Noch de heer Meyroos, noch de heer J. A. Kwast, de aangewezen feestdirecteoreu hebben tot heden eene benoeming als zoo danig ontvangen. De Nederlandsche inzending ter Vati- caansche tentoonstelling is veilig te Rome aangekomen. OFFICIEEL.»! BERICHTEN. Door Z. M. is aan den adelborst late kl. jhr. G. C. Quarles van Ufford de vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 5de kl. der orde vau het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivarhem door den president der ver- eenigde staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is A. Van der Velden Gzn. benoemd tot burgemeester der gemeente Boekei. Door Z. M. is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger iu het kanton Sittard, mr. H. 1'. Lambrechtswonende te Obbicht. Door Z. M. is benoemd voor den tijd van vijf jaren, gerekend van 21 Oct. 1887, bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-off. van gezondheid 2de kl, de arts R. BoermaJzn. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald dat de nagenoemde ambtenaren bij de ad ministratie der posterijen hunne functiën zul len uitoefenen als volgt: de commiezen 3de kl.: W. Van der Heide op het spoorweg postkantoor n°. 2W. C. Callenfels ten post kantore te Leeuwarden; de commiezen 4de kl.J. Hoetli ten postkantore te Wagenin- genL. C. W. Ten Brummeler ten post- kantore te Vlissingen; A. M. E. Lafeber ten postkantore te Rozendaal; de surnume rairs: D. K. T. De Wijs ten postkantore te 's Gravenhage; D. Van Jole ten postkan tore te Zwijndrecht. BINN ENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van staat, minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de betrekking van leeraar in de Fransche en Engelsche taal aan de rijks hoogere burgerschool met driejarige cursus te Heerenveen te vervullen is. Jaar wedde f2000. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komengelieven zich védr of uiterlijk op 7 November a. s. aan te mel den bij den inspecteur vau het middelbaar onderwijs dr. A. T. Van Aken, te 's Gra venhage. In het voorloopig verslag Vde Hoofd stuk, binnenlandsche zaken, van de staats- begrooting voor 1888 (tweede kamer) zien we o. a. het volgende: Met de uitkomsten van het hooger on derwijs toonde men zich vao meer dan ééue zijde weinig ingenomen. Onder anderen werd door verschillende leden op den om vang van het collegeverzuim gewezen en daarbij gevraagd, of door eene gewijzigde inrichting van het onderwijs daarin geen verbetering kon gebracht worden. Men betoogde dat door het koninklijk beluit van 30 Juli 1886, naar aanleiding der wet van 23 Juli 1885 genomen, bet doel dier wet: aan de jongelieden uit Zuid- Afrika de gelegenheid te openen, hunne studiën in Nederland te komen voltooien, geheel wordt gemist. Velen achtten dan ook wijziging van dat besluit, in den zin van het adres, onder dagteekeuing van 28 Juni 1887 door de Nederlandsch-Zuid-Afri- kaansche vereeniging aan den minister van binnenlandsche zaken ingediend, alleszins wenschelijk. Op zich zelf bestond bij de meerderheid der leden geen bezwaar tegen de vermeer dering van het aantal hoogleeraren in de faculteit der geneeskunde te Leiden. Door vele leden werd bezwaar gemaakt tegen de voorgestelde aanstelling van een nieuwen hoogleeraar voor de oude geschie denis eu de Grieksche en Romeinsche oud heden. Ook voor verhooging der jaarwedde di recteur Ethnographisch Museum zagen velen geen grond. Andere leden echter waren, op de gronden reeds meermalen uiteengezet, voor deze verhooging gestemd. De mededeelingen, onlangs door den hoog leeraar De Vries op het taal- en letterkundig congres te Amsterdam gedaan betreffende het woordenboek, kwamen ter sprake. Met leedwezen had men daaruit vernomendat de zaak alleen ten gevolge van geldgebrek zoo langzaam vorderde. Te meer betreurde men dit, daar men meende, dat juist de wijzewaarop sedert eenige jaren de subsi- dieering dezer onderneming was vastgesteld, zoodanig was, dat naarmate de arbeid vor derde, er ook naar evenredigheid meer werd verstrekt. Gaarne zou men het oordeel der regeering hieromtrent vernemen. BB3 BW S*sS «C3 BBL R33 Tegen geen der behoudens de voorstellen tot Grondwetsherziening bij de eerste kamer aanhangige wetsontwerpen zijn in de afdeelingen bezwaren geopperd. Het