BINNENLANDSCHE BERICHTEN. m me: mjs> S 3 aas «C3 mj* ~m^r jh*. .zm. r«a" rM7«. chie. Genoemde vereeniging zalnaar we vernemen in de Stadsgehoorzaal, den 8sten December eene feestelijke bijeenkomst hou den, tegen entree, met heeren donateurs als gasten. De liedertafel van de St. Jozefs-Gezellen- vereeniging zal bij die gelegenheid eene zanguitvoering geven, ouder leiding vau den heer B. J. De Goey. Eene feestrede zal uitge sproken en voordrachten zullen gehouden wordenterwijl het geheel een gezellig aan zien belooft te krijgen. Ter herinnering aan het 25-jarig jubilé van den gevierden geleerde, wijdt Eigen Haard" een waardeerende beschouwing aan de verdiensten als hoogleeraar en publicist, van prof. J. T. Buys. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f36.f 18.50, f3.90 en f190; laagste prijzen f35.f 18.f3.70 en f 1.85. Hedenmiddag kwam het rijtuig van mevrouw de wed. P. nabij den stal op de Langebrug in aanraking met een ander voertuig, tengevolge waarvan de paarden van bet eerstgenoemde rijtuig tegen den grond vielen. Het kostte heel wat moeite de dieren op de been te krijgen, hetgeen echter zonder bizonder letsel geschiedde. MUZIEK, 1.KTTKKKV EN KUNST. Geboortedag (1800) van Macaulay. De Avondpost meldt, dat het aantal onderscheidingen, door het comité van uit voering der te 's Hage te houden nationale tentoonstelling van oude- en nieuwe kunst nijverheid uit te lovenzal bedragen25 gouden (verguld zilveren) medailles, onge veer 50 zilveren en ten naaste bij 125 bronzen. Naar men verneemt zal ter herdenking van Vondels geboortedag door het „Neder- landech Tooneel" eene buitengewone voor stelling te Amsterdam gegeven worden van den „Gysbreght van Aemstel. In de Sêze-straat te Parijs is eene tentoonstelling van gravures uit deze eeuw geopend. Men vindt er 800 van allerhande soort. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is aan mr. H. H. A. Neys, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk beambte bij het Bij k sar chief te 's Gravenhage. De luits. ter zee lste en 2de kl. J. L. Hordijk en E. F. T. Bik, gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. kanonneerboot Brak, eerstgenoemde als commandant, worden met den 29sten dezer op non-activiteit gesteld. Bij koninklijk besluit van 13 dezer is uit overweging der wenschelijkbeid, om de bepalingen aangaande het verlies van het dragen van het eereteeken voor eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schut terijen in overeenstemming te brengen met die betreffende Nederlandsche ridderorden het volgende bepaald; Art. 12, 3°., van het koninklijk besluit van 5 December 1851 StblN°. 149) wordt aldus gelezen: ,3°. door onherroepelijke veroordeeling tot gevangenisstraf van drie jaren of tot zwaardere straf, of, krachtens de wetten van 14 November 1879 (Stbl. N°. 191 en 193), gewijzigd en aangevuld bij art. 9 der wet van 15 April 1886 (Stbl. N°. 64), tot: a. de straf van cassatie met ontzetting van het recht om ooit weder bij de gewa pende macht te dienen of de betrekking van militair geëmploieerde te bekleeden; b. vervallenverklaring van den militairen stand of van de betrekking van militair ge- emploieerde ctijdelijke ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair ge- emploieerde te dienen." De regeering heeft voorgesteld het verbod van het visschen met wonderkuilen in de Zuiderzee met 2 jaar te verlengen, in afwachting der nadere uitkomsten van het proefvisschen, dat onder toezicht van een wetenschappelijk adviseur zal geschieden. Naar de Arnh. Cour. verneemt, zul len alle havens aan de Zuiderzee gelegen achtereenvolgens in onderhoud en beheer bij de regeering komen. Aan het van 19 September tot en met 20 October gehouden examen voor onder officieren, ter verkrijging van den rang van 2en luitenant is voldaan, van de beide hoofdcursussen der infanterie door 38 sergeanten: De Jongh, Cramer, Spruyt, Hofman, Van der Moer, Vintges, Beukers, Van Bennekom, Vou Steiger, Over- diep, Engelen, Gerritsen, Heidens, Haale- 5 bos, Klop, De Voogt, Van Daalen, Buem pol, Grefe, Holste, Verbrugh, Koltiug, Holten, Trimpe, Koentze, Dil, Svaab, Kalfsterman, De Klerck, Reinders, Wichers, Gits, Wolf, Ketjen, Liefrinck, Van