■l. XB3 k sss h o a u /m.. w rHP schoten. Over de PapenUan en den Leid- sclien straatweg keerde liet bataljon zonder achterblijvers te 2J uren in de kazerne terug. Het meevoeren van patronen in den randsel woidt algemeen zeer bezwarend geoordeeld. Bij gelegenheid van zijn 25-jarigjubi leum werd eergisteren aan den heer B. Wright, ingenieur van den weg der Neder - landsche Rhijuspoorwegmaatschappijdoor de directie dier maatschappij eeu diploma met gratificatie uitgereikt. Woensdag spoelde aan het strand onder de gemeeute Wassenaar het lijk aan van eenen varensgezel, hetwelk door personen uit Noordwijk werd herkend voor dat van een der drie aldaar bij de jongste stormen verongelukte visschers. Het lijk werd naar Noordwijk vervoerd. Het voornemen bestaat omnu het hoofdkantoor van de rijks telegraaf te 's Hage van het Binnenhof, waar het in de onmid dellijke nabijheid van de gebouwen voor de volksvertegenwoordiging gelegen was, naar de zooveel verder van dat punt geleg Prinsestraat is overgebracht, in het lokaal van de tweede kamer een hulptelegraafkan toor te vestigen. Deze maatregel zouindien de telegraaf daar ten dienste werd gesteld ook voor an deren dan de leden, eenigermate tegemoet komen aan de bezwarenwelke uit de ver plaatsing van het hoofdkantoor voor de pers, vooral in kamertijd, voortvloeien. Eene ruim 69-jarige juffrouw, die eer- gislerenmiddag op de algemeene begraafplaats te 's Hage eene vriendin behulpzaam was bij het beplanten van een graf, bleef plot seling dood. Gisterenochtend zijn te Scheveningen aan wal gekomen de eerste van de schui ten, die tijdens den feilen storm van Dins dagnacht op zee waren. De bemanningen waren gelukkig in goeden welstand. De schade aan netten is echter groot, terwijl de vangsten schraal waren. Omtrent een aantal andere schuiten is nog niets bekend. Gisterenavond omstreeks lij uur werd door eenige burgers brand ontdekt in de voorkamer van een pand in de Heerenstraat te Botterdam. De bewoners lagen reeds te bed. Door genoemde burgers en een paar agenten vau politie werd dadelijk hulp ver leend, en werd de brand spoedig gebluscht, terwijl nog verscheidene spuiten aanwezig waren. De kamer is geheel uitgebrand. Ver moedelijk is de oorzaak te wijten aan het vlam vatten van waschgoed dat in de kamer opgehangen was en waaronder zich eene brandende petroleumlamp bevond. Men schrijft aan bet Ilbl. uit Dor drecht i. d. 27 Oct. Gisteren zijn weder een dertigtal Fransche royalisten hier aan gekomen om spoedig daarna weder te ver trekken. De graaf van Parijs verleent dage lijks te twaalf uur audiëntie en vertoont zich veel in de stad. Zondag woonde hij de Mis bij en bij die gelegenheid werd eene gift van 1000 francs door hem geschonken, 's Graven vertrek dat eerst op Zaterdag was bepaald, is nog tot later uitgesteld. De afd. voor de wis- en natuurkun dige wetenschappen der Koninkl. Akademie van Wetenschappen zal Zaterdag den 29en October e. k, des middags te 12 uur, eene gewone vergadering houden in het gebouw der akademie (Trippenhuis) te Amsterdam. Betreffende de weder hervatte werk zaamheden voor de ijzeren bekapping van het Centraalstation verneemt men, dat die voorloopig bestaan in het opdelven en amo- veeren, voor zooveel dit mogelijk is, van de 36 oude fundeeringen, om daarna op nieuw palen van 25 m. in den grond te slaan en daarop verder nieuwe fundeeriugen voor de kapspanten aan de IJ-zijde te maken. De proef met enkele palen van deze kolossale afmeting, waarvan wij vroeger melding maakten, moet aanvankelijk tamelijk wel aan de veavachting hebben voldaan. Hoewel de sluitboomen behoorlijk waren gesloten en de trein zeer goed te zien was, is Woensdag toch een 9-jarige knaap, door eigen onvoorzichtigheidaan den Cruquius- weg te Amsterdam door een personentrein overreden. De knaap werd naar het gast huis gebracht, doch hij verkeert in levens gevaar. Op eene publieke verkooping van antiek porcelein te Koog a. d. Zaan, werd eergisteren .een blauw Chineesch porcelein potje, hoog 16 cM. verkocht voor f 199, buiten bet opgeld. Daags te voren had een der familieleden een dergelijk potje, iets grooter, bij ongeluk gebroken. Men kan begrijpen hoe de mede-erfgenamen daarover te moede waren, toen zij de waarde van zulk eeu stukje porcelein leerden kennen. Aan het Observatorium te Helder is Maandagmiddag de grootste winddruk gecon stateerd te 2 u. 20 min., namelijk 76 KG. Richting N. N.