aoz mm m^r mm jm two- tTk. JMLé e: m aw s mz: mm E2 Afwezig met kennisgeving de heer Nijkamp. De voorzitter opent de vergadering, de no tulen worden gelezen en goedgekeurd, waarna de voorzitter kennis geeft o. a. van de vol gende Ingekomen stukken. Missive van de Ged. Staten van Zuid-Hol land dd. 10/13 October jl. B. N°. 2319 (le afd.) G. S. n°. 5, houdende kennisgeving dat aan den eervol ontslagen onderwijzer 1. Petri een Rijkspensioen is toegekend van 734. Missive van de vier Raadsleden Dr. M. J. De Goeje, A. J. Krantz, Mr. H. Van der Hoeven en Mr. F. Was, houdende intrek king van hun voorstel in zake het meer in rekening brengen aan niet-ingezetenen dan aan ingezetenen voor de voordeelen die deze gemeente aanbiedt. Missive van J. H. Zitman, houdende dank betuiging voor de continuatie voor de leve ring van schoolbehoeften. Verzoek van I. Imans en andere be woners van den Rijnsburgersingel lot het doen bestraten van dien Singel. Dat wederom een bedrag van f 10000 in prolongatie is belegd, zoodat het belegde kapitaal thans 20000 bedraagt. Dat aan den met 1 November a. s. eervol ontslageu agent van politie le klasse P. Schreuder een pensioen is toegekend van f 476.67. zijnde 2/3 gedeelten zijner jaar wedde, en zulks wegens een in de uit oefening zijner functien bekomen gebrek. Aan de orde is le de benoeming van een derden onderwijzer of derde onderwijzeres aan de school vierde klasse n°. 2. Benoemd wordt de heer J. Van Bladel met 18 stem men, 1 stem was uitgebracht op mej. Schret- len, 1 op den heer Van Ulden, terwijl 1 briefje blanco werd ingeleverd. Achtereenvolgens worden nu toegestaan of goedgekeurd de volgende verzoeken of voorstellen. 2. Verzoek van J. Van Ulden, om eene te gemoetkoming in zake de aanneming van het onderhoud van het Delftsche trekpad. 3. Voorstel betrekkelijk de aanschaffing van eenige banken voor de school 4de klasse n#. 2. 4. Verzoek van Gebr. Smittenaar, om een spoclstoep te leggen in de Zjjlsingel- gracht 5. Idem van den heer Tengbergen, om vrij stelling van betaling van schoolgeld middelbaar onderwijs. 6. Idem van Mevrouw DuraontLe Roux, om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs. 7. Voorstel betrekkelijk eene tijdelijke voor ziening van het onderwijs in het Duitsch aan de Kweekschool voor onderwijzers. 8. Verzoek van den heer A. N. Clavier, om ontslag als leeraar aan het Gymna sium. 9. Begrooting voor 4888 van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis. 10. Idem als voren van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis 41. Idem als voren van het Nederlandseh Israëlietisch Armbestuur. 12. Idem als voren van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 43-. Idem als voren van het R. K. Armbe stuur. 14. Idem als voren van Vrouwen-Kraam moeders. 15. Idem als voren van de Stedelijke Werk inrichting. 16. Idem als voren van het Gereformeerd Minne of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis. 17. Idem als voren van de Bank van Lee ning. 18. Eerste suppletoir kohier der Plaatselijke directe belasting, dienst 1887 tot een bedrag van f2226.29. De heer Du Rieu vraagt nu 't woord om als zijn meening te kennen te geven dat het in stand blijven van de restrictie omtrent toelating van kinderen van buiten op onze gemeentescholen wenschelijk is. De voor zitter merkt op dat dat punt niet aan de orde is. De heer Du Rieu zegt er dan later op te rug te komen. Aan de orde is nu punt 19 van de agenda, nl. begrooting van de inkomsten en uitga ven der gemeente voor 1888. De algemeene beraadslagingen worden geopend. De heer Bool acht de meer besproken berekeningen van den hoogleeraar Van Geer volstrekt niet van weinig belang. Maar hij achl 't ook wenschelijk daaraan niet te véél waarde te hechten, vooral waar de commis sie van financiën zegt: *Met het oog op deze cijfers schijnt het volstrekt ongeoor loofd aan te nemen, dat Leiden in welvaart toeneemt. En zelfs de stelling, dat de oor zaken die tot vermindering van het gezamen lijk inkomen der belastingschuldigen hebben geleid, van tijdelijken aard zijn, schijnt gewaagd." Men moet immers met cijfers, hoe schijn baar te betrouwen ook, zeer voorzichtig zijn. De heer Fockema Andreae zegt dat de commissie van financiën heeft willen waar schuwen tegen eene geringschatting van