«o jsc b s sra weerd, Heerenveeu, Ilellevoetsluis, Hilver sum, Kampen, Leirimer, Meppel, Purmerend, Roermond, Schoonhoven, Sneek, Tiel, Til- burg, Wageningen, Wormerveer, Zaandaoi, en Zutphen de avonddienst van 7 tot 9 uur in 7 tot 8 uur is veranderd. Onder de ingezonden stukken in de N. B. Ct. lezen we er een onderteekend „Een Vleeschhouwer" van den volgenden inhoud; In den laatsten tijd wordt vooral veel over de vraag gesproken, op welke wijze men het best de militairen van goed en gezond vleesch kan voorzien? Deze vraag kan m. i. niet anders beant woord wordendan de minister van oorlog in de garnizoensplaatsen zelf laat slachten. Zijn de plaatsen dicht bij elkaar gelegen, zooals Den Haag en Leiden, dan zou men in Den Haag kunnen slachten, en bet vleesch, evenals het brood, eiken dag naar Leiden zenden. Op deze wijze zou men kosten kun nen besparen, door in ééne stad voor twee garnizoenen te doen slachten. Dit zal wel meer geld kosten, dan de tegenwoordige levering, maar dan is men ook verzekerd van goed vleesch. Zooals thans geschiedt, dat de officier, met den inkoop belast, voor goed en gezond vleesch zorg moet dragen door het vee eerst levend en dan dood te keurenheeft men geen voldoenden waarborg. Men moet zelf deskundige zijn, om te weten hoe moeilijk dit is. Wanneer eene aanbesteding van vleesch ten behoeve van het garnizoen plaats heeft, hoe weinig personen dingen dan mee? Zijn dit de voornaamste of de mindere vleeschhouwers? Wat kan men voor den tegenwoordige!) prijs leveren, die afwisselt van vijf-en-veertig tot negen-en-veertig ct. per kilogram? Laat de minister van oorlog wel eens na zien op het rijksbelasting-kantoor, voor hoe veel geld zulke zoogenaamde soldatenkoeien worden aangegeven? Dat zal zeker eene verrassende uitkomst geven. Is men gewaarborgd, dat als het vee goed gekeurd is en voorzien van een merk, dat aan den staart wordt bevestigd, dit merk den volgenden dag niet aan den staart van eene andere koe is gehecht, zonder dat men dit kan bespeuren? Als eene koe geslacht en gereed is om afgeleverd te norden, welke koe lijdende was aan longziekte, als men er dan de long uitgenomen heeft en het beest van binnen heeft uitgewasschenkan een officier, hoe bekwaam ookdit zien Of als een koe lijdende was aan pokken of parelziekte, en deze van binnen is ge- vliesd, zoodat er bijna niets van te bespeu ren is. Kan een officier dit zien? Het ware te wenschen, dat alle solide vleeschhouwers en ook alle onpartijdige per sonen die wenschen dat de militairen ge zond vleesch ontvangen, per adres Z. E. den minister van oorlog eerbiedig verzoch ten, zooveel mogelijk levend vee te doen aankoopen en onder eigen beheer te slach ten; al zijn de kosten dan hooger, men is ook zeker gewaarborgd. Goed en goedkoop gaan zelden te zamen. Door Nederlandsche steenkolenhande laars werden vroeger te Ruhrort dikwijls afgekeurde schepen gekocht. Deze werden dan geladen met steenkolen om daarmede den Bijn af te zakken naar Nederland. Op een goedkoope manier kreeg men dan schip en lading thuis. Dit is nn echter anders geworden, daar de Duitsche regeering ten strengste verboden heeft in afgekeurde sche pen nog eenige lading, van welken aard ook, te bergen. Een Hollandsch steeuko- lenhaudelaar, die vroeger steeds op boven genoemde wijze zijne steenkolen thuis kreeg, moest dezer dagen van Buhrort onverrich- terzake huiswaarts keeren. De politie te 's Hage heeft