leven. Er worden pogingen aangewend om met dit doel een onvervalseht conservatief volksorgaan op te richten. In den ouderdom van 59 jaren is in Deu Haag overleden jhr. mr. A. L. A. Gevers, kamerjonker des konings. Het denkbeeld van de Avondpost, om eene algemeene vereeniging tot stand te brengen tot wering van het bedelen en het werk verschaffen aan werkeloozen, heeft weinig steun gevonden. Het aantal van hen, die zich aanmeldden, is zóó gering, zegt hel blad, dat aan het plan geen verder ge volg kan worden gegeven. De prins Von Wied denkt a. s. Vrij dag of Zaterdag naar Neuwied terug te keereu. Eergisteren werden een paar heeren op Eeijenoord de dupe van eenen slimmen oplichter. Er vervoegde zich namelijk bij hen een tamelijk goed gekleed jongmensch, zijne hand ophoudende om een kleinigheid en met gebaren te kennen gevende dat hij doofstom was. Door medelijden gedrongen gaven zij hem eenig geld. De gewaande doofstomme begaf zich met dit geld naar een tapperij en vroeg daar om een glaasje klare jenever. Ziende dat hij bespied werd, koos hij onmiddellijk het hazenpad. Gisteren overleed te Haarlem dr. J. N. Ramaer, inspecteur voor het geneeskun dig staatstoezicht op krankzinnigen. Een 18-jarig meisje heeft zich te Haar lem in twee verschillende betrekkingen schul dig gemaakt aan diefstal van een aantal gouden en zilveren voorwerpen, dien zij pleegde met een valschen sleutel. Toen zij bemerkte, dat de politie werd gewaarschuwd, heeft zij zich uit de voeten gemaakt. Dinsdag is zij aldaar door de politie aan gehouden, met alle de door baar ontvreemde gouden en zilveren voorwerpen. Sinds jaar en dag werd in een huis houden te Haarlem gestolen, zonder dat men den dader kon ontdekken. De huis vader, een bescheiden arbeider, verdacht zijne vronw er van en had dan ook her haaldelijk onaangenaamheden met haar. De vrouw stierf en het stelen hield aan. Nu kon zij het toch niet meer doen. De veld wachter werd in den arm genomen en deze ontdekte, dal de ontvreemdingen geschied den door eene vrouw in zeer goeden doen verkeerende, van zeer goede afkomst en daar in de buurt wonende. Hoeveel moeite de bemiddelde familieleden ook hebben aange wend om door geld de zaak te sussen, de bestolene is daartoe niet te bewegen geweest, Tromgeroffel deed Maandagochtend te halfzes de bewoners van Overveen en Bloe- mendaal uit hun rust opschrikken. In een huis te Overveen, bewoond door eene Duit- sche dame en baar dienstbode, was een zoo hevige brand uitgebroken, dat gebouw en inboedel reeds vernield waren, alvorens de brandweer ter plaatse kon zijn. De oorzaak van het onheil is niet bekend. Alles was verzekerd. De Amsterdamsche afdeeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een schrijven tot de verschillende afdeelin- gen gericht, om het imperatief mandaat af te schaffen. Door de vereeniging rDe Unie" werd gisteravond in Maison Stroucken eene open bare vergadering te Amsterdam gehouden, welke zóó druk bezocht was, dat reeds lang vóór den bepaalden tijd de groote zaal van dat gebouw gevuld was. De beer W. E. Willink Ketjen besprak op die vergadering zijne bekende wederwaar digheden, in Indië zoowel als hier te lande, en lichtte er zijn dezer dagen gedaan Be roep op het rechtvaardigheidsgevoel van het Nederlandsche volk" toe. De spr. begon met te verwijzen naar den in Het Vaderland door hem geschreven open brief aan het Nederlandsche volk, waaiop, zei hij, in de pers, zoowel als bij bet pu bliek zekere reserve was gevolgd, waar schijnlijk