bfc u a» Si b a a-- 2°. voor het tijdvak van 1 December 1887 tot en met 30 November 1888, aan ge noemden P. Ph. Rinkeen jaargeld van ƒ1200 verleeud, bestemd voor zijne verdere studie in de schilderkunst. Door Z. M: is D. Pb. F. Vercauteren benoemd tot burgemeester der gemeente Clinge. Door Z. M. is aan den burgemeester van Nieuweuhagen, P. M. W. H. J. Jon gen, toestemming verleeud om gedurende een jaar te Sehaesbergh te wonen. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN De eerste kamer der stateu-generaa! zal nog véér dat baar de Indische begroo- tiug bereikt, vermoedelijk tegen het laatst van deze maand, worden opgeroepen tot behandeling van de voorstellen, houdende veranderingen in de Qrondwet, in tweede lezing. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van den kapt. ter zee J. H. Commijs, laatst komende van Philadelphia, den SOsten September jl. in het station te Curasao teruggekeerd. Aan boord was alles wel. St.-Ct De bij het 4e regiment infanterie be noemde kapitein, A. Van Doveren, is ge plaatst te Haarlem. In de „statistiek van het koninkrijk der Nederlanden", betreffende de opbrengst der belastingen vindt men ook uitvoerige opgaven omtrent den accijns op bet gedis tilleerd. Voor zoover men uit de opbrengst van den accijns bet verbruik kan bepalen is het gebruik van sterken drank in de laatste zes jaren verminderd. De accijns be droeg in 1886 f5.40 per hoofd, vertegen woordigende 8.99 liter; in 1885 f5.50= 9.16 liter; in 1884 f 5.49=9.46 1.; in 1883 f5.39 9.46 1.; in 1882 f6.37 9.431.; in 1881 f5.59 9.81 liter. Gisterennacht heeft nabij Rijnsburg, bij het Katwijksch kanaal, een knecht van den beer Spaargaren, L. De H. genaamd, op treurige wijze het leven verloren. In ge noemd kanaal was bij bet leggen der fuiken een zoogenaamd keernet aangebracht, waarbij in een schuitje, gewoonlijk van eene tent voorzien om zicb tegen de koude te be schutten, iemand tegen bet bezoek van mo gelijke stroopers waakt. Dit waken nu was opgedragen aan De H.die voor het voch tige en koude weer zich door een paar kooltjes vuur waarschijnlijk heeft trachten te verwarmen. Of bij nu zelf het deurtje beeft dichtgedaan, of dat de wind het heeft dichtgeslagen valt niet te beslissen, een feit echter is het dat, toen men heden in den vroegen morgen in zijn tentje kwam, de man levenloos werd gevonden en dus door den damp was gestikt. Uit Katwijk aan zee wordt aan de N. R. Ct. gemeldEergisteren en gisteren zijn hier een twintigtal schuiten aangeko men, welke slechts weinig of geen baring, doch veel berichten van beloopen schade medebrachten. Niet ééne schuit of zij ver loor een deel barer netten. Doch ongeluk kiger lot trof de K. W. 42, schipper Schaap, reeder C. Schaddeé van Doorn. Van deze schuit is niet veel meer dan het casco over. Qausch ontredderd en onttakeld kwam deze hier aan met verlies van de gantche vleet, zeilen, giek en touwwerk. Tot zelfs de lui ken toe sloegen van boordwaardoor bet schip halfvol water liep. De schade alleen aan deze schuit bedraagt ruim f 4000. De Haagsche politie schijnt een goe den slag te hebben geslagen toen zij eer gisterenavond aanhield de juffrouw, verdacht van zakkenrollerij in den Twee guldens bazaar aldaar. Het is namelijk gebleken dat zij nog een aantal portemonnaies, langs denzelfden weg verkregen, had weggeschonken, welker eige naars thans worden opgespoord. Het vonnis van den krijgsraad in zake het gebeurde met de jeugdige huzaren-offi cieren in het café Seinpost te Scheveningen, is door het hoog militair gerechtshof goed gekeurd en gisterenmorgen in de zitting van den krijgsraad te 's Hage met open deuren uitgesproken. De luits. W. en V. zijn ieder tot f 50 boete veroordeeld, terwijl de mili cien-luitenant R. is vrijgesproken. (IV. R. Ct.) Uit Scheveningen wordt gemeldGis teren is nog aangekomen de Sch. 54 Water loo, schipper Roeleveld, met verlies van 30 netten. Genoemd vaartuig was eerst 8 da gen in zee. Schipper Schaap, voerende de Kw. 42, rapporteert dat hij zeer slecht weder ont moette en hem een storm beliep, waardoor hij niet alleen zijne geheele vleet verloor, maar ook de menschen aan dek door elkan der werden geslingerd. Een