NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 15 October 1887. N°. 242. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHË BERICHTEN. eCourant v erscli ij u t «3 asj'eIij k sbehaI ve op 'lon- en Feestdagen. ABOilNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.OO. Prijs per Nummer 10 Cent. AQVERTENTIEH: Van 16 regelst 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sctaeeptoakerssteeg 6. 201» Jaargang. STADSNIEUWS. Te Leiden hebben zich voor het litte rarischmathematisch examen zeven caudi- daten aangemeld afgewezen een toegelaten de heeren W. J. Bakker Jr., te Amsterdam; H. Mulder, te 's Hage; W. F. Van Essen, te Gouda; L. A. Mijnlieff, te Nieuwerkerk; J. K. O. Chambry, te Amsterdam, en C. J. Idenburg, te Haastrecht. Voor de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Proiestantenbond zal dit jaar o. a. optreden de heer dr. Hagen, predikant alhier. Bij het gister te 's Hage gehouden akte-examen lager onderwijs zijn o. a. als onderwijzeres geslaagd de dames H. M. Poel man en L. M. Kievit, alhier. Zooals in ons nummer van gister en heden werd aangekondigd zal Maandagmiddag a. s. in de Doopsgezinde kerk, in de Pieters kerkstraat alhier, door den heer Virgilio Placidi, solo-violoncellist uit Milaan, een concert worden gegeven, met welwillende medewerking van den heer V. E. Van Thie- nen, organist van genoemde kerk, en van den heer C. B. Duyster Jr. (fluit), alhier. Waar een man, bekend als de heer Pla cidi, ingeleid wordt door iemand als onze bekende organist Van Thienen waar tevens ook nog om andere redenen een flinke op komst zeer gewenscht zou zijn en waar een bekend stadgenoot tot dat doel zijne mede werking verleent, mag het publiek niet na laten zulk eene pogiug te steunen. We veroorloven ons even het programma op te nemen. N°. 1. V. E. Van Thienen; orgel fantasie; n0, 2. HaendelLargo (fluitsolo); n°. 8. PergoleseMelodie (violoncelsolo) n°. 4. Bach: Koraal in A; n°. 5. Reehert: Andante élégiaque (fluitsolo); n°. 6. Fran chome Adagio-espressivo (violoncelsolo) n°. 7. Trutschei: Orgelfantasie. Het concert begint te twee ure. Toegangs bewijzen zijn it 0.99 ct. te bekomen bij den boekhandelaar Blankenberg en bij den koster der Doopsgezinde kerk en gedurende de uit voering aan het kerkgebouw. haar 30-jarig bestaan. O. a. deed er zich mej. Hekkema hooren op eene wijze waar voor zij veel lof inoogstte en waarvoor haar de president der vereeniging zijnen bijzon- deren dank bracht. Tevens werd gemeld dat deze begaafde zangeres zich op het groote November-concert zal doen hooren. Gounod's Faust" zal eerstdaags voor de 500ste maal in de Opéra te Parijs op gevoerd worden. Jules Barbier heeft voor die voorstelling een proloog gedicht, welk door Sarah Bernhardt voorgedragen zal worden. Den dirigent van Dresden's Mannen koor, den verdienstelijken componist Rein- hold Becker, werd onlangs door de dames te Teplitz, waar hij met zijn zangers eene uitvoering gaf, een prachtige lauwerkrans vereerd. Op de terugreis hief de grensbeambte van dezen eereprijs, dien men voor „fijne spe cerijen" aanzag, een tolgeld van 1 gulden 70 kreuzer. Op de schilderijen-tentoonstelling te Deventer is gisteren verkocht een doek vao Apol „Bij den Toll" en geprijsd op f 1200. OFFICIEELE BERICHTEN. 1UUKIEH, I.ETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1805) van Kaulbach. Gisteravond vierde de Kon. Nationale Zangschool te 's Gravenhage het feest van Door 'L. M. is L. E. de vizier Baid Facha, minister van buitenl. zaken van Z. M. den Sultan van Turkije, benoemd tot ridder-groot kruis der orde van den Nederl. Leeuw. Door Z. M. is benoemd tot rechter- plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Almeloo; mr. J. B. Roelvink, wonende aldaar. Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Medemblik, mr. C. Van der Zweepadvocaat en procureur te Am sterdam tevens werkzaam ter griffie van het vierde kantongerecht aldaar. Door Z. M. zijn benoemd: tot subst.- off. v. justitie bij de arrond.-rechtbank te Rotterdam, mr. J. Ph. Castendijk, thans subst.-off. v. justitie bij de arrond.-rechtbank te Heerenveen; tot subt.