omdat men eerst het antwoord van den aangeklaagde wilde afwachten. Dat antwoord zou dan gegeven moeten zijn in den vorm vau een strafvervolging, welke evenwel niet kwam. Nu deed spr. zijn be roep, opdat hem, tegenover den hem aan- gedanen „roof, wetschennis en fraude", recht zal worden gedaan en hij gerechtelijk zal worden vervolgd en gestraft of gerecht vaardigd. De heer Ketjen ging daarop in bijzonder heden zijne geschiedenis na, welke wij al gemeen bekend mogen achtenen staafde haar door voorlezing van officieele stukken, voor zoover die in zijn bezit waren. Daarbij noemde hij de hem door de ministers ge dane beloften om hem aan eene betrekking te helpen, wanneer hem geen onrecht was aangedaan, misdadige zwakheid tegen zijne jaren lang volgehouden zware beschuldi gingen. Spr. handhaafde, op grond van WLa n JU s *3 een en anderzijne beschuldiging van roof tegen het Indische gouvernement en tegen den minister van koloniën van medeplich tigheid daaraan, door die handeling goed te keuren. Op de vraagwaarom men hem in Indië riep voor een onbevoegde rechtbank (i. c. den raad van onderzoek), wanneer zijne handelingen aanleiding gaven tot de legen hem ingebrachte beschuldigingen en terwijl de bevoegde rechtbank was aangewezen antwoordde spr.: men rekende er op, hem na de vrijspraak door den raad van onder zoek, als officier te kunnen ontslaan. Vóór een terechtstelling bij den raad van onder zoek had de legercommandant niet het recht hem te ontslaan. Spr. verklaarde ten slotte, de tegen hem gevoerde procedure en hare gevolgen nietig te zijn, omdat hem vooraf met de op die procedure betrekking heb bende stukken waren ter hand gesteldge lijk art. 37 van het kon. besluit van 24 November 1854, waaraan die raden van onderzoek zelve hun ontstaan onlleenen, uitdrukkelijk gebiedt. Nog wierp de heer Ketjen van zich de beschuldiging, dat hij zich aan heftigheid had schuldig gemaakt, en zoo hij zich er al aan bad schuldig ge maakt, aan wien lag dan de schuld? Aan hem of aan ben die zes jaren lang een on derzoek naar recht hebben geweigerd, on danks zij overtuigd waren van dit recht? In een op deze uiteenzetting volgend debat stelde het bestuur de volgende motie voor: „De openbare volksvergadering op 2 November in Maison Stroucken bijeengeko men, noodigt het bestuur van „De Unie" uit zich tol de regeering en volksvertegen woordiging te wenden, met verzoek, aan deu herhaaldelijk uitgesproken wensch van den heer Willink Ketjen, om een nieuw onderzoek zijner grieven, gehoor te geven." Een der aanwezigen wilde geen motie zendenomdat die toch geen uitwerking zou hebben, terwijl een ander er op wees, dat l van het Nederlandsche volk niets kan doen ter rechtvaardiging van den heer Ketjenomdat hij slechts plichten te ver vullen heeft en geen rechten bezit, en zulks met eemge hatelijkheden aan den heer Heldt. Op de vraag van het bestuur of de ver gadering al of niet een motie wilde stellen, ontstond een geweldig geschreeuw van „ja en neen." Een deel der vergadering wilde een pro- test-motie. De heer Ketjen wees er in zijn repliek op, dat hij geen rechtvaardiging wilde door de regeeringmaar deze wilde provoceeren tot een gerechtelijk onderzoek, daar hij zeer veel vertrouwen stelde in de Nederlandsche rechters. Van de zijde van het bestuur werd gezegd, dat de verschillende sprekers „van de linkerzijde" opzettelijk deze vergadering in de war wilde sturen. De motie van het bestuur werd daarop, eenigszins gewijzigd, nl. in dien zin, dat de wensch