NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Heze Courant verscliijest dagelijks, behalve op Zoii- en C eest dagen. A 80 f3 WEBIEfJT: Prijs per Summer 10 Cent. A S V E 8 T E T i E N Bureel: Sclteepmakerssleeg 6. Maandag 24 October 1887. 249. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maanden j 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.tSO. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. 201e Jaargang. Vergadering van den Gemeenteraad op Don derdag den 27sten October 1887, des namiddags te één uur, waarin o. m. zal worden aan de orde gesleld de behandeling van de Gemeentebe- grooling voor 1888. ITiDiKIEVWI. De Staat/courant bevat eenen staat van nalatenschappenberustende bij de weeska mers te Batavia, Samarang en Soerabaija, waarvan de saldo's, als de som van f250 niet te bovengaande, door de daarop recht hebbenden ook kannen worden opgevraagd en ontvangen in Nederland bij het minis terie van koloniën. De uitkeering van eene nalatenschap in Nederland zal niet verder geschieden, dan nadat van het Indisch be stuur bericht zal zijn ontvangen, dat zich nader geene schnldeischers bij de weeska mer hebben aangemeld en het ministerie van koloniën tot betaling van het saldo kan overgaan. Op deze staat komt o. a. voor Cornelia Selier, geb. te Leiden 5 Mei 1863, overleden te Batavia 24 Aug. 1886, met een bedrag van f 20.98. De 1ste luitenant C. Hennes, van het 6de regiment infanterie overgeplaatst bij het 4de regiment van dat wapen, zal bij zijne aankomst worden ingedeeld bij de 2de com pagnie van het 2de bataljon, te Leiden in garnizoen. Alhier is gister de heer J. J. Rou- mans geslaagd voor het 1ste gedeelte van bet artsexamen, en de heer J. A. L. Kleijn bevorderd tot arts. Gedurende de afgeloopen week werden alhier 1 geval van roodvonk en 1 van febris typhoidea aangegeven. 1 sterfgeval kwam voor aan diphtheritis. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 16 Oct. 40 volw. en 14 k., totaal 54. M. 17 61 15 76. D. 18 67 15 82. W. 19 70 12 82. D. 20 67 n 14 81.. V. 21 65 14 79. Z. 22 68 ff u 14 ff, 82. Gistermiddag reed een rijtuig aan de Haven door een groepje van school komende kinderen. Ben jongetje geraakte onder het voertuig en werd vrij ernstig aan het hoofdje gewond. Dr. B. W. verleende de eerste ge neeskundige hulp. De commissie voor de volksbijeenkom sten alhier zal hare reeks genotvolle en leer rijke avonden aanvangen met eene lezing van den terecht gevierden spreker voor het volk ds. R. Koopmans van Boekeren op Woensdagavond aanstaande. Hoevelen ge voelen zich al niet reeds thuis in die gezel lige bijeenkomsten waar men een winteravond aangenaam doorbrengt en waarvan men nog wat te overdenken mede naar huis neemt. Onderhoudend in de hoogste mate, zijn de volksbijeenkomsten tevens van bizonder nut, nu voor de ouderen, dan weêr voor de jon geren maar voor vorming vaD karakter en gedachtengang altijd. De volksbijeenkomsten zijn avondjes waar ook wij menig aangenaam uur gesleten hebben. Op Woensdag den 23en November staat ons weêr een concert te wachten waar van veel werk gemaakt wordt door de exe cutanten. Wanneer er nu door het publiek maar evenveel werk van gemaakt wordt om voor zich dien avond open te houden met het vaste en lofwaardige plan een avond te genieten, genieten in dubbele mate, op mu zikaal gebied en op een ander gebied dat helaas iu den laatsten tijd niet voldoende beireden wordt. Het genot dat we bedoelen is de zelfvoldoening van te hebben bijgedra gen, niet tot het bevorderen van eene zieke lijke phiiantrophie, maar tot het instandhouden van ook in onzen volksaard ingewortelde gewoonten en gebruiken, wier behoud van méér invloed is op bet toekomstig geluk van een volk dan men zoo oppervlakkig wel denken zou. Reeds het voorgaand jaar werd door de commissie voor de volksbijeenkomsten, daartoe mede in staat gesteld door welwillende medewerking vaD goed bekende muzikale krachten, een concert gegeven waarvan de opbrengst strekken zou tot het bezorgen van een gezelligen St. Nicolaasavond aan kinderen van behoeftige ouders. We weten wel dat ook weêr daarop veel is afgedongen, dat er zelfs tegenwerking ondervonden werd, erger nog, we weten dat aan de zaak eene ver keerde uitlegging is gegeven „door verkeerde uitleggers van professie" beter