-off. v. justitie bij de arrond-rechtbank te Heerenveen, mr. H. J. H. Modderman, thans commies ter se cretarie van 's Gravenhage. Door Z. M. is benoemd tot betaal meester te Roermond, T. E. Motké, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. aldaar, met be paling dat de betrekking van betaalmeester door den benoemde gelijktijdig zal worden wsargenomen met die van ontvanger. Door Z. M. is, met ingang van 1 Nov. 1887, benoemd tot dir. van het post- en telegraafkantoor te Ierseke, D. H. W. Laeyen- decksr, thans dir. van het rijkstelegraafkan toor en brievengaarder aldaar. Door Z. M. is benoemd tot admini strateur van bet mil. hospitaal der 2de kl. te Breda, de lste-luit. C. Bekker, van het 2de reg. inf. Door Z. M. is in zijnen rang overge plaatst bij het reg. gren. en jagers, de lste iuit. R. J. graaf Schimmelpenninck, van het 88te reg. inf. De minister van staat, minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de betrekking van leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de rijks hoogere burgerschool te 's Bosch te vervullen is. Jaarwedde f1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieve zich véor of uiterlijk op ZO Ociubér a. s. aan ie un-Ulen bij den in specteur van het middelbaar onderwijs dr. W. B. J. Van Eykte 's Gravenhage. Bij het besluit dat, op voorstel van de inspecteurs van het lager onderwijs, alle beur zen aan de rijksnormaallessen zullen verval len, is echter de bepaling gevoegd dat zij die thans in het genot van zulk eene beurs zijn, die zullen behouden. In de verordeningen voor 's rijks wer ven is opgenomen het kon. besluit dd. 10 September 1887, n°. 23, houdende regeling van het corps ingenieurs der marine. Uit deze regeling blijkt, dat het corps bestaan zal uit 1 hoofd-ingenieur-adviseur4 hoofd ingenieurs, 8 ingenieurs le en 2e klasseen een onbepaald getal aspirant-ingenieurs. Aan deze regeling ontbreekt, evenals aan de vorige, 1 hoofd-ingenieur. Op 1 Juli ontbraken bij het leger de volgende aantallen officierenbij de infan terie 102, de cavalerie 15, de artillerie 89 en bij de genie 1. Het gebruiken van houtwol, tot vul ling van de bedzakken voor het leger, heeft geene gunstige resultaten opgeleverd. Deze soort van vulsel zal dan ook niet meer wor den aangeschaft en zal men zich tot stroo blijven bepalen. Naar wij vernemen, zal de minister van koloniën een wets-ontwerp indienen, tot scheiding van de Nederlandsche en Indische financiën. (Fad.) Mr. J. A. Levy is door de Centrale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Alk maar candidaal gesteld, ter vervulling der vacature, in de tweede kamer ontstaan door het overlijden van den heer De Bruyn Kops. Het D. v. Z.-E. en 't Or. wijdt een zeer waardeerend artikel aan den onverwacht ontslapenalgemeen geachten heer W. J. Eikendal, sedert 1 April 1863 als notaris te 's Gravenhage gevestigd. Morgen (Zater dag) ochtend te 11 uren zal het stoffelijk overschot op Eik en Duinen worden ter aarde besteld. De rechtbank te 's Gravenhage ver oordeelde gister den persoon uit Leiden die eene vischkaar met paling had ontvreemd, tot 6 maanden gevangenisstraf. Dc ongeregeldheden in den nacht van den 2 op 3 September jl. te 's Hage voor gekomen, na afloop van eene bijeenkomst in Walhalla, waar de Haagsche afdeeling van den sociaal-democratischeu bond en eenige andere vereenigingen het ontslag uit de gevangenis van Domela Nieuwenhuis had den gevierd, werden gisteren in herinnering gebracht door de terechtstelling van een der personen, behoorende tot eene groep die zich op de Veenkade tegen de politie verzette, toen deze een arrestant naar het politiebu- reel trachtte over te brengen, bij welke ge legenheid een hoofdagent van politie zoo danig door steenworpen gekwetst werd, dat hij eene bloedende hoofdwonde bekwam. Uit dit groepje werd slechts herkend de timmerman E., en wel als de weerspannige die getracht had den arrestant uit de han den der openbare macht te bevrijden en ge roepen „gooit ze maar dood". Tot zijne verdediging voerde hij voor de rechtbank aan dat hij in den bewusten nacht noch in Walhalla