MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ïïeze o ii i"«i si t verse li ij n t «huwelijks, behalve op o n- e» Feestdagen. ABOHMEtëEHT: Zaterdag 29 October 1887. N°. 254. ABYE8TESTIER: Bureel: Scheepmakers*tees: f> Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.6». Prijs per Mummer 10 lent. Van 16 regels t 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. 201» Jaargang. stadsnieuw». Bij beschikking van den minister van biDnenlandsche zaken van 27 October is be paald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het mid delbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in wis- en natuurkundige wetenschappen, boek houden en gymnastiek, voor het jaar 1887 zitting zal houden te 's Gravenbage, en zijn o. a. benoemd tot leden de hoogleeraren dr. P. Van Geer, dr. H. Martin, dr. J. M. Van Bemmelen en dr. C. K. Hoffmann, allen alhier. Het nieuwe bestuur van de studenten vereniging Pro Patria is samengesteld uit de heeren Pabst, Van Rechteren Limpurg, R. W. Van Stolk, M. P. D. Van Harinxma thoe Slooten, Egter Van Wissekerke, J. W. Schorer en O. F. A. M. Van Nispen. Het herleefde siudentenmnziekgezel- schap Sempre Crescendo hield MaaDdag eene ledenvergadering. Het wetsontwerp, opge maakt door de commissie van beheer, werd gsedgekeurd. Bij het verkiezen van een be stuur door de leden werd tot president ge kozen de heer Van Hugenpoth, tot bestuurs leden de heeren Van Eysinga, Colenbran- der, Loudon en Driessen. Gaarne verwijzen we naar achterstaande advertentie waaruit blijkt dat de gunstig be kende professor Giovanni Bosco Jr. op Woens dag 2 November a. s. in de Stadsgehoorzaal eene voorstelling zal geven met het groot Amerikaanech toovertheater. De heer Bosco zal zelf optreden en zal de leiding van het groot kinderfeest zelf op zich nemen. Behalve de nieuwste goocheltoerenorientalistische tooverij, en in de derde afdeeling het grootst diorama der wereld, zal ook een kinderbal worden gegeven. Men moet zeggen dat voor zooveel goeds een zeer laag entrée geheven wordt. De berichten over voorstellingen in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage, Tivoli te Utrecht, en de sociëteit De Vereeniging te Haarlem, enz., luiden bizonder gunstig. De straatgevechten lusschen jongens van verschillende scholen zijn weêr in vol len gang en nemen zelfs groote verhoudin gen aan. Dezen middag had er weêr een plaats op de Langebrug dat, wat men noemt „nog al raak was". Een inspecteur van politie maakte er echter met krachtige mid delen een eind aan. Eén jongen werd zelfs ingerekend. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Sept. 1887 vervoerd 29245 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f4755.01, goederen en diversen f 621.41; totaal f5376.42. Van af 1 Januari tot en met ultimo Sept. 1887 vervoerd 241951 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f39992.536 goederen en diversen f3793.966; totaal f 43686.50per dagkilometer f 17.70. universiteit. Aan de rijks-universiteit alhier werden de volgende examina met gunstig gevolg afgelegd. Eerste natuurkundig examen door de heeren M. B. Christiaanse, P. Fontein en A. J. Sandenbergh Matthiessen. Propaedeutisch examen geneeskunde door de heeren S. F. W. Van Hasselt en Th. G, Den Houter. Candidaats-examen rechtswetenschap door den beer P. B. J. Reeling Brouwer. Candidaats-examen godgeleerdheid (1ste gedeelte) door den heer G. A. Lolcama. Candidaats-examen wis- en natuurkunde door den heer P. Zeeman. Promotie rechtswetenschap door den heer P. J. M. Schaepman. Staats-examens Bevorderd tot arts de heer J. A. L. Kleyn. Arts-examen le gedeelte door den heer J. J. Koumans. muziek, letteren en kunst. Sterfdag (1590) van Coornhert. De jury voor den nationalen zang- wedstrijd te Utrecht op 26 en 27 November a. s. bestaat uit de heeren: Joh. J. H. Verhulst te 's Gravenhage, Dan. De Lange te Amsterdam, Alex. W. A. Heyblom te Rotterdam, C. Coenen en Mart. J. Bouman te Utrecht. Mej. Jeanne De Groot zal in den echt treden met