MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. SJeze Courant verschajEst dadelijks» behalve op Kou- en Feestdagen. ABO^SyEmERIT: Prijs per Nummer 10 Cent. Woensdag 26 October 1887, S'\ 251. ADVERTENTIE H: bareel: Sclieepiaakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. FEUILLETON. ouran Voor Leidenper 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.tttl. Van 1b regels 0.90. Elke regel meer0.15. tiroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 201e Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente I.EIUEN, brengen ter kennis van be langhebbenden dat de scheepvaart dour de brug over de Haarlemmer-trekvaart bi| den Leidsclien tolvan den 26en tot en met den 29en October a. s. zal afgesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leiden den 25 Oclober 1887. STADSNIEUWS. Alhier is het eerste natuurk. examen afgelegd door den heer S. Boasson van Middelburg. De heer A. N. Clavier, leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium alhier, heeft om gezondheidsredenen een eervol ont slag uit zijne betrekking verzocht. De vorige week meldden wijdat door een aantal studenten aan den heer F. A. Deebij gelegenheid van zijne 25 jarige ambstvervulling aan de Leidsche hoogeschool, nog nader een blijk hunner waardeering zou worden gegeven. Dit geschiedde gister. Door de heeren W. H. Hoyer en E. Jacobson werd hem een gouden horloge met ketting overhandigd, vergezeld van een album, be vattende de namen der ruim twee honderd studenten, die den heer Dee dit huldeblijk aanbieden. Hedenmiddag te ongeveer twee ure ontstond bij den heer A. op de Hoogewoerd een begin van schoorsteenbrand, dat door de bewoners zelf onmiddellijk in den voort gang werd gestuit. Nadat in de laatste dagen van den door den bliksem getroffen schoorsteen van de fabriek van de Leidsche Katoenmaat schappij alhier een acht meter ongeveer was afgenomen, is het tot top gepromoveerde gedeelte van een kroonlijstje voorzien en het geheel hedenmorgen in gebruik genomen. Intnsschen waren de werktuigen in de ontredderde zalen weêr in orde gebracht zoodat met den arbeid weêr een aanvang kon worden gemaakt en de rook weêr rus tig omhoog stijgt uit den schoorsteen die zich echter moet getroosten voortaan wat minder ver de wereld in te kijken. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Aan den nationalen zangwedstrijd, door de Utrechtsche Mannenzang-Vereeniging uit geschreven, zullen deelnemen: Zaterdagavond 26 November, 14 vereenigingen met 429 zangers: Breda's Mannenkoor te Breda, met 48; Deventer Mannenkoor te Deventer, met 32; Orpheus te Tiel, met 37; Mannenkoor te Hoogezand, met 16; Doesborgh's Man nenkoor te Doesburg, met 27; Sappho te Hoorn, met 87; Mannenzang-Vereeniging te Enschedé, met 19; Orpheus te Win schoten, met 16; Purmerender Mannenkoor te Purmerend, met 27; Ido's Mannenkoor te Hendrik-Ido-Ambacbt, met 32; Caecilia te Gorinchem, met 37; Richard Hol te Uitgeest, met 35; Orpheus te Schiedam, met 40Echo der Duinen te Loon op Zand met 26 zangers. Zondagmiddag 27 November, 13 vereenigingen met 876 zangers: Rotte'e Mannenkoor te Rotterdam, met 104; Cres cendo te 'b Graveohagemet 40Nijmegens Mannenkoor te Nijmegen, met 56; Aurora te Arnhem met 41Kunst en Vriendschap te Amsterdam, met 73; Amicitiae te Am sterdam, met 67 Souvernis des Montagnards te Tilburg met 87; Amicitia te Dordrecht, met 26Euterpe te Amsterdammet 56 Caecilia te 's Gravenhage, met 97Oefening baart Kunst te Amsterdam, met 135; Cres cendo te Haarlem, met 59; Vereenigde Zangers te Amsterdam, met 85 zangers. In het geheel dus 27 vereenigingen met 1305 zangers. Mile. Clary ontving eergisterenavond in de 1ste acte van Mignon" een corbeille. De duurste conrant der wereld. Te Weenen verschijnt sinds den 15deu October eene courant, Correspondance de l'Estdie in sierlijkheid van uitvoering zijn wedergade niet beeft. Ochtend- en avondedities zijn van verschillend formaat, doch beslaan slechts één bladzijde, en de achterzijde is blank