MANUELA, NIEUWS- EN ADVERT KTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. B e 'i e Uouraiit verse li i) lit dadelijks* be h a I v e o p 'L o n- e Fees t, <t a e 11. ABO^SÜEMËÜT: Prijs per Summer 10 Cent. AÖVEBTEfÜTIEfi: Hureel: Seïseep!s«akerssteeg 6. Dinsdag 25 October 1887. M°, 250. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stmls- lïericltten. Leidsc Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 1ti regels 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 201e Jaargang. Kostelooze Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUUERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dal alsnog zitting zal worden gehouden lot hel verrichten van kostclooie Inenting op Dinsdagen 25 October en 1 en 8 No vember e. k. telkens (usschen des na middags twee en drie uren in hel Eli sabetbshof aan de Oude Vest. burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERRurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 24 October 1887. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 27 October 1887, des namiddags te één uren. Onderwerpen: 1. Benoeming van een derden onderwijzer of derde onderwijzeres aan de school vierde klasse n°. 2. (212) 2. Verzoek van J. Van Ulden, om eene te gemoetkoming in zake de aanneming van het onderhoud van het Delftsche trekpad. (207) 3. Voorstel betrekkelijk de aanschaffing van eenige banken voor de school 4de klasse n». 2. (209) 4. Verzoek van Gebr. Smittenaar, om een spoelstoep te leggen in de Zjjlsingel- gracht (210) 5. Idem van den heer Tengbergen, om vrij. stelling van betaling van schoolgeld middelbaar onderwijs. (211) 6. Idem van Mevrouw UumontLe Roux, om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs. (214) 7. Voorstel betrekkelijk eene tijdelijke voor ziening van hel onderwijs in het Duitsch aan de Kweekschool voor onderwijzers. (213) 8. Verzoek van den heer A. N. Clavier, om ontslag als leeraar aan het Gymna sium. 9. Begrooting voor 1888 van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis. (216) 1(1. Idem als voren van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis. (216) Tl. Idem als voren van het Nederlandsch Israëlietisch Armbestuur. (216) 12. Idem als voren van het tl. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (217) 13. Idem als voren van het R. K. Armbe stuur. (217) 14. Idem als voren van Vrouwen-Kraam- moeders. (217) 15. Idem als voren van de Stedelijke Werk inrichting. (218) 16. Idem als voren van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis. (219) 17. Idem als voren van de Bank van Lee ning. (220) 18. Eerste suppletoir kohier der Plaatselijke directe belasting, dienst 1887. 19. Begrooting van de inkomsten en uitga ven der gemeente voor 1888 (179 en 183) STADSNIEUWS. Ten gevolge van de overdracht van het Delftsche trekpad c. a. aan de provincie Zuid-Bolland met 1 Mei jl. is de aannemer van het onderhoud, J. Van Ulden, door wien dit bij proces-verbaal van 9 Maart 1885 was overgenomen voor 5 jaren van 18851889 voor f238 'sjaars, met 1 Mei jl. van zijne verplichtingen ontheven. Met het oog op de vele werkzaamheden die vóór de overdracht van het pad aan de provincie moesten worden verricht, verzoekt de aannemer eenige vergoeding boven het- geen over de eerste vier maanden van dit jaar is uitgekeerd, vermits, wanneer geene overdracht had plaats gehad, hem die gel den over het volle jaar zouden zijn uitge- keerd en daardoor de meerdere uitgaven in de eerste vier maanden zouden zijn gedekt. Met de commissie van fabricage zijn burg. en weth. vau oordeel dat er redenen van billijkheid zijn voor eene guustige beschik king op het verzoek, zoodat zij den ge meenteraad in overweging geven hun te machtigen aan adressant, ter tegemoetkoming in de gedaue uitgaven een bedrag van f 39.66 uit te keeren. Tengevolge van het overplaatsen van een 45-tal leerlingen van de school 4e klasse n°. 1, naar de school 4de klasse n°. 