hunner bekwam talrijke wonden aan hoofd, borst en beenen, terwijl een aan zijne beide beenen tegen het spil belangrijke kwetsuren ontving. De schip pers klagen allen over het vliegend storm weder en daaraan gepaarde hooge zeeën. Gisterennacht heeft er te Gouda een hevige brand gewoed op de bleekerij van den heer Bouter. Er is o. a. eenig wasch- goed verbrand. Oorzaak onbekend. Zondag 9 Oct. 11. werd door den heer C. Enthoven, lid der Amsterdamsche Vélo- cipèdeclub, de zilveren medaille behaald, uitgeloofd voor die leden, welke 200 KM. binnen 24 uren afleggen. Zijn weg was: Amsterdam, Amersfoort, Ede, Arnhem, Velp, Arnhem, Woudenberg, Utrecht, Amsterdam, afstand pl. m. 215 KM. Zijne werkelijke rijtijd was 15 uur 10 minuten. Te Haarlem is een 8-jarig meisje op beeterdaad betrapt, dat zij, ouder het voor wendsel geld verloren te hebben, schreiende van medelijdende voorbijgangers geld wist in te zamelen voor hare moeder, die haar daartoe had uitgezonden. Eene practijk die ook elders maar al te dikwijls met goed ge volg wordt aangewend. Heden is het juist 25 jaren geleden dat in de gemeente Haarlemmermeer de eer ste stoomploeg in Nederland in werking kwam. Den heer Van Amersfoort kwam daarvan de eer toe. Uit Anna Paulowna wordt gemeld De heer J. D. Sipman alhier wendt krachtige pogingen aan tot de stichting van een weeshuis te dezer plaatse, hetwelk zal moeten dienen tot opening van weezen uit alle oorden van ons vaderland, die elders geene plaatsing kunnen verkrijgen. De aan neming der weezen en hunne opvoeding zal op dezelfde wijze en in denzelfden zin ge schieden als in de bekende philanthropische inrichting te Neerbosch, waarvan de heer Van 't Lindeuhout directeur is. Wanneer de goedkeuring des konings op de statuten verkregen is, wat eerstdaags verwacht wordt, zal de heer Sipman zijne collecte openen. Het Noorsche schip Sophie, kapt. L. Hansen, met hout van Drammen naar Nieuwediep bestemd, is bij Callantsoog ge strand. De equipage is door middel van bet vuurpijltoestel en met de reddingsboot gered en behouden aan wal gebracht. In den nacht van 12 op 13 Oct. is het noorsche barkschip Telegraf, kapt. M. Wilhelmsen, komende in ballast van Shore- hambestemd naar Langesundna in den storm van den vorigen nacht de masten te hebben verloren, in de buitengronden tus- schen Ameland en Terschelling vervallen. De zes opvarenden werden door de reddings boot van Hollum met veel gevaar gered en daar aan land gebracht. Het schip was bij de aankomst der reddingsboot reeds geheel wrak en is totaal verloren. Niets kon worden geborgen. Een brikschip is gestrand op Conrif; bijzonderheden ontbreken. De heer J. S.handelaar in aardap pelen te Franeker, op reis naar Amsterdam, is op de hoogte van Marken over boord gevallen en verdronken. Men meldt aan de Standaard uit Amersfoort: Nu de zucht tot landverhui zing naar Amerika wat begint te verflau wen, begint Transvaal meer aantrekkings kracht te krijgen. Uit Amersfoort vertrokken gisteren vier personen derwaarts, waarvan één met vrouw en kinderen. De voor naamste reden tot dezen gewichtigen stap moet voornamelijk gezocht worden in de gunstige berichten, welke uit Zuid-Afrika komen van personen, die zich reeds vroeger daar gingen vestigen en wien het zeer voor den wind schijnt te gaan. Uit Maas-en-Waal schrijft men dat 't met de tabak beter is gegaan dan de droge zomer deed verwachten. Het bestgoed, dat van den regen nog kon profiteeren, is zelfs uitstekend, en over het algemeen hebben de planters reden tot tevredenheid. De directeur van het postkantoor te Zutfeu heeft van het hoofdbestuur der pos terijen aanschrijving ontvangen, de nieuwe spelling Zutfen te staken, en wederom alle van zijn kantoor uitgaande stukken met Zutphen te stempelen. Onder de gemeente Dinxperloo, in de Heurne, werd eeu jongske van 5 jaar, dat met zijn oom naar een korenmolen was ge gaan, in een onbewaakt oogenblik door een der wieken tegen het achterhoofd getroffen. Spoedig daarna was het kind overleden. Te Groningen is eene harddraverij- vereeniging opgericht, die in Maart of April a. s. eene harddraverij van driejarige hengsten, zuiver inlandscb ras, zal doen