gelaten. Advertenties ontbreken. De prijs van het abonnement op dit blad be draagt 600 tres 'sjaars, doch het heet dan ook uitsluitend geschreven voor banken, handelshuizen, consulaten en redactiën van dagbladen. Bij Boussod en Valadou te Londen is eene kleine verzameling van waterverf- teekeningen tentoongesteld van Gabriel, Nouhuys, Israels, Van Essen, WeissenbruchMauve, Bosboom, Bastert, Verveer. De Engelsche bladen oordeeleu er zeer vleiend over. Als oudste grafsteen der Joodsche be graafplaatsen in Duitschland geldt tot heden, volgens Der Israelii, een steen, aanwezig op de Joodsche begraafplaats te Worms. Deze grafsteen draagt het jaartal 4660, d. 900 onzer jaartelling. Thans deelt het blad mede, dat een dergelijke steen is ge vonden bij Zahlbach, een dorp bij Maintz; hierop wordt het jaartal 4566d. i. 806 aangetroffen. Deze steen is in het stedelijk museum te Maintz opgenomen. OFFICIEEEE BERICHTEN. Door Z. M. is aan den korporaal-schoen maker bij het leger in Ned.-Indië F. Bury vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche berinneringsmedaille voor den veld tocht tegen Frankrijk in 1870-1871. Door Z. M. is P. Van Nijmegen Scho- negevel, benoemd tot burgemeester der ge meente Hemelumer-Oldephaert en Noord- wolde. Door Z. M. zijn benoemdtot grif fier bij het kantongerecht te Rotterdamle kanton, uir. C. H. Moens, thans subst.-off. van justitie bij de arrond.-recbtbank te Assen; tot kantonrechter-plaatsvervangerin het kanton Gouda D. C. H. Smits, ontv. der registratie en domeinen te Gouda; in het kanton Gorinchem S. W. Middelkoop, ontv. der regist. en domeinen te Gorinchem; tot kantonrechter: te Utrecht mr. J. J, Kuipers, thans kantonrechter te Delft; te Nijmegen mr. W. Francken, thans kantonrechter-plaats vervanger en advocaat aldaar; tot notaris te Charlois, J. F. Ninaber, thans notaris te Heerenveen. Door Z. M. zijnmet ingang van 1 Nov. 1887, benoemd: tot commies der pos terijen van de 4de kl. L. C. W. Ten Brum- meler en A. M. E. Lafeber, thans surn. der posterijen, en is bevorderd tot commies der posterijen 3de kl. W. C. Callenfels, thans commies der posterijen 4de kl. Door Z. M. is benoemd bij het wa nen der inf., bij den staf van het wapen, tot commandant der 3de divisie, de gene- raal-majoor J. C. C. Den Beer Poortugael laatstelijk van den grooten staf, thans op non-activiteit. Door Z. M. is bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, met ingang van 1 Nov. 1887, benoemd tot reserve-off. van gez. 2de kl. de burger-geneeskundige dr. N. H. Frank, arts te Zwolle. Door Z. M. is aan na te melden offi cieren bij rustende schutterijenop hun ver zoek, eervol ontslag verleend als: in de pro vincie Zuidholland, 2de bat., aan G. C. Van der Hoef, als kapt.; 3de bat. aan J. T. Piek, als 2de luit.; voorts zijn bij de rustende schutterijen benoemd: in de provincie Zuid holland, 8de bat. tot 2de luit. J. W. O. Clant. Door Z. M. is mej. E. H. Van Stee den, laatstelijk hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op haar ver zoek, met ingang van 1 Nov. 1887, eervol uit 's lands dienst ontslagen, In het jaar 1886 zijn in Nederland 95,289 personen overleden, een hooger cij fer dan sinds 1880 werd bereikt. Daarbij moet echter gelet worden op de toeneming der bevolking. Het sterftecijfer berekend op 1000 inwoners bedroeg slechts 21.8. In de jaren 188086 was het achtereenvolgens 21.5, 20.7, 21.8, 22.2 en 21 per 10O0 in- woners. Het aantal geboorten bedroeg 150,851, ongeacht 7807 levenloos aangegeven. Het overschot der levend geborenen op de over ledenen bedroeg 55,612. Van de overledenen stierven 28,911 beneden het jaar en 13,978 op 15-jarigen leeftijd; 5307 personen wer den boven de 80 jaren oud. Het grootst aantal levenloos aangegevenen kwam voor in Drente en Overijsel. De kindersterfte beneden het jaar was het grootst in Zee land, 84.91 pet. van het totaal aantal ge storvenen, in Zuid-Holland 34.08 en Utrecht 31.49, het geringste in Drente 16.91, Fries land 20.07, Groningen 21.11, Overijsel21.40. De