NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 18 October 1887s - B\ 244 Uitgevers: Gebroeders Muré. I)eIe Courant verse h if rs t «1 a e I ij k sbe h a 1 v e op 'Lo 11- e n Fees t <1 a eit. ABCÜBEfflEMT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Minuier 10 lent. AQVEBTElïTIEi: Van 16 regels0.90. Elke regel meer 0.15. tiroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenh contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepiiiakerssteeg 6, 201e Jaargang. Sta (is-Berichten. Kostelooze Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen Ier algerneene kennis dal op Dinsdag 4 October e. k. en de vol gende Dinsdagen in de maand Octo ber, lusschen twee en drie uren des namiddag» wederom zitting zal worden ge houden in hel ElisabetSishof aan de Oude Vestlot het verrichten van kosteiooze inenting. Burgemeester en Weihouders voornoemd, BOOL, Welh. loco-Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 September 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien het adres van D. TESKE, houdende verzoek om vergunning tol oprichting van een slachtplaats in hel perceel aan de Uitersle- gracht n". 137. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n° 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 31 October aansl., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTER Burgemeester E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 October 1887. STADSNIEUWS. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Aug. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 130 kinderen, waaronder 3 levenloos aangegeven, overleden 77 personen, en wel beneden 1 jaar 27, 15 jaren 10, 514 jaren 3, 1420 jaren 1, 2050 jaren 13, 5065 jaren 7, 6580 jaren 12, boven 80 jaren 1op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, tering 17, klierziekte, rhachitissyphilis 3absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 2, kanker 8, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea 1aanhoudende koorts tus- schenpoozende koorts 1 pokken rood vonk mazelen huidziekten 1stui pen, trismus, epilepsie 3, apoplexie 3, hersenziekten, krankzinnigheid 4, rngge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing b', croup .kinkhoest acute ziekten der ademhalingsorganen 3, chron. ziekten der ademhalingsorganen 3, hart- en vaatziektenrheumat. arthrit. 1 organ, hartgebrekenaneurysma 2, angina diphtherina 2, diarrhoea, dysenterie 8, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. chron. ziekten der spijs verteringswerktuigen 3, ziekten d. organa urogenitalia ziekten van het kraambed gewelddadige dood 1verdrinken 1 onbekende oorzaak, plotseling Aan het litterarisch-mathematisch exa men Zaterdag te Leiden afgenomen, nameD zeven candidaten deel. Een was niet opge komen. Vier werden afgewezen. Toegela ten de heeren: W. Meindersma te Utrecht en G. Blommestein te Leiden. De officier van gezondheid 2e kl. H. J. W. Boonaeker, van het 5e reg. infant., gedetacheerd bij het militair hospitaal te Amsterdam, is overgeplaatst bij het 7e reg. infant, en gedetacheerd bij het militair hos pitaal alhier. Naar we vernemen zullen de bewoners van den Rijnsburger Singel aan den gemeente raad alhier een request zenden, inhoudende een verzoek om dien singel, welks toestand volgens hen onhoudbaar is, te bestraten. Sedert eenige dagen wordt alhier ver mist: 1 gouden heerenvingerring met staal- steen, waarin een kop is gegraveerd; 2 ronde gouden bolletjes en een dito schuifje tot monteering van een haarkettiDg. De commissaris van politie te Leiden verzoekt opsporing, aanhouding en berietit. Het overzicht van de verrichtingen der permanente militaire spoorwegcommissie ge durende het jaar 1886 bevat o. a. bet vol gende: Op initiatief der commissie werden voor het vervoer van Leiden naar Noordwijk aan Zee, wat betreft het door het garnizoen van Leiden aan het strand te houden schietoefe ningen, voorwaarden bedongen, overeenko mende met die, volgens welke het vermin derd tarief op de lijn Leiden-Katwijk wordt toegepast. - Zaterdagavond tegen half tien