van een gerechtelijk onderzoek werd uitgesproken, opnieuw voorgesteld. Enkele leden van het bestuur en de sprekers „van de linkerzijde" wisselden toen eenige minder vriendelijke persoonlijkbeden. De motie van het bestuur werd ten slotte bij zitten en opstaan verworpen en de ver gadering gesloten. (Hil.) De politie nam eergisteren te Amster dam in bewaring een marinier 3e kl.in garnizoen beboorende te Willemsoord, die op 20 September jl. naar Amsterdam op transport was gezonden en aan het station den hoofdgeleider was ontloopen. Hij is sedert niet bij zijn corps teruggekeerd. Naar aan het Utr. Dbl. wordt mede gedeeld, bestaat het voornemen het bekende hótel „Jachtlu8t" nabij de Bildt in te rich ten tot verplegings- en herstellingsoord voor zenuwlijders en zou reeds nu voor het even tueel tot stand komen van dit plan de mede werking van een paar geneesheeren te Utrecht verzekerd zijn. Op een stuk land achter de Proost- straat bij den Amsterdamschen straatweg te Utrecht werd Zondagmorgen het lijk ge vonden van juffrouw S.te dier stede woon achtig. De omstandigheid dat het lijk ge heel ontkleed was en de kleeren op een hek hingen geeft allen grond, zegt het Utr. Hil., om te vermoeden dat de vrouw, die sedert geruimen tijd leed aan godsdienst waanzin zich in een vlaag van ijlhoofdig heid heeft ontkleed en daarna te slapen ge legd, waarna zij door de koude bevangen en overleden is; van geweld schijnt althans niet het minste spoor te zijn ontdekt ge worden. Dinsdagmiddag viel het 4jarig zoontje van B. te Arnhem in de Lauwergracht. Terwijl het öjarig zusje uit alle macht om hulp riep, wist hun 7jarig broertje, door voorover te gaan liggen, den kleine echter te grijpen en hem, hoewel doornat, behou den naar den kant te trekken. ArnhC.) m mm -*^r nvt A. rw ran- Te Deventer werd Dinsdag het tapijt voor liet publiek ter bezichtiging gesteld, dat gemaakt aan de Kon. Deventer Tapijtfabriek, bestemd is voor de huiskapel van Paus Leo XIII en als geschenk op het 50-jarig jubi leum door een ingezetene van 's Gravenhage wordt aangebodeu. In het midden is het wapen der familie Pecci aangebracht met de insignia der Pauselijke waardigheid in een veld van bloemen en ranken, dat, weder om geven is door een goudgeel veld, bezaaid met sterrenin een Golhischen rand gevat. Het detachement huzaren, dat sedert 20 September jl. te Nijkerk verblijf heeft gehouden, keert heden naar zijne stand plaats Amersfoort terug, wijl de orde sedert 19 September jl. niet meer gestoord is geweest. Van den heer Sepp te Frederiksoord, ontvangt de Ase. Cl. een schrijven, waarin hij mededeelt dat het zijn voornemen is, de tegeuwoordige fabriek op groolere schaal, met aanwending van stoom en volgens de nieuwste methode, voort te zetten. Op den straatweg van Beilen naar Westerbork geraakte Dinsdag het paard van den landbouwer A. Kinds, die met twee zijner kennissen van de jaarmarkt te Bellen huiswaars reed, op hol, tengevolge waarvan de wagen omsloeg. Kinds brak eenen arm, en een van de andere passagiers, W. Schip per, tolpachter, een dijbeen, terwijl de an dere passagier A. Heling aan schouder en arm werd verwond. Bij het opgraven van eene terp bij het dorp Triens heeft men 11 lijken gevonden. Een veehandelaar van Holwerd ging jl. Donderdag op reis naar Schiermonnikoog om ossen te koopen. Van een collega, met wien hij dikwijls zaken deed, nam hij wat geld, naar men zegt, honderd gulden, mee. Onder weg schijnt hij het plan opgevat te hebben Amerikaansche ossen te