-W, De raad der gemeente Lopik besloot in zijne laatst gehouden vergadering, de school te Lopikerkapel 1 Januari a.s. alleen toegankelijk te stellen voor die kinderen, die feitelijk in de gemeente wonen. Daar door zullen 17 leerlingen, wonende onder Jaarsveld, van onderwijs verstoken zijn. In overleg met den geneeskundigen adjunct-inspecteur dr. Post is door de hoof den der voornaamste leesbibliotheken te Am- hem de volgende maatregelen getroffen. Voortaan zullen namelijk in gezinnen, waarin eeuige besmettelijke ziekte voorkomt, geene boeken ter lezing worden uitgereikt. De hoofden en besturen der bibliotheken zullen, door het gemeentebestuur op de hoogte worden gesteld van elk geval van besmettelijke ziekte, dat zich mocht voor doen. Men meldt aan het Hbl. van gisteren uit ArnhemDe breede Velperweg voor het in de najaarszon glinsterende witte huis, Bronbeek, was tegen i uur dicht bezet met eene belangstellende menigte, die van de uitvaart van den algemeen beminden generaal Smits weuschte getuige te zijn. De vlaggen op de gebouwen wapperden halfstokde iuvalieden stonden en haie geschaard, voor het commandantshuis liep bet af en aan om de sombere lijkkoets. Om ruim half twee uur zette de stoet, bestaande uit de lijkkoets en elf volgkoet sen, zich in beweging. Over den Velperweg schreed men lang zaam voorwaarts door Velp naar Bozendaal. In den stoet merkten wij op den generaal- majoor Hardenberg, divisie-commandant en vertegenwoordiger van Z. M. den koning, kapitein Dumoulin van het Indische leger, vertegenwoordiger van den minister van ko loniën, generaal Van der Heijden, de offi cieren van Bronbeek, enz. De kapel der invalieden liet eeu treur- marsch hooren toen de stoet vertrok. Het corps invalieden volgde den lijkkoets. Velen van hen droegen kransen, terwijl de lijkbaar met bloemen overdekt was. Bij het graf, dat om half drie bereikt werd, stonden geschaard al de officieren van het garnizoen te Arnhem, met de stafmu- ziek van het 8ste regiment infanterie, welke een treurmarsch deed hooren toen de kist in het graf nedergelaten werd. Honderden belangstellenden hadden zich naar het kerkhof begeven. Te Renkum zal bij de groote stoom- papierfabriek der firma W. Sanders Tz., die in de laatste jaren door aanbouw van twee nieuwe fabrieken en een pakhuis van bui tengewone afmeting, aanzienlijk is uitge breid, thans nog eene vierde fabriek wor den aangebouwd voor de plaatsing van een nieuwe stoommachine. In deze inrichting, thans de grootste in Gelderland, wordt dag en nacht gewerkt om aan de vele bestellin gen te kunnen voldoen. Onlangs melding makende van de kolonie der Maatschappij van Weldadigheid, herinnerden wij aan het woorddat niemand Frederiksoord bezocht, zonder als vriend er van het te verlaten. Dit blijkt ook het geval te zijn geweest met den Engelschen philan- throop en staathuishoudkundige Herbert Mills, die om in het lot van de werkeloozen in zijn land te voorzien, in overweging geeft eene kolonie te stichten in den geest van Frederiksoord, voor 500 menschen. ArnhC.) Men bericht uit de noordelijke pro vinciën het overtrekken van zwermen wilde ganzen, waaruit men een vroegtijdigeu en strengen winter voorspelt. Als een zeldzaam toeval verhaalt de Helm. Ct. 't volgendeMaandagavond werd bij den heer Louis Meelis te Helmond een klein orgel verloot. Gemakshalve werden de inteekenaren successievelijk van N°. 1 tot 75 (bet aantal loten) van de lijst afge roepen, terwijl tegelijkertijd een nommer uit een zakje, inhoudende hetzelfde aantal dop jes, werd gehaald en beurtelings met den naam afgeroepen. Vooraf was evenwel be paald, dat N°. 