2, in verband met eene onlangs gemaakte wijkver- deeling voor die scholen, is het aantal ban ken voor die school niet voldoende. Aan schaffing van een 25-tal banken, waarvan de kosten f 300 zullen bedragen is dus noo- dig. Burg. en weth. vragen daartoe aan den raad machtiging. Na overleg met de commissie van fabri cage geven burg. eu weth. den raad in over weging aan gebr. Smittenaar vergunning te verleenen om een spoelstoep te leggen in de Zijlsingelgracht voor hunne woningen aan de Zijlsingel gelegen, mits tot wederopzeg- gens toe, onder toezicht van den gemeente architect na verkregen vergunning van het hoogheemraadschap van Rijnland en tegen betaling van het recht bepaald bij art. 3 n°. 20 van het tarief, vastgesteld den 5eii Maart 1857. Burg. en weth. stellen den raad voor gun stig te beschikken op het verzoek van den heer Tengbergen om vrijstelling van de be taling van schoolgeld voor zijne dochter, aangezien daartoe geldige redenen bestaan en zulks voor de laatste drie kwartalen van den cursus 1887/88. Aangezien tengevolge van de bovenbedoelde wijk verdeeling een 40-tal leerlingen naar de school 4e kl. n°. 2 worden overgeplaatst is vermeerdering van het aantal onderwijzers met één noodig geworden. Daartoe hebben burg. en weth het volgende drietal opge maakt le J. Van Bladel, 2e mej. G. Schretlen en 3e P. Sobrender, allen thans adspirant- onderwijzers en onderwijzeressen alhier. Aangezien mej. E. Van Dijk, leerares in de Duitsche taal aan de kweekschool voor ouderwijzers sedert eenigen tijd door onge- «teloueid buiten staat is hare betrekking te vervallen stellen burg. en weth. den raad voor een bedrag van f 150 beschikbaar te stellen voor de tijdelijke waarneming van die lessenwaarmede door hen is belast de heer J. A. M. Rijk, in het bezit van eene akte middelbaar onderwijs A voor het onderwijs in het Duitsch. Onder overlegging van desbetreffend adres geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging aan mevrouw A. Le Ronx, weduwe J. B. Dumont, wegens vestiging in de gemeente met 1 September jl. teruggave te verleenen van betaald schoolgeld voor twee kinderenleerlingen der meisjesschool le klasse en der jongensschool le klasse over de maanden Juli eu Augustus, tot een bedrag vau f 15.00. De commissie van fiuauciën stelt voor het aan het Roomsch Katholiek Wees-en Oude liedenhuis te verleenen subsidie vaBt testel len op f700 eu de begrooting van die in richting goed te keuren iu ontvangst en uitgaaf op f 17,222,84». 2e. Het subsidie voor het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis vast te stellen op f 140 en de begrooting goed te keuren in ontvangst op f 5652,50 en in uitgaaf op f 5649,05 en 3e. Het subsidie voor het Nederlaudsch Is raëlietisch Armbestuur vast te stellen op f 25.50 en de begrooting goed te keuren in ontvangst en nitgaaf op f 1285. De commissie van financiën bericht dat het onderzoek der begrootingen voor 1888, van de volgende niet gesubsidieerde gemeente instellingen van weldadigheid, tot geene be denkingen heeft geleid. Zij stelt mitsdien voor deze goed te keuren, en wel a. Het H. G. of Arme Wees- en kinder huis, in ontvangst en uitgaaf op f 27055.45 b. Het Roomsch Katholiek Armbestuur, in ontvangst en uitgaaf op f 8443.24, en c. Vrouwen-Kraammoeders, in ontvangst en uitgaaf op f 2338,28». Het onderzoek der begrooting van de Stede lijke Werkinrichting voor 1888 heeft even eens tot geene bedenkingen geleid en de commissie van financiën stelt dus voor die begrootiDg goed te keuren in ontvangst en uitgaaf op f 17582.50. Ook tegen de in hare han.ieu gestelde begrooting van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, dienst 1888 heeft de commissie geen be zwaar; zij stelt derhalve voor die begrooting goed te keuren, in ontvangst en uitgaaf op f9618. Ten slotte stelt dezelfde commissie aan den gemeenteraad voor de begrooting van de Bank van Leening voor het jaar 1888 goed te keuren in ontvangst en nitgaaf op f 15,105. De Hervormingsdag zal 31 Oct. door de Ned. Protestantenbond, afdeeling Leiden, in de Remonstrantsche kerk alhier gods dienstig worden gevierd. Als sprekers zullen bij die gelegenheid optreden de hoogleeraren Van Manen, Oort en Kuenen. De bijeen komst zal worden opgeluisterd door eene uit voering van het zangkoor. Ook hier worden voor de viering van het aanstaande 50jarig priesterjubileum van Z. H. Paus F eo XIII toebereidselen ge maakt door de St. Jozefs-Gezellen-vereeni- ging, president de weleerw. heer L. J. J. Hageraats, kapelaan bij de St. Petrus-paro- FEUILLETON. 