houden. In den avond van 13 dezer heeft in de nabijheid van Middelburg een droevig ongeluk plaats gehad. Een aldaar wonend korenmolenaar keerde met zijn wagenwaar voor twee paarden waren gespannenen een persoondie met hem medereedlangs den Ouden Veerscheu weg huiswaarts, toen hij, door de duisternis misleid, in den naast dien weg liggenden watergang reed. De molenaar geraakte onder den wagen en is in de modder gestikt; de man die naast hem was gezeten, is zwaar gekneusd naar het gasthuis overgebracht; de paarden zijn ongedeerd uit het water gehaald. De over ledene, een oppassend man, laat eene we duwe in hoogstzwangeren toestand en drie kinderen achter. Op verscheidene plaatsen rondom het fort St. Andries, te Osch, Kessel, Maren, Alein, Rossum e;i ook verderop te Werken dam, heelt men Woensdagavond reeds een voorproef van den winter, een sneeuwbui van groote, wollige vlokken gehad. Ook heeft het al een paar nachten vrij sterk ge vroren, zoodat men 's morgens ijs van een pink dikte in de sloot kon vinden. Hier en daar is al de nog te veld staande tabak bevroren. BUITEN LAN 1)SCKE BERICHTEN E SüÈSLAN Volgens truth zal prins Hendrik van Battenberg tot adjudant van zijn schoon moeder, koningin Victoria, wordeu be noemd, een functie die recht geeft op den graad van kolonel bij het Engelsche leger. De hertogin van Connaught zal den 27sten dezer met hare kinderen de reis naar Iudië aanvaarden. Verschillende werklieden te Londen, die van arbeid zijn verstoken, begaven zich gisterennamiddag in optocht naar Mansion House, de verblijfplaats van den lord-mayor, die evenwel weigerde hen te ontvangen, omdat hij het nut eener samenkomst niet inzag. De menigte werd toen zeer woelig. Een uit baar midden zeide, dat indien de weige ring van den lord-mayor tot ernstige wan ordelijkheden aanleiding gaf, deze alleen daar voor aansprakelijk zou gesteld worden. Na eenige dreigende redevoeringen, waarbij de menigte den lord-mayor uitjouwde en uitfloot, besloot men zich in optocht uaar de bevolkte wijken in bet Oosterkwartier te begeven, doch wegens het regenachtige Weder zagen vele werklieden daarvan af. De stoet ging niet verder dan tot Fleetstreet, waar de bureelen van de meeste dagbladen zijn gevestigd. Védr dat van de Standard werd stil gehouden geschreeuwd en gefloten. Eindelijk maakte de politie zich van eenige roode en zwarte vaandels meester en joeg de menigte uiteen. Onder de lieden die aan den stoet deel namen, droegen velen de phrygische muts. De algemeene aard der manifestatie was dreigender dan de vorige keeren. F11 l KKI.I H. De minister van justitie Mazeau, die met generaal Ferron zich het meest vastbe sloten toonde om aan de zaak der decora ties een groote uitbreiding te geven, zou, naar men verneemt, bepaald aftreden. Le Pay» had dit voornemen reeds als gerucht verspreid. In de eergisteren gehouden zitting van den raad van onderzoek tegen Caffarel is uit de debatten gebleken dat hij wissels en schuldbekentenissen onderteekend heeft, terwijl hij wist dat hij niet in staat was de bedoelde sommen te betalen. De bij het parket ingebrachte klachten hebben zijn schuld hierin bevestigd. Hierdoor heeft de generaal zich, volgens de militaire reglementen, schul dig gemaakt aan misdrijven, welke de eer ten hoogste aantasten. De generaal moet zich op beklagenswaardige wijze verdedigd hebben. Zijn ontkenningen waren verward en waardeloos en dat na de bekentenissen, door hem in tegenwoordigheid van den mi nister van oorlog afgelegd. De minister van oorlog acht het antwoord van generaal Boulanger onvoldoende, daar de Parijsche bladen reeds een dag lang te Clermont Ferrand ontvangen waren. De minister heeft nu een nieuw telegram aan den generaal gezonden om hem in mora te stellen met ja of neen op de hem ge stelde vraag te antwoorden; ingeval de ge neraal geen voldoend antwoord geeft, zou een disciplinaire maatregel tegen hem geno men worden. Het besluit tegen generaal Caffarel zal heden openbaar gemaakt worden; hij zal uit het leger verwijderd en van de lijst van het Legioen van Eer geschrapt worden, terwijl zijn pensioen inplaats van de gebruikelijke 8000 franken 4500 zal bedragen. (D. v. Z. en 