aangehou den en naar bet huis van bewaring overge bracht een verversknecht, die verdacht wordt de dader van of medeplichtig te zijn aan de diefstallen dezer dagen in eene woning aan de Surinamestraat gepleegd. Hij had een gedeelte van het ontvreemde oude porselein ten verkoop aangeboden bij twee handelaren in oudheden daar ter stede. De aangehou dene moet reeds eenige vonnissen wegens diefstal hebben ondergaan. Eergisterennacht moeten door middel van braak en inklimming uit een villa aan den Nieuwen Scheveningschen weg verschil lende goederen ontvreemd zijn. Er worden vermist vier molton bedspreien, eene wit wollen deken en eenige voorwerpen voor huishoudelijk gebruik. Bij het binnenkomen van een der bom schuiten te Scheveningen had een der ma trozen het ongeluk door eene stortzee tegen een op het dek geplaatst voorwerp te wor den geworpen, met zooveel geweld, dat hij het borstbeen brak en per rijtuig naar zijne woning moest worden vervoerd. Te Botterdam heeft een brutale op lichting plaats gehad. Een fatsoenlijk ge kleed heer, opgevende kamers te bewonen bij de wed. V. d. L Hoofdsteeg, verzocht bij den horlogemaker F., eveneens in de Hoofdsteeg, eenige gouden horloges op zicht te zenden en op antwoord te wachten. De heer nam ze persoonlijk in ontvangst en verzocht de juffrouw die ze bracht even te wachten in het aangrenzend vertrek. In middels is hij met de horloges op den loop gegaan en is de politie er nog niet in ge slaagd hem te ontdekken. Een der beide tijgers in de Diergaarde te Botterdam is gestorven. Dit is een ver lies van omstreeks f2000. Aan liefhebbers voor liet baantje van politieagent (salaris f450) gaf de burge meester van Overschie dezer dagen audiëntie Hij had keus in overvloed! Op den eersten dag waren er te Botterdam aan het stoom bootje van 9 uur zooveel sollicitanten, dat de kapitein moeite had om ze allen te bergen. In den nacht van 18 op 19 Oct., omstreeks half twee, werd te Leerdam in noordelijke richting een sterk lichtende vuur bol waargenomen. De sterkte van het licht nam langzamerhand af, om na eenigen tijd in mindere mate weder toe te nemen. Na ongeveer 2 minuten was er niets meer van het verschijnsel te zien. Dinsdagnamiddag is te Haarlem ten huize van den werkman B., tijdens de kin deren alleen tehuis waren, door het spelen van dezen met lucifers begin van brand ont staan, dat gelukkig spoedig werd ontdekt en door de buren is gebluscht. Beeds had eene wieg, waarin eene zuigeling, vlam ge vat, welk kind brandwonden aan het hoofdje heeft bekomen. De heer Gallandat Huet heeft giste ren zijn mandaat als raadslid te Haarlem nedergelegd, naar aanleiding der discussiën die in de raadszitting plaats hadden, be trekkelijk zijn voorstel tpt herziening van de instructiën van den gemeente-architect en den opzichter der gemeente-reiniging aldaar. De voediugstentoonstelling te Amster dam heeft geen gunstige financieele resul taten opgeleverd. De hoop, dat men met de helft van het waarborgfonds ad f 100,000 het nadeelig saldo tusscheu ontvangsten en uitgaven zou kunnen dekken, blijkt niet vervuld te worden. Er zal nog 25 pCt. van de deelhebbers gevraagd moeten wor den zoodal pl. m. f 75,000 verloren is. (N. B. Ct.) We lezen in de AmeterdammerDag blad van Nederland, over een duikwedstrijd. Geen plaatsje in den schouwburg „Tivoli", Nes, was gisteravond onbezet gebleven. De aangekondigde duikwedstrijd tusschen Cap tain, James en den heer