0F DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 68). Moedig overschreed zij den drempel. Nog slechts een paar seconden en zij zou tegen over hare doodvijandin staan I rLogeert hier ook een mevrouw Von Waldau?" vroeg Manuela den onder diepe buigingen naderenden hotelhouder. „Om u te dienen, myladyl" antwoordde deze, die de dochter van den kortelings ge storven lord Rosegg op den eersten aanblik herkende. „Mevrouw Von Waldau logeert hier wel, maar op dit oogenblik is zij niet te huis." „Zal zij spoedig terugkomen?" «Dat kan ik u onmogelijk met zekerheid zeggen, mylady, maar ik acht het wel waarschijnlijk, dat zij niet lang meer zal uitblijven. Wil mylady ook zoolang bin nenkomen P" v Wanneer ge mij naar de kamer van die dame voeren wilt, dan ben ik bereid om daar te wachten. Ik moet haar nog heden spreken. Wauneer ge soms mocht wetenwaar mevrouw zich op het oogenblik bevindt De hotelhouder schudde ontkennend het hoofd. „Neen, mylady, dat weet ik nietl Die dame gaat sinds zij hier is, maar zeer zelden uit en blijft dan nooit lang weg. Maar wanneer ge mij naar de kamer der vreemdelinge volgen wilt, dan beu ik gaarne bereid, om u daarheen te geleiden." Manuela knikte toestemmend. En het jonge meisje voorgaande, bracht hij haar naar de bovenverdieping, waar hij haar de eerste kamer naast de trap liet binnentreden. Een oogenblik later had de denr zich weder achter hem gesloten en Manuela stond nu in een door een lamp verlicht vertrekdat bare vijandin gedurende haar verblijf te Wilchester tot woning diende. Met een zekere nieuwsgierigheid keek zij in het rondalhoewel haar oog niets buiten gewoons ontdekte, dan een pijnlijke wan orde, die in het geheele vertrek heerschte en genoegzaam bewees, welk karakter de be woonster van deze kamer had. De denr van een zijkamer stond open en een zoekenden blik in het halfduistere vertrek werpende, bleven de oogen vau het jonge meisje op een voorwerp rusten, dat meer dan al het overige haar bijzondere aandacht trok. Naast het ouderwetsche ledikant stond een met alle mogelijke zaken overladen tafel en daaronder bemerkte zij bij den eersten blik een cassette van de fijnste Indische be werking. Onmiddellijk herkende zij de eas sette. Zij was Manuela's eigendomhaar in Indië door een vrieud naars vaders als souvenir geschonken. Zij herinnerde zich nu, dat mevrouw Von Waldau het fraaie voorwerp meer dau eens bewonderd had, toen was dit plotseling en op raadselachtige wijze uit Manuela's kamer verdwenen en nu vond zij het hier weder. Verachtelijk krulden zich de lippen van het meisje. „Deze vrouw is dus niet alleen een intri gante, maar wat meer wil zeggen, ook een diefegge. Zij is het, die mijue cassette ge stolen heeft. Nu, we zullen toch eens zien, waarvoor zij die gebruikt." Eu rechtstreeks trad Manuela naar de tafel toe en nam het haar toebehoorende voorwerp in de hand. Dit liet zich door een druk op een geheime veer openen. Manuela raakte deze veer aan en het kistje sprong open. Een met een band saümge- bonden pakket brieven en een ouderwetsch, op ivoor beschilderd miniatuurportret lagen voor ha3r; het laatste stond in een met paarlen versierd flnweelen lijstje. In ieder karakter ligt een zekere hoeveel heid van het booze, dat eerst in den strijd en de wederwaardigheden des levens treedt. Wie is niet deugdzaam, wanneer hij maar niet in verzoeking gebracht wordt? Wie is niet eerzaam, zoolang maar niets zijn pad kruist, wat hem van den goeden weg kan afbrengen Het donkere punt in Manuela's karakter, dat in den zonneschijn des levens wellicht nimmer te voorschijn zou gekomen zijn, opeens deed het zich gelden Manuela las het adres, dat bij de brieven lag. Het papier was geel geworden, de inkt was verbleekt, doch het vaste hand schrift, blijkbaar dat van een man, had nog niets van zijne duidelijkheid verloren. „Mejuffrouw Jeanne Delauge, Rue Vin- eenne 25, Parijs," aldus luidde het adres. {ÏPordl vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1