1 winner zijn zou, doch deze bleef zoo lang in 't zakje, dat aan nommer 75, dus het laatst afgeroepen nom mer, 1 ten deel viel. Uit Ravenstein wordt aan de Helm. Ct. geschreven: Er gebeuren hier in den laatsten tijd schandelijke zaken, waaraan, zoo men den dader of de daders te pakken krijgt, door een voorbeeldige straf voorgoed paal en perk dient gesteld. Zondagavond heeft men de hardsteenen stoep van de woning des burgemeesters met koolteer be smeerd, zooals ook reeds vroeger meer dan eens gebeurde. De hardsteenen stoep van dr. Roosmalen werd onlangs op gelijke wijze bedorven; bij den heer A. Donkers, wet houder, werden de ruiten ingesmeten; de belknop der woning van den post- eD tele- graafdirecteur, den heer Eijnders, werd met een niet noembare zelfstandigheid bevuild, enz. enz. Inderdaad, Ravenstein gaat een schoone toekomst tegemoet, want wie weet wat de bedrijvers dier schandaden nog in hun schild voeren, om linn medeburgers het leven te veronaangenamen. Te Tilburg ziju nu bij een ander fabrikant eenige ruiten in het woonhuis ver brijzeld. De reden hiervan wordt gezocht in het feit, dat genoemde fabrikant wegens de weinige werkzaamheden een gedeelte van het werkvolk bij beurten voor eenigen tijd laat naar huis gaan, met welken maatregel de werklieden niet tevreden schijnen te ziju. Maandagavondtoen de stoomtram Tilburg Waalwijk de Goirkische straat te Tilburg passeerde, werd uit een der huizen aldaar een groote steen moedwillig op de tram geworpen, waardoor onder de passa giers niet weinig schrik ontstond. De politie houdt zich met liet onderzoek bezig. t'KR TELEGRAAF. MADRID, 28 Oct. Uit Tanger wordt gemeld, dat volgens gerucht de Sultan van Marokko weer is ingestort. PARIJS, 28 Oct. De Soleil verneemt uit Weenen, dat daar en te Belgrado het gerucht in omloop is, dat een aanslag is gepleegd tegen het leven van prins Ferdi nand van Bulgarije. Men zegt, dat twee schoten op den prins zijn gelost. PARIJS, 28 Oct. Eenige bladen melden, dat de heer Wilson aan den minister van financiën 40,000 francs heeft gezonden, een som, welke veel hooger is dan het bedrag der frankeerkosten, welke bij tijdens zijn verblijf in het Elysée (door voor zijn cor respondentie den stempel van Grévy te ge bruiken), heeft uitgewonnen. ROME, 28 Oct. De Riforma (het or gaan van den minister Crispi) verklaart, dat Frankrijk alle reden heeft om Crispi dank baar te zijn voor zijn verzoenende houding, door hem aangenomen bij de onderhande lingen over het Suezkanaal. De Opinione verzekert, dat het verbond tusschen Italië en de beide keizerrijken noch het maken van veroveringennoch andere voordeelen beoogt, maar slechts strekt tot bevestiging van den vrede en dezen, voegt het blad zal het ook verzekeren. BERLIJN, 28 Oct. De keizer heeft heden afgezien van het bijwonen der hof jacht te Hubertusstock. ALEXANDRIË, 28 Oct. Hier loopt het gerucht, dat de Italianen bij een aanval op een versterking der Abessiniërs werden LAAT8TË BERICHTEN. Te Leiden is bij het arts-examen be vorderd voor het eerste gedeelte de heer C. L. Bense en tot arts de heer C. P. Van Dillen. Uit 's Gravenhage wordt aan het U. D. bericht, dat een adres van adhsesie aan het wetsontwerp tot wijziging van Hoofdstuk VIII der Grondwet aan de eerste kamer is gezondengeteekend door de staatsraden Boot en Swart, den voorzitter van de reken kamer De Roy en het lid van dat college Six, de gewezen ministers Engelvaart, Booms en Geerling en de gepensiouneerde vice-ad- miraals Uhlenbeck en De Casembroot. De Rotterdamsche rechtbank heeft den pakhuisknecht, die in de vorige week te recht stond, omdat hij bij de plaats gehad hebbende ongeregeldheden eene spiegelruit had ingeworpenveroordeeld tot eene maand GEMENGDE BERICHTEN Eenige weken geleden reisden een aantal Zweedscbe, Deenscbe en Noorsche officieren naar Chicago, om deel te nemen aan een militair feest ter eere van het 50- jarig bestaan dezer stad. Men had hen uitgenoodigd en natuurlijk vrij reizen en verblijf aangeboden. Te Chicago aangekomen kwamen de genoodigden echter tot de min der aangename ontdekking dat noch de Amerikaansche regeering, noch de staat Illinois, noch de stad Chicago iets met de zaak te maken had, maar dat het militaire feest een particuliere onderneming was en hun uniformen moesten dienen als aantrek kingskracht om het bedrag der entrées te verhoogen. Tot overmaat van ramp nam de zaak niet op en ging de ondernemer vóór de afrekening nog failliet. Men kan zich voorstellen met welke onaangename ge voelens de genoodigden thans weder op reis naar huis zijn De