de cijfers van den heer Van Geer, eene schat ting die de commissie niet alleen bij het dagelijksch bestuur, maar ook bij het alge meen meende waar te nemen. Wanneer, zegt spreker, ook door immigratie, het aan tal inwoners vermeerdert, waar daarbij het belastbaar inkomen daalt, dan is 't immers tamelijk duidelijk dat daar teruggang merk baar is. Volgens de berekeningen van den heer Van Geer is b. v. de 20e klasse met 28 belastingschuldigen verminderd en het be lastbaar inkomen in het geheel met f 334,000 verminderd. Niemand verlangt voor de algemeene be raadslagingen verder het woord. Aan de orde wordt gesteld de afdeeling //Uitgaven." Hoofdstuk I. Huishoudelijk bestuur. Bij volgn. 69. Jaarwedden van de sluis wachters, brugwachters eu dergelijke vraagt de heer Verster 't woord om onder de aan dacht te brengen van den raad dat het be roepen van de brugwachters aan de Oude Vest bij de Turfmarkt met zóóveel moeite gepaard gaat dat de bewoners van de Oude Vest er hinder van hebben. De voorzitter antwoord dat ernstige klach ten over de bediening nog nooit bij bet. ge meentebestuur zijn ingekomen. De heer De Sturler vestigt de aandacht op de waarschijnlijk geringe wijdte van de brug over de Oude Vest vóór deJauvos9en- steeg, waardoor vaak een schip een vol uur in die brug bekneld zit tot groot ongerief vau de passage vooral voor werklieden die van hun werk komen of er heen gaan. De voorzitter zegt dat daarin is voorzien. De brugwachters zijn verplicht op de breedte van het schip toe te zienvóór het wordt toegelaten; geschiedt dat niet dan wordt de brugwachter voor dat verzuim gestraft, zooals trouwens reeds eenige malen is voorgekomen. Hoofdstuk I wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hoofdstuk IIwordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij Hoofdstuk III, volgn. 104, dag- en weekgelden der werklieden en bedienden in dienst der gemeente, mitgaders verdere kosten der fabricage, stelt de heer Fockeraa Andreae voor dezen post met f 500 te ver minderen door het niet aanstellen van een vierden vasten timmerman, omdat het van te voren niet te zeggen is, welke de werk zaamheden voor den eventueel te benoemen werkman zullen zijn. De voorzitter kan niet dan de aanneming van de motie van den heer Andreae ontra den, omdat de timmerman werkelijk noodig is eu vast personeel meer bevorderlijk is voor het uitvoeren van stadswerken, terwijl een vast ambtenaar zuiniger en beter werken zal om niet te worden ontslagen. De heer Andreae meent dat ook tijdelijk aaugestelde werklieden hun best zullen doen om bij gelegenheid weer werk aan zich op gedragen te zien. De heer De Goeje acht 't benoemen van een vierden timmerman wat voorbarig waar wellicht later minder werken in eigen beheer genomen zullen worden. De voorzitter zegt dat van het nemen van werken in eigen beheer, minder dan tot nu toe, geen sprake is; de aanhoudende re- paratiën aan bruggen b.v. moeten vaak lang worden uitgesteld, eenvoudig door gebrek aan personeel. Het amendement van den heer Andreae in stemming gebracht wordt aangenomen met 13 tegen 10 stemmen. Hoofdstuk 111 wordt daarna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Bij Hoofdstuk IV, volgn. 109. Kosten van toezicht en van invordering der plaat selijke belastingen, onderdeel fijk op de botervaten" dankt de heer Van Reenen het dagelijksch bestuur voor het instellen van een verscherpt toezicht op dien ijk. Het onderdeel toelage aan de waag wer kers" kan met het oog op het voorstel tot verhooging van dien post de goedkeuring van den heer Juta niet wegdragen. De wagen kost f 400; eene toelage van f 150 gedurende 3 jaren acht spreker dus vol doende, de voorgestelde van f 250 gedu rende 3 jaren te hoog. Spreker acht de waagwerkers door vroegere toelagen toch reeds meer bevoordeeld dan andere sleepers. Hij hoopte dus die verhooging niet meer op de begrooting te zullen vinden. De heer De Sturler heeft uitgerekend hoeveel kazen, varkens en „achtjes" boter door de waagwerkers worden vervoerd en dat vervoer, berekend naar het bestaande tarief, levert, meent spreker, genoeg op voor eene looneude bezoldiging. Hij stelt dus voor geene toelage te verstrekken. De voorzitter merkt op dat er ook nog een paard van moet leven; dat beest was door den heer De Sturler