MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 2 November 1887. NB, 257. aou jaargang. ADVERTERTIER: Uitgevers: Gebroeders Muré. 8) e i e ij o 11 r a n l verse ii ij u 3 d a e I ij k s be Si a Ive o p 'L o 11- e n F e e s t d a e n. AEOiëlEBBEHT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 ir/aanden 1.60. Prijs jier Summier 10 «'ent. Van 1ti regels 0.90. Elke regel ineer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: ftchee|imakersstee«: O Stails-Rericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen Ier algemeene ken nis dal wegens hel leggen van gasbuizen de passage langs den Kijnsburgcrsingel van den Maredijk tot de l.eldsche melk inrichting op Woensdag 2 aiovember a. s. voor rij- en voertuigen zal zijn afge sloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 November 1887. STAMSNIIEUWS. Alhier is door den heer J. De Hullu bet candidaats-examen in de Ned. letteren cum laude afgelegd. De WelEerw. heer ds. H. Beuker predikant bij de Christelijke Gereformeerde gemeente alhier zal Zondag a. s. in het kerkgebouw op de Hooigracht alhier den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaren zijn dienstwerk aanvaardde. Ook de lid maten zijner gemeente zullen die gebeurtenis van harte meêvieren, en wel naar we ver nemen op Maandag en Dinsdag daaraan volgende, tevens zijn huiselijk feest. De heer Jan G. Striening alhier stelt zich voor in dezen winter drie soirées te geven, in December, Januari en Februari. Medewerking zal worden verleend door de dames C. Gripekoven (zang) en Wia Dikeina (zang) alhier en door de heeren C. L. Wirtz (piano) te 's Gravenhage, Conrad Behrens (zang) en Paul Prill (violoncel), van de Duitsche opera te Rotterdam Joh. Sikemeier (piano) uit Rotterdam, Bernhard Rehl (vio loncel) uit Utrecht en Th. Enderle (piano), alhier. De October-afleveririg van „De Eco nomist" bevat een artikel van den heer A. Van Eek alhier, over de statistiek van het „Grondcrediet in Nederland" over de jaren 1881—1885. Bij de door bestuurderen der Stede lijke Werkinrichting alhier, op 28 October gehoudeu aanbesteding voor de levering van .levensmiddelen van 1 November 1887 tot 31 October 1888, zijn deze gegund tot de navolgende prijzen: rundvleesch f 0.60, rundvet f 0.52, aardappelen f 0.0375, groenten f 0.07, gort f 0.1250, rijst f 0.11, groene erwten f 0.1275, capucijner erwten f 0.13, bruine boonen f 0.1350, koffie f 1.30, cichorei f 0.14, siroop f 0.11, peper fl, alles per kilogramzoetemelk f 0.0645 per liter, karnemelk f 1.45 de 100 liter. Het kiudje op de Waardgracht al hier, dat Zaterdagmorgen zulke vreeselijke brandwonden heeft bekomenis nog dien- zelfdeu namiddag aan de gevolgen overleden. Dat 't voor de meeste menschen hoe langer hoe moeilijker wordt om in 't bezit van een rijksdaalder te komen is bekend; dat men naar dat bezit op zeer uiteenloo- pende wijzen tracht, is evenzeer bekend. Dat men er echter naar vischt is al even zeldzaam als hopeloos. Toch gaf men 't hedenmiddag aan den Nieuwen Rijn maar niet op, waar eene vrunw aan de West- landsche markt een rijksdaalder in de plaats van in de hand van den koopman, in het water liet glijden. Zulk een schat, hoewel onzichtbaar, trok, vooral „in deze slechte tijdenbizonder de aandachten een ver woed gevisch was er het gevolg van. Met begeerige blikken werd telkens het opge haalde fischtuig begroet totdat de duis ternis die begroeting onmogelijk maakte. Men schrijft ons uit Brussel omtrent den Grooten Internationalen Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid aldaar te hou den in 1888. De ontwerpen voor plak brieven, diploma's en medaillesevenals de teekeningen voor de, in den tuin opteriebten gebouwen, welke gezonden werden aan het uitvoerend comité van den grooten Prijskamp te Brussel 1888door de bouwkundigen en de kunstenaars welke deel hebben genomen aan den prijskamp door het bovengemeld comité ingericht, zijn tentoongesteld in een der zalen van het hotel, Paleizenstraat, 22. De mededingers wedijveren in talent en oorspronkelijkheid, en de tentoonstelling is, als een kunstmuseum, zeer belangrijk. De vindingrijke gedachten der kunstenaars welke tentoonstelden maken de taak der jury's zeer moeilijk; ook is er besloten geene uitspraak te doen dan na ernstige studie. Slechts in de laatste veertien dageu van November zal de uitslag plaats hebben. 