den regisseur van het Grand Theatre te Amsterdam, den heer Saalborn. De Czaar schonk aan Niels Gade het commandeurskruis van de Stanislas-orde. De verdienstelijke actrice van het tooneelgezelschap onder directie van Le Gras cn Haspels te Rotterdam, mevr. Burlage- Verwoert, hoopt in de maand December a. s. den dag te herdenken, waarop zij 25 jaar geleden het tooneel betrad. Naar men wil, zon het teekenachtige 17de-eeuwsch gebouwtje Pitje, patje, poe, van den heer Petit, een blijvende plaats innemen in den tuin van de schilderes mej. Therèse Schwartze. De teekenacademie te 's Hertogenbosch herdenkt op 1 November haar 75-jarig be staan. officieele berichten. Door Z. M. is, met ingang van 1 Nov. 1887, benoemd tot dir. van het post- en telegraafkantoor te Wolvega, J. Bent, thans dir. van het postkantoor aldaar. Door Z. M. is aan W. G. Boes, op zijn daartoe gedaan verzoekmet ingang van 1 Dec. 1887, eervol ontslag verleend als notaris te Arnhem. De heer T. M. Bachke, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Drontheim, is door de Noorsche regeering in die hoeda nigheid erkend. De minister van staatminister van binnen!, zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat met 20 Nov. 1887 de be trekking van leeraar in de staatswetenschap pen en handelswetenschap aan de rijks hoo- gere burgerschool met vijfjarigen cursus te Groningen te vervullen is. Jaarwedde f 800. Zijdie voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komengelieven zich vdór of uiterlijk op 1 Nov. a. s. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar on derwijs dr. A. T. "Van Akente 's Graven hage. De le luitenant H. C. P. Mathon en de 2e luitenant E. W. baron Van der Ca- pellen, van het 3e regiment huzaren die sinds 1 November 1886 gedetacheerd zijn geweest bij de rijschool te Amersfoort, keeren Maandag a. s. naar hnn korps terng. De hoofdredacteur van het D. v. Z. E. en 't Gr., mr. F. baron Van Hogendorp, werd gister door monseigneur den graaf van Parijs in particulier gehoor ontvangen. De commissaris des konings in Utrecht, de heer 's Jacob, die reeds geruimen tijd op zijn buitengoed „de Heiligenberg" lij dende is geweest, vertrok gister tot herstel van gezondheid naar het buitenland. (Ulr. Dbld.) De Nederlandsche Handelmaatschappij heeft bij deurwaarders-exploot aan de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen doen aanzeggen dat zij protesteert tegen de aangekondigde aflosbaarstelling, de aflossing bij jaarlijksche uitloting volgens prospectus blijft verlangen, hare obligatiën niet ter af lossing zal aanbieden en aanspraak blijft maken op de rente, welke in de aankondi ging gezegd wordt met 1 November a. s. te zullen ophonden te loopen. De eerste bezending van Oostfriesch vee naar Italië, waarvan reeds gewag werd gemaakt, had plaats onder begeleiding van eenige leden der nitvoer-vereeniging zeiven. Deze zijn nn teruggekomen en brachten o. a. de tijding mede, dat de werkelijk schoone dieren in Italië grooten opgang hebben ge maakt en dat in het aanstaande voorjaar weder eene expeditie derwaarts zal plaats hebben. Men acht den uitvoer van het vee naar Italië en naar Rusland in Oost-Fries land verzekerd. Den Leidschen geiteukoopman, die in de vorige week wegens diefstal van een geitje terechtstondlegde de rechtbank te Den Haag gister eene gevangenisstraf van 3 maanden op. De rechtbank bevestigde voorts het von nis van het kantongerecht te Leiden, waarbij een bloemkweeker nit Noordwijkerhout, we gens dronkenschap bij derde herhaling, was veroordeeld tot ééne week hechtenis en op zending voor 3 maanden naar eene rijks werkinrichting. Gisterochtend te 8 uren rukte het 4e bataljon jagers weder uit tot het maken van een militairen marsch van 28 K.M. over de Geestbrug, Voorburg en Veur naar Voor- FEU1LLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 72). „Maar ook op u zal de landlucht en de eenzaamheid gunstig werken. Doch nu ga ik heen. Gij ziet er zeer slaperig uit. Goede nacht, lieve Johanna!" Ik