't Or.) De Patrie meldtdat de manifestatie welke tegen hedenavond ter eere van gene raal Boulanger is aangekondigdop de Place de la République zal gehouden worden. De prefect van politie heeft voorzorgsmaatregelen genomen. Generaal Boulanger heeft een inspectie reisje naar Montlupon gemaakt, waar hij met de grootste geestdrift door het volk ingehaald is. Aan het „Leve Boulanger!" scheen geen einde te komen. Er is nu ook al een almanak-Boulanger te Parijs verschenen. Goed ingelichte Parijsche bladen zeg gen dat er geruchten betreffende eene even- tueele bezetting van Tripoli door Italië in omloop gebracht zijn om het wantrouwen der Porte op te wekken. Volgens een bericht van den heer FéraudFransch zaakgelastigde bij het hof van Marokko, is Sultan Muley-Hassan weder zoover hersteld, dat hij zich te paard voor de deur van het paleis aan het volk heeft kunnen vertoonen. «PAKJIt De regeering heeft den eisch van Ame rika tot vergoeding van schade aan de zen delingen op de Carolina-eilanden, ingewilligd. De Daily Neut verneemt uit Madrid dat de West-Indische afgevaardig ien aan de Spaansche regeering dépêches hebben over gelegd, inhoudende dat een autonomistische deputatie, die te Puerto-Rico gereed stond om zich naar Madrid in te schepenten einde de grieven der eilanders aan het mi nisterie voor te leggen door den gouverneur gearresteerd werd. Deze zou andere autono mistische aanvoerders mede gearresteerd en daarbij mishandeld hebben. De West-Indi sche afgevaardigden verlangen terugroeping van den gouverneurSagasta beloofde herstel van grieven. ITALIE Men houdt zich druk bezig met de benoeming van een minister van buiten- landsche zaken, daar de heer Crispi deze portefeuille niet wil houden, waarmede hij zich ad interim belast had. De heeren Corti en Nigra zijn uitgenoodigd geworden zich naar den koning te Monza te begeven. Indien de heer Nigra tot minister van buiten- landsche zaken benoemd wordt, zal de heer De Robilant hem waarschijnlijk als gezant te Weenen opvolgen. De reis van den Italiaanschen minister Crispi naar Friedrichsruh heeft plaats gehad met een bijzonderen trein, waarvan de wa gens met groote weelde waren ingericht. De trein, met gas verlicht, voorzien van electrische schellen, bevatte een wagen-keu ken met zilveren vaatwerkeen slaapkamer met twee bedden, tafels en leunstoelen, groot salon, waschkamer enz.; met één woord, alles was vorstelijk ingericht. Volgens de Secoio van Milaan heeft de heer Crispikort véérdat hij Friedrichsruh verliet, het volgende in het album van Von Bismarck geschreven „Ik laat deze herinnering aan dit asyl van vaderlandsliefde achter, waar men werkzaam is tot behoud van den vrede in Europa." Bij de Italiaansche expeditie naar Abyssinië wordt een draagbaar toestel mee gevoerd dat bestaat uit een plaatijzeren wand van 400 M. lengte, die zoo noodig in cirkelvorm kan gebogen worden. Voor het transport daarvan over land zullen niet minder dan 200 kameelen vereischt worden. De toestel dient om de infanterie te dekken tegen het vuur des vijands en tevens om op het bivak meer beveiligd te zijn. In de wateren van Sicilië zijn zee- roovers gezien. Een schip, dat zich van Trapani naar Tunis begaf, werd door hen geplunderd. De zeeroovers hebben een Zuid- Siciliaanschen tongval. De keizer van Duitschland zond 10,000 Mk. voor de armen van Messinahet door de: cholera zoo zwaar beproefde district. DDmCBLAN]l. Over den gezondheidstoestand van den Duitschen kroonprins worden weder minder gunstige berichten verspreid. Men hecht een zekere beteekenis aan het feit, dat zoo wel prins Wilhelm als prins Heinrich naar Boveno in Italië zijn vertrokken, om hunnen vader een bezoek te brengen. Prins Wilhelm, de oudste kleinzoon des keizers, zal zoo noodig gedurende den aan staanden winter diens plaats vervullen bij receptiën en officieele feesten, die van de krachten van den grijzen monarch te veel zouden vergen. OOI TE Ml IJ K. De hertog van Saksen-Coburg-Gotha zal weldra het le deel van zijn mémoires uitgeven. OEltEMAK KEN. Blijkens telegraphische berichten uit Kopenhagen heeft de keizer van Rusland

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2