'II 7.IKK, LETTEREN EN KUNST. Naar men verneemt heeft de heer H. A. Meyroos voor zijne benoeming tot feestdirecteur bij de in 1889 te Arnhem te houden muziekfeesten, bedankt. Zaterdagavond werd te Rotterdam door de Hoogduitscbe opéra het 100-jarig be staan van den „Don Juan" door een op voering van die opéra herdacht. Als redacteur van de Landbouwcourant is opgetreden dr. A. M. Prins, landbouw kundige te Renkum. «FVICIEELE BEKICIITEN. Door Z. M. zijn benoemd tot commies der posterijen van de 4de kl., A. P. De Vey Mestdagh en F. P. Du Rieu, thans surn. der posterijen. Door Z. M. is aan den adjonct-com- mies bij het dep. van financiën, jhr. mr. M. Van Reeneu, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit genoemde betrekking. Ingevolge machtiging des konings wordt Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Van Galen, met den lsten Dec. a. s. in dienst gesteld met bestemming voor buiten- landschen dienst, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapt. ter zee J. Loots. De audiënties van de ministers van financiën en waterstaat, handel en nijverheid zullen Donderdag 3 Nov., en die van den minister van marine zal Vrijdag 4 Nov. niet plaats hebben. BINÜ ENLANDSCHE BEKI0HTEN De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 29 Oct. bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 26,827,6 7 3,39® en bij de betaalmeesters. 1,564,324,18 Te zamen f28,391,997,57' Blijkens bij het dep. van marine ontvangen telegram zijn Zr. Ms. sehroefstoom- schepen 4de kl. Flores en Ceramrespectie velijk onder bevel van den luits. ter zee lste kl. W. M. J. Visser en J. J, De Bruyne, den 28sten en den 29sten Oct. jl. in Oost-Indië aangekomen. Aan boord dier bodems was alles wel. (St.-Ct.) Tn de avondzitting van de eerste kamer van gisteren is het bericht ingekomen van overlijden van den heer mr. J. L. De Bruijn Kops door den voorzitter ge kenschetst als een zeer geacht en hoogst- verdieDstelijk lid der vertegenwoordiging wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid, den heer Donker. Na onderzoek wordt tot toelating van dien heer besloten en heeft deze zitting genomen. De ontwerpen der grondwetsherziening zijn naar de afdeelingen verzonden die opnieuw zijn saamgesteld. De vergadering is daarna tot nadere bij eenroeping gescheiden. Van de haringvisscherij kwamen te Katwijk aan Zee aan K W 56 T. O. A. De Ridder, schipper D. den Haas, met verlies van 15 netten en K W 76 „De vier Ge broedersschipper Huig Haasnoot, met verlies van 30 netten. Het bericht hier en daar uit Recht voor Allen overgenomenals zou de straf vervolging wegens het bekende stuk Domela NieQwenhuis en Jeanne Lorette in den ker ker" niet worden voortgezet, is volgens de Avondpoet minstens zeer voorbarig. Eerst dezer dagen is tegen den schrijver rechtsin gang verleend. De instructie zal nu moeten aanwijzen, of aan de zaak verder gevolg zal worden gegeven. Eergisterenavond, omstreeks half negen, heeft in de Molenstraat te 's Gravenhage, ten huize van den goudsmid S.een brutale diefstal plaats gehad. Een tweetal mannen .slopen de voordeur binnendie open was, daar de bewoner een oogenblik te voren het huis had verlaten, en de winkeldeur ge sloten vindende, begaven zij zich door de gang naar een kamer achter den winkel, vanwaar zij in het magazijn en bij de uit stalkast kwamen. De beide dochters van den goudsmid, die tehuis waren en zich op de bovenkamer be vonden, bemerkten niets voor dat de hond FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 74). „Ik bedoel lady Manuela," hervatte tlenry. „Maar weet ge dan van niets? Zij is gisterenavond of in den loop van dezen nacht uit het slot gevlucht en sinds dat oogenblik heeft