kregen eenige burgers het met elkaar te kwaad, en wel in die mate dat de politie er zich meê bemoeien inoesi. Die bemoeiing scheen ech ter niet gewenscht, althans aan de scheiding der vechtenden waren heel wat bezwaren verbonden. Op den Nieuwen Rijn raakte men zelfs zoo slaags dat politie en burgers handgemeen werden en van beide groepen enkelen met den grond keDnis maakten- Men slaagde er eindelijk in twee der vech. tersbazen naar het politiebureau te brengen. Vrijdag had in de Kloosterkerk in Den Haag de aangekondigde orgelbespeling plaats. De altzangeres, taej. K. Gripekoven alhier, verleende welwillend hare medewer king. Van de nummers die door haar werden voorgedragen en die we reeds in een vroeger nummer noemden maakte inzonderheid zeer veel indruk de aria uit „Elias", „Sei stille dem Herrn." Het optreden van de daar reeds gunstig bekende zangeres heeft volgens de bladen een uitmuntenden indruk achterge laten. Dezen middag had in de Doopsge- zindekerk alhier het aangekondigde concert plaats van den solo-violoncellist uit Milaan, den heer Virgilio Plaeidibijgestaan door de heeren V. E. Van Thieuen (orgel) en C. B. Duyster Jr. (fluit). Het aardig gevarieerde programma werd uitstekend uitgevoerd en hoewel de aard der plaats hoorbare toejuichingen verbood, was 't ieder aan te zien dat de nitvo-ring zeer veel indruk gemaakt had. Zij die welwillend hunne medewerking verleenden verdienen een woord van erkentelijkheid. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f36.f 18.f3.90 en f 1.90 laagste prijzen f35.f 18.f3.70 en f 1.85. In de laatste maanden begeven zich vele Nederlandsche werklieden en kantoor bedienden op goed geluk naar Parijs in de meening dat de op handen zijnde interna tionale tentoonstelling werk in overvloed In die verwachting worden allen, zonder onderscheidteleurgestelder is geen werk en wie zonder middel van bestaan te Parijs komt, staat er aan ellende bloot. In die ellende wenden dan velen zich tot de Nederlandsche vereeniging van weldadigheid aldaar; deze is echter om verschillende rede nen niet bij machte om te helpen, reeds dadrom niet, omdat hare statuten bepalen dat alleen onderstand zal worden verleend aan Nederlanders, die minstens een jaar te Parijs woonachtig zijn. Genoemde vereeDi- ging noodigde daarom het bestuur van den „Nederlandschen Journalistenkring" uit een en ander onder de aandacht van het publiek in het algemeen te brengen en inzonderheid van het Nederlandsche werkvolk. Door in ons blad op deze aangelegenheid te wijzen nemeD we gaarne van bovengenoemde Jour nalistenkring een deel van te taak over. Voor de nationale tentoonstelling van oude en nieuwe knnst-nijverheidte honden te 'b Gravenhage, van Mei tot October 1888, is alhier een plaatselijk comité benoemd dat, met den heer burgemeester dezer ge meente als eere-voorzitter is samengesteld uit de heeren: dr. W. Pleyte, voorzitter, Th. M. Roest, Felix Driessen, A. J. Van Achterberg en W. C. Mulder, secretaris. Met verwijzing naar onderstaande pro gramma's noodigt voornoemd comité alle belangstellenden in kunst en nijverheid uit, door deelneming blijk te geven van hunne belangstelling, waarbij het comité zich be schikbaar etelt om alle inlichtingen te ver schaffen die mochten worden verlangd. Deze tentoonstelling zal omvatten de na volgende groepen Groep 1. Kunst toegepast op de versie ring van gebouwenbevattende werken in steen, kunststeen, marmer, terra-cotta, ce ment, pleister, enz. Gr. 2. Kunst toege past op de stoffeering van gebouwen, be vattende werken in hout, machinaal timmer en meubelwerk, meubelen, kuDstdraaiwerk, spiegel- en schilderijlijsten in hout, carton- pierre en aanverwante grondstoffen, decora tief schilderwerk, glasschildering, behangsel papier, enz. Gr. 3. Kunst toegepast op de bewerking der onedele metalen, bevattende werken in gegoten en gesmeed ijzerwerk, koper, lood, zink, brons, tin, enz.; ciseleer- en emailleerwerk op wapens, haarden en EEUIULETON. MAJSUELA, 0F DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 63.) „Ik hoop en