W. A. Knip, in structeur aan de zweminrichting aan De Ruyterkade, had echter niet plaats. De eerste, die volgens eigen verklaring reeds sedert vier dagen ongesteld was, beproefde nog te duiken, maar het duurde geen tien tellen of een hoestbui noodzaakte hem boven te komen. Het publiek eischte echter een recordwaarop de heer Knip dook ennaar onze waarneming, 2 min. 2*- sec. onder water bleef. Hij werd daverend toegejuicht. Captain James verklaarde, dat hij nog geen zwemmeester had aangetroffengedurende de 28 jaar, dat hij reisde, die zulk een voor treffelijk duiker was als de heer Knip. Hij kon de weddenschap evenwel niet verloren geven en zou bij een volgende gelegenheid trachten het record te slaan. Voor het lokaal van het Leger des Heils op de Lijnbaansgracht te Amsterdam was Maandagavond weder zulk een gewel dig gedrang, dat de politie, om de orde te handhaven en te voorkomen dat het ver keer gestremd werd, de menigte met den wapenstok uiteendrijven moest. Later moes ten de agenten nog een troep jongens ver jagen, die een aanval met steenen deden. Een der officieren van bet fregat „Evertseu" te Den Helder, is op den Zuid- wal ter eendenjacht zijnde, op het drassig terrein aldaar met het halve lichaam in den modder weggezakt. Met uiterste krachtsin spanning wist hij zich boven te houden en door nu en dan een schot te doen de at tentie op zich te veBtigen. Gelukkig brach ten eenige sjouwerlieden spoedig een vlet over den steenendam en kwamen juist bij tijds daar zijn toestand te erger werd door den opkomenden vloed om den ja ger, die reeds bewusteloos was, uit zijn wanhopige positie te verlossen. Uit Ütingeradeel is bericht, dat in de jongste vergadering van den raad dier ge meente een lid het voorstel deed om de leerlingen der hoogste klassen eenmaal per week te oefenen iu de welsprekendheid. Van goederhand verneemt de Deeux. Ct. dat niet oefening in de „welsprekendheid" beoogd werd, maar alleen dat de kinderen der hoogste klassen onderlicht zouden krij- j genom zich behoorlijk uit te drukken en zich eene gepaste vrijmoedigheid eigen te maken, opdat men niet zoo vaak, gelijk thans van menschen op rijperen leeftijd zou hooren; „Ik wist het wel, maar kon liet niet zeggen," In Noord-Amerika wordt in vele scholen reeds op genoemde wijze te werk gegaan. Daar begrijpt men het nut er van, om de kinderen voor de geheele klassen te doen vertellenwat zij geziengelezen en geno ten hebben. Zelfs vele voor liet overige verstandelijk ontwikkelde menschen, schromen in het open baar het woord te voeien, alléén omdat zij niet hebben geleerd te spreken en daardoor de noodige vrijmoedigheid missen, aan hunne gedachten uiting te geven. Dit wil nu de vooisteller tekeer gaan. Uit Goes wordt aan de N. B. Ct. ge meld: Naar wij vernemeu zal er van het oprichten van eene schietbaan van onze schutterij niet veel komen, van wege de groote kosten die daaraan verbonden zijn. Dat moet de uitslag zijn van het onderzoek door deskundigen ingesteld. Te Bergenop-Zooin is eergisternacht zooals we reeds meldden overleden de heer Adalbert De Bourbonkapitein der infanterie. Zooals men weet, is deze familie overtuigd afstammelingen te zijn van Lodewijk XVII, die niet op jeugdigen leeftijd in den Temple bezweken^zou zijn. Omtrent de geschiedenis van hunne aan spraken leest men in de „Encyclopaedic" van Winkler Prins (in deze grootendeels het Conversations-Lexi kon" van Brockhaus