nog „door kwaadwilligen." Maar de commissie gaat op den ingeslagen weg voort, gedachtig aan het „doe wel en zie niet om", dat eerst miskenning, later dubbel zelfvoldoening geeft. We {hebben verleden jaar het feest bijgewoond en we vierden in ons hart dat feest meê. We hebben ze gezienin groote getalendie kin dereu in hun Zondagsche jurkjes en kieltjes inet van vreugde stralende gezichtjes, we hebben gezien hoe die vreugde zich weêr- Bpiegelde op het gelaat der ouders die de kleinen kwamen afhalen en die hen immers zoo van harte gunnen de genoegens die zij zelve hun niet verschaffen kunnen. Voor alle kinderen is 'tSt. Nicolaas. En wie voor dat alles geen oogen heeft en geen harthij heeft geen hart voor orde en rost geen hart voor de toekomst van een volk. Kleine oorzaken groote gevolgen. Maar zulk een feest kost geld (600 kinde ren zullen aan het feest moeten deelnemen) en dat geld hoopt de commissie te krijgen door de opbrengst van het concert dat ze zich voorstelt te geven. Aan welwillende en gewaardeerde medewerking van muzikale zijde ontbreekt het niet; noemen we slechts den heer en mevrouw SpoelPfeiffer, de heer L. v. P. (violoncel) en de kapel van bet 4e regiment. Wie in de zaal geen f0.99 besteden wil, ga voor f 0.49 op de gaan derij maar we herhalen 't, die uitgave zal een dubbel genot geven. Behoeven we nog aan te bevelen lezeressen lezers MUZIEK, LETTEIÏEN EN KUNST. Geboortedag (1777) van Spandaw. Het Tad. deelt onder reserve mede, dat er kans is dat Adelina Patti zich dezen winter in Den Haag zal doen hooren. Ook Albani komt dezen winter aldaar. E. C. geeft in Het Tad. in overwe ging om het standbeeld, dat men voor Jan Pietersz. Coen wil oprichten, te Amsterdam te plaatsen. Hij vertrouwt dat Hoorn, Coen's geboortestad, het standbeeld gaarna aan Am sterdam zal afstaan. Te Presburg is een gedenkteeken voor Hummel onthuld. Isaac Israels heeft voor de tentoon stelling in Arti eene schilderij gemaakt, voorstellende den Dam bij avond. Hij legt thans de )aat9te hand aan een portret van zijnen vader, Jozef Israels. Het Berlijnsche museum van schilde rijen is verrijkt met een meesterwerk van Velasquez, een vrouwenportret, indertijd door deo overleden hertog van Dudley uit de galerij van Salamanca voor 98,000 francs aangekocht. OFEICIEEEE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Venloo, mr. A. P. E. A. Wijnans, advocaat en procureur te Maas tricht. Door Z. M. is W. H. Wisselink, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Heerenveen, met ingang van 1 Nov. 1887, benoemd tot directeur van voornoemde school. Door Z. M. is aan den ontv. der dir. bel. A. L. Van der Niepoort, te Groningen op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, behoudens aanspraak op peu- eioen. Door Z. M. is aan mr. J. S. G. Ko ning, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Nov. 1887, eervol ontslag ver leend als notaris te Wedde. Door Z. M. is aan P. C. Swemer, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonreehter-plaatsver- vanger, in bet kanton Geldermalsen. In de Staatscourant is opgenomen een Verdag over de vleescbvergiftiging in Aug. 1887 te Middelburg waargenomen, ontleend aan de desbetreffende ingekomen ambtsbe richten. Onder de mail-berichten komt ook de tijding voor van het overlijden te Tjilatjap van den tweeden luitenant der infanterie, W. P. K. H. Graaf Von Taubenheim. De overledene was een volle neef van wijlen onze koningin Sophia, gedecoreerd met bet commandeurskruis der orde van de Eikenkroon en bovendien met het ridder kruis van vier verschillende Duitsche en Oostenrijksche orden, onder welke het IJze ren Kruis vau Pruisen. Gedurende 1886 werden, in het bui- tenlandsch verkeerverzonden en ontvangen: gefrankeerde brieven 50,119,967, ongefran- keerde brieven, 203,062, enkele briefkaar ten 19,656,875, briefkaarten met betaald antwoord 155,225. Met het oog op het aanstaande examen voor surnumerair bij de posterijen, schrijft de Hidd. Ct., kan het zijn nut hebben om velen teleurstelling te bespareu, belangheb benden het volgende onder de aandacht te brengen. Op 31 Dec. 1886 bedroeg het getal sur numerairs 102. Van de 124 candidaten, die aan het sur numerair-examen deelnamen konden er slechts 27 geplaatst worden. Van de 27, die aan het examen voor