men noch haar spoor ontdekt noch iets van haar vernomen." „Ontvlucht!" riepen mrs. Wilson en doktei Grey als nit éenen adem. „Ja, ontvlucht en wellicht haar verderf tegemoet gegaan, ja, misschien den dood!" Henry, Heer in den Hemel!" „Er zijn wel meer vrouwen den dood in gedreven geworden, zelfs om minder be duidende redenen. Welk levensdoel heeft zij ook eigenlijk gezegd nog, nadat haar alles met een enkelen slag ontroofd is ge worden Zijdie het minst klagen, gevoelen het leed het allerdiepst." Hij sprak op een bitteren toon, met een yeel grootere bitterheid, met een grootere, wildere smart, dan zijne moeder en dokter Grey vermoedden. Reeds lang voordat Alexander De St. Claire Manuela's weg gekruist had, had Henry Wilson zrjne blikken opgeslagen naar de trotsche erfdochter van Rosegg en was hij krankzinnig genoeg geweest om op haar te verlieven. In zijne oogen was zij de schoonste, edelste, meest begeerenswaardige aller vrou wen. Doch hij hield zijne liefde in den diepsten schuilhoek zijns harten opgesloten. Zelfs zijn eigen moeder vermoedde nietwat zijne ziel met zulk een macht vervulde. Heden voor de eerste maal ried zij een atoom van datgeen, wat er in hem omging. „Wanneer ik aan den verrader denk, dan is het mij te moede, alsof ik hem zon kunnen wurgenzeide hij met een toornigen blik naar de ziekenkamer. „Wanneer zij dood is, dan zijn lord Emil Rosegg en Alexander De St. Claire even zoo zeker de moordenaars, als Kaïn de moordenaar zijns broeders geweest is 1" „Wilson!" sprak de oude dokter, zijn hand op den arm van den jongen man leg gende, „verklaar ons eens bedaard en ver standig, wat er eigenlijk gebeurd is." De jonge man ontroerde. Had hij zich- zelven verraden? Hij vervolgde: „Nadat lady Manuela gisteren na de be grafenis een onderhoud met dr. Mag, den notaris van den overleden lord en vervolgens met lord Emil had gehadverliet zijalleen haar kamenier in het vertrouwen nemende, door de zijpoort het slot. Om negen uur 's avonds verscheen zij eensklaps iu het hotel „De gouden roos," verlangde mevrouw Von Waldau te spreken en liet zich naar haar kamer voeren. De dame was niet te huis, maar keerde na korten tijd terug en lady Manuela bleef wel een uur met haar in haar kamer. Toen eerst verliet zij alleen en te voet, er als een geest uitziende, het hotel. Tegen middernacht bereikte zij weder het slot Rosegg, waar de kamenier haar door de zijpoort ongemerkt liet binnentreden. Toen het meisje haar den volgenden morgen kwam wekken, was zij verdwenen. Aller wegen deed men onderzoek, maar vermocht niet haar spoor te ontdekken. Ik heb slechts deze enkele gedachte, dat zij zichzelve het leven benomen heeft." „En ik ben vast overtuigd, dat zij zoo iets niet gedaan heefthernam dokter Grey ernstig. „Slechts laffe karakters zijn in staat om een zelfmoord te plegen, en welk bloed er ook door de aderen van lady Manuela moge vloeien, lafheid ligt geenszins in haar aard. Zij leeft! Waar zij ook moge zijn, zeker niet aan gindsche zijde van het graf; daarvan kunt ge zeker wezen!" Pas had dokter Grey deze woorden ge sproken en joist naar hoed en handschoenen gegrepen, toen er aan de deur geklopt werd. Was dat een voorgevoel? Haastig snelde Henry naar de deur toe en opende deze. Doch op hetzelfde oogenblik deinsde hij terug. In diepen rouwmet een spookachtig bleek gelaat en de groote, sombere oogen met een uitdrukking op hem gericht, die hem door merg en been ging, stond Manuela voor hem. Ten eenenmale onbe kwaam om een woord te uiten, ondervond Henry alleen het onbeschrijfelijk geluk, haar in levenden lijve voor zich te zien, die hij reeds dood had moeten wanen. Mrs. Wilson was de eerste, die in staat was te spreken. „God zij dank myladydat ge tot ons gekomen zijt," riep zij uit, de hand van het jonge meisje in de hare nemende. „O, wat zijt gij koud," ging zij met moederlijke bezorgdheid voort, Manuela naar een stoel geleidende. „Arm, arm kind! Maar, zeg eens, waar zijt ge toch geweest?" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1