volgende) deze bijzonderheden. „Terwijl Hébert te Parijs terechtstond, zag men een zekeren Morel de St. Didier optreden, die in naam van den echten, wa ren Lodewijk XVU tegen de aanmatigingen van dien gelukzoeker protesteerde. De pre tendent van dezen Morel was een Duitscher, Karl Wilhelm Nauudorf geheeten en afkom stig uit de Neder-Lausitz. Hij woonde vroeger als horlogemaker en vader van een talrijk gezin te Krossen, en stond algemeen bekend als een oprecht en oppassend man. Beeds lang beschouwde hij zicbzelven als hertog van Normandiën. Hij leverde een verhaal van zijne vlucht uit den Temple en wendde zich tot verschillende mogendheden, alsmede tot de hertogin van Augoulême (de dochter van Lodewijk XVI). „Na de Juli-omwenteling begaf bij zich met zijn gezin naar Frankrijkwaar hij, ook wegens de overeenkomst van zijn gelaatsvorm met dien der Bourbons en wegens de tref fende gelijkenis zijner dochter met Marie Antoinette, vele aanhangers vond. „Hij wendde zich tot de kamers, maar deed afstand van de kroon ten behoeve van het buis van Orleansonder voorwaarde dat men hem m staat stelde om als prins van den bloede te leven. „De stichting van een dagblad, waarin hij zijne rechten wilde bepleiten, bracht hem evenwel spoedig in geldverlegenheid, zoodat hij als oplichter en bedrieger werd aange klaagd. De rechtbank besliste echter dat Naundorf niets was, niet eens een be drieger, en sprak hem vrij. Later vestigde hij zich te Delft, waar hij in vrij goede omstandigheden leefde en in 1845 overleed, met den ijver der innigste overtuiging ver dedigd door zijnen trouwen vriend graaf Gruau de la Barre. „Ook nog veel later in den laatsten tijd van het tweede keizerrijk en geholpen door Jules Favre heeft zijn zoon vruchte- looze pogingen aangewend om te Parijs de rechten zijns vaders, en alzoo ook de zijne, te doen gelden." Uit Breda wordt gemeld: Tot heden kenden wij hier nog niet eene concurrentie in broodprijzen; sloeg tot dusverre de eene bakker het brood op of af, de anderen volgden hem dra. Thans is het anders; een paar bakkers gingen het brood 2 cent goed- kooper verkoopeu; nu doet een bakker zijn brood langs de huizen venten voor 8 cent minder, eene concurrentie, die ten goede der burgerij komt. Het toont echter ook, dat het bakkerschap zoo slecht niet is, wan neer zelfs het brood voor 8 cent minder kan verkocht worden. (Centrum.) De heer K.chirurgijn te Tilburg, die met eene gewonde hand eene operatie verrichtte, lijdt aan hevige bloedvergiftiging, zoodat ieder oogenblik het bericht van zijn dood tegemoet gezien wordt. Dinsdag in den laten avond zijn, naar men uit Tilburg meldt, door ontevreden werklieden uit verschillende fabrieken bijna al de ruiten ingeworpen van de fabriek der firma v. d. Bcrgh-Krabbendam, wegens de loonsvermindering, waartoe die firma is over gegaan. Ct.) Aangaande den Zaterdag te St. Oeden- rode gepleegden moord door zekeren L. G. op eene vrouw, woonachtig te Vechel, ver neemt men nog, dat de dader heeft bekend, Zaterdag met de verslagene naar St. Oeden- rode te zijn gegaan tot het doen van iukoopeii. Beiden keerden, na onderscheidene herbergen te hebben bezocht, in den avond huiswaarts. Zij kregen toen onderweg twist over een klein geldelijk bedrag (f 2.75), waarom hij de verslagene eenige geduchte slagen met zijne klompen op het hoofd toebracht, ten gevolge waarvan zij is bezweken. PER TELEGRAAF. PABIJS, 20 Oct. De Gauloie ontvangt