakt, laat zich begrijpen. Een on middellijk gevolg daarvan is dat de verhitte gemoederen vaak in botsing met elkaar ko men, en vechtpartijen ontstaan, welke meer malen bloedstorting met zich brengen. Zoo ook gisterennamiddag. Eenige boeren, die zich met hunne meisjes iti de herberg „Café d' Anvers" (vroeger „Het Metalen Kruis") aan de Tolbrug bevonden, kregen twist, en om daaraan een eind te maken, verwijderde de herbergier een der vechten den uit zijn lokaal. De makkers van den uitgeworpene trokken echter voor dezen partij en grepen diens tegenstanders en den kaste lein aan, terwijl ook het glaswerk het ge ducht moest ontgelden. Inmiddels werden de in de nabijheid dienstdoende politie agenten te hulp geroepen om het lokaal te ontruimen, hetgeen dan ook in minder dan geen lijd geschied was. De steeds meer opgewonden lieden wilden toen op straat het gevecht voortzetten en grepen ook de politie agenten aan. Deze, aanvankelijk niet tegen de overmacht opgewassen, hadden het zwaar te verantwoorden, daar reeds messen werden getrokken, ten einde een der vechtersbazen, die in hechtenis was genomen uit hunne handen te bevrijden, zoodat zij ten slotte hunne sabels moesten trekken en daarmede eenige onzachte slagen uitdeelden. Onder scheidene burgers kozen inmiddels de partij der politie-agententerwijl anderen per tele- phoon meerdere hnlp verzochten. Toen deze spoedig daarna verscheenslaagde men er met vereende krachtendoch niet dan na heftigen tegenstand in een achttal personen in hechtenis te brengen, waarvan sommigen nog geruimen tijd de zichtbare teekenen der kloppartij zullen dragen. Van de acht arres tanten zijn er zes uit naburige dorpen, en twee uit deze gemeente, onder deze laatste eer, bekend socialist, die de menigte tot ontzet van de arrestanten aanhitste en daar toe zelf het voorbeeld gaf. DordrCt.) Stuurman A. Koster van de Pernisser sloep „Bastiana Huiberdina", die de eerste levende schelvisch aan de nieuwe Visch- markt te IJmuiden bracht, ontving ter ber innering daaraan van het bestunr over die markt een fraai gouden remontoir-horloge, Men schrijft nader uit Amsterdam aan het Vaderland: Wie het wel meenen met den heer Willink Ketjen, betreuren het, dat de vergadering van „De Unie" op zoo jammerlijke wijze is afgeloopen. Dat is de schuld der sociaaldemocratendie reeds meer dan een uur voor de opening der vergade ring de meeste plaatsen in beslag hadden genomen en blijkbaar waren gekomen met het weloverlegd plan, de bijeenkomst in de war te sturen. Een talrijk publiek, waar onder vele bekende leden van „Burgerplicht", moest worden afgewezenomdat, op het be paalde uur de zaal bezet was. De rede van den heer Ketjen was betrekkelijk kalm en bezadigd, en maakte blijkbaar indruk ook op het welgezinde deel van het gehoor. Zoo de motie, waarin op onderzoek wordt aan gedrongen, werd verworpen, geschiedde dat dan ook natuurlijk niet, omdat de betere elementen geen sympaihie daarvoor koester den, maar juist omdat de rumoerige sociaal democraten hen overstemden. Dezen toon den wederom, dat zij niet langs ordelijken wettigen weg herstel van grieven willen, maar opzettelijk revolutionaire wegen op willen. Geen wonder, dat hun houding zoowel den heer Ketjen als het bestuur der Unie ergerde. Ongelukkig staat tegenwoordig een ieder, die in Amsterdam openbare ver gaderingen belegd, aan dergelijke ergerlijke tooneelen bloot. Staande een civiel geding, gisteren voormiddag gevoerd voor het kantongerecht le Amsterdam werd eene der partijen door drift tegenover zijn aanklager zoodanig over mand, dat de ongelukkige door eene be roerte getroffen in de audiëntiezaal voor de balie inéénzakte en tot niet geringe ont steltenis van alle aanwezigen levenloos naar buiten moest gedragen worden. Door den heer Hooft van Vreeland te Amsterdam is dezer dagen op eene zijner boerderijen te Vreeland eene proef genomen met eene nieuwe soort van dakbedekking. Hij heeft tot dat doel het rieten dak goed laten reinigen en het daarna met port land cement doen besmeren. Beantwoordt deze bedekking op den duur aan de ver wachting, dan verdient zij, vooral in die plaatsen waar regenwater als drinkwater ge bezigd wordt, zeker aanbeveling. In het Burgerweeshuis te Amsterdam wordt Dinsdag 8 dezer aan een der weezen een feest bereid. Daatje Pruimers herdenkt alsdan haar lOOsten geboortedag, waarvan zij meer dan 90 jaren in deze inrichting van liefdadigheid doorbracht. Onder de ge schenken, die haar worden gedaan, behoo- ren 100 uitmuntend gelijkende portretten, waarvan o. a. alle weezen er een als gedach tenis van de lOOjarige ontvangen.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1