Alpen hebben nog laat in het seizoen een slachtoffer geëischt, Een 40- jarige Engelsche dame wilde den 13den Oc tober uit ProtomontogDo zich door het Bon- dascadal over de gletschers naar het Albig- nadal begeven. Een gemsjager en een gids vergezelden haar. Boven lag veel sneeuw, zoodat de gids den terugtocht geraden achtte, maar de reizigster wilde daarvan niet welen. Uitgeput door vermoeienis viel zij dicht bij den top van de pas bezwijmd neder en kon niet weder bijgebracht worden. De gids droeg het lijk nog een eind terug, maar moest het eindelijk achterlaten en kwam 's avonds met de treurige tijding thuis. Den volgenden dag werd het lijk gevonden. Een vermakelijke hoedenstrijd is de vorige week met een verschijning voor den Berlijnschen politierechter geëindigd Een kapper wordt op straat aangehouden door een koopman, met de woorden: „Daar is de dief van mijn hoed". De kapper ont kent; de ander houdt vol er komt een omloop om de kijvenden, die handgemeen wordenmaar weldra door een politie-agent worden gescheiden en voor den commissaris gebracht. Daar verklaart de kapper dat hij inderdaad eens anders hoed op had, maar alleen omdat zijn eigen hoed eene splin ternieuwe hem ontstolen was in het kof fiehuis van A. „Neen", zegt de koopman, „gij hebt mijn hoed meegenomen uit het koffiehuis van B." „Daar ben ik niet geweest", verzekert de kapper. De commissaris zendt naar den koffiehuis- houder A. Deze verhaalt, dat werkelijk de kapper den vorigen avond ten zijnent was geweest en bij het heengaan zijn nieu wen hoed gemist had. Alle aanwezigen zetten toen op zijn verzoek hun hoeden op en er bleef één over, een vrij redelijk uit- zienden, dien de kapper uit nood had meê- genomeu. Dat was de hoed van den koop man, die hem zelf in bet koffiehuis van B. vermist had en zich met een geheel ver sleten deksel had moeten tevreden stellen. Blijkbaar bad de eigenaar van dit laatste eerste bij B. den beteren hoed van den koopman meegenomen en, daarna bij A. gekomen, den nieuwe van den kapper nog meer naar zijn smaak gevonden. De beide gefopten dronken hun twist af, maar hun vechtpartij op straat kostte hun elk 2 mark boete 1 In 1886 werden in Japan 201,979 binnenlandsche telegrammen overgeseind te gen 142,290 in 1885. In bijna dezelfde verhouding nam het naar het buitenland bestemde telegrammen aantal toe. In 1878 bedroeg het getal binnen- en bui- tenlandsche telegrammen in 't geheel slechts 3600 stuks. Voor „de hongerende schoolkinderen'' heeft de keizer 10.000 gulden geschonken, baron Rothschild evenveelde Oostenrijksche Spaarbank 20.000 gulden. De uitdeeling van warme spijzen heeft reeds een aanvang genomen. Volgens telegram uit New-York kan er tusschen 26 en 28 October stormweder verwacht worden op de Engelsche kust. HANDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. De binnenlandsche staatsfondsen waren heden nagenoeg als gisteren. De buitenl. markt heeft niet veel belang rijks opgeleverd. In Peruanen was de markt tamelijk levendig, doch zonder groote ver andering. Aand. groote Russ. spoorwegm. zijn on geveer pCt. teruggeloopen, overigens wei nig verandering. Amerikaanschen in eene flauwe stemming, inzonderheid voor Missouri Kansas Texas shares die 1J pCt. zijn gedaald. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. Z8 October. verkochte boeveel heid. prezen. Laagste Hoogste Paarden Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kalf koeien Varekoeien Vettekoeien Kalveren (vette) (magere) (gras). Schapen (magere) (vette). Lammeren Varkens (magere) (biggen) 2 stuks 2 30 19 18 256 420 47 16 292 150 1104 402 30.— 65 48 110 118 90 115.— 30 8 11 11. 18 16 S.25 34.— 90.— 188 230 238 195 258 100 17.50 48 28 28.— 80.- Ter markt aangeoracht 1285 runderen, 63 kal veren, 1254 schapen en 434 biggen. Ter wekelyksche kaasmarkt aangevoerd 45 par» tijen kaas. Besteed werd voor Goudsche kaasvan /24.-- tot f 30. Derby Leidsche 150 KG. f Edammer ff Gouda, 27 Oct. Kaas-aanvoer 79 part, prjjs le qual. 28 31.—, 2e qual. ƒ25 a 28. Zwaardere fNoordholland- sche 28.34.—. Handel vlug. Boter. Goeboter 1.50 1.60, per kg., wei- I boter ƒ1.30 k 1,40 per kg. Handel vlug.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2