vergeten bij de berekening van de opbrengst van het ver voer van de andere beesten. De heer Van der Hoeven is intusschen ter vergadering gekomen. De voorzitter verzoekt vooral niet te ver geten dat de waagwerkers zijn in dienst eener gemeenteïnriebtiug. De beer De Sturler trekt zijn amendement om de verhoogiug te schrappen, in. Het amendement van den heer Juta, om den po9t voor één jaar met f 120 te ver- hoogenin de plaats van met f 250, wordt daarop aangenomen met 15 tegen 10 stemmen. Hoofdstuk IV wordt zondei hoofdelijke stemming aangenomen. Hoofdstuk V wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen, evenals Hoofdstuk VI. Bij de behandeling van Hoofdstuk VII, volgn. 144, kosten voor liet onderwijs in kunsten en wetenschappen, vraagt de heer Was het woord over het onderdeel ^sub- sidie aan het bestuur van de praclische am bachtsschool, krachtens raadsbesluit van 26 October 1882." Burg. en wetb. stellen voor, behalve de toelage van f 2500, nog voor 1888 eene verhooging van dit subsidie toe te staan met f 1500. De heer Was is voorstander van de ambachtsschool, maar hij meent dat de financieele toestand der gemeente niet van dien aard is, dat die school voor een zóó groot deel door de ge meente zou mogen worden bekostigd. Het staat naar sprekers meening vast dat het subsidie het volgend jaar te geven gebruikt zal worden tot het dekken van het te kort van dit jaar. Daartoe mag eene subsidie naar sprekers meening niet strekken. Tot het verieenen van dergelijke subsidiën mag spreker, .zegt hijniet meewerken. Men zou op die wijze de gemeente-financiën ge bruiken om de tekorten te dekken van ver schillende inrichtingen. Hij kan er zich ook niet bij neêrleggen dat bedoelde inrichting bloeiend mag genoemd worden en meent ook niet dat de Staten op hun besluit zullen te rugkomen. Spreker stelt daarom voor het subsidie tot geen hooger bedrag te verieenen. De heer De Goeje zegt zich op de hoogte te hebben gesteld dat de voorgestelde f 1500 niet zal gebruikt worden voor het tekort van dit jaar, maar volgens de verklaringen van den president der commissie voor die school, wel degelijk ten bate van de inrich ting. Bovendien moet niet worden gelet op het financieelwaar besproken wordt of aan de school den naam van v bloeiende inrichting" mag worden gegeven. De school is bizon- der nuttig en geheel bestaan van particulie ren kan ze niet, in eene gemeente waarzoo weinig rijke menschen wonen. In het belang der zaak dient het schoolgeld laag te worden gehouden. De heer Kaiser breekt in krachtige en waardeerende bewoordingen voor de practische ambachtsschool en het subsidie een lans. Op die wijze motiveert hij zijne stem tegen de motie van den heer Was. Ook de heer Fockema Andreae wil zijne stem tegen die motie verheffen. Waar men ook hier in deze gemeente zorgt voor het professioneel onderwijs, voor de opleiding van Indische ambtenarenvoor de opleiding van onderwijzeressen, en wanneer nu be denking wordt gemaakt tegen het verieenen van eene subsidie, aan eene vakschool voorden arbeidenden stand, eene subsidie, gering te noemen in vergelijking van wat aan profes sioneel onderwijs van meer gegoeden wordt besteed, meent spreker dat men zich aan eene grove onbillijkheid schuldig maakt. De heer Was maakt den heer Andreae er op opmerkzaam niet te vergeten dat reeds voor een onderdeel van dien tak van onder wijs, voor Mathesis n. 1. eene subsidie van f 6000 wordt uitgetrokken. Ook de heer De Sturler verklaart zich sterk tegen het amendement van den heer Was, De voorzitter zegt, na de verdediging door andere heeren, daaraan niet veel meer te zullen bijvoegen. Alleen spreekt hij nog de verwachting uit, dat zeer waarschijnlijk de gedeputeerde staten zich tegen het verhoogde subsidie, ook voor volgende jaren, niet zullen verzetten. De heer Van der Hoeven zag gaarne ver klaard hoe nu wel het te kort over het af- geloopen jaar zal worden gedekt. De voorzitter antwoordt dat de aanwezige raadsleden, tevens leden van het bestuur van de ambachtsschool, die verklaringen hier niet mogen geven. Ze verklaren echter dat het geschieden zal; 't wordt hier dus een zaak van vertrouwen. De heer Was zegt nog steeds niet in te zien waarom hier met in 't openbaar kan worden verklaard, hoe het besproken tekort zal worden gedekt. Het amendement van den beer Was, nu in stemming gebracht, wordt met 19 tegen 6 stemmen verworpen. Vóór stemden de bh. Was? Driessen, Cock, Verster, Van der Hoeven en Knappert. Bij volgn. 