Huls, Von Balluseck, Hoedt; van den hoofdcursus voor de Indische militaire admiuistratie door 7 sergeanten Bolte, Van Pieubroek, Gravelotte, Anten, Kuyl, Wijnmalen, Van de Winkel. Het examen is met onvoldoenden uitslag afgelegd door 6 onderofficieren van de beide hoofdcursussen der infanterie. Blijkens het door den raad van toe zicht op de spoorwegdiensten aan den mi nister van walerstaat ingediende verslag over het jaar 1886, hadden er op de Nederland sche spoorwegen 32 ongevallen plaats, als op de staatsspoorwegen, met inbegrip van Almeloo-grens, Eindhoven-grens en Nijmegen- Tilburg 12 ontsporingen, 5 botsingen en 3 andere ongevallen; den Hollandschen IJze ren spoorweg 3 ontsporingen en 1 ander ongeval; den Ned. Rhijnspoorweg 3 ontspo ringen, 1 botsing en 2 andere ongevallen; den Ned. Centraal spoorweg 2 botsingen. Door den dienst werden gedood 1 beambte; gewond 1 reiziger en 1 beambte; door eigen toedoen gedood 2 reizigers en 10 beambten; gewond 16 beambten; 22 personen werden op den spoorweg gedood en 10 gewond. In het koloniaal verslag komt voor een opgaaf van het aantal personen, in 1886 omgekomen door bij het bestuur bekend ge- wordeu ongelukken. Daaruit blijkt 0. a., dat in Oost-Indië 1426 personen zijn verdronken, 491 door den bliksem getroffen, 157 gedood door tijgers, 179 door krokodillen, 27 door slaugen en 36 door wilde varkens. Door moord kwamen 82 personen om, door zelf moord 232. Nog kwamen door andere ongelukkeu om het leven 1686 personen. Hun totaal be draagt dus 4316 personen. Toen we voor eenigen tijd melding maakten van eene Indische papierfabriek, vroegen wij aan een oud-Indisch ambtenaar of zulk een onderneming kans had goede zaken te maken. Papier! Mijn waarde heer, gansch Iudië hangt van papier aan elkander, 't ls het land van papier bij uitnemendheid. Met missives, circulaires cn rapporten, rappor ten vooral, wordt men overstroomd. Wie geen rapporten weet te maken, lange rap porten vooral, verliest alle vooruitzicht op promotie. Hoe lijviger rapport, hoe sterker bewijs dat men voor zijn taak berekent is. De ambtenaar, die meent eens uit eigen oogen te moeten gaan zien, ontvangt, als hij op het punt staat te vertrekken, een rapportwaarover hij rapporteeren moeten in plaats van zelf te gaan onderzoeken, waartoe hij nu geen gelegenheid had, laat hij ook maar weer rapporten maken. Indië is het beloofde land der rapporten. Elke gouverneur-generaal vaardigt bij zijn optreden een circulaire uit, waarbij hij den ambtenaren te kennen geeft dat men Indië niet besturen kan aan den lessenaar zittende. Men denkt dat er een betere tijd is aange broken, maar na drie maanden is het rap porten-stelsel weder in vollen bloei. Vraag niet of een papierfabriek in Indië rendeeren kan. Het gouvernement gebruikt f350,000 'sjaars aan papier, dat is zoo ongeveer een millioen kilogram. Als Indië niet goed bestuurd wordt, dan is het waarlijk niet uit gebrek aan rap porten. (Arnh. Ct.) Na het stormachtige weer van 10 tot 12 dezer zijn te Katwijk aan Zee 46 bom schuiten aangekomen, waarvan sommige met groot verlies of meestal met veel schade aan vischnetten. Slechts acht schuiten konden op de visscherij weder uitgaanwegens voort durende noordwesten tegenwind met veel golfslag kon men op geen voldoenden afstand de benoodigde ankers uitbrengen of afvaren. Véér het stormweer was de vangst zeer ge zegend waardoor verscheidene bommen met goede lading aankwamen. De Kreuzzeitung meldt, dat heb al 'e de graaf van Parijs, Vrijdag de hertog van Chartres, de prins van Joinville, de hertog van Nemours, de hertog d'Audiffret Pas- quier, benevens ongeveer zeventig Orleanis- tische afgevaardigden en senatoren te Dord recht zijn aangekomen. De graaf van Parijs moet zijnen aanhangers hebben aanbevolenelk bondgenootschap met de groep Clémenceau af te wijzen. De Dordrechtzche Ct. van 22 dezer meldt: Bij het onderhoud dat de heer Ca- mille Dupuy, particulier secretaris van den graaf van Parijs, ons heden verleende, ver zekerde deze dat de bewering der Kreuz zeitung als zou hier ter stede eene conferentie plaats hebben met monarchistische senatoren en afgevaardigden, ter vaststelling van de gedragslijn