verwacht, dat gij Manuela de som zult uitbetalen, die mijn vriend in zijn niet onderteekend testament voor haar bestemd heeft. Ongetwijfeld heeft alleen de vrees voor die mevrouw Von Waldau mijn vriend weerhouden om reeds niet veel eerder een testament ten gunste van Manuela te maken. Op de som echter, die hij baar bij zijn ongeteekeud testament vermaakt heeft, op de som, die het private eigendom van den overleden lord was, hebt gij niet het allerminste recht. Wettig behoort natuurlijk alles u toe, maar het wettige is nog niet altijd het rechtvaardige." „Pardon, mijnheer, in dit geval gaan wet en rechtvaardigheid hand aan hand. Mijn overleden oom heeft al het mogelijke gedaan om mij in mijn goed recht te kort te doendat zult ge toch niet kunnen tegen spreken I" „Mylord, uw oom is dood En van dooden spreekt men gewoonlijk geen kwaad!" „Al is de waarheid hardtoch moet zij uitgesproken wordende doode moge geweest zijn wie hij wil. Ik beweer een legaat, zoowel als een moreel recht te hebben op alles verstaat ge wel op alles, ook op de som gelds, die ge uw best doet om voor Manuela te verkrijgen. Ik geloof, dat het meisje alle reden heeft om dankbaar te zijn voor het gemakkelijkeweelderige leven, dat zij hier geleid heeft, terwijl zij wellicht als bedelares geboren is geworden." De oude notaris trok het voorhoofd in sombere plooien te zamen. „Ik moet dus nit uwe woorden opmaken, mylord, dat gij weigert om een eenvoudige en zoo hoogst natuurlijke daad van recht vaardigheid te volbrengen? Dat gij het meisje zonder eenige middelen de wereld instoot, opdat zij daar zelf haar weg vinde, zoo goed en zoo kwaad als zulks gaat. „Moet ik er dal uit opmaken?" „Neen, neen, mijn beste mijnheer?" her vatte de nieuwe majoraatsheer op bijna im- pertinenten toon, „dat volstrekt niet. Ik denk er in de verste verte niet aan om mij n gewezen bekoorlijke bloedverwante het huis uit te jagen. Zij moet integendeel Rosegg door hare beminnenswaardige aanwezigheid ophelderen, altijd zoolaug het haar bevalt, maar ge zult me wel veroorloven, dat ik persoonlijk met haar tot een vergelijk kom en mij op mijne manier grootmoedig betoon. Overigens, sir, zult ge wel in 't oog willen houden, dat ik vroeger op uw kantoor werkzaam was. Ik was een arme klerk, terwijl gij een rijke advocaat waart en destijds hadt ge ongetwijfeld het recht om tot mij als tot een ondergeschikte te spreken. Thans echter is er in onze verhouding verandering gekomen en ik betwist u ten eenenmale het recht, om tot mij te spreken zooals gij nu doet. Wees dus zoo vriendelijk om uwe raadgevingen voor u te houden." En hij kruiste de armen over de borst en keek spottend op den advocaat neer, die niet in staat was langer zijn verontwaardiging te faeheerschen „Ik begeef mij naar de bibliotheekver volgde lord Emil na een pauzemet minzame vertrouwelijkheid, „warneer gij of Manuela mij dus noodig mocht hebbendaD weet gij mij te vinden I Slechts dit herhaal ik u nogmaals, dat ik hetgeen ik dat meisje te zeggen hebhaar alleen wil en zal zeggen." En de deur der bibliotheek openend, wierp hij deze dreunend achter zich in het slot. De oude notaris zag hem met bange be zorgdheid na. „Wat wil die schurk?" fluisterde hij bij zich zelven. „De toon, waarop hij over Manuela spreekt, stsat mij alles behalve aan. Wanneer hij.... noen, neen, het is onmogelijkdat hij er aan zou kunnen denkenom haar nog dieper te vernederen Een bediende schellende, liet hij Manuela vragen of zijn bezoek haar welkom was. Hij werd onmiddellijk tot haar toegelaten. Zij bevond zich in het boudoirhetwelk in de dagen van luister en pracht steeds haar lievelingsverblijf was geweest. In den haard knapte een helder vuur en de vlammen verlichtten Manuela's gestalte, die in een leuningstoel lag uitgestrekt, wiens donkerroode kussens de doodelijke bleekheid van haar gelaat nog slechts te scherper deden uitkomen. Welk eene verandering had er in die weinige dagen met haar plaats gehad. Men zou haar bijna niet meer herkend hebben I (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1