halen. Althans de familie kreeg Zaterdagavond een brief van hem uit Amsterdamwaarin hij mede deelde, dat bij naar Amerika ging. Velen verlangen hem te Holwerd met zijne Ame rikaansche ossen te zienanderen om andere redenen. Gisterennamiddag is uit den trein, die om 2.3 van Vlissingen was vertrokken, tusschen den Sloedam en het slation 's Heer Arendskerke gesprongen L. De F., wonende te Ter-Neuzen. Hij werd onder geleide van een rijksveldwachter naar de gevangenis te Goes overgebracht, alwaar hij eene gevan genisstraf van zes maanden moest onder gaan, waartoe hij bij vonnis der rechtbank te Middelburg was veroordeeld. Te Helvoirt bij Vucht zijn gisteren twee woningen afgebrand, waarvan de in boedel alleen was verzekerd. De oorzaak van den brand is vermoedelijk het harde stoken van de kachel met hout. Naar aanleiding van het verhaal, be treffende de moeilijkheden, welke zekere Edgar R., van Luikbij het aangaan van een huwelijk te Sint-Pieter zou ondervonden hebben, wordt aan de Tijd van geachte en alleszins betrouwbare zijde het volgende me degedeeld, hetwelk de zaak in een eenigs zins ander daglicht doet voorkomen. R. had de stukken betreffende zijn huwe lijk met de dochter van G., gep. O.-I. mi litair en brugwachter te St.-Pieter, eenige dagen te voren gezonden aan den burge meester dier gemeente. Daar de moeder pertinent de toestemming tot het huwelijk weigerde, was die vervangen door een acte respectueux. Aangezien echter de Code Civil Beige niet óón maar drie actes respectueux vordert, werd tegen de huwelijksvoltrekking bezwaar gemaakt en dit den heer R. mede gedeeld. Deze nuin plaats van zich vroe ger tot den officier van justitie te wenden, kwam ten dage van de huwelijksvoltrekking op diens parket en beriep zich in een met potlood geschreven nota op een wijziging van voornoemde Code bij de wet van 16 Augus tus van dit jaar, dus zeer recent. In het Bulletin usuel en de Pasinomie was bovenbedoelde wijziging toen nog niet opgenomen. Twijfel, of die wijziging dus wel wet was geworden, lag voor de hand. Te recht en zeer voorzichtig dan ook werd mijns inziens door den officier van justitie gevorderd vertooning van den Moniteur, die echter te Maastricht niet te vinden was. Dat dus het huwelijk van R. óón of twee dagen is uitgesteld, is niet de schuld van een ambtenaar, maar van hem-zelven, iets dat wel te betreuren is, nu hij zich de weelderige uitgave van 1000 frank voor zijn huwelijk schijnt te hebben getroost. De Spaansche veehandelarendie in den laatsten tijd in Friesland vee opkoch ten zaten in den veetreindie bij Rozen- daal ontspoorde. Volgens in de gemeente Utingeradeel ontvangen bericht zijn zij; zoo wel als hun veu-transport, er goed afgeko men, zoodat de schade van weinig betee- kenis is. De heer H. G. D. Cramer, papierfa. brikant op Berghuizen (gem. lieerde), heeft het voornemen opgevat, eene werkversciiaf. fing in het leven te roepen. Hij beeft zich tot den raad gewend met het verzoekom hem de noodige gronden af te staan ten einde daaruit dezen winter grind te laten graven. De raad juicht dit plan zeer toe en heeft de gevraagde heidegronden koste loos afgestaan. De Duitsche politie zette jl. Zaterdag een troep Zigeuners nabij Vaals over de Belgische grenzen. De troep bestoud uit zes wagens, een groot aantal mannen en vrouwen en kinderen natuurlijk bij de vleet. De troep is thans gehuisvest tusschen de Belgische en Nederlandsche grens, inde nabijheid van Epen (Limburg). Onze politie is reeds van hun verblijf in