hunner partij bij de aanstaande parlementaire campagne, ten eenenmale on juist is. De graaf, uit Frankrijk verbannen, zal hier eenvoudig zijne politieke vrienden uit het Noorden van Frankrijk ontmoeten, evenals hij dat te St. Remy en te Vevey anderen deed, en dat bij die gelegenheid de politiek zal worden ter sprake gebracht ligt voor de hand. Van het vaststellen eener gedragslijn behoeft trouwens geeu sprake te zijn, daar het politiek programma vau den graaf voldoende bekend is. Hij zoowel als zijne vrienden zijn overtuigd dat de eeuige regeeringsvormwelke voor Frankrijks ont wikkeling heilzaam kan zijn, is: de demo cratische monarchie. „Wij zijn geen samen zweerders", zoo ging de heer Dupuy voort, „gevaarlijk voor het land dat ons lief is; wij willen het alleen den door het huis Orleanswaarvan de graaf de vertegenwoor diger is, iugevoerdeu regeeringsvorm terug geven, waaronder het zich gelukkig beeft gevoeld." „De namen dergeneu die den graaf hier zullen ontmoeten kunnen niet worden mede gedeeld, daar de graaf zoo min mogelijk drukte van de bijeeukomst wil maken, het geen zijne zaak slechts kan schaden. Dat de vriendschappelijke ontmoeting hier plaats heeft, vindt zijne eenige aanleiding in Hol lands bekende gastvrijheid, welke de graaf ten hoogste waardeert." Heden voormiddag deed de graaf met zijn gevolg eene wandeling door de stad. Heden avond was er in zijnen salon in het Hotel Bellevue een diner van 10 couverts. Met de latere treinen worden nog een 12tal Fransche heeren verwacht. Gisterenavond ongeveer kwart véér 8 uur outstond te Amsterdam op eene bo venwoning in de Violetleiistraat N°. 6, een vrij ernstige binnenbrand, waarbij de voor- en achterkamer zijn uitgebrand en het be nedenhuis, waarin eene uitdragerij wordt uitgeoefend, en de kelder (een smederij) be langrijke waterschade hebben geleden. De brandweer bluschte de vlammen met behulp van één brandkraan en twee handspuiten. Meu deelt aan de N. li. C. mede, dat door den heer J. Oortman, onlangs te Utrecht overleden aan de Doopsgezinde ge meente aldaar een legaat is vermaakt groot f 200.000, vrij van het recht van successie. Dat een hond trouw aan zijn huis en meester is, is eene bekende eigenschap, doch dat eene kat hem hierin evenaart, behoort tot de zeldzaamheden, zoodat wij het volgende als eene bijzonderheid mede- deelen. De veehouder J. d. B. te Vreeland gaf eene kat mede aan zijnen schoonzoon in een mandje per rijtuig naar Duivendrecht; het dier, aldaar eenige dagen opgesloten gehouden, wist door het gootgat te ontko men en zette haren koers den spoorweg over het land in, zonder dat men iets meer van haar ontdekte. Vijf weken later kwam zij bij haren ouden meester aldaar terug die het dier als belooning voor hare trouw opnieuw welwillend opnam en huisvesting verleende. E.) Met ingang van 1 November e. k. is aan den heer dr. D. H. Wildschut Rijnders, plaatselijk geneesheer te Hengeloo, op eigen verzoek eervol ontBlag verleend. Vrijdagavond heeft een reiziger den sneltrein op den Centraalspoorweg nabij Elburg door middel van den noodrem doen stilstaanomdat bij een twist over het sluiten van een der raampjes een mederei ziger hem met zijn stok dreigde. De reis werd voortgezet in gezelschap van een be ambte en er zal onderzocht worden, of het gebeurde den reiziger het recht gaf, den trein te doen stilstaan. (E. Ct.) Te Nieuw-Dordrecht is een kind van 2f jaar, aan eene oude grootmoeder ter bewaking overgegeven, in het vuur gevallen en eenige uren later aan de bekomen brand wonden overleden. Gisterenochtend omstreeks 4 uren ont stond er te Vlissingen brand in eene tim- merloods, grenzende aan de gasfabriek. Door het spoedig optreden der brandweer en door dien er weinig wind was, bleef de brand tot de loods bepaald. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Dat niet alle personen die door de politie bedelend worden aangetroffen, be hoeftig zijn, bleek eergister in het naburige Zundert, waar een persoon, genaamd J. E., geboren te Heinkeuszand (Zeeland) door de rijkspolitie werd opgepakt, die in het bezit werd bevonden van f 1600 aan bankpapier en f 118.50 aan obligatiën, twee Turksehe stukken ieder van 400 francs, benevens zil veren en koperen muntstukken. De rijke bedelaar werd naar Breda getransporteerd en ter beschikking gesteld van de justitie. (N.