Ulr. Dbld. verneemt dat het legerbestuur bij de regeering een voorstel heeft aanhangig gemaakt om de formatie van het corps militaire paardenartsen in dier voege te wijzigen, dat aan het hoofd daar van een majoor komt te staan. Deze hoofdofficier zou dau ontheven wor den van gewone garnizoensdiensten en op het bureau van den chef der Vide afdeeling van het departement van oorlog (geneeskun dige dienst) worden werkzaam gesteld, ten einde aldaar op te treden als chef van den veterinaireu dienst. De afdeeliuu „Alfen en omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft tot len voorzitter gekozen Hen heer J. W. C. Bloem, burgemeester van Oudshoorn, tot 2u voorzitter den heer J. Verduyn te Oudshoorn en tot secretaris den heer A.A. Lecluier, gemeente-secretaris van Aarlauder- veen. Het door den lsten luit. der infantie F. E. H. Liebert uitgevonden repeteergeweer heeft bij de proeven aan de normaal-schiet school te 's Hage minder goed voldaan, en komt dus niet voor eene proef in het groot bij den troep in aanmerking. De oud-gouvern.-generaal F. 's Jacob heeft uit Nederland aan de Indische regee ring toegezonden twee exemplaren van zijn geschilderd portret, een voor het gouverne mentshotel en met uitdrukkelijk verzoek, om het bestaaud minder goed conterfeitsel van hem te vernietigen. Men verneemt dat het gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's llage in wendig eene groot verandering zal onder gaan, ten einde de zaal meer te doen be antwoorden aan de eischen eener schouw burgzaal. Te Lissabon en Budapest is men thans bezig met het aanleggen van electrische trams, volgens het stelsel Julien. Ook te 's Gra venhage zal men binnenkort beginnen met bet leggen van een electrischen tramloo- pende van het Plein naar Scheveningen eveneens volgens het systeem Julien; de juiste richting is nog niet bepaald, wel be staat het plan de lijn door het nieuw aan te leggen park achter de W itte brug te leggen. Men schrijft aan het I). v. N.Eene treurige tijding doet in de gemeente Helle- voetsluis de ronde. Er is namelijk last ge geven dat een der loodsschoeners, sterk 17 man, op een enkelen na, allen hoofden van gezinnen, met 1 Mei a. s. verplaatst wordt naar Maassluis. Dit feit wordt als een stel lig voorteeken beschouwd van de geheele verplaatsing van het loodswezen, hoewel alhier niemand overtuigd is, dat de belangen van den dienst die verwisseling eischen. Het is een ware ramp voor de gemeente Hellevoetsluis. Een belast Amsterdamsch Nederlan der Het is een donkere wintermorgen. Mijnheer ontwaakt in zijn belast ledikant, belt, en de belaste dienstbode treedt binnen, maakt het vuur aan in de belaste stookplaats en schuift de gordijnen weg, opdat het dag licht door het belaste venster kan binnen vallen. Mijnheer staat op, en daar het nog wat duister is, stoot hij zijn belast hoofd eu steekt daarom bet belaste gaslicht op. Hij gaat zich aan de belaste wascbtafel wasscheu met belast duinwater eu gebruikt een stuk veraccijnsde zeep. Eindelijk is hij gereed en gaat naar beneden, om te ontbij ten. Hij drinkt een kopje belaste thee met wat veraccijnsde suiker er in, doet in zijn ei met een belast gewaarborgd zilveren eier lepeltje een weinig veraccijnsd zouten eet een stukje veraccijnd rookvleesch op de bo terham. Nu zal mijnheer naar zijn kantoor gaan, om zijn belast werk te verrichten. Hij gaat de belaste deur uit en staat op de belaste straat védr zijn belast huis, op de belaste tram te wachten en stijgt in, nadat het belaste paard even heeft stilgehouden. Vddr de belaste deur van zijn belast kan toor stapt hij uit en vindt daar eenige be laste wissels, om te accepteeren, en onder teekent een belaste huurovereenkomst. Nu gaat hij naar de belaste telephoonom in- formatiën te nemen, en verricht verder zijn belaste werkzaamheden, schrijft eenige be laste quitantiënonderteekent een paar be laste akten, op belast papier, stuurt den belasten bediende uit, om zijn hoofdelijken omslag te betalen en eenige belaste effecten af te leveren. Hij gaat in de belaste ver- gunnings-restauratie ontbijten, eet een ver- accijnsden biefstuk met salade, aangemaakt met veraccijnsden azijn, drinkt daarbij een veraccijnsd glas bier en gaat naar de belaste beurs. Na afloop gaat hij even naar