noch in de Westerbaan- straat was geweest, doch op de Veenkade FEUILLETON. MANUELA OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 61.) Zonder moeite gelukte het haar dit te vinden en ijlings keerde zij er mede naar de ziekenkamer terug. Lord Rosegg lag nog immer zwaar adem te halen en zijne oogen richtten zich vol liefde op zijn aangenomen dochter. „Zal ik u het stuk voorlezen, papa?" Hij knikte bevestigend. Zij ontvouwde bet document. De inhoud was zeer kort en duidelijk. Lord Rosegg vermaakte daarbij aan zijne geliefde, aangenomen dochter Ma- nuela zijn gansche vermogendat niet tot het majoraat behoorde en ongeveer vijftig duizend pond sterling bedroeg. Het testament was echter nog niet onderteekend. Manuela begreep onmiddellijk wat de stervende wenschte. „Gij wilt zeker dit stuk onderteekenen?" vroeg zij. Hij knikte bevestigend met het hoofd en fluisterde andermaal„Spoedig Zij legde het testament op een lessenaartje, plaatste dat voor hem en drukte hem de pen in de hand. Dokter Grey liet onmid dellijk lord Rowson, die zich nog op het slot bevond, ontbieden, en beide heeren waren bereid om als getuigen te teekenen zoodra lord Rosegg maar eerst zijn hand- teekening zou geplaatst hebben. Hij beproefde zulks een paar malen, maar te vergeefs; krachteloos ontviel de pen aan zijne handen. Wederom drukte Manuela deze tusschen de bevende vingers van den baronen wederom beproefde deze datgeen ten uitvoer te brengenwat zijn dochter eeD onbezorgde toekomst verzekeren zou en wat hij toch immers tot eiken prijs moest doen. Doch alle pogingen bleven zonder gevolg en met een zachten smartkreet liet hij eindelijk de krachtelooze hand nedervallen. „Alle moeite is te vergeefs; de krachten hebben hem reeds verlaten. Hij zal nimmer meer in staat zijn om zijn naam te zetten," zeide dokter Grey. „Het is volkomen nutte loos geweest, dat hij zich met deze pogingen heeft vermoeid." De stervende hoorde en begreep hem vol komen. Zijne oogen richtten zich met eene uitdrukking van onbeschrijfelijke smart op zijne geliefde Manuela. „Te laatl Te laat!" steunde hij op een hartverscheurende wijze. „O, mijn God, te laat!" Manuela sloeg hare armen om hem heen en drukte haar gelaat tegen het zijne. „Lieve vader!" fluisterde zij teeder, „ik wil niet, dat ge u om mijnentwil zult kwellen, dat ge met bezorgdheid aan mij denken zult. Gij zijt zwaar, zeer zwaar ziekpalief. Zouden wij er niet beter aan doen, om een geestelijke te laten komen?" Hij knikte bevestigend en Manuela's oogen richtten zich nu verzoekend op lord Rowson, en deze voldeed onmiddellijk aan haar zwij gend verlangen, terwijl zij zich weder over haren vader heenboog en hem woorden van liefde toefluisterde. Of hij deze hoorde, zulks was de vraag. De verdooving, die zoovaak den dood pleegt vooraf te gaan, werkte reeds op hem; zijne oogen sloten zich, zijne bleeke lippen pre velden steeds onverstaanbare woorden, met elke minuut kwam het uiteinde naderbij. De zon stond hoog aan het hemelgewelf. In het niet ver van het slot verwijderde plaatsje Wilchester fluisterde men onder elkaar met een zekeren angst van zonder linge voorvallen, die er in den afgeloopen nacht op het slot moesten plaats gevonden hebben. In een afgelegen huisje van bet dorp worstelde Alexander De St. Claire met den dood. In zijn prachtige kamer op het slot Rosegg lag de stervende majoraatsheer, om geven door de vertegenwoordigers van de wetenschap, die niets meer voor hem ver mochten te doen. Manuela week geen oogenblik van zijne sponde. Nog steeds droeg zij het witte bruidsgewaad; aan hals en armen fonkelden en schitterden nog immer de diamanten terwijl op het hoofd nog altijd de mirthen- krans troonde. Doch wat gaf zij thans om dit alles? Eindeloos lange uren bleef zij naast den stervende zittenterwijl deze met den dood kampte, en bood a*n hare omgeving een hartverscheurenden aanblik aan. Dit had haar trouwdag moeten wezen en thans was zij eenzamer en verlateuer dan het meest verlaten wezen op aarde. De morgen kwam en verstreekden namid dag brak aan. Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1