com mies deelnamen, slaagden er 18. De mededingenden mogen er dus op be dacht zijn, dat zij niet meer dan tweemaal tot het examen worden toegelaten en dus goed beslagen ten ijs moeten komen, terwijl zij er op kunnen rekenen eenige jaren sur numerair te moeten blijven. Het Isr. Nieuwsblad ontleent aan de Archives Israelites het bericht, dat baron Moritz Von Ilirsch niet minder dan honderd millioen zou willen bestemmen vooi werken van liefdadigheid, waarvan na het Oosten, vooral Galicië, Oostenrijk-flongarije en Rus land en de Alliance Israelite de voordeelen zouden genieten. Reeds heeft de baron zijn aalmoezenier Veneziani met een zending naar Parijs belast, in rechtstreekseh verband met deze grootsche philantropiscbe onderneming Wanneer Nederlandscbe officieren van bun detacbeering uit ludië terugkeeren, kunnen zij zich in den regel in het Moe derland slecht schikkenzegt de Locomotief, en liggen zij al spoedig met hun inkomsten, het klimaat, den dienst enz. overhoopzoo dat zij niets liever wensehen dan maar weer gauw naar Insulinde terug te gaan. Doch deze gunst is slechts voor weinig vriendjes weggelegd; de meesten worden maar een maal gedetacheerd. Het eenige wat den liefhebbers van Indië dan nog overschiet is: hun overplaatsing bij ons leger te vra gen, iets dat wel toegestaan wordt, maar gewoonlijk met een zeer aanmerkelijk ver lies aan ancienneteit gepaard gaat. Zoo hebben wij op het oogenblik verscheiden officieren in onze gelederen, die, vroeger in Nederland gediend hebbende, thans zeker vier it vijf jaren later kapitein worden dan zijdie even oud of jonger zijndoch da delijk bij het Indische leger overgingen. Wel een bewijs, dat de Indische dienst nog zoo heel kwaad niet is. Uit bet noorden van ons land wordt gemeld Als een bewijs hoe de schapen in waarde gedaald zijn, dient, dat vóór drie jaar 22 h 25 ct. per pond betaald werd, en thans 15 tot 18 ets. Er zijn dan ook veie van ouds groote schapenhooders, die zich langzamer hand van deze veesoort ontdoen. De varkens- teelt wordt intusschen algemeener. De residentiebriefschrijver van het Z. D. meldt omtrent de troonsopvolging in Luxemburg, dat Z. M. koning Willem III, die er prijs op stelt, dat Luxemburg zelf standig blijve, zich er van moet hebben vergewist, dat de hertog vau Nassau, op wien, na 's konings dood, de rechten op het groothertogdom overgaan, onder geen voor waarden van zijn rechten afstand zou doen. De „Martha-Stichting" te Alfen a/d Rijn, waar thans 150 verwaarloosde jongens en meisjes worden verpleegd, ontving in het thans geëindigde boekjaar, behalve vele levens middelen en kleedingstukken, f 19,388,46. Uitgaven f 19,208,24. Het buitengewone tekort van f 3000 is thans bijna geheel gedekt. Gistermiddag te 4 uren 20 kwam de graaf van Parijs met zijn gevolg te Dordrecht aan en begaf zich naar Boudier's Hotel Belle- vuewaar een aantal kamers voor hem in ge reedheid zijn gebracht. Het dienstperso neel was reeds met een vroegeren trein aan gekomen. Vóór het diner maakten de hooge be zoekers nog eene wandeling door de stad. De vereeniging lot het uitreiken van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen, te 's Gravenhagezal den 6den December a. s. wederom met de spijsuitdeeliog gedu rende den winter beginnen. Den vorigen winter werden pl. m. 43.000 portiën spijzen verstrekt. Tusscben de ankerzetters en de reeders te Scbeveningen is een geschil ontstaan om trent de belooning, die de eersten genieten voor het brengen van ankers in zee voor het afvaren der schuiten; tengevolge dezer quaestie konden gister een paar schuiten niet uitvaren bij gebrek aan hulp dezer mannen. (Tad.) De kanonnen, bij de Waterloo-gedenk- zuil te Soestdijk opgesteld, zijn, naar het U. D. meldt, naar Utrecht overgebracht, aangezien zij in zoodanigen toestand ver keerden, dat herstelling en vernieuwing dringend noodig is. Zij zullen per spoortrein naar Delft worden vervoerd, ten einde aan de constructie-werkplaatseu in den vroegeren toestand te worden teruggebrachtom daarna weder bij de Naald te Soestdijk te worden opgesteld. Van de personen, die bij de ongere geldheden te Rotterdam in Sept. 11. glazen ingooiden bij socialisten en vermeende socia listen, stond Woensdag een voor de recht-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1