-B. Ct.) Voor 't eerst zoo meldt men aan het E. v. Z.-H. en '1 Or. uit Maastricht zijn dezer dagen eenige der nieuw gebouwde huizen in het Villa-park, buiten de voor malige St. Pieterspoort, betrokken en men is druk bezig ook de nog onvoltooide véér den winter bewoonbaar te maken. Ook de nieuwe Stationsstraat is bijna uitgebouwd en de vele daar opgetrokken huizen zijn meerendeels reeds bewoond of verhuurd. De invloed van die uitbreiding der stad naar de oost- en zuidzijde is reeds merkbaar. Het gebrek aan woningen is verminderd en enkele huizen in de oude stad staan leeg of te huur. 't Begon ook tijd te worden; de woningnood was groot. Nauwelijks toch was het bekend dat een huis zou ontruimd worden of 6, 7 aan vragen kwamen daarvoor als om strijd iu- Dit maakte dat de huurprijzen aanmerkelijk stegen en de verhuurders onhandelbaar werden- Die tijd is gelukkig voorbij en't is te voorzien dat bij den bouwlust, die bier thans bestaat, in den eersten tijd aan woningen geen gebrek meer zal zijn. PER TELEGRAAF. BRUSSEL, 23 Oct De heden gehouden herstemmingen voor de gemeenteraden had den den volgenden uitslag Te Brussel behaalden de twee candidaten der gematigde liberalen de overwinning. Te Schaerbeek werden evenzeer de candi daten der gematigde liberalen gekozen, bene vens een indépendant. Een caudidaat der progressistische partij leed de nederlaag. Te Luik werden de liberalen gekozen. Te Renesse, Yperen, Hasselt en Braine- le-Comte overwonnen de clericalen. BERLIJN, 24 Oct. De keizer is heden naar Wernigerode ter jacht vertrokken. KIEL, 24 Oct. Uit Oldenburg wordt gemeld, dat de vice-admiraal Jackman is overleden. LAATSTE BERICHTEN. Voor de opleiding van Indische amb tenaren bestaan thans twee gemeentelijke instellingen, die te Delft en die te Leiden. Geeu daarvan staat onder toezicht van de regeering en de Leidsche, die slechts enkele leerlingen telt, heeft reeds op het punt gestaan te worden opgeheven. De aanstelling van leeraren is afhankelijk van de op een gegeven oogenblik beschikbare krachten; de gemeenten kunnen niet per sonen daartoe opleiden, gelijk de regeering heeft gedaan voor de afd. B van het gym nasium Willem III te Batavia. Met het oog op dezen bedenkelijken {toestand is in de afdeelingen der tweede kamer aan de regeering in overweging gegeven, de Delftsche school voor het rijk over te ne men, met kosteloozen afstand van geschikte lokalen enz. De gemeente heeft voor hare school sedert 1883 niet onbelangrijke offers zich getroost en zal, naar men meent, on getwijfeld tot de overdracht bereid worden bevonden. De kosten zouden niet hoog behoeven te zijn als de inrichting geschoeid werd op de leest der genoemde afdeelingen van het Ba- taviasche gymnasium. Men raamde de kosten op f 30,000, waarvan dan nog de college gelden in mindering zouden komen en waar voor men betere waarborgen kreeg voor een goede opleiding. Gaarne zou men de mee ning der regeering over deze denkbeelden vernemen. (Rbld.) De rechtbank te 's Gravenhage heeft heden vrijgesproken den directeur der socia listische drukkerijbeklaagd van verstoring eener godsdienstoefening. De graaf van Parijs blijft hoogstwaar schijnlijk tot Zaterdag te Dordrecht. Door onbekende oorzaak brak heden ochtend om half 4 een felle brand uit in het hötel „de Zwarte Arend" te Hilversum. Door het krachtig optreden der brandweer mocht men er in slagen de vlammen spoe dig meester te zijn, zoodat enkel de boven verdieping vernield is. Men deelt aan het Ebl. uit Arnhem mede, dat de generaal-majoor J. C. J. Smits, de commandant van het kol. mil. invaliden huis Bronbeek, die tegen 19 Febr. 1888 zijn ontslag heeft aangevraagd en bekomen, zeer ernstig ongesteld is. Te Tilburg is de rust wedergekeerd. HANDELS- EN FINANCIËELE RER1CHTEN. De binnenlandsche staatsfondsen waren heden prijshoudend. De buitenlandsche markt was weinig ge varieerd bij vaste stemming. De markt liep voor Morsch-Sysran en. Riask-Wiasma iets terug. De Amerikaansche markt ging h 1 pCt, terug.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2