briefschrijver uit de hofstad van de Midd. Ct. meldt, dat het laatste stadium 0F DE WRAAK EENER EDELE VR00W. 69). - Manuela liet hare blikken van de brieven op het portret gaanevenals het schrift van het adres was ook het portret door de jaren verbleekt, doch nog altijd kwam het jonge lingsgelaat uit de kleine, kostbare lijst met een glimlach te voorschijn kijken, die zelfs de jaren niet in staat waren geweest om weg ie tooveren. Het was een schoon, baardeloos, innemend gelaat met vurige donkere oogen. „Een moedig, aristocratisch gezicht," mompelde het jonge meisje. „Wat mag een man als deze met zulk een vrouw uit te staan gehad hebben. Ia dit de beminde, van wien zij sprak en van wien mijn moeder haar gescheiden moet hebben p Zijn deze brieven van hem? Heet zij Johanna Delange? Maar wat doet er dat ook toep Gij moogt voor mijn part mijn Indische cassette be houden, mevrouw Von Waldau; ik behond den inhoud voor mij 1" En met de grootste kalmte liet Manuela brieven en portret in haar zak glijden, waarop zij weder naar de voorste kamer terugkeerde. Uit elk harer trekken sprak eene onwrikbare vastberadenheid. „Op den weg, dien ik eenmaal betreden heb, is geen uitwijken mogelijk! Om het doel mijns levens te vervullen, moet ik anderen eveneens behandelen, als men mij behandelt. Leer om leer! Mevrouw Von Waldau eu haar edele bondgenoot, Emil Rosegg, zullen in mij eene bevattelijke leer linge gevonden hebben. Ah, eindelijk, daar komt zij 1" Strak rustten Mannela's blikken op de deur; tamelijk driftig werd deze openge- stooten en de vrouw, die zij haatte, stond voor haar. Het was de laatste avond, dien mevrouw Von Waldau besloten had in Wilchester door te brengen. Alles was thans voorbij! De wraak en de zegepraal haars levens waren vervuld ge worden. Zij had hare vendetta bereikt, tot welken prijs, dat was haar onverschillig. Zij wilde nu den volgenden dag naar Parijs terugkeeren, daar een tijdlang het leven genieten en dan trachten om een schitterend huwelijk te doen. Den volgenden morgen zou zij dus afreizen. Het was in de schemering van den ten einde loopenden dag, dat zij dit besluit genomen had, een uur, dat mevrouw Von Waldau verschrikkelijk haatte. Zij bezat toch immers geen zoeteheilige herinneringen uit haar levendie men gaarne in de ver trouwelijke oogenblikken van het geheim zinnige schemerlicht eens voor den geest terugroept. Zij kon zich slechts dagen van armoede, van gebrek van schande herinnerenen dat zij dergelijke reminiscenties nog bijzonder in eere hield, zulks kan men eigenlijk gezegd geen wonder noemen. Zij stak terstond de lamp aan, trok de gordijnen toe en wierp een blik op hare in zwarte zijde gehulde gestalte. „Ik zou haar gaarne eens in dit oogen- blik van hare diepste vernedering willen zien," sprak zij bij zich zelve. „Zege vierend zou ik het kunnen aanzien, wanneer de dochter harer moeder armoede en ellende te verduren zou hebbenzooals beiden mij ten deel gevallen zijn. Alhoewel ik noch bijgeloovig, noch lafhartig ben vrees ik toch bijna om dit meisje te ont moeten. „Ik zie haar thans nog, zooals zij in haar lang, golvend wit kleed met haar kleurloos gezicht en de woest starende oogen langzaam naar mij kwam toetreden. Het was mijalsof hare doode moeder uit haar graf was opgestaan en voor mij trad I" En zij huiverde bij deze herinnering. Daar sloeg de pendule acht en deze klanken ont rukten haar plotseling aan hare sombere overpeinzingen. Zij had nog eenige voor de reis noodzakelijke commissies in het stadje te verrichten. Schielijk zette zij een hoed op, sloeg een warme sjaal om en verliet het hotel. Nauwelijks een uur later keerde zij weder naar huis terug. Zij bevond zich in de meest vergenoegde stemming. „Ik kan tevreden hier vandaan gaan," zeide zij bij zichzelve. „Moeielijk kan men zich een meer volkomen wraak denken, dan de mijne!" Welgemoed ging zij haastig de trap naar hare kamers op. Alles was haar naar wensch gegaan. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1