weet nog alleen maar, dat zij heenging, doch toen beving mij een verdoovende slaap en ik was niet in staat om langer wakker te blijven. Toen ik de oogen weder opsloeg, scheen de namiddagzon reeds in mijn kamerde slaap drank had zijne werking gedaan. Ik lag aangekleed in de fauteuil, waarin ik gezeten had, toen uwe moeder mij verliet, en was in 't geheel niet te bed geweest. Mijn hoofd was zwaar, mijne oogen gloeiden als vuor. Er was gernimen tijd noodig, eer ik weder in staat was geregeld te denken. Thans herinnerde ik mij met een onbeschrijfelijke «mart, dat heden ons huwelijk zon plaats hebben. En hij, waar was hij, terwijl ik hier alleen toefde? Uwe moeder, zij alleen had dit alles gedaan! Om kort te gaan, mij alleen in de eenzame pastorie achter latende, waar ik den lijd zou hebben, om over mijn mislnkt geluk na te denken. Als een gevangene bracht ik twee volle maanden in het mij opgedwongen asyl door twee volle maanden, een eeuwigheid! Doch eindelijk kwam het uur der verlossing; men stnnrde den ouden kamerdienaar om mij te halen. Hij had de opdracht om mij naar Londen terng te geleidenonderweg deed ik hem een enkele vraag, die, waar de broeder zijner meesteres was, en ik ontving het ant woord, dat ik verwacht had. Hij was naar een ander regiment overgeplaatst, en naar verre gewesten vertrokken. Geen woord kwam er over mijne lippen bij deze mede- deeling. Zwijgend kwamen wij weder thuis, zwijgend vertoonde ik mij weder aan uwe moeder. „Gij moet me deze caprice ver geven, Johanna; dat ik u zoo alleen in de oude pastorie achterliet. Het was louter een gril van mijwijl ik wist hoezeer gij verwende stadsbewoonster, het buitenleven haat. Laat de cadeaux, die ik voor n heb en die u in verrukking zullen brengen, de grap weder goedmaken." En ik dankte en nam alleswat mij aangeboden werdin ontvangst. Doch in mij gloeide een woeste haat. Ook mijn uur der wraak zou komen. Ik wist, dat zij het was geweest, die aide macht, welke zij over haren broeder bezat, aangewend had, om hem van mij los te rukken. Ik wist alles, en zij verkeerde er dan ook niet in twijfel over, dat ik alles wis'. Maar wij spraken er nooit over, tot aan het oogenblik van haren dood. En thans is mijn verhaal ten einde, Manoela. Gij weet thans, waarom ik uwe moeder haatte." Eenige seconden lang heerschte er een doodelijke stilte in het vertrek doch eindelijk hief Manuela aan: „Mijne moeder heeft gedaan, wat zij doen moest om haren broeder te redden. Edel lieden plegen in den regel niet met de ka meniers hunner zusters te huwen." Als door een adder gestokensprong mevrouw Von Waldau van haren stoel op. Deze in den blinde losgelaten pijl trof haar in het diepste harer ziel. „Het is niet waar, ik was niet de kamenier uwer moeder. Gij weet er niets van." „Het is wel waar; gij waart de kamenier mijner moeder en ik weet alles, wat ik weten wil. Mijne moeder was een voorname dame, haar broeder was officier. Mijn vader echter leeft en zal de voormalige dienares zijner echtgenoote herkennen, wanneer hij haar weder ontmoet, wees daarvan overtuigd, Johanna üelange!" Mevrouw Von Waldau stiet een kreet van woede uit. Bleek en verbijsterd staarde zij het jonge meisje aan. „Ge ziet dat ik uw waren naam ken en dat ik mij niet verlaat op de valsche be namingen, die ge u zelve gaaft," vervolgde Manuela met een onverstoorbare kalmte. „Evenzeer als ik uw waren naam ontdekte, zoo zal ik ook al het overige ontdekken. Zoo waarachtig als wij beiden hier staan, zoo zal ik nog eenmaal te weten komen wie mijn vader is en u ter verantwoording roepen en bestraffen. Mijn leven wil ik aan het doel wijdenom te ontdekken wie ik ben en om mij eenmaal op mijne vijanden te wreken! Zij allen zullen het zich bitter berouwen, dat zij mij tot vertwijfeling gedreven hebben. Ik ben maar een meisje en sta alleen op de wereldzonder rijkdomzonder vrienden doch dit belet niet, dal ik mijn woord zal weten te houden." '(Wordt vervolgd.) I

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1