een telegram uit Weenen, gedagteekend 19 Oct., waarin melding wordt gemaakt van een gerucht, dat Busland van plan is het tractaat van Berlijn op te zeggen. Oosten rijk en Italië zijn het volkomen eens. PETERSBURG, 20 Oct. De geheimraad Vlangali is gisteren met eenige weken verlof naar Amsterdam vertrokken. LAATSTE BERICHTEN. We vernemen nader, dat de heer K., chirurgijn te Tilburg, tengevolge der bloed vergiftiging overleden is. Heden viert de hoogleeraar mr. T. M. C. Asser te Amsterdam den dagwaarop hij véor 25 jaren het hoogleeraarsambt aan vaardde. In het Amstel-hotel is aangekomen vorst Hendrik VII Reuss, gezant van het Duitsche rijk te Weenen, met gemalin. De graaf van Parijs vertrekt morgen naar Dordrecht. Heden bezocht hij IJmui- den, vergezeld van den hertog d'Audriffet- Pasquier, die tot zijn gevolg behoort. De hertog van Chartres bezocht zijn broeder te Amsterdam eergisteren. De graaf van Parijs reist onder den naam van markies de Villiers. De Berlijnsche Kreuz Zeit. verzekert, dat de graaf vai Parijs in de week van 22 tot 29 October te Dordrecht eene bijeenkomst zal houden met de Orleanistische senatoren en kamerleden, ten einde de noodige afspra ken te maken over de aanstaande parlemen taire compagne. Het blijkt steeds meer, dat de naeht- vorst van Zaterdag op Zondag aan de pan- fabrikanten te Woerden eene groote schade heeft veroorzaakt; het aantal bevroren pannen bedraagt 250,000 stuks. In de Zuidergronden is heden gestrand een Ooslenrijksche bark, geladen met petro leum. De equipage, bestaande uit vijftien man en een Engelschen loods, is door de reddingsboot van Nieuwediep van het schip gehaald en behouden aan wal gebracht. GEMENGDE BERICHTEN Een droevig ongeluk heeft Maandag avond aan het spoorwegstation van Wiekede- Asseln (Dortmund) plaats gehad. Op het oogenblik dat een trein van Soest aankwam ging een landbouwer over de rails, mee- nende in een andere gereedstaanden trein te stappen. De onderchef zag het gevaar en sprong den man na om hem op zijde te rukken, met het gevolg, dat beiden werden overreden en op de plaats dood bleven. De distilleerderij Fettercaim, in Kin cardineshire, een der oudste branderijen in Schotlandwerd in den nacht van Zaterdag op Zondag een prooi der vlammen. Binnen een paar uren waren ongeveer 1000 quartena gerst en 400 vaten whisky vernield. De eigenaar van de branderij is de broeder van den ex-premier, sir Thomas Gladstone. Te New-York is Maandag een school gebouw, waarin een aantal werklieden bezig waren met herstellingen, ingestort. Beeds zijn 6 lijken van onder de puiuhoopen ge haald benevens 4 zwaar gewonden, dienaar het hospitaal zijn gebracht. Men vreest dat 14 andere werklieden nog onder het puin bedolven liggen. In het Rijngouw heeft dezer dagen de nachtvorst vrij wat schade aan de wijnbergen veroorzaakt. HANDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. De binnenlandsche staatsfondsen waren heden tamelijk vast gestemd. De buitenlandsche fondsenmarkt was prijs houdend. Peruanen en Columbianen gingen i pCt. vooruit. De Russische spoorwegmarkt hield goed prijs, doch bleef zonder variatiën. De Amerikaansche markt liep laatbeurs eene fractie terug. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 19 Oct. 118 wagens. Voor Goud- sche kaas bedong men 1ste soort van f tot 28.—, 2e soort ƒ20.a ƒ24. zw.^'29.50 a 81.Edammer ƒ28.i/80;

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2