de belaste club een veraccijnsd bittertje drinken; en rijdt met een gestationneerd belast aapje 1 BB HCJ BB. .ZB. rBT rHC» naar huis, na vooraf biljetten genomen te hebben voor de belaste tooneelvoorstelling. Onderweg gelast hij den belasten koetsier even bij den notaris aan te rijdenom een belaste overdracht van onroerend goed te onderteekenenwaarop een belaste hypotheek gevestigd is, en tevens het bedrag in ont vangst te nemen eener belaste erfstelling, waarvoor hij de belaste quitautie teekent. Te huis gekomenwachtte mijnheer echter eene groote verrassing. De onbelaste olie in de lamp werd met een onbelasten luci fer ontstokenen de maaltijd, eigenhandig door de onbelaste echtgenoote en dochter op een onbelast turfvuur gekookt, werd door haar opgediend, en de familie at met eeu o ibelast nieuw zilveren couvert onbelaste varkenscarbonaden met onbelasten aardappe len groenten gestoofd in reuzelbrooj en ongezouten boter. Het eten was wel een beetje laf, misschien niet zoo erg als dit opstel, zou de ontvanger zeggen, maar dit zoutgebrek was doelmatig, omdat er hoege naamd niets te drinken viel. Vertel het diner echter niet aan den stedelijken rijks- fiscuswaarde lezer[Stand.) Gisterenmorgen had te Medemblik een stoker het ongeluk, dat hem de teenen van een der voeten door de locomotief werden afgereden. Den 7en November a. s. zal bij de Exploitatie-maatschappij te Utrecht een examen plaats hebben voor klerk-telegrafist. Volgens den regenmeter der rijks-land bouwschool te Wageuingen, is in de maand October 11. gevallen 731 mM. regen, tegen 36J mM. in dezelfde maand van het vo rige jaar. Voor het examen van apothekers-be diende, dat te Breda zal afgenomen worden hebben zich aangemeld 31 mannelijke en 25 vrouwelijke, dus te zameu 56 adspiranten. Zondagavond, te circa 9J had er in de Mauritsstraat te Bredavoor de herberg van v. P., eene bloedige worsteling plaats, waarbij de stukrijder J. V. erg mishandeld werd. Genoemde persoon was uit de herberg van v. d. W. gekomen en voornemens huis waarts te keeren, doch op de hierboven ge noemde plaats werd hij overvallen door een tweetal oppassers der K M. Academie, die hem met hunne sabel zulke hevige slagen toebrachten, dat de artillerist bewusteloos op den grond bleef liggen. De herbergier v. P. nam den mishandelde met behulp van eenige burgers op, en bracht hem in zijne herberg, waar hij voorloopig verbonden werd. De stedelijke politie, spoedig ter plaatse aan wezig, transporteerde den stukrijder naar het militair hospitaal, en kreeg eenige oogen- blikken later de daders in handentegen wie proces-verbaal werd opgemaakt. NB. Cl.) Te Tilburg heeft Zondagavond eene ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij zekere v. d. H. een zestal messteken beko men heeft, zoodanig dat hij naar het gast huis moest vervoerd worden, terwijl zijn toestand zeer bedenkelijk is. Drie vermoe delijke daders werden gisterenmiddag ge vankelijk naar Breda overgebracht. De Storm. Een gisteren te Scheveuingeu aangekomen schuit bracht het geruststellend bericht mede, dat tijdens den jongsten storm de meeste Scheveningsche schuiten aan de vleet onder de Engelsche kust lagen en van bijzondere schade niets bekend was. Aan den rijkswindmeter aan den Hoek van Holland werd Zondag 11., des voormid- dags te 11 uren 45 min., een windstoot waargenomen nit het W. N. W. van 150 kilogram per meter, zijnde dit de hoogste drukking die aldaar is waargenomen. Door den hevigen storm zijn Zondagmor gen van de in aanbouw zijnde staalsmelterij en stoomsmederij nabij het station, van den heer fi. F. Van der Moolen te Amsterdam, twee groote zijmuren ingestort waardoor de kap geheel werd vernield. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. De wed. K. stak Zondag even haar hoofd buiten bet wagentje, waarmede zij uit de kerk naar hare woning teWeespercarspe! terug keerde. Een rukwind maakte daarvan gebruik om haar haar gouden kap en muts te ont- rooven en iu de Gaasp te werpen. Te ver geefs is er gevischt naar dit kostbare stuk dat een waarde van f 150 vertegenwoordigt. De stoomboot Baron van Panhuis is Zon dag ji., wegens storm, te Enkhuizen blijven liggen, en kwam gisteren te twee uur te Harlingen aan, Het stoomschip zal heden de reis naar Amsterdam aanvaarden. Te Apeldoorn is een bijna voltooide ma- chineloods, nog niet onder de kap, op het terrein van den spoorweg staande, geheel in elkaar geslagen, Even voorbij Oudetonge, is op de rivier de Krammer gestrand het aakschip Angelina, schipper Van der Horst, geladen met rijst van Antwerpen naar Duitschland. De opva renden hebben zich in He roeiboot weten te redden. Het is nog twijfelachtig of schip en lading te redden zullen zijn, daar het den geheelen dag tegen hel steenwerk is geslingerd. Te Tholen moest een huisgezin de vlucht nemen uit vrees van door het instortend gebouw bedolven te worden. Te 's Grevelduin-Capelle overstroomden verschillende buitenpolders en wegen, zoodat de gemeenschap werd gestremd. Te Vrijhoeve- Kapel schudde het spreekgestoelte in de Ned. Ger. kerk en het klankbord z66 hevig, dat de spreker voor het voorlezersbankje zijn rede moest voortzetten. Te Rozendaal moesten de treinen met een dubbel aantal locomotieven vertrekken. De storm heeft ook te Weert veel schade veroorzaakt, aan den in bouw zijnden toren. Juist bij het uitgaan der kerk werd eene menigte planken van stellages, balken, kalk bakken enz. naar beneden geworpen die op de daken der buren terechtkwamen en veel schade veroorzaakten. Verder werden van de zuidzijde twee pilaren weggerukt. Van eeu iu aanbouw zijnd huis is eene muur van anderhalve steen dikte omgeslagen. Nog is te Duinkerken een schepeling eener visschersschuit door het vallen van den mast gedood. Een Fransche logger is gezonken, doch de bemanning werd gered. PER TELEGRAAF. NEW-XORK, 2 Nov. De vereeniging tot bescherming der petroleum-producten te Pittsburg heeft besloten de productie voor een jaar tot de helft te beperken, en wel op grond der productie in de maanden Juli en Augustus. Dit besluit is heden in wer king getreden. BERLIJN, 2 Nov. De keizer heeft een zeer goeden nacht doorgebracht. Gisteravond ontving de keizer prins Wilhelm. LAATSTE BERICHTEN. De Staaltcouranl van heden bevat de statuten van de vereeniging »de Kerkelijke Kas" te Leiderdorp. Uit Schoonhoven wordt aan de N. B. Ct. gemeld, dat het bericht, betreffende de feestplannen voor eene luisterrijke viering van het 25-jarig bestaan der artillerie-in structie-compagnie, minstens voorbarig moet genoemd worden. Aan de Baarsjesop den hoek bij de Overtoomsche schutsluis, reed hedennamiddag te ruim één uur een met een paard be spannen rijtuig, waarin een dame zat, in de vaart, doordien het paard schrikte voor een voorbijgaande stoomboot. De koetsier en het paard werden levend opgehaald, maar de dame was reeds overleden toen het gelukte haar op te visschen. Zij werd in een tap perij gebracht waar een in een allerijl ge roepen docter den dood constateerde. Uit Eindhoven wordt i. d. 1 Novem ber gemeld: Trots de grootste waakzaam heid der politie, gaat men hier en in den omtrek nog steeds voort met het inwerpen van ruiten. Zondagavond werden op verschillende plaatsen in Woenselmen zegt bij 6 ver schillende liedende ruiten verbrijzeld en gisterenavond had dezelfde baldadigheid plaatB in het naburige Stratum, zonder dat het mocht gelukken één der daders te betrappen. GEMENGDE BERICHTEN. Zaterdagnacht zijn op den buurtspoor weg tusschen Brussel en Schepdael de rails door misdadigers opgebroken, met het doel den trein te doen ontsporen. De daders, waaronder een 16jarige jongeling, zijn aan gehouden. Te Roubaix is eene groote wol- en katoenverwerij door brand vernield, tenge volge waarvan 300 werklieden zonder werk zijn. De schade wordt op 500,000 francs begroot. Een spoorwagen vatte vlam op de lijn van Sevilla naar Huelva. Eene paniek maakte zich meester van de reizigers. Verscheidene dezer sprongen op de weg; dientengevolge werd een hunner gedood en werden verschei den min of meer ernstig gekwetst. Bij Höxter (a. d. Wezer) is een glas fabriek, waarin 100 werklieden werden bezig gehouden, geheel door brand vernield. Eene eigenaardige bezending is Don derdag aan het Noorder-spoorwegstation te Parijs aangekomen, namelijk 15 kisten, waarin 25 millioen fres. aan Russisch goud. Deze kisten, welke 1017 kilogram wogen, waren toevertrouwd aan de hoede van twee ambtenaren van het Russische, departement van financiën.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2