kennis gesteld. PER TELEGRAAF. PARIJS, 3 Nov. Men gelooft, dat gis teravond in den ministerraad het besluit werd genomen, bij de behandeling van het conversie-ontwerp de kabinetsquaestie te stellen. BERLIJN, 8 Nov. De keizer heeft een vrij goeden nacht doorgebracht, en is zonder pijn. BERGEN, 3 Nov. 584 mijnwerkers in de schachten te Flenu en 470 te Qua- regnon hebben gisteren het werk gestaakt en verlangen loonsverhooging. Men weet niet, of de werkstaking zich nog zal uitbreiden. GEMENGDE BERICHTEN Sinds Zaterdagnacht heeft het te Lon den vreeselijk gestormd en vooral de orkaan van Maandagnacht bracht veel schade. Dien nacht werden langs de gansche kust de slormlichten ontstoken, en om twee uur Dinsdagochtend barstte plotseling een woe dende orkaan los over Queenstown en Guern sey. Om acht uur 's morgens was het centrum van den storm boven St. George's kanaal en woei er een hevige wind over het ge- heele land. Tusschen Holyhead en Chester werd een gedeelte van den spoorwegdijk door het water weggespoeld. De havenwerken te Li verpool kregen belangrijke schade. Te Cardiff leden niet minder dan acht schepen schip breuk, en uit alle deelen van het land, en vooral van de kuststreken, komen berichten van ongelukken. Een koopman, die te Baberton (Trans vaal) zaken had gedaan, vorderde daar het hem toekomende geld in, tot op eene kleine som na, reed naar een riviertje bij de stad, en zond van daar zijn zoontje, een knaap van 8 10 jaren, terug naar Baberton, om het overige geld op te halen. De knaap was weldra met het ontvangen geld op den te rugweg naar de wagen van zijn vader. Onder weg kwam hij een man te paard tegen. Deze stelde zich aan hem voor als een vriend zijns vaders en bood hem aan mee te rijden op zijn paard. De jongen voldeed aan die uitnoodigingmaar toen zij een eindweegs voortgereden waren, dreigde de man hem te zullen dooden, als hij niet al het geld gaf, dat hij bij zich had. De knaap haalde zonder bedenken het geld te voorschijn, maar liet, bij het overreiken, het zakje vallen. Hij wilde het gaan oprapen, maar de man sprong van het paard, om het zelf te doen. Dat had de kloeke jongen wel gedacht, en hij reed nu met het paard in vollen draf naar zijn vader, die, zoo voor den diefstal van zijn geld ruimschoots schadeloos gesteld werd. Volgens eene mededeeling der Schtc. BI. für Ornithologie is de lammergier in Zwitserland nagenoeg uitgeroeid. Een een zaam oud wijfje vertoefde 25 jaar in den omtrek van Biotschorn in Boven-Wallis en wist aan alle aanslagen te ontkomen, tot het voor eenigen tijd vergiftigd vleesch nut- tigde, dat men als lokaas had neergelegd. Het dier at van het vleesch en stierf. De gier heeft een vlucht van meter; toeris ten kunnen den vogel in het museum te Lausanne bewonderen. Of zich nog een of twee afzonderlijke exemplaren in Zwitserland ophouden, is niet met zekerheid te zeggen, maar men is er vrij zeker van, dat er geen nestelend paar meer wordt gevonden. De pacht van het hotel op den Dra- chenfels, een eigendom van den Pruisischen staat, loopt dit jaar af. De pachtsom bedroeg 8000 mark. De nieuwe inschrij vingen hebben de verrassende uitkomst gehad, dat niet minder dan 24050 mark 'sjaars is geboden voor het nieuwe negenjarig tijdperk, en wel door een hotelhouder in Bonn. De tegenwoordige pachter heeft voor slechts 40 mark minder ingeschreven. Vermoedelijk i« die aanzienlijke stijging een gevolg van deu aanleg van den tandradspoorweg.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2