146, Kosten der kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, stelt de heer Was de volgende motie voor u De raad, gehoord de mededeeling van burg. en weth. omtrent eene eventueele wij- ziging in de toelating tot de kweekschool voor onderwijzers, noodigt burg. en weth. uit het resultaat hunner overwegingen in een bepaalde conclusie te formuleeren en die conclusie aan den raad mede te deelen." Deze motie wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hoofdstuk VII wordt nu zonder hoofde lijke stemming aangenomen, evenals Hoofd stuk VIII en Hoofdstuk IX. Over volgn. 180 van Hoofdstuk X, toe lage aan de eigenaars van den schouwburg, wordt stemming verlangd. Het wordt aan genomen met 23 tegen 2 stemmen, die van de heeren Cock en Verster. Het geheele Hoofdstuk wordt daarop zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Hoofdstuk IX, ouvoorziene uitgaven, wordt aangehouden. Aan de orde is nu de afdeeling ^In- komsten". Zonder hoofdelijke stemming worden aan genomen Hoofdstukken I en II. Bij volgn. 29 van Hoofdstuk III, pacht van de jacht en visscherij, vraagt de heer Was of het niet mogelijk zou zijn de verre gaande strooperijendoor beter toezicht, meer tegen te gaan dan tot nu toe het ge val is geweest. De heer Cock zegt, bij volgn. 30, ont vangsten, resultaat van een afzonderlijk beheer, a. Gasfabriekna zijne terugkomst uit bet buitenland te hebben vernomen dat de voorzitter zou gekozen zijn tot commis saris van de gasfabriek, na het gevraagd en eervol verleend ontslag aan den heer De Fremery als lid van den raad, wethouder, en dus ook als commissaris van de gasfabriek. Spreker meent dat het, bij de bekende werk zaamheid van den burgemeester zelfs, niet in bet belang der gemeente is, wanneer zoo veel belangrijke posten in handen van één persoon zijn vereenigd. De heer Cock begrijpt dat die bespreking nu nog niet op hare plaats is, maar wil 't slechts even releveeren. Hoofdstuk III wordt nu zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd, evenals de Hoofdstukken IV en V. Na schorsing van de vergadering voor eenige oogenblikkenheropent de voorzitter die om meê te deelen als resultaat van de in de begrooting gebrachte wijzigingen, dat volgnummer 6 met f 1000 zal worden ver minderd en Hoofdstak XI met f 845 wor den vermeerderd. De begrooting wordt alsnu zonder hoof*» delijke stemming aangenomen in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 746.700. De agenda afgehandeld zijnde brengt cfe voorzitter ter kennis van de vergadering, dat een geschil gerezen is tusschen de ge meenten Leiden en Leiderdorp, en wel over het vaststellen van den legger der wegen. Het geval zou zich kunnen voordoen dat het gemeentebestuur verplicht zou zijn in hooger beroep te komen. Zonder toestem-» ming van den raad is dat optreden echter niet van kracht, waarom spreker bij deze die vereischte machtiging vraagt. Met ap plaus wordt die toegestaan. Daar niets meer aan de orde ie en nie mand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. PER TELEGRAAF. KAIRO27 Oct. Een troep van on geveer 800 Derwischen is eergisteren voor Wady-Halfa verschenen, maar het vuur uit het fort Kermoussa dwong hen terug te trekken. Een bataljon infanterie en een detachement cavalerie vervolgde hen en bracht hun aanzienlijke verliezen toe. Men zegt, dat 2000 Derwischen den bergpas van Jemai bezet houden. MADRID, 27 Oct. Uit Tanger wordt bevestigd, dat de stam Ben-Hassan, in de nabijheid van Mequinez, in opstand is ge komen. PARIJS, 27 Oct. Het Journal de$ bébats zegt, dat de Bulgaarsche regeering de garnizoenen in het zuidwesten verstrekt, omdat daar eene groote gisting wordt op gemerkt. _LAATSTE BERICHTEN. Bij de verkiezing te Alkinaar voor een lid van de tweede kamer waren 2318 geldige stemmen uitgebracht. Van deze verkregen: mr. J. A. Levy 1306, jhr. C. Hartsen 983 en dr. J. M. Smit 16, zoodat gekozen is mr. J. A. Levy. SCHOOL- EN KKEMIEUWI. Beroepen te Lei muiden c. a. J. PbJ Hattink